هدایا

لت سررسید چیست؟

لت سررسید

منظور از لت تبلیغاتی در سررسید، صفحاتی اغلب از جنس کاغذ گلاسه است که به صورت ۴ رنگ چاپ شده و به ابتدا، وسط یا انتهای سررسید اضافه می شود. طرح چاپ شده روی لت گلاسه می‌تواند حاوی اطلاعاتی در مورد برند سفارش دهنده سررسید، خدمات ارائه شده توسط وی، معرفی محصولات و یا آگهی‌های جذاب گرافیکی باشد. از آن جهت که لت گلاسه فضایی مناسب را برای درج نوشته ها، تصاویر خدمات در اختیار شرکت سفارش دهنده قرار می‌دهد. استفاده از لت گلاسه در سررسید پتانسیل بسیار بالایی را برای انتقال پیام مورد نظر به مخاطبان در اختیار شرکت قرار می‌دهد. علاوه بر کاربرد لت گلاسه در سررسیدهای اختصاصی برای تبلیغات، برخی از تولیدکنندگان سررسید از لت‌ها به عنوان تزئین استفاده می‌کنند. مثلا تولیدکننده در ابتدای هر فصل سررسید خود، تصویری درباره‌ی آن فصل قرار دهد. به طورکلی مضمون اصلی لت سررسید به سلیقه‌ی سفارش دهنده بستگی دارد. در ادامه به بررسی کاغذ، تعداد، کیفیت و انواع لت‌ها در سررسید می‌پردازیم. در صورتی که به دنبال چاپ سررسید تبلیغاتی برای مجموعه خود می‌باشید می‌توانید به مجموعه محصولات صبح آگهی مراجعه نمایید.

نحوه‌ی اضافه کردن لت گلاسه به سررسید

در سررسیدهای فنری، لت گلاسه هم مانند دیگر اوراق سررسید در ابتدا پانچ شده و سپس توسط فنر به سایر صفحات متصل می‌شوند. معمولا نحوه اضافه کردن لت در سررسیدهای ته دوخت، به تعداد سفارش و بودجه‌ی سفارش دهنده و همچنین به شرایط و تجهیزات تولید‌کننده بستگی دارد. در سفارش‌های تعداد پایین، لت های گلاسه را با چسب به سررسیدهای از پیش تولید شده می‌چسبانند. اما در سفارشات تعداد بالا، لت های گلاسه در هنگام صحافی همراه با سایر اوراق دوخته و اضافه می‌شوند. گفتنی است که مقاومت لت دوخته شده در صحافی از لت چسب شده بالاتر است.

تعداد لت تبلیغاتی در سررسید

تعداد لت گلاسه مورد استفاده در سررسیدها بر اساس نیاز سفارش‌دهنده و میزان مطالب تبلیغاتی بستگی دارد. معمولا تولید کنندگان تعداد ۱، ۲، ۴، ۶ یا ۸ لت را پیشنهاد می‌دهند. چرا که در صورت سفارش مثلا ۳ لت، نه تنها باید هزینه چاپ ۴ لت را بپردازید، بلکه اضافه کردن آن به سررسید ممکن نیست. اضافه کردن تعداد بیشتر از ۸ لت را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم چرا مه باعث ضخیم شدن سررسید می شود، اما اگر سفارش دهنده بخواهد تعداد بیشتری از لت‌ها را به سررسید خود اضافه کند، از لحاظ اجرایی محدودیت چندانی برای این موضوع وجود ندارد. ۸ صفحه لت سررسید باید حاوی نکات مهم تبلیغاتی باشد تا بازدهی بالایی داشته باشد.

کیفیت لت سررسید به چه عواملی بستگی دارد؟

کیفیت لت‌ها

کیفیت چاپ

چاپ با کیفیت این اوراق تبلیغاتی مانند هر محصول چاپی دیگر بسیار حائز اهمیت است.

کیفیت مرکب چاپ

از آنجا که در اغلب موارد سررسید تولیدی پس از صحافی پرس می شود، چنانچه کیفیت مرکب چاپ مناسب و مرغوب نباشد، رنگ‌های صفحات مجاور پخش شده و با هم ترکیب می‌شوند و ظاهر نامناسبی را ایجاد می‌کنند.

کیفیت صحافی

یکی از مهمترین قسمت‌های تولید یک سررسید صحافی آن است. چنانچه صحافی یا چسباندن لت سررسید به درستی انجام نشود، احتمال جدا شدن لت ها وجود دارد که وجهه‌ی سررسید را به طور کلی به هم می‌ریزد. استفاده از صحافی اتوماتیک اگرچه قیمت بالاتری نسبت به صحافی نیمه اتوماتیک و دستی دارد اما برای اینکه سررسید با کیفیت بالا تولید شود بهتر است از این نوع صحافی استفاده کنید. در صحافی اتوماتیک کلیه مراحل دوخت، ترتیب، آستر چسبانی، جلد چسبانی و … به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

نوع کاغذ مورد استفاده برای لت سررسید

لت‌ها را معمولا بر روی کاغذ گلاسه۱۳۵ یا ۱۵۰ گرم چاپ می‌کنند تا جلوه ی بهتری برای تبلیغات داشته باشند و در صورت استفاده از کاغذهای سنگین‌تر، دوخت سررسید با مشکل مواجه می شود.گفتنی است که اخیرا از لبه‌های رنگی برای زیبایی سررسید استفاده ‌می‌شود ( سررسید لب رنگ ) که استفاده از این روش باعث چسبیدن برگه های گلاسه به یکدیگر می‌شود، از این رو از برگه‌های تحریر سفید یا کرم ( بسته به برگه های داخلی سررسید ) به کار می‌رود. همچنین می‌توان از کاغذهای کارتی با گرماژ ۱۴۰، ۱۶۰ و یا ۱۸۰ گرم  و یا همان جنس کاغذهای اصلی سررسید نیز استفاده کرد.

اندازه لت سررسید در قطع های مختلف

این بخش مربوط به اندازه‌های استاندارد و مهم لت در قطع‌های پر استفاده‌ و خاص سررسیدها مثل سررسید اروپایی می‌باشد. قطعا  رعایت درست این اندازه ها در طراحی و چاپ لت‌های سررسید بسیار مهم می باشد و هرگونه اشتباه موجب خرابی ظاهری و نامرتبی سررسید خواهد شد. با این حال برای طراحی لت‌ها حتما این اندازه ها را با تولید کننده در میان بگذارید و با هماهنگی لازم اقدام به طراحی کنید.

  • لت در سررسیدهای دوختی

برای آنکه طراحی شما در بهترین نقاط ممکن در انواع مدل سررسیدها باشد باید فاصله‌ی برش از بالا و پایین ۴ میلی متر و از لبه‌های کناری ۳ میلی متر باشد. توجه داشته باشید که دوخت صفحات زوج در سمت چپ و دوخت صفحات فرد در سمت راست آن‌ها قرار می‌گیرد. باید بدانید که فضایی را برای جای دوخت نیز در نظر بگیرید.

لت در سررسید دوختی
  • لت در سررسیدهای فنری

در سررسیدهای فنری هم تمام فاصله‌گذاری ها مانند سررسید دوختی می‌باشد با این تفاوت که باید برای پانچ در وسط نیز ۱۶ میلیمتر در نظر گرفته شود.

لت در سررسید فنری

محتوای مناسب برای لت‌های موجود در سررسید

یکی از دغدغه های مدیران هر برند و کسب و کار انتخاب محتوای مناسب تبلیغاتی برای لت سررسید می‌باشد. پس هرچه این بخش جذاب‌تر و خلاقانه‌تر طراحی شود بهتر می تواندبازاریابی را انجام دهد و قوه بصری بیننده را تحریک کند و شما را به هدفتان نزدیک کند. گفتنی است که تولید محتوای مناسب برای لت تا حدود زیادی به نوع کسب و کار شما بستگی دارد. در ادامه به تعدادی از انواع محتوای متداول برای طراحی لت سررسید اشاره میکنیم، شما می توانید از هر کدام از این نوع محتوا برای تبلیغات خود استفاده کنید.

  • ارائه محصولات

شما می توانید تصاویری از محصولات خود را به در لت گلاسه سررسید چاپ کنید. فقط در این صورت حتما توجه داشته باشید که حتما تصاویر با کیفیت بالایی عکاسی و چاپ شده باشند و از طراحی ‌های به روز بهره بگیرید تا نظر مخاطب را به محصولات خود جذب کنید. حائز اهمیت است که از طراحی‌های شلوغ و محتوای سردرگم کننده و بی کیفیت بپرهیزید چرا که مخاطب را خسته کرده و به زودی از شما عبور خواهد کرد و بازاریابی و تبلیغات شما ناموفق خواهد بود. گفتنی است که در سررسیدهای ارزان یکی از بهترین راه‌ها برای بازاریابی، ارائه محصولات در چند لت و قرار دادن آن در ابتدا و یا انتهای سررسید می‌باشد.

  • ارائه خدمات

شاید شما در زمینه‌ی ارائه دادن خدمات خاصی فعالبت می‌کنید؛ خدماتی مانند مشاوره، آموزش، درمانی و پزشکی، نگهداری و … را انجام می‌دهید و نیاز دارید تا برای سررسید خود لت تبلیغاتی چاپ کنید. شما  می توانید به راحتی با یک طراحی زیبا منحصر به فرد و استفاده از تصاویر و المان‌های مخصوص کسب و کارتان، خدمات خود را به صورت کامل ارائه دهید. برای تولید این نوع محتوا می‌توانید از متن‌های جذاب و طراحی‌های خاص استفاده کنید.

  •  ارائه دستاوردها

اغلب کسب و کارهای دولتی برای طراحی لت سررسید خود از دستاوردها و امتیازهای ویژه‌ی خود بهره می‌گیرند. برای مثال سمینارها، کسب تندیس ها و یا هر دستاورد دیگری را در قالب طراحی‌های به روز ارائه می‌دهند تا مخاطب با اطلاع از دست‌آوردهای آت مجموعه بتواند به راحتی اعتماد کند؛ همچنین می‌توان دستآوردها را به صورت تصاویر و یا توضیحات کوتاه در لت‌های اختصاصی در سررسیدهای نفیس قرار داد و آن را به افراد خاص ارائه کرد.

سوالات متداول در خصوص لت سررسید

برای چاپ لت تبلیغاتی در سررسیدها از چه نوع کاغذی می‌توان استفاده کرد؟

اغلب لت‌ها را بر روی کاغذ گلاسه۱۳۵ یا ۱۵۰ گرم چاپ می‌کنند تا جلوه ی بهتری برای تبلیغات داشته باشند و یا از کاغذهای تحریر با گرماژ بالا می‌توان استفاده کرد تا کیفیت تبلیغات کم نشود.

تعداد متداول لت در سررسیدها چند عدد است؟

تعداد لت گلاسه مورد استفاده در سررسیدها ۱، ۲، ۴، ۶ یا ۸ عدد می‌باشد.

تفاوت لت و آستر بدرقه چیست؟

منظور از لت سررسید، برگه هایی است که بصورت سفارشی برای کسب و کار شما طراحی و به چاپ می‌رسد و به همراه صحافی سررسید در ابتدا و یا انتهای سررسید قرار میگیرد. این لت ها معمولا از جنس گلاسه هستند اما آستر بدرقه معمولا صفحه با پس زمینه لوگو تجاری کسب و کار مورد نظر است که در ابتدا و انتهای سررسید و پیش از رسیدن به لت‌ها و تقویم و برگه‌های سالنامه صحافی می‌شوند.

سخن آخر

تمامی این محتوایی که در بالا ذکر شد تنها بخشی از اطلاعات مربوطه به لت تبلیغاتی سررسید می‌باشد که برای کیفیت بالای آن و تبلیغات پربازده نیاز است آن‌ها را بدانید. به این موضوع دقت کنید که طراحی در لت امر بسیار مهمی است چرا که بخش بازاریابی در سررسیدها را لت انجام می‌دهد. شما می‌توانید براای سفارش اختصاصی لت سررسید مطابق سلیقه‌ی خود با تیم طراحی صبح آگهی در ارتباط باشید. صبح آگهی می‌تواند تمام خدمات تبلیغاتی مانند چاپ سررسید، چاپ کاتالوگ، چاپ بروشور و… را در کمترین زمان و بهترین قیمت برای شما انجام دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *