چاپ

اصلی ترین تفاوت بروشور و کاتالوگ

تفاوت بروشور و کاتالوگ

رشد یک برند و خدماتی که ارائه می‌دهد به مشتریان بستگی دارد و مشتریان نیز برای تصمیم­ گیری به اطلاعات نیاز دارند. چاپ کاتالوگ و بروشور دو ابزار مهم تبلیغاتی هستند که ارائه اطلاعات برند، محصول و خدماتی که یک کسب و کار عرضه می‌کند را به عهده دارند. گفتنی است این دو محصول اهدافی بسیار نزدیک و هم جهت با­هم دارند اما در محتوا و ساختار باهم متفاوتند. خیلی اوقات صاحبان مشاغل در اینکه واقعا به کدام نیاز دارند سردرگم می شوند. به عنوان مثال مشاغلی همچون فست فودی ها بهتر است از طراحی منوی فست فود بعنوان بروشور استفاده کنند تا مخاطب گیچ و سردرگم نشود. شاید برای شما نیز سوال باشد که این دو چه ویژگی­ هایی دارند و کدام یک برای کسب و کار شما کارآمدتر است. در این مطلب تفاوت بروشور و کاتالوگ را بررسی می کنیم تا برای معرفی خدمات خود به درستی کاتالوگ، بروشور یا هر دو را انتخاب کنید.

بروشور چیست؟

بروشور یا کالانما برگه‌ای چند لتی است که به وسیله‌ی آن کالا یا خدمات هر کسب و کار معرفی می‌گردد. این کلمه به این معنا است که ما در بروشور، کالای خود را کامل اما در فرصتی کوتاه معرفی می‌‎کنیم. لازم به ذکر است که گاهی بروشورها کاربردهای دیگری هم پیدا کرده و جنبه‌ی اطلاع‌رسانی و آموزش‌دهنده پیدا می‌کنند. برای اطلاع از نحوه اصول طراحی بروشور به مقاله آن مراجعه نمایید.

 بروشور فست فود

گفتنی است که قیمت کالای نامبرده معمولا ارزان است و در سایزهای مختلف و با توجه با سلیقه شخصی چاپ می­شوند. تیراژ این محصول اغلب بالاست چراکه قرار است در میان مخاطبان بی شماری توزیع گردد. اگرچه گرم کاغذ بروشورها می تواند متفاوت باشد، اما معمولا با گرم پایین چاپ می شوند تا هم ارزان­تر تمام شده و هم خواندن آن­ها برای مصرف کننده ساده تر باشد. شما می توانید برای سفارش چاپ بروشور به سایت صبح آگهی مراجعه نمایید.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ نیز یکی دیگر از ابزارهای مهم تبلیغاتی چاپی در اندازه­ های استاندارد و متشکل از صفحات مختلف است. مدیران کسب و کار برای معرفی محصول و برند خود از آن درکنار سایر ابزارهای بازاریابی استفاده می­ کنند. در نظر داشته باشید که این دفترچه که شامل اطلاعات کاملی از محصولات و خدمات است. مخاطب می‌تواند هنگام مطالعه آن با نحوه استفاده از محصولات و یا خدمات کلی یک مجموعه آشنا شود. درواقع این کتابچه لیستی از توضیحات است که با نظم خاصی نشان داده می شود. این نظم خاص برای این است که پیدا کردن هر موضوعی در آن راحت باشد.

بروشور تاسیسات

تفاوت در کاربرد بروشور و کاتالوگ

کاربردکاتالوگ

 • معرفی موسسه و بیان تاریخچه و سابقه ی مختصری از مجموعه
 • اهداف، توانمندی و چشم اندازهای بلند مدت
 • امکانات و تخصص های کلی شرکت
 • معرفی پروژه ها، محصولات و ویژگی های آن ها
 • راه های ارتباطی و  تسهیل خدمات برای همکاری

کاربرد بروشورها

 • استفاده از آن به عنوان معرف محصول
 • کاربرد در جهت معرفی شرکت یا مجموعه
 • بروشور با محتوای آموزشی
 • بهره گیری از آن به عنوان کارت دعوت
 • استفاده به عنوان راهنمای گردشگری
 • استفاده در منوی رستوران

فرق کلی بین کاتالوگ و بروشور چیست؟

اصلی ترین فرق بروشور و کاتالوگ در این است که کاتالوگ حاوی تمامی محصولات و خدمات عرضه شده از طرف یک مجموعه است ولی در بروشور اطلاعات خاصی، برجسته شده و برخی از محصولات و خدمات منتخب معرفی می‌شوند.

کاتالوگ کتابچه­ ای از اقلام با جزئیات توصیفی کامل از هرکدام است در صورتی که بروشور تک برگه‌ای چند لتی حاوی مطالب توصیفی و تبلیغاتی است که در اصل برای معرفی شرکت، محصول یا خدمات خاص به کار می‌رود. بروشورها در مورد مزایای پیشنهادی خاصی به مشتریان احتمالی اطلاع رسانی می‌کنند. در ادامه به بررسی تفاوت کاتالوگ و بروشور از لحاظ های مختلف میپردازیم.

 1. ترتیب: مطالب در کاتالوگ­ ها ترتیب مشخصی دارند و این ترتیب ها اغلب براساس حروف الفباست اما اطلاعات نوشته شده در بروشور­ها معمولا ترتیب مشخصی ندارند.
 2. محتوا: کاتالوگ حاوی اطلاعات ضروری و کامل درمورد شرکت و موسسه، تاریخچه و محصولات هستند درصورتی که بروشورها توضیحات دقیقی درباره­ ی شرکت و اقلام منتخب محصولات با توضیحات مختصر هستند تا بتوانند در زمان کوتاه تری اطلاع را به مخاطب برسانند.
 3. تصاویر: برخی از کاتالوگ­ ها حاوی تصاویری از محصولات هستند اما بروشورها اغلب تصاویر رنگی و جذاب دارند.
 4. تعداد صفحات: بروشورها معمولا به صورت تک برگ هستند این در حالی است که کاتالوگ­ ها حداقل در چند صفحه منتشر می­ شوند.
 5. صحافی: برگه های موجود در کاتالوگ با روش های صحافی مثل منگنه یا سیم کشی به هم وصل می شوند اما تک برگ بروشور تا میخورد.

سخن آخر

پس از بررسی تفاوت بروشور و کاتالوگ دانستیم که هدف بروشور را می‌توان توضیحی از شرکت، ویژگی‌های برجسته محصول یا در مورد یک رویداد دانست و هدف کاتالوگ را توصیف مختصر قیمت‌ و تصاویر تمامی محصولات شرکت تعریف کرد. کاتالوگ و بروشور از بهترین روش‌های تبلیغات هستند که کاربردهای مختلفی دارند و براساس نیاز و اهداف کسب و کار شما باید به درستی انتخاب و طراحی شوند. آژانس تبلیغاتی صبح آگهی با تکیه بر توانمندی، خلاقیت و تخصص طراحان خود می‌تواند شما را در مراحل مشاوره، انتخاب، سپس طراحی و چاپ یاری کند. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت به صورت آنلاین، یا تلفنی و حضوری با مشاورین کانون چاپ تبلیغات صبح آگهی در ارتباط باشید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *