تبلیغات

تبلیغات و جایگاه آن در تاریخ

تبلیغات و جایگاه تبلیغ در تاریخ

امروزه تبلیغات از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد. به طوریکه جلب نظر مشتری در رقابت های اقتصادی بدون یک تبلیغ صحیح و استاندارد امکان پذیر نمی باشد. در حقیقت راه موفقیت در دنیای امروز استفاده صحیح و حساب شده از این ابزار می باشد. این صنعت در واقع روشی برای ترغیب مخاطب به خرید محصولات و پذیرش خدمات و ایده ها می باشد. اگر از آن به طور صحیح و استاندارد استفاده شود، ماحصل آن تبدیل مخاطب به مشتری می باشد. واضح است که افزایش مشتری نیز سبب سودآوری بیشتر و رونق اقتصاد می گردد.

ویژگی های یک تبلیغ استاندارد

یک تبلیغ کننده برای ارائه یک تبلیغ اصلح، بهینه و استاندارد می بایست به مواردی چون شرایط اجتماعی و مدنی مخاطبین و همچنین عوامل تاثیر گذار در زندگی روزمره آن ها همچون: جنگ، اشغال، باور و اعتقاد، عزت نفس، روابط، شیوه زندگی و بسیاری موارد تاثیر گذار دیگر توجه ویژه ای داشته باشد. ساخت یک تبلیغ استاندارد بدون توجه به موارد ذیل ممکن نمی باشد.

 • در ابتدا برای برخورداری از یک تبلیغ استاندارد حداقل نیاز به یک آگهی می باشد.
 • همچنین به منظور معرفی محصول و خدمات خود به مخاطبین نیاز به تولید آگهی می باشد.
 • آگهی در واقع بسته ای تبلیغاتی می باشد.
 • آگهی اشکال گوناگون و گسترده ای از جمله: تلویزیونی، رادیویی، روزنامه ای، مجلاتی، بیلبوردی و … دارد.
 • مهمترین اصل در ارایه تبلیغی بهینه توجه به احساسات و شرایط مخاطبین در جامعه می باشد.

بنابراین تبلیغ کنندگان همواره باید از روش هایی استفاده کنند که توجه مخاطبین را جلب نماید.

تاریخ

اگرچه این صنعت به شکل و شمایل امروزی با صنعتی شدن دنیای مدرن از اهمیت بالایی برخوردار است.  اما مطالعه تاریخ به ما نشان می دهد تبلیغات در تمام طول تاریخ وجود داشته است. این صنعت همواره و در هر دوره زمانی به شکلی که متناسب با زمان خود بوده است مورد توجه قرار گرفته است.

 • به طور مثال مصری ها از کاغذ پاپیروس برای ارسال پیام های فروش و پوسترهای دیواری استفاده می کردند.
 • در یونان و رم باستان تبلیغ در کاغذ پاپیروس بسیار رایج بوده است.
 • نقاشی روی سنگ در بسیاری از نقاط آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی برای عرضه یک تبلیغ تجاری بوده است.
 • چینی ها در زمان سلسله سانگ با چاپ پوستر روی ورق مس از پایه گذاران این صنعت چاپی بوده اند.
 • در قرن هجدهم در روزنامه های هفتگی انگلستان تبلیغ اجناس ظاهر شدند.

توماس جار برات که از او به عنوان پدر تبلیغات نوین یاد می شود. همواره برای تبلیغ محصولات خود اهمیت ویژه ای قائل بود. او معتقد بود با تغییر شرایط گوناگون تبلیغ و تبلیغ کننده باید با آن ها تغییر کنند. در واقع اگر ایده ای یک نسل پیش بسیار موثر بوده و سبب فروش محصولات شما شده است. اگر امروز به مردم ارائه شود، قطعا نه تنها سودآور نیست. بلکه موجب ضرر و زیان هم خواهد شد.  لذا برای داشتن تبلیغی مفید و موثر توجه به شرایط جامعه، زمان و مکان از امور ضروری می باشد.

قرن نوزدهم

گسترش روز افزون اقتصاد در قرن نوزدهم سبب افزایش چشمگیر صنعت تبلیغات گردید. به طوریکه در این قرن در ایالات متحده، موفقیت تبلیغات ابتدا به افزایش تبلیغات پستی منجر شد. به همین ترتیب رشد رسانه های جمعی سبب انتشار تبلیغات در روزنامه ها و پس از آن فیلم ها، رادیو و تلویزیون گردید.

تبلیغات اینترنتی

از سال 1990 با ظهور اینترنت تبلیغات اینترنتی نیز به عنوان جدیدترین نوع تبلیغ پا به عرصه رقابت نهاد. به طوریکه امروزه با افزایش شبکه های اجتماعی و استفاده روز افزون مخاطبین از اینترنت، فضای مجازی به یکی از پر مخاطب ترین رسانه ها در سرتاسر جهان تبدیل شده است. در همین راستا می توان از تبلیغات آنلاین که از طریق اینترنت و شبکه جهانی وب که به منظور ارائه پیام های بازاریابی برای جذب مشتریان بیشتر استفاده می شود نام برد.

 • عمده تبلیغات آنلاین عبارتند از تبلیغ متنی، بنر، رسانه های اجتماعی، تبلیغات طبقه بندی شده آنلاین و …. .
 • در سال 2015 کل هزینه های تبلیغاتی در سراسر جهان به حدود 530 میلیارد دلار رسید.
 • جالب است بدانید یک سوم این تبلیغات به صورت اینترنتی بوده است.
 • تبلیغات در تلویزیون با 40 درصد رتبه اول را به خود اختصاص داده بود.
 • درصد انواع دیگر تبلیغات به تفکیک زیر مشخص شده اند.
 • 10 درصد در روزنامه، 7 درصد در مجلات، 6 درصد در فضای باز و 4 درصد در رادیو.

هدایای تبلیغاتی

اگر چه پیشروی تبلیغات در طول تاریخ تا اواخر قرن هجدهم از سرعت مطلوبی برخوردار نبوده است. اما در دو قرن اخیر با چنان سرعتی پیشرفت که بدون اغراق می توان گفت تمام بشریت به گونه ای با آن درگیر شده اند.

 • این صنعت در حال حاضر در انواع گوناگون و ابعاد گسترده انتشار یافته است.
 • یکی از گونه های کاربردی صنعت تبلیغات استفاده از هدیه تبلیغاتی می باشد.
 • هدایای تبلیغاتی به منظور تبلیغ و معرفی محصول، برند و … شما به کار می روند.
 • هدایای تبلیغاتی در جذب مخاطب می توانند از هر تبلیغ دیگری پیشی بگیرند.
 • این هدایا موجب رونق بخشیدن به کسب و کار شما می گردند.

در این راستا کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی مفتخر است که با به کارگیری کادری مجرب در این بخش امروزه انواع هدایای تبلیغاتی را با بهترین کیفیت ممکن به منظور جلب رضایت شما عرضه می نماید.

صنعت تبلیغات

تبلیغات در قرن بیست و یکم بسیار تخصصی و حرفه ای دنبال می شود. در واقع امروزه صنعت تبلیغات به پنج عامل بسیار مهم وابسته می باشد که این عوامل عبارتند از:

 1. کانون های مشاوره تبلیغاتی
 2. سفارش دهنده های تبلیغات
 3. رسانه های صوتی و تصویری
 4. تولید کنندگان صنایع
 5. اطلاعات بازار فروش

این پنج عامل در تبلیغات مدرن بسیار تاثیرگذار می باشند. به طور نمونه کانون مشاوره تبلیغاتی صبح آگهی در زمینه تبلیغات مدرن و سنتی دارای تجارب و پیشینه ای درخشان می باشد و همواره آماده ارائه بهترین پیشنهادات به تبلیغ کنندگان و سفارش دهندگان می باشد. سفارش دهندگان نیز ضلع دیگری از این پنج ضلعی را تشکیل می دهند. تولید کنندگان و مصرف کنندگان نیز بخش دیگری از این صنعت را تشکیل می دهند. امروزه تبلیغ بر اساس نیاز بازار و مشتری آماده و عرضه می شوند. در واقع اطلاعات مربوط به بازار و مصرف کنندگان کمک کننده انتخاب بهترین راه های تبلیغاتی می باشند. بخشی از این صنعت نیز به رسانه ها اختصاص دارد. این رسانه ها به طور کلی شامل موارد زیر می باشند:

 1. تلویزیون
 2. رادیو
 3. نشریات
 4. سایت و وبسایت ها
 5. شبکه های اجتماعی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *