چاپ

بروشور چیست؟ و چه نقشی در تبلیغات دارد؟

بروشور صبح آگهی

بروشور به عنوان ابزاری پرکاربرد در تبلیغات و اطلاع رسانی ها به کار می رود. با انتشار بروشور هایی که حاوی شرح مختصری از محصولات تبلیغاتی می باشند می توان با سرعت زیاد مخاطبین را از جزئیات محصولات خود مطلع نمود. اصول طراحی بروشور، این ابزار تبلیغاتی و اطلاع رسانی هم مثل سایر روش های تبلیغاتی باید به گونه ای باشد که بتوان به وسیله آن مخاطب را جذب نموده و توضیحات مورد نیاز مخاطب در مورد محصول را به طور کامل در اختیار وی قرار دهد تا باعث سردرگمی مخاطب در مورد محصول نگردد.

بروشور ها معمولا از فضای زیادی برخوردار نمی باشند. اما نسبت به تراکت ها فضای بیشتری دارند و می توانند جزئیات بیشتری نسبت به تراکت ها را نشر دهند. در طراحی این محصول می توان از متون و تصاویر استفاده نمود. اما باید دقت شود که زیاده روی در درج مطالب سبب خسته کننده شدن آن نگردد زیرا در آن صورت نه تنها تبلیغی برای محصول شما نمی باشد بلکه موجب نارضایتی مخاطب نسبت به شرکت شما بوده و در نهایت موجب دور شدن مشتریان از محصولات شما می گردد. محتوای بروشور می‌تواند معرف یک یا چند محصول و معرف خدمات شما باشد. در واقع لازم است نوع طراحی بروشور به قدری جذاب باشد تا وقتی به دست مخاطب می رسد، بتواند بدون کلافگی و خستگی آن را به طور کامل مطالعه نماید.

چاپ

چاپ بروشور مانند تراکت بسیار مقرون به صرفه بوده و معمولاً برای کسب و کارهای کوچک که مایل به هزینه های گزاف برای تبلیغات نیستند گزینه مناسبی می باشد. در واقع با هزینه ای پایین و به کمک چند نیرو می توان آن ها  را در فضاهای پرتردد مثل فرودگاه ها و فروشگاه ها در اختیار عموم قرار داد. همچنین می توان با قرار دادن آن ها در پاکت، برای مشتریان و سایر مخاطبین ارسال نمود.

تفاوت واضح بروشور با چاپ تراکت در این است که بروشور  دارای خط های تا می باشد اما تراکت خط تا ندارد. برای چاپ این محصول ابتدا آن را به صورت تک برگی چاپ می کنند و سپس با توجه به چگونگی طرح، خط های تا را روی آن می اندازند. این ابزار تبلیغاتی به نسبت خط های تا به سه دسته: دو لت، سه لت و چند لت تقسیم می شود.  معمولا بروشورها نیاز به برش های اختصاصی دارند تا بتوانند شکل مورد نظر را به خود بگیرند. خط تا و برش در آن ها بسیار مهم هستند و اگر به درستی انجام نشوند، قطعا کار چاپی ناقص خواهد شد.

کاربرد

از بروشور ها غالبا در موارد زیر استفاده می شود:

 • برای تبلیغ محصولات پزشکی و آرایشی در دندان پزشکی ها، بیمارستان ها، آرایشگاه ها و …
 • برای اطلاع رسانی در آژانس های مسافرتی و آژانس های هواپیمایی به منظور آشنایی با تور های جدید
 • برای تبلیغات و معرفی محصول در مراکز درمانی، مراکز پوست و …
 • برای معرفی خدمات در نمایشگاه ها و …
 • برای انتقال پیام های سیاسی و اجتماعی که معمولا مورد استفاده نامزد های انتخاباتی جهت متقاعد ساختن مخاطبین برای جذب آرا می باشد.
 • برای استفاده در کارت ‌پستال ها و پوسترهای کوچک
 • یکی از کاربردهای استفاده از بروشور برای رستوران ها می باشد. این افراد می توان از طریق طراحی منوی رستوران در غالب بروشور، آن را چاپ نمایند.

مزایا

از مزایای مهم و تفاوت اصلی کاتالوگ و بروشورها ارزان بودن آن ها برای تبلیغات می‌باشد. همانطور که در مطلب فوق بیان گردید بروشورها به سه دسته تقسیم می شوند و هر سه دسته از آن ها را می توان در مدت زمان کوتاهی چاپ نمود. چاپ بروشور فوری به چاپ دیجتال بروشور اطلاق می شود که البته برای تیراژ پایین مناسب می باشد. اما اگر زمان بیشتری جهت چاپ داشته باشیم نیاز به چاپ فوری نیست و می توان بروشور را به وسیله چاپ افست که بسیار مقرون بصرفه تر و با کیفیت تر است در شمارگان بالا به چاپ رساند.

برای چاپ یک بروشور با کیفیت رعایت نکات زیر الزامی می باشد:
 1. طراحی خود را حتما به دست یک طراح حرفه ای و با تجربه در این زمینه بسپارید.
 2. توجه ای ویژه نسبت به نیاز مخاطبین خود داشته باشید.
 3. به کارگیری عنوانی جذاب.
 4. استفاده از تصاویر متناسب.
 5. سازماندهی و منظم بودن اطلاعات مندرج در آن.
 6. بیان جزئیات ضروری در مورد محصول.
 7. برجسته کردن پیشنهاد ها و تخفیف های ویژه.
 8. ترغیب مخاطبین برای تماس با شما و درج اطلاعات صحیح تماس.
 9. تا کردن صحیح بسته به نوع آن.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *