چاپ

کاربردهایی از چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال آگهی

چاپ دیجیتال لیزری

این روش چاپی بسیار شبیــه به چاپ فتوکپــی می باشـــد و چاپ به صورت خشک انجـــام می گیرد. چاپ دیجیتال لیــزری یکی از پرکاربــردترین روش های چاپی در صنایع تولیدی می باشد. چاپ لیزری وابسته به نور می باشد. این چاپ در واقع با تاباندن نور الکترواستاتیکی به کاغذ فرایند چاپ را انجام می دهد. در این روش چاپی از یک چکش استفاده شده است که از داخل آن سیمی می گذرد که قابلیت عبور جریان الکترکی را دارا می باشد. جریان الکتریکی کمک می کند تا فرایند چاپ دیجیتال لیزری در پروسه ای از پیش تعیین شده انجام گیرد.

اگرچه چاپ دیجیتال قابلیت های زیادی دارد و کاربرد های آن محدود به مطالب این مقاله نمی شود. با این حال ابتدا آن ها را به طور تیتروار بیان می نماییم و سپس به بررسی برخی از این کاربرد ها می پردازیم. جهت مشاهده خدمات چاپ دیجیتال می توانید به صفحه آن مراجعه نمایید.

 1. چاپ میز کانتر
 2. چاپ لیبل
 3. چاپ پاپ آپ
 4. چاپ رول آپ
 5. چاپ سی دی
 6. چاپ دی وی دی
 7. چاپ رول آپ
 8. چاپ کتاب
 9. چاپ کارت ویزیت
 10. چاپ کارت PVC
 11. چاپ انواع تبلیغات
 12. چاپ بروشور و کاتالوگ
 13. و …

چاپ دیجیتال کتاب

چاپ کتاب در تیراژ بالا عموما به روش چاپ افست انجام می گیرد. اما در تیراژ پایین این روش چاپی نه صرفه اقتصادی دارد و نه از جنبه های دیگر به صرفه می باشد. چاپ دیجیتال برای تیراژهای کم بهترین گزینه چاپ می باشد. این چاپ از سرعت بالایی برخوردار بوده و قابلیت چاپ کتاب در تیراژ پایین در کمترین زمان ممکن را دارا می باشد. سرعت بالای چاپ در کنار کیفیت مطلوب این چاپ باعث شده کتاب های با کیفیت در کمترین زمان به چاپ برسند. یکی دیگر از مزیت های این روش چاپی امکان تغییرات در پروسه چاپ می باشد. در واقع شما می توانید به سادگی و سهولت برخی از کتاب های خود را به گونه ای متفاوت به چاپ برسانید. این امکان در چاپ افست وجود ندارد اما شخصی شدن چاپ در این روش آن را ممکن کرده است.

استفاده از چاپ دیجیتال برای چاپ کتاب امکان چاپ آزمایشی را نیز فراهم آورده است. به طور نمونه شما می توانید با چاپ تعدادی محدود نظر مخاطبان خود را جویا شوید و در صورت بازخورد مناسب کتابتان را در تیراژ بالا به چاپ برسانید. ویژگی دیگری که در این چاپ مهیا شده است امکان چاپ تصاویر رنگی با کیفیت بالا می باشد. به طور کلی سرعت بالا، محدودیت نداشتن در حداقل تیراز چاپ، امکان ایجاد تغییرات در فرایند چاپ و کیفیت بالای تصاویر و متون از مزیت های این روش چاپی می باشد.

چاپ دیجیتال لیبل

اگرچه چاپ لیبل با دستگاه چاپ افست نیز امکان پذیر می باشد و در موارد زیادی از آن چاپ استفاده می شود اما چاپ افست در تیراژ پایین اصلا به صرفه نمی باشد. مقرون به صرفه نبودن چاپ افست برای چاپ لیبل در تعداد کم موجب شده است چاپگران به فکر استفاده از چاپ دیجیتال بیافتند. چاپ دیجیتال محدودیتی برای حداقل تعداد ندارد و از این رو می توان لیبل مورد نظر را در هر تعدادی به چاپ رساند. امروزه یکی از مصارف دستگاه های چاپ دیجیتال قطعا چاپ لیبل ها می باشد. کیفیت این چاپ برای چاپ لیبل بسیار مناسب می باشد و این چاپ در زمان بسیار کوتاهی انجام می گیرد.

در چاپ لیبل و هر محتوای چاپی دیگر لازم است تصاویر و کیفیت رنگ آن ها از درجه قابل قبولی برخوردار باشند. از این رو اغلب دستگاه های چاپ افست لیبل ها را با هر رنگی که باشند با کیفیت بالایی به چاپ می رسانند. قابلیت چاپ تمام رنگی باعث شده امکان چاپ روی سطوحی مانند:

 1. کاغذ
 2.  پلاستیک
 3. لیبل
 4. پارچه
 5. و …

نیز فراهم شود.

هد یدکی

هد یدکی چیست؟ از آنجا که امکان توقف هد در پروسه چاپ دیجیتال و بروز نوارهای رنگی روی کار وجود دارد لذا از هد های کمکی استفاده می نمایند. هد های کمکی باعث می شوند پروسه چاپ جهت تعویض هد آسیب دیده یا معیوب متوقف نشود.

چاپ کاتالوگ و بروشور

کاتالوگ و بروشور نیز دو محصول تبلیغاتی می باشند که با کمک چاپ افست به چاپ می رسند. اما در دو مورد بهتر است به جای چاپ افست از چاپ دیجیتال استفاده نمود. یکی از این دو مورد زمانی می باشد که قصد چاپ تعداد محدودی از آن ها را داریم و تیراژ پایین آن ها بهتر است با کمــک چاپ دیجیتـــال انجام گیرد چرا که از نظر اقتصـــادی به صرفه تر می باشد و کیفیت کار چاپی در حد مطلـــوب خواهــد بود. مورد دوم زمانی می باشد که وقت شما محدود می باشد و زمان زیادی برای چاپ کاتالوگ تبلیغاتی یا بروشور فرصت ندارید در این دو مورد استفاده از چاپ دیجیتال توصیه می شود. همین دو مورد کافی است تا خیل عظیمی از چاپ های این دو محصول با کمک چاپ دیجیتال انجام گیرد.

کاتالوگ و بروشور

کاتالـــوگ ابزاری تبلیغاتی می باشد که اطلاعـــات جامعی در مورد محصـــولات و خدمــــات یک شرکت در اختیـــار مخاطبین و مشتـــریان خـود قرار می دهد. بروشور نیز حاوی اطلاعاتی دقیق تر و جزئی تر در مورد محصولات می باشد. سازمان ها کمپانی های تجاری و بازرگانی از این محصول تبلیغاتی به وفور در پروسه های تبلیغاتی خود استفاده می نمایند. در ادامه به برخی از مزایای چاپ این ابزارات تبلیغاتی به وسیله چاپ دیجیتال اشاره می نماییم:

 1. قابلیت تغییر اطلاعات در پروسه چاپ
 2. تیراژ پایین و عدم محدودیت چاپ در هر تیراژی
 3. سرعت و کیفیت بالای این چاپ
 4. و …

چاپ پی وی سی (pvc)

یکی دیگر از محصولات تبلیغاتی و چاپی که با کمک چاپ دیجیتال چاپ آن آسان گشته است چاپ کارت پی وی سی می باشد. امروزه کارت های پی وی سی 760 میکرونی را با کمک چاپ دیجیتال مستقیم و غیرمستقیم به چاپ می رسانند. عمده ویژگی های قابل ذکر این کارت ها عبارتند از:

 1. کارت های پی وی سی در ۳ رنگ طلایی، نقره ای و سفید به چاپ می رسند.
 2. فرایند چاپ کارت پی وی سی به صورت دیجیتال در تیراژ حدود 100 عدد در روز قابل انجام می باشد.
 3. ضخامت‎ کارت های پی وی سی غالبا بین ۳۰۰ میکرون تا ۸۰۰ میکرون می باشد.
 4. عموم کارت های پی وی سی ۷۶۰ میکرونی به صورت 4 رنگ به چاپ می رسند.
 5. ابعاد این کارت ها اندازه کارت های عابر بانک بوده و به صورت 2 رو نیز می باشند.
 6. جنس این کارت ها پلاستیکی و انعطاف پذیر می باشد.
فرایند چاپ پی وی سی

پروسه چاپ کارت پی وی سی متفاوت از انواع دیگر چاپ می باشد. چاپ این کارت با استفاده از یک سری تکنیک های خاص و منحصر به فرد انجام می گیرد. چاپ دیجیتال این محصول امکان تغییرات در هر مرحله از چاپ را فراهم آورده است. این کارت ها را می توان با کمک تکنولوژی خاصی با پوششی حساس به نور ماورای بنفش پوشانید.

به طور کلی بهتر است از اطلاعات زیر جهت درج بر روی کارت پی وی سی خود استفاده نمایید:

 1. مشخصات فردی
 2. شماره گارانتی
 3. لوگو و برند
 4. و …
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *