تبلیغات

مخارج تبلیغات؛ هزینه یا سود

مخارج تبلیغات

امروزه سرمایه گذاری در بازار و توانایی رقابت کاری بس دشوار و پیچیده می باشد. رقابت در تمامی زمینه های تجاری بسیار حساس و فشرده شده است و نیاز به برنامه ریزی دقیق و حساب شده دارد. در این بازار تبلیغات و توجه به انواع آن یکی از آیتم های مهم و اساسی در برنامه ریزی های شغلی می باشد. در واقع توجه نمودن به میزان مخارج تبلیغات در هر دوره زمانی بسیار حائز اهمیت می باشد. بعضی از تبلیغات بسیار پرهزینه می باشد همانند تبلیغات در صدا و سیما ولی برخی دیگر همانند چاپ کارت ویزیت ساده با کمترین هزینه قابل اجرا است. در این مقاله قصد داریم از مخارج تبلیغات و تاثیرات آن در ارزش سهام یک کمپانی صحبت نماییم.

 آغاز تبلیغات

در ابتدا هر کمپانی جهت عرضه محصولات و خدمات خود نیاز به مخاطبینی دارد که آن محصولات را مصرف نمایند. ناشناس بودن برند هیچ کمکی به کمپانی نخواهد کرد و نمی تواند باعث پیشرفت و سودآوری آن شود. لذا اولین قدم پس از تاسیس هر شرکت یا برند تجاری تبلیغات خواهد بود. تبلیغات باعث می شود برند شما شناخته شود و در ذهن مخاطب جای گیرد و به مرور به علاقه مندی آن ها جهت استفاده از محصولات برند شما افزوده گردد. حتی یک رستوران و یا مغازه فست فودی کوچک هم می تواند با چاپ تراکت ساده با هزینه کم اقدام به تبلیغات نماید. در این راستا لازم است مخارج تبلیغات را در ابتدا در نظر بگیرید و به عنوان هزینه ای اولیه آن را لحاظ نمایید.

مخارج تبلیغات نه تنها در ابتدای راه یک کمپانی باید لحاظ شود بلکه با گذشت زمان لازم است هر ساله مخارج تبلیغات از قبل پیش بینی شود و در برنامه ریزی هزینه های سالانه یک شرکت لحاظ گردد. تبلیغات در حال حاضر تنها یک ابزار تجاری نمی باشد. بلکه مجموعه ای از فعالیت‌ها و عملکرد های حساب شده ای می باشد که با اصول و قاعده ای از پیش تعیین شده برای رسیدن به هدفی معین به کار می رود. رسیدن به این هدف بدون داشتن برنامه ای مدون و اصولی تقریبا غیر ممکن می باشد.

بازار رقابتی

رقابت در بازار و انواع تجارت امروزه بسیار دشوار می باشد. اگر شما هم اکنون صاحب کسب و کاری هستید یا قصد آغاز یک فعالیت تجاری را دارید، بهتر است قبل از هر چیز به بازار آن و رقابتی که در آن تجارت وجود دارد توجه نمایید. رقابت در هر بازاری بسیار پیچیده و تنگاتنگ می-باشد و لازمه بقاء در آن برخورداری از تفکری نوین و برنامه ریزی شده می باشد. این برنامه ریزی باید تمامی جنبه های کار و فعالیت شما را در نظر بگیرد و حساب تمام مخارج در آن درج گردد.

مخارج تبلیغات

مخارج تبلیغات اولیه در کنار دیگر مخارج هر فرایند تجاری ای به سرمایه گذاری مشهور می باشد. سرمایه گذار لازم است نه تنها به مخارجی که در ابتدای راه دارد واقف باشد بلکه همواره باید مخارج آینده کسب و کار خود را پیش بینی نماید تا بتواند با برنامه ای حساب شده پا در عرصه رقابت بگذارد و در این بازار حساس دوام بیاورد. مخارج تبلیغات تنها گوشه ای از مخارج یک شرکت می باشد که عدم توجه به آن قطعا به زیان آوری شرکت ختم خواهد شد. توجه به نکات زیر می تواند صاحبان کسب و کار را برای برخورداری از تبلیغاتی اصولی و هدفمند یاری نماید:

 1. برآورد دقیق هزینه تبلیغات در دوره های 6 ماهه یا یک ساله
 2. نوع تبلیغات با توجه به حجم فعالیت شما
 3. مدت دار بودن تبلیغات (پیوسته و همیشگی)
 4. تحقیق در مورد بازار هدف و ساخت تبلیغات متناسب با آن
 5. تغییر تبلیغات و نوع آن در بازه های زمانی متفاوت
 6. استفاده از تبلیغات خلاقانه و مدرن
 7. توجه به اتفاقات روز و استفاده از آن ها در تبلیغات
 8. و …

هزینه یا سود

آیا تا به حال نام کمپانی یا  شرکت بزرگی را شنیده اید که برخلاف انتظار در تجارت خود ناموفق بوده باشد و ورشکست شده باشد؟ آیا تا به حال در اطرافیان خود اشخاصی بوده اند که علارقم توانایی های بالایی که داشته اند در کسب و کار خود شکست خورده اند؟ آیا به دلیل موفقیت و عدم موفقیت آن ها در کسب و کارهای گوناگون اندیشیده اید؟ به احتمال زیاد همه ما با کمپانی های ورشکست شده مواجه شده-ایم و افراد موفق و ناموفق زیادی در اطرافیان و دوستان خود دیده ایم و تا حدودی از دلایل شکست یا پیروزی آن ها مطلع می باشیم.

به طور کلی مشکل اغلب افراد یا شرکت های ورشکسته که ارائه دهنده محصولات و خدماتی بوده اند از دست دادن مخاطبان و مشتریان دائمی خود بوده است. یکی از دلایل این امر می تواند گران شدن محصولات یا پایین آمدن کیفیت آن ها بوده باشد. اما یکی دیگر از دلایل تاثیرگذار در ورشکستگی عدم استفاده از صنعت تبلیغات می باشد. برخی معتقدند مخارج تبلیغات که در ابتدای راه تجارت به عنوان بخشی از سرمایه گذاری هزینه می شود، تنها در ابتدای راه نیاز می باشد و زمانی که کسب و کار شما مشتریان خود را به دست آورد دیگر نیازی به تبلیغات نمی‌باشد.

تاثیر تبلیغات

دسته فوق معتقدند هزینه کردن در تبلیغات پس از به دست آوردن مشتریانی دائمی چندان عاقلانه نمی باشد و آن را هدر رفت هزینه می-دانند. اما عواملی وجود دارد که این افراد به آن ها بی توجه می باشند و از آن ها غافل شده اند و مخارج تبلیغات در این زمان را زیان بار فرض می-نمایند. باید توجه داشت که تبلیغات در این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در ادامه به برخی از دلایل اهمیت این موضوع اشاره می-نماییم:

 1. در این زمان رقبا در حال ارائه تبلیغاتی می باشند که مشتریان شما را جذب نمایند.
 2. قطع کردن تبلیغات باعث کمرنگ شدن نام شما در ذهن مخاطب می گردد.
 3. پس از قطع نمودن تبلیغات با گذر زمان برند شما به فراموشی سپرده می شود.
 4. تبلیغات در هر دوره زمانی مشتریان جدیدی به سمت برند شما جذب می نماید.
 5. تبلیغات بی فکرانه منجر به از دست دادن مخاطبان شما خواهد شد.
 6. مشتریان جدید می توانند جایگزین مشتریان قدیمی شوند.
 7. و …

اگرچه برخی از کارشناسان این حوزه بدون در نظر گرفتن موارد فوق معتقدند تبلیغات لازم نیست به صورت دائمی و بلند مدت باشد. اما اکثر کارشناسان صنعت تبلیغات به اهمیت تداوم مخارج تبلیغات پی برده اند و معتقدند متوقف کردن تبلیغات از عوامل شکست کسب و کار خواهد بود. نمونه های بارزی وجود دارد که درستی این عقیده را تضمین می نماید.

به طور نمونه همه شما با نام های تجاری زیر آشنا می باشید:
 1. آدیداس
 2. نایک
 3. کوکاکولا
 4. پوما
 5. پپسی
 6. بنز
 7. اپل
 8. تویوتا
 9. سامسونگ
 10. و …

نام های فوق بخشی از بزرگترین برند ها و معروف ترین آن ها در جهان می باشند و تقریبا عموم مردم کره زمین با این نام ها آشنا می باشند. بازار این محصولات سرتاسر جهان می باشد و مردم از هر کشوری از این محصولات استفاده می نمایند. نکته جالب اینجا می باشد که این کمپانی ها با آنکه میلیون ها مشتری در سرتاسر دنیا دارند اما هیچ گاه تبلیغات خود را متوقف ننموده اند. آن ها به ارزش تبلیغات و مخارج تبلیغات واقف می باشند و آن را نه تنها هدر رفت هزینه نمی دانند بلکه بخشی از سرمایه گذاری آن ها جهت سودآوری بیشتر می باشد.

این شرکت ها و کمپانی های بزرگ دنیا به ارزش تبلیغات پی برده اند و می دانند مخارج تبلیغات اگر به صورت پیوسته و همیشگی باشد باعث ماندگاری دائمی برند آن ها خواهد گشت. بدین ترتیب این تاجران همواره مشتریان زیادی با خود خواهند داشت و نه تنها از ورشکستگی در امان می باشند بلکه سودآوری آن ها روز به روز بیشتر خواهد شد.

صبح آگهی

کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی با تجربه ای نزدیک به دو دهه در عرصه تبلیغات و چاپ آگهی نامه های تخصصی به مخاطبان و مشتریان خود ثابت نموده است مخارج تبلیغات و هزینه هایی که در این حوزه می نمایند نه تنها در اسرع وقت به آن ها باز می گردد بلکه روند سودآوری آن ها نیز به مراتب بهتر از قبل می شود و سرعت بیشتری به خود می گیرد. در این راستا کانون صبح آگهی با تکیه بر پشتوانه خود در حوزه تبلیغات به مخاطبان و مشتریان پیشنهاد می نماید موارد ذیل را در برنامه شغلی خود در نظر بگیرند.

 1. تاثیر ارزش سهام آن ها با توجه به مخارج تبلیغات سالانه.
 2. نترسیدن از افزایش مخارج تبلیغات.
 3. تبلیغات بیشتر باعث افزایش اعتبار می شود.
 4. گسترش بازار تبلیغاتی با توجه به گنجایش و ظرفیت کسب و کار.
 5. و …
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *