تبلیغات

طراحی و چاپ بیلبورد تبلیغاتی

طراحی و چاپ بیلبورد تبلیغاتی

بیلبورد تبلیغاتی در واقع تابلو های تبلیغاتی بزرگی هستند که تبلیغات شما را به در ابعادی وسیع به نمایش می گذارند. این نوع تبلیغات به نوعی تبلیغات جدیدی می باشد و اهمیت طراحی در آن بسیار بالا می باشد. تبلیغات بیلبوردی نیاز به طراحی ساده ای دارند که محصول یا پیام تبلیغاتی را با قدرت به مخاطب یا مشاهده کننده انتقال دهد. بیلبورد  تبلیغاتی در واقع نمونه ای از تبلیغات محیطی یا امبینت می باشد که در مقاله ای با عنوان تبلیغات محیطی به آن اشاره نمودیم. این بیلبوردها اغلب در کنار جاده ها و اتوبان ها در قالب چاپ بنر نصب می شوند تا مسافرانی که در حال عبور از این راه ها هستند بتوانند آن ها را به خوبی مشاهده نمایند و پیام تبلیغاتی را دریافت نمایند.

جالب است بدانید این تبلیغات تاثیر به سزایی بر ذهن مخاطب می گذارند. حتی افرادی که ناخواسته آن ها را مشاهده می نمایند اغلب به دلیل جذابیتی که در طراحی برخی از آن ها وجود دارد جذب می شوند و برای دریافت پیام تبلیغاتی یا نام برند مهیا می شوند. بیلبورد تبلیغاتی اگرچه در دسته تبلیغات گران قیمت جای دارد اما با توجه به بازخورد آن و تاثیری که بر ذهن مخاطب می گذارد یک تبلیغ پر بازده و با راندمان بالا می باشد که می تواند در افزایش فروش و سودآوری کمک کننده باشد. بیلبورد های تبلیغاتی غالبا مکان هایی نصب می شوند که حداقل یکی از شرایط زیر را دارا باشد:

 1. ترافیک زیاد
 2. ازدحام عابر پیاده
 3. چراغ های راهنمایی و رانندگی
 4. اتصالات و جاده های شلوغ
 5. و …

رسانه تبلیغاتی

امروزه رسانه های تبلیغاتی بسیاری در سطح جامعه وجود دارد. رسانه های تصویری همانند تلویزیون، شبکه های اجتماعی، سایت ها و حتی استفاده از هدایای تبلیغاتی به عنوان یک رسانه محسوب می‌شود. بیلبورد تبلیغاتی به یک رسانه تبلیغاتی تبدیل شده است و بیش از آن که این شیوه تبلیغاتی یک ابزار تبلیغاتی باشد یک رسانه در این صنعت به حساب می آید. این رسانه قادر است پیام تبلیغاتی خود را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان منتقل نماید. بیلبورد تبلیغاتی نه تنها یک رسانه تبلیغاتی بلکه یک رسانه اثربخش در این زمینه می باشد که با توجه به بازخورد بالایی که دارد و تاثیر عمیقی که بر ناخودآگاه مخاطب می گذارد موجب افزایش سود آوری برای تبلیغ کنندگان در این رسانه شده است. این رسانه در واقع قادر است احساسات مخاطب را در زمینه های زیر تحریک نماید. این کار باعث بالا رفتن توجه مخاطب و اقدام به تهیه محصولات تبلیغ کننده می گردد.

 1. نیاز سنجی
 2. نیاز سازی
 3. نیاز مندی
 4. و …

بیلبورد تبلیغاتی بدون شک یکی از رسانه های اثربخش به حساب می آید. اگرچه رسانه های اثربخش با توجه سیاست های تبلیغاتی شرکت ها و سازمان ها متفاوت می باشند اما در بسیاری از زمینه ها بیلبورد ها به عنوان یک رسانه اثربخش شناخته می شوند. به طور نمونه برای شرکت های خودروسازی یکی از بهترین روش های تبلیغاتی استفاده از همین بیلبورد ها می باشد. زیرا این تبلو های تبلیغاتی اغلب مورد توجه رانندگان و خودرو سواران می باشند و به نوعی بیشترین بازخورد را از این راه به دست می آورند.

امروزه این رسانه به یکی از پربازدیدترین رسانه های تبلیغاتی تبدیل شده است و از طرفی پیشرفت تکنولوژی های نوین باعث شده این تابلو ها مانند گذشته تنها بیانگر یک تصویر ثابت نباشند و در برخی از آن ها فیلم و یا تصاویری متحرک قرار می گیرند.

نکاتی پیرامون طراحی بیلبورد

طراحی بیلبورد های تبلیغاتی یکی از مهمترین اقداماتی است که در پروسه سفارش و آماده سازی این تبلیغات لازم است مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی تبلیغات از هر نوعی که باشند لازم است به گونه طرح ریزی شوند که مورد پسند مخاطب قرار گیرند. در این راستا فاکتورهایی می باشند که رعایت آن ها نه تنها لازم بلکه ضروری نیز می باشد. در ادامه برخی از این فاکتور ها را بیان می نماییم:

 1. استفاده از ایده های تازه در طراحی
 2. استفاده از عکس های واضح
 3. استفاده از متون بسیار کوتاه
 4. به کارگیری رنگ های متناسب
 5. مرتبط بودن تصاویر با هدف تبلیغات
 6. مشخص بودن هدف تبلیغ
 7. و …

در واقع یک تبلیغ خوب تنها زمانی که در ذهن مخاطب ثبت گردد و باعث علاقه مندی مخاطب به استفاده از آن گردد می تواند یک پیام تبلیغاتی مفید قلمداد شود. در طراحی بیلبورد نیز علاوه بر رعایت نکات فوق استفاده از یک متخصص در این زمینه نیز بسیار راه گشا می باشد. زیرا این نوع تبلیغات نیاز به تخصصی دارد که متفاوت از سایر تبلیغات می باشد. طراحی این تبلیغات با توجه به محل قرارگیری آن ها می تواند متفاوت باشد به طور مثال در برخی اتوبان ها و جاده های خارج شهر بهتر است از تصاویر بزرگتر و کلمات واضح تری استفاده شود. اما در تقاطع ها می توان از تبلیغاتی با تصاویر کوچکتر استفاده نمود. مهم ترین ویژگی های یک بیلبورد تبلیغاتی کارآمد که در طراحی لازم است لحاظ شود عبارتند از:

 1. طول متن باید بسیار کوتاه باشد.
 2. رساندن پیام در کوتاه ترین زمان
 3. تصاویر گویا و قابل درک
 4. انتقال خبر و اطلاع رسانی دقیق
 5. و …

محبوبیت بیلبورد تبلیغاتی

تبلیغات در فضای باز یا همان تبلیغات محیطی در سال های اخیر همچنان مورد توجه بوده است به طوری که در سال ۲۰۰۶ بیش از ۶ میلیارد دلار هزینه صرف این تبلیغات گردید که بیلبورد ها بیشترین سهم را به خود اختصاص داده بودند. در کشور های اروپایی نیز ارقام بالایی صرف این تبلیغات می گردد. این روش تبلیغاتی یکی از ابزار های تبلیغاتی محبوب به حساب می آید که هم بسیار مورد توجه مخاطب قرار می گیرد و هم تبلیغ کننده بسیار از آن حس رضایت می نماید.
تبلیغات امروزه بسیار گسترده شده است. در واقع صنعت تبلیغات داراری شاخه های بسیاری می باشد که با توجه به کسب و کار و شرایط اقتصادی و اجتماعی مورد انتخاب تبلیغ کننده قرار می گیرند. تبلیغات درون سازمانی و یا خارج از سازمانی نیز نمونه های مشخصی از انواع بازرا یابی به حساب می آیند که امروزه بسیار مورد توجه قرار می گیرند. در این راستا توصیه می شود استفاده از رسانه ها یا ابزار های تبلیغاتی به جا و به طور صحیح و خلاقانه انجام گیرد تا به یک تبلیغ اثربخش تبدیل شود.
بیلبورد ها با بیان اطلاعات تازه و دسته اول و ارائه محصولات به روز تاثیرات به سزایی در جذب نظر مخاطب دارند و بدین ترتیب مخاطب را جلب می نمایند. لازم به ذکر است یک تبلیغ تنها زمانی می تواند پربازده باشد که تمامی مراحل آن به خوبی و به درستی از ابتدا تا انتها به انجام برسند.

مزایای بیلبورد تبلیغاتی

بیلبورد تبلیغاتی نیز مانند سایر ابزارهای تبلیغاتی دارای مزایای بیشماری می باشد. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می نماییم. این مزایا باعث شده بسیاری از مشاغل بزرگ و کوچک به این تبلیغات به عنوان مهمترین عنصر بازاریابی خود بنگرند. مهمترین این مزایا به صورت تیتروار عبارتند از:

 1. جذب نظر مشتریان بالقوه در زمان کوتاه
 2. تبلیغاتی مقرون به صرفه در ابعاد گسترده
 3. معرفی نام و نشان تبلیغ کننده
 4. استفاده از طرح ها و رنگ های متنوع و خلاقانه جهت جذب مخاطب
 5. به دست آوردن مخاطبان و مشتریان بی شمار
 6. در مکان های گوناگون این تبلیغات می توانند مختلف ارائه شوند.
 7. نیازی به رقابت تبلیغاتی با سایر رقبا نمی باشد.
 8. ارسال روزانه پیام تبلیغاتی در مدت زمان مشخص
 9. امکان استفاده از کدهای QR برای بالا بردن ترافیک وب سایت طراحی شده
 10. و …

چاپ بیلبورد همانطور که در پاراگراف های پیش مطرح شد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اما لازم است با مزیت های چاپ بیلبورد تبلیغاتی نیز آشنا شوید تا در انتخاب نوع تبلیغات خود بهتر تصمیم گیری نمایید. پیشرفت و ارتقاء در صنعت و کسب و کار رویای هر سازمان یا شرکتی می باشد. اما رسیدن به این مهم با تخیل و خیال پردازی ممکن نمی باشد. بلکه لازم است عنان کار را به دست کانون های تبلیغاتی بسپارید تا آن ها با توجه به تجربه و دانشی که در این زمینه دارند زمینه پیشرفت را برای کسب و کار شما فراهم نمایند.

مزایای چاپ بیلبورد

مهم ترین ویژگی هایی که در چاپ بیلبورد تبلیغاتی قابل ذکر می باشند عبارتند از:

 1. حضور بلند مدت پیام تبلیغاتی در یک بیلبورد
 2. شناساندن نام تجاری به مخاطبان بیشمار
 3. تکرار در نمایش پیام به تاثیرگذاری سریع این تبلیغات می انجامد.
 4. چاپ بیلبورد با طراحی دقیق ارتباط مستقیمی با ذهن مخاطب خواهد داشت.
 5. حذف عوامل زائد در چاپ بیلبورد بسیار کمک کننده می باشد.
 6. گسترش و تکرار تبلیغات محیطی بیلبورد می تواند تبلیغات رادیو، تلویزیون کم اثر نماید.
 7. تبلیغات محیطی با ارائه ی پیامی ساده و بسیار تاثیر گذار، از آشفتگی و پراکندگی رسانه محافظت می نماید.
 8. ساده سازی موقعیت های فروش برای کالا و خدمات با ایجاد یک برنامه ی هدفمند تبلیغات نام تجاری.
 9. هدایت مستقیم و یک راست مخاطبان به محل تبلیغ دهندگان، با درج بیلبورد در کنار خیابان ها، جاده ها و محلهای فروش.
 10. یادآوری به مصرف کننده و مخاطب در مورد کالاها و خدمات گوناگون قبل از تصمیم گیری در محل های خرید.
 11. چاپ بیلبورد تبلیغاتی هدفمند و درج آن ها در محل های خرید در تصمیم گیری مشتریان تاثیر می گذارد.
 12. تبلیغات محیطی و چاپ بیلبورد باعث افزایش آگاهی مخاطبان نسبت به ورود یک محصول به بازار می شود.
 13. و …

اهداف چاپ بیلبورد تبلیغاتی

اولین و مهم ترین هدف از چاپ بیلبورد تبلیغاتی جلب توجه و نظر مخاطبان می باشد. در واقع این اصلی ترین کاری است که از یک بیلبورد تبلیغاتی انتظار می رود. به عنوان نمونه می توان به طراحی یک بیلبورد تبلیغاتی اشاره نمود. بسیار حائز اهمیت می باشد که طرح به کار رفته در ایجاد بیلبورد چشم نواز باشد و نظر مخاطبانی که آن را مشاهده می نمایند جلب نماید. زاویه دید چشم انسان به صورت مخروطی می باشد این بدان معناست که پیام تبلیغاتی شما باید به گونه ای طراحی شود و به چاپ برسد که مخاطب با یک نگاه به آن پی ببرد و با ایجاد علاقه مندی برای ثانیه های بیشتری به آن چشم بدوزد.

تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان داده است نهایت زمانی که بیننده به یک تابلو نگاه می کند عموما هفت ثانیه می باشد. در واقع این زمان حداکثر زمانی می باشد که شما فرصت دارید پیام تبلیغاتی خود را به طور کامل منتقل نمایید. اگر پیام تبلیغاتی شما دارای متنی طولانی باشد یا به گونه ای گیج کننده باشد که پیام آن در مدت زمان کوتاهی منتقل نشود. تبلیغات شما تاثیر چندانی نخواهند داشت و قطعا به جای تبلیغات سود آور با یک ضد تبلیغ به بازار رقابت وارد شده اید و خودتان منجر به شکست کسب و کار خود شده اید.

بیلبورد تبلیغاتی از جمله رسانه های تبلیغاتی می باشد که با هزینه ای نه چندان بالا تبلیغات شما را در ابعاد گسترده ای منتشر می نماید. این تبلیغ در شبانه روز قابل دیدن می باشد و از این رو به تبلیغات شبانه روزی معروف می باشد. از طرفی پیشرفت تکنولوژی در بالا رفتن کیفیت این تبلیغات تاثیر گذار بوده است به طوری که امروزه امکانات بیشماری برای ارتقاء طراحی و چاپ بیلبورد ها در دسترس می باشد.

چاپ انواع بیلبورد تبلیغاتی

چاپ بیلبورد تبلیغاتی در انواع گوناگونی انجام می گیرد. در واقع بیلبورد نیز مانند بسیاری از ابزار های تبلیغاتی در انواع گوناگونی موجود می باشد و به شکل های مختلفی قابل استفاده می باشد. به عنوان مثال بسیاری از افراد استفاده از استند پاپ آپ در نمایشگاه ها را به عنون یک بیلبورد تبلیغاتی می شناسند. مهم ترین ابزارهایی که در ساخت یک بیلبورد تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

 1. فونداسیون
 2. پایه
 3. صفحه نمایش آگهی
 4. سیستم نورپردازی
 5. راهروها
 6. رویه تابلو
 7. آگهی
 8. و …

به طور کلی اغلب بیلبورد ها به اجزائی که اشاره شد نیاز دارند اما موارد دیگری نیز وجود دارند که موجب تفاوت این ابزار های تبلیغاتی با یکدیگر شده اند که مهم ترین آن ها به قرار ذیل می باشند:

 1. رنگ زمینه بیلبورد
 2. اندازه بیلبورد
 3. محتوا
 4. و …

هزینه چاپ بیلبورد تبلیغاتی

همانطور که می دانید تبلیغات بیلبوردی نسبت به تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی ارزان می باشند اما به طور کلی در دسته تبلیغات ارزان جایی ندارند. بنابراین بهتر است در تعداد و محل قرارگیری بیلبورد ها حتما تحقیق نمایید و به گونه ای این تبلیغات را مدیریت نمایید. البته گفتنی است که بسیاری از بنگاه های کوچک و متوسط ترجیح می دهند که با هزینه کمتر از هدایای تبلیغاتی همچون آفتابگیر تبلیغاتی یا ساک دستی تبلیغاتی که همانند یک بیلبورد تبلیغاتی متحرک می‌باشد، استفاده کنند. این بیلبوردهای متحرک تا بهترین سوددهی را برای شما به همراه بیاورند. از آنجا که بیلبورد ها تاثیر زیادی دارند و افراد زیادی آن را مشاهده می نمایند لذا شما به حمایت و پشتیبانی نیاز خواهید داشت. بنابراین در اجاره بیلبورد نکات و فاکتورهای زیر را در نظر داشته باشید:

 1. ترافیک
 2. بازدید
 3. موقعیت مکانی
 4. اندازه بیلبورد
 5. ارتفاع بیلبورد تبلیغاتی
 6. زاویه دید بیلبورد
 7. میزان انعکاس نور در روز و شب
 8. و …

توجه داشته باشید عوامل فوق الذکر را به طور کلی نرخ GRP می نامند. این نرخ که به فاکتور های ذکر شده وابسته می باشد عددی بین یک تا صد می باشد و درصد احتمالی بازدید بیلبورد شما را با توجه به جمعیت منطقه تحت پوشش نشان می دهد. به طور نمونه اگر این نرخ ۵۰ باشد نشان می دهد ۵۰ درصد از مردم محل مورد نظر بیلبورد تبلیغاتی شما را در یک روز مشاهده نموده اند. قطعا افزایش این نرخ بازدید بیشتر  و سوددهی بیشتر را برای شما به همراه خواهد آورد. اما فراموش نکنید نرخ بالاتر GRP به منزله افزایش قیمت بیلبورد تبلیغاتی می باشد و از آنجا که این تبلیغات ارزان نمی باشد می تواند هزینه های زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

رزولوشن چاپ بیلبورد تبلیغاتی

یکی از مواردی که پیش از چاپ و طراحی بسیار دارای اهمیت می باشد انتخاب رزولوشن مناسب برای چاپ بیلبورد تبلیغاتی می باشد. در واقع انتخاب نامناسب این فاکتور کیفیت بیلبورد چاپ شده را به شدت کاهش می دهد و موجب نا مفهوم شدن آن می گردد. طبیعتا این بیلبورد نمی تواند تبلیغات و اهداف تبلیغاتی شما را به خوبی منعکس نماید. از این رو توجه به انتخاب رزولوشن مناسب قبل از ارسال فایل جهت چاپ به شدت توصیه می گردد. اما رزولوشن مناسب به چه معناست؟ هر تصویر یا طرحی که در کامپیوتر طراحی می گردد جهت چاپ یا پرینت به رزولوشن مخصوصی احتیاج دارد تا چاپ آن با بهترین کیفیت ممکن انجام گیرد. به عنوان نمونه موارد زیر را در نظر بگیرید:

رزولوشن بنر

 1. رزولوشن مناسب عکس های مجلات ۳۰۰dpi می باشد.
 2. کارهای بسیار با کیفیت مانند کتاب های هنری دارای رزولوشن ۴۰۰dpi می باشند.
 3. طرح البسه و دیوار های آجری به رزولوشن حداقل ۴۰۰dpi نیاز دارند.
 4. عکس های با سایز بزرگ به رزولوشن کمتری احتیج دارند.
 5. تصاویری که در فاصله دور دیده می شوند به رزولوشن بالا احتیاجی ندارند.
 6. رزولوشن مناسب برای چاپ بیلبورد تبلیغاتی ۳۰dpi تا ۵۰dpi می باشد.
 7. و …

۱۰ نکته کلیدی در چاپ بیلبورد تبلیغاتی

در ادامه این مقاله به معرفی ۱۰ راهکار ساده جهت افزایش بازدهی بیلبورد تبلیغاتی و افزایش جذابیت آن اشاره خواهیم نمود. این فاکتور ها به صورت تیتروار عبارتند از:

 1. در طراحی بیلبورد ۶ کلمه مناسب می باشد.
 2. توجه افراد را جلب نمایید اما حواسشان را پرت نکنید.
 3. انتظار پاسخ مستقیم از بیلبوردهای تبلیغاتی را نداشته باشید.
 4. باهوش باشید اما از پیچیدگی بپرهیزید.
 5. تعداد بیلبورد های خود را افزایش دهید.
 6. هدف خود را با تصاویر بیان کنید نه نوشته ها
 7. به هیچ عنوان از تکرار استفاده نکنید.
 8. سادگی را سرلوحه بیلبورد خود قرار دهید.
 9. سایز لوگو از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
 10. از تست طول بازو استفاده نمایید.

استفاده از حداکثر شش کلمه

کاملا واضح است فرد بیننده وقت چندانی برای مشاهده بیلبورد ندارد. از این رو نوشته های طولانی و متن های بلند به هیچ عنوان ایده خوبی در طراحی بیلبورد نمی باشند. استانداردی که در این زمینه وجود دارد. استفاده از یک تیتر کوتاه با حاکثر شش کلمه می باشد. تعداد پایین کلمات باعث می شود بیننده بتواند آن را به طور کامل بخواند و هدف تبلیغاتی شما را درک نماید. فراموش نکنید یکی از مهم ترین اقداماتی که در چاپ و طراحی بیلبورد تبلیغاتی لازم است انجام دهید انتخاب متنی مناسب و بسیار کوتاه می باشد که در کمترین زمان ممکن پیام شما را منتقل نماید.

چاپ بیلبورد شش کلمه

همچنین به یاد داشته باشید بیلبورد تبلیغاتی کاتالوگ محصول نمی باشد و سعی نکنید از آن برای معرفی یک محصول پیچیده و دستور عمل های استفاده از آن بهره برید که مطلقا بی فایده خواهد بود و تنها نتیجه ای که به همراه خواهد داشت هدر رفت هزینه برای شما می باشد.

جلب توجه و عدم حواس پرتی

هدف از طراحی و چاپ بیلبورد تبلیغاتی چیزی غیر از جلب توجه مخاطبان نمی باشد. لذا بسیار مهم است طراحی بیلبورد به گونه ای انجام گیرد که نظر هر بیننده ای را جلب نماید. اما از آنجا که این تبلیغ یک تبلیغ محیطی می باشد و در فضای باز ارائه می شود و با توجه به اینکه هدف آن جلب توجه رانندگان و عابران پیاده، موتورسواران و دوچرخه رانان می باشد لذا باید به گونه ای طراحی شوند که حواس مخاطبان را پرت ننمایند. کاملا مشخص است پرت نمودن حواس یک راننده که در اتوبان یا جاده های شهری و بین شهری در حال رانندگی می باشد می تواند موجب تصادف گردد و خسارات جباران ناپذیر مالی و جانی به همراه داشته باشد. پس توجه نمایید بیلبورد شما در عین جلب توجه نباید یاعث حواس پرتی بیننده گردد.

عدم انتظار پاسخ از بیلبورد

چاپ بیلبورد تبلیغاتی جهت معرفی شما و محصولاتتان به مخاطبان و آشنایی آن ها با برند شما انجام می گیرد. از این رو انتظار نداشته باشید با درج مشخصات خود مانند آدرس، تلفن و … مخاطب به شما مراجعه نماید. زیرا مخاطب فرصت چندانی برای خواندن و تماشای بیلبورد شما ندارد و در این زمان اندک همین که نام خود را در ذهن مخاطب حک نمایید کار خود را به درستی انجام داده اید. در واقع محدودیت زمان باعث می شود مخاطب نتواند شماره شما یا آدرستان را به خاطر بسپارد و فرصتی برای یادداشت آن ندارد. حتی در برخی موارد این امر باعث می شود مخاطب نام برند شما را به کلی فراموش نماید ودیگر سراغی از شرکت یا سازمان شما نگیرد.

لذا توجه داشته باشید تبلیغات بیلبورردی فضایی برای پاسخ دهی مستقیم نمی باشند و شما تنها با حک نمودن نام برند خود در ذهن مخاطب و جلب نظر وی می توانید مخاطب را مجاب نمایید به دنبال شما بگردد. بدین ترتیب مخاطب نیازی به شماره یا آدرس شما ندارد بلکه می تواند آن ها را خود به دست آورد و به کمپانی شما مراجعه نماید یا محصولات شما را در لیست خرید های خود قرار دهد. اما تبلیغات دیگری نیز وجود دارند که می توانید در کنار تبلیغات بیلبوردی خود انجام دهید تا مخاطبین را به صورت مستقیم به سمت خود هدایت نمایید. مهم ترین این ابزار های تبلیغاتی عبارتند از:

 1. تبلیغات چاپی مانند تراکت، کارت ویزیت، چاپ کاتالوگ، پوستر تبلیغاتی و …
 2. تبلیغات تلویزیونی
 3. تبلیغات رادیویی
 4. بازاریابی آنلاین و غیر آنلاین
 5. تبلیغات دیجیتال مارکتینگ مانند طراحی سایت و تیزر های شبکه های اجتماعی
 6. و …

باهوش باشید اما پیچیده نباشید

قطعا با بیلبورد ها و طرح های خسته کننده آن ها برخورد داشته اید. این بیلبورد ها به هیچ عنوان نظر بیننده را جذب نمی نمایند و در نهایت هیچ سوددهی ای برای تبلیغ کننده به همراه نخواهند داشت. در نقطه مقابل اگر طرح تبلیغات شبکه های اجتماعی و بیلبورد شما یک طرح خلاقانه و جذاب باشد می تواند مخاطب را به چالش بکشد. توجه و تفکر باعث می شود مخاطب به محصولات یا خدمات شما بیاندیشد و آن ها را به مشتریان شما تبدیل می نماید. لذا در تبلیغات خود از هوش خلاقانه غافل نشوید. اما توجه داشته باشید طرح های بسیار پیچیده نیز مانند طرح های خسته کننده باعث عدم پذیرش از سوی مخاطب می شوند. لذا در طراحی خود کاملا دقیق عمل نمایید و بیلبوردی را چاپ نمایید تا باعث پذیرش از سوی مخاطب گردد و راندمان خوبی به همراه داشته باشد.

افزایش تعداد بیلبورد ها

بدون شک افزایش تعداد بیلبورد در بیشتر دیده شدن نام و برند شما تاثیر مستقیمی خواهد داشت. با این حال مهم تر از تعداد بیلبورد های تبلیغاتی محل قرارگیری آن ها می باشد. لذا به تک تک محل هایی که قرار است بیلبورد تبلیغاتی خود را نصب نمایید، توجه و دقت کافی داشته باشید تا از چاپ و نصب بیلبورد در مکان های نامناسب پرهیز نمایید.

بیان هدف با تصاویر

این فاکتور یکی از مهم ترین و بصری ترین فاکتور های چاپ بیلبورد تبلیغاتی می باشد. در این فاکتور قید شده از تصاویر به جای نوشته ها استفاده نمایید و هدف تبلیغاتی بیلبورد خود را با تصویر ها نشان دهید. خلاقیت در طراحی و چاپ تصاویری که اهداف شما را به خوبی منتقل می نمایند بسیار تاثیر گذار تر از بیان یک هدف نوشتاری می باشد. در این راستا می توانید از طرح های سه بعدی یا انیمیشنی در چاپ بیلبورد خود استفاده نمایید تا در انتقال پیام تبلیغاتی موفق تر باشید.

پرهیز از تکرار

فاکتور دیگری که رعایت آن بسیار توصیه شده است پرهیز از تکرار می باشد. زمانی که از لغت پرهیز استفاده می شود یعنی به هیچ عنوان از تکرار استفاده ننمایید و با به کارگیری طرح های تکراری تبلیغات خود را نابود نکنید. در واقع از آنجا که هر شرکتی بودجه مشخصی برای فعالیت تبلیغاتی در نظر می گیرد و بیلبورد ها تبلیغات ارزانی نمی باشند اشتباه نمودن در استفاده از تبلیغات غلط به هیچ عنوان جایز نمی باشد و متحمل ضرر مالی گزافی به شرکت شما خواهد شد. در این راستا به هیچ عنوان تبلیغات بیلبورد خود را به دوستان یا آشنایانتان حبه ننمایید. زیرا این کار به طرح تبلیغاتی و برند شما آسیب می رساند.

نوع دیگری از تکرار بیان عبارات یا تصاویر تکراری و مشابه در طرح تبلیغاتی می باشد. این کار باعث انزجار بیننده می گردد. در واقع شما با به کارگیری تکرار در فرایند طراحی بیلبورد تبلیغاتی خود از لحاظ بصری خسته کننده نموده اید و دیگر نمی توانید از مخاطبان انتظار داشته باشید جذب تبلیغات و اهداف تبلیغاتی شما گردند. در پارت پنجم این مقاله به سایر فاکتور هایی که رعایت آن ها در تبلیغات بیلبوردی به شدت توصیه شده است، می پردازیم و این تکنیک های تبلیغاتی را با دقت بیشتری بررسی می نماییم.

سادگی سرلوحه چاپ بیلبورد تبلیغاتی

حتما با شعار یا اصطلاح “زیبایی در سادگیست” آشنا می باشید و آن را شنیده اید. باید بگوییم این اصطلاح تنها یک شعار نیست بلکه اعتقاد بسیاری از طراحان و عموم مردم می باشد. در واقع باید گفت طرح های پیچیده و بیش از حد شلوغ بیننده را کلافه می نماید و باعث عدم پذیرش از سوی مخاطب می گردند. اما طرح هایی که به عناصر سادگی مزین شده اند علاوه بر انتقال مستقیم و بی پرده منظور و هدف تبلیغ کننده حس مطلوبی به بازدید کننده می دهند. این احساس خوشایند بیننده را مجاب به انتخاب محصول شما می نماید و در نهایت این کار به جذب مخاطبان و مشتریان بیشتر منتهی می گردد.

یکی از دلایلی که بیلبورد های پیچیده چندان طرفداری ندارند زمان اندک مخاطب برای خواندن بیلبورد چاپ شده می باشد. همانطور که در پارت های قبلی این مقالات اشاره نمودیم رانندگان حداکثر ۷ ثانیه فرصت خواهند داشت تا بیلبورد شما را مشاهده نمایند، آن را بخوانند و به هدف تبلیغاتی شما پی ببرند. لذا پیچیدگی بیش از حد باعث می شود اکثر بینندگان مفهوم تبلیغات شما را متوجه نشوند و این امر باعث می شود تبلیغات شما به فراموشی سپرده شود. در نتیجه در طراحی بیلبورد تبلیغاتی خود به هیچ عنوان به فکر ارائه یک آثار هنری نباشید و با متن های شاعرانه سعی در جذب مخاطب ننمایید.

سایز و اندازه لوگو

سایز و اندازه لوگو در چاپ بیلبورد تبلیغاتی بسیار دارای اهمیت می باشد. در واقع از آنجا که اغلب سفارش دهنده گان و تبلیغ کنندگان علاقه مندند لوگوی خود را در ابعاد بزرگی به چاپ برسانند لازم می دانیم توضیحاتی مختصر در مورد ابعاد لوگو در بیلبورد تبلیغاتی بیان نماییم. این فاکتور که نهمین فاکتور تاثیر گذار در چاپ بیلبورد تبلیغاتی می باشد نشان دهنده اهمیت وجود لوگوی تبلیغاتی و برند شما در تبلیغات تان می باشد.

سایز و اندازه لوگو در بیلبورد

در حقیقت افرادی هستند که معتقدند لوگو هر چه بزرگ تر باشد بیشتر در چشم مخاطب می نشیند و در جذب مخاطب تاثیر بهتری می گذارد. درک این تفکر چندان دشوار نمی باشد زیرا مشتریانی که هزینه نموده اند تا تبلیغات خود را به نمایش بگذارند ترجیح می دهند نام و برند خود را آنچنان بولد نمایند تا توجه بیشتری جذب نماید. اما لازم به ذکر است ابعاد لوگو شما باید با مطالب، عکس ها و سایز نهایی بیلبورد شما تناسب داشته باشد و تعادل بین آن ها برقرار گردد تا جلوه بهتری داشته باشد و تنها در آن صورت می تواند نظر مخاطب را جذب نماید. در این راستا توجه به نکات زیر خالی از لطف نمی باشد:

 1. لوگوی بزرگ ممکن است مانع از دیده شدن پیام تبلیغاتی شما گردد.
 2. طراحی لوگوی بسیار کوچک نیز می تواند در پس پرده پیام تبلیغاتی شما گم شود.
 3. نکته فوق در موارد بسیاری می تواند تاثیر منفی ای بر روی تبلیغات و تجارت شما داشته باشد.
 4. نشان ندادن و حذف لوگو از بیلبورد تبلیغاتی می تواند نشان دهنده قدرتمندی برندینگ شما باشد.
 5. عموما کمپانی های بزرگ و شناخته شده نیاز چندانی به نشان دادن لوگو خود ندارند.
 6. و …

تست طول بازو

آخرین نکته از مجموعه نکات و فاکتورهایی که در طراحی و چاپ بیلبورد تبلیغاتی می توانند تاثیرگذار باشند فاکتور تست طول بازو می باشد. قبل از پرداختن به این فاکتور لازم است بیان کنیم رعایت تمامی نکات و فاکتور های فوق الذکر در انتخاب بیلبورد تبلیغاتی مناسب کمک کننده می باشند و باعث می شوند تبلیغات شما بازده بهتری داشته باشد. اگر این فاکتور ها را در نظر گرفته باشید تا به این لحظه باید یک بیلبورد تبلیغاتی تمیز، زیبا و هوشمندانه طراحی نموده باشید و قطعا این بیلبورد دارای رنگ های زیباو متناسب با برند شما می باشد. حال سوالات زیر پیش می آید:

 • آیا این بیلبورد توسط مخاطبان دیده می شود و برای آن ها جذابیت لازم را دارا می باشد؟
 • آیا افراد گوناگون در سن و سال های مختلف و با سلایق متفاوت آن را مطالعه می نمایند؟
 • آیا همگان مفهوم و پیام تبلیغاتی شما را درک می کنند؟
 • و …

جهت پاسخ دادن به این سوالات یک تست سریع و ساده وجود دارد که به تست طول بازو معروف می باشد. در این تست شما ابتدا طرح بیلبورد خود را در ابعاد یک کارت ویزیت چاپ نمایید. سپس آن را به فاصله طول بازوی خود نگه دارید. اگر تمامی مواردی که در آن چاپ شده است همانند زمانی که بر روی یک مانیتور ۳۰ اینچی نمایش داده می شود برایتان قابل فهم و درک است و در مشاهده آن ابهامی وجود نداشت این بیلبورد به خوبی طراحی شده است و طرح شما بدون مشکل می باشد. اما در صورتی که اینچنین نبود طراحی خود را اصلاح نمایید و مواردی که در این طراحی به درستی قرار نگرفته اند را اصلاح نمایید.

جمع بندی

تا به این لحظه پنج پارت از مقاله چاپ بیلبود تبلیغاتی را در سایت کانون چاپ و تبلیغات صبح آگهی انتشار داده ایم. در این مجموعه از مقالات به معرفی انواع بیلبورد های تبلیغاتی پرداختیم و نکات و عوامل تاثیرگذار در طراحی و چاپ آن ها را از نظر گذراندیم. رعایت این نکات قطعا به چاپ بیلبورد بهتر برای شما کمک خواهد نمود و شما را در رسیدن به انتظارات مخاطبان یاری می نماید. ماحصل این اقدامات تبلیغاتی پربازده خواهد بود که به سودآوری بیشتر برای شرکت و سازمان شما می انجامد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *