تبلیغات

تبلیغات مقایسه ای در تجارت

تبلیغات مقایسه ای

تبلیغات مقایسه ای بر پایه مقایسه بنا شده است و در آن شرکت تبلیغ کننده با مقایسه برند خود با برند رقبا سعی در بهتر جلوه دادن برند خود دارد. برای این کار تنها کافیست با چاپ بروشور شیک به صورت جدولی محصولات چند شرکت را با هم مقایسه کنید. این تبلیغات در برخی از کشور ها در چارچوب مشخصی انجام می گیرند و قوانین مدونی برای آن وجود دارد اما در سایر کشور ها قانون مشخصی برای این فعالیت وجود ندارد. عدم وجود این قوانین موجب نقض حقوق برخی از شرکت ها و اشخاص می شود و مشکلاتی را برای طرفین به وجود می آورد.

 • تجارت در دنیای امروز بدون رقابت امکان پذیر نمی باشد.
 • کسب و کار شما هر تجارتی که باشد قطعا طیف وسیعی از رقبا در پیرامون شما به چشم می آیند.
 • تجارت امروز وابسته به رقابت می باشد لذا لازم است از ابزاری برای برتری در این رقابت استفاده نمایید.
 • با کمک این ابزار با پیروزی در رقابت، تجارت خود را رونق بخشید و به سود دهی دلخواه دست یابید.
 • یکی از مهم ترین ابزار آلات رقابت در این زمان تبلیغات می باشد.
 • تبلیغات ابزاری کاربردی است که در اختیار همگان می باشد و هر برندی می تواند از آن استفاده نماید.
 • به دلیل گستردگی که در تبلیغات وجود دارد، هر فردی با سلیقه خود آن را به کار می گیرد.
 • در نهایت تنها آن هایی پیروز این رقابت خواهند بود که بهترین تصمیم را جهت استفاده از تبلیغات اتخاذ نمایند.

تبلیغات مقایسه ای

همانطور که در پاراگراف اول این مقاله به آن اشاره شد تبلیغات مقایسه ای یکی از انواع تبلیغات می باشد که مورد استقبال بسیاری از کمپانی های بزرگ قرار گرفته است و استفاده از آن در برخی از کشور ها بسیار رواج یافته است. این تبلیغات به مصرف کننده امکان مقایسه را می‌دهد و در صورتی که آگهی تبلیغاتی شما باور پذیر باشد مخاطب به سمت برند و محصولات شما هدایت می شود. یکی از راهکارهای ایجاد تبلیغات مقایسه ای با استفاده از چاپ کاتالوگ و مقایسه چند محصول از برند خود و یا سایر برندها است که می تواند کارآمد باشد.

تبلیغات مقایسه ای بهتر است بر پایه صداقت باشند. زیرا عدم استفاده از حقیقت در آن ها هم موجب نارضایتی برند رقیب خواهد بود و هم اعتماد مصرف کننده را از بین خواهد برد و زمانی که مخاطب شما دیگر نتواند به تبلیغات شما اعتماد نماید و در صداقت آن شک نماید، دیگر از محصولات شما استفاده نمی نماید و بدین ترتیب شما مخاطبین خود را از دست می دهید و تبلیغ مذکور نتیجه معکوس خواهد داشت.

به طور نمونه فرض نمایید یک کارخانه شیشه سازی که شیشه های ضد گلوله تولید می نماید می تواند از این ویژگی در مقابل کارخانه های رقیب که توانایی ساخت این شیشه ها را ندارند استفاده نماید و دلیل برتری محصولات خود را به طور شفاف در تبلیغات مقایسه ای عنوان نماید. اما نباید مسائلی را در این تبلیغات مطرح نماید که از حقیقت بویی نبرده اند. به طور نمونه اگر این کمپانی توانایی ساخت شیشه های ضد گلوله را ندارد هیچ گاه نباید در تبلیغات خود به این مورد اشاره ای نماید و همچین ادعایی داشته باشد. از جمله خصوصیاتی که اغلب در تبلیغات مقایسه ای به آن ها پرداخته می شود عبارتند از:

 1. کیفیت محصولات
 2. قیمت کالاها
 3. امکانات محصول
 4. ویژگی های منحصر به فرد محصول
 5. و …

اصول تبلیغات مقایسه ای

اگر این تبلیغات را بخواهیم دقیق تر و اصولی تر تعریف نماییم، باید بگوییم تبلیغات مقایسه ای گونه ای از تبلیغات می باشد که در آن دو یا چند برند مشخص که محصولاتی مشابه تولید می نمایند محصولات خود را از منظر یک یا چند ویژگی با سایرین مقایسه می نمایند. نتیجه این نوع از تبلیغات برجسته شدن مزایای محصولات شما می باشد. به طور نمونه شرکت اپل با ساخت تبلیغات مقایسه ای گوشی های آیفون خود را که دارای سیستم عامل های IOS می باشند را با سایر گوشی هایی که سیستم عامل آن ها اندروید می باشد، مقایسه نموده است. این شرکت در این آگهی با بولد نمودن ویژگی های گوشی های ساخت خود محصولات خود را با کیفیت تر از سایر گوشی های تلفن همراه نشان داده است.

انواع تبلیغات مقایسه ای

این تبلیغات با توجه به گستردگی زیادی که دارند قابل دسته بندی به روش های مختلفی می باشند اما رایج ترین و ساده ترین دسته بندی، تبلیغات مقایسه ای را به چند دسته زیر تقسیم می نماید که عبارتند از:

 1. تبلیغات مقایسه ای مستقیم
 2. تبلیغات مقایسه ای غیرمستقیم
 3. تبلیغات مقایسه ای مثبت
 4. تبلیغات مقایسه ای منفی

تبلیغات مقایسه ای مستقیم

این تبلیغات بر اساس پیام هایی می باشد که به ویژگی های برتر محصول نسبت به محصول رقیب اشاره می نماید. در این نوع از تبلیغات مستقیما به نام برند رقیب اشاره می شود. تبلیغات مستقیم به طور کلی ویژگی های ممتاز محصول تبلیغ کننده را بر می شمارد و به عدم وجود این ویژگی ها در محصول رقیب اشاره می نماید. در این نوع از تبلیغات مقایسه ای رقیب به طور واضح مشخص می گردد و هویت برند آن نزد همگان عیان خواهد شد.

تبلیغات مقایسه ای غیر مستقیم

این تبلیغات نیز بر پایه بیان ویژگی های برتر محصول تبلیغ کننده و تخریب و تحقیر محصولات رقبا می باشد. با این تفاوت که برند رقیب مشخص نمی شود و به طور کلی تمامی رقبا در حیطه خود را شامل می شود. این نوع تبلیغات در ایران بسیار مرسوم می باشد و به کرات در تلویزیون پخش شده اند. به طور نمونه در تبلیغ شامپو یا مایع های ظرف شویی بارها نشان داده اند که محصولات دیگر بی کیفیت می باشند و محصول تبلیغ کننده از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

تبلیغات مقایسه ای مثبت

این تبلیغات که بر پایه ی تبلیغات مستقیم می باشد قصد تخریب برند رقیب را ندارد و تنها با بیان ویژگی های مثبت محصولات تبلیغ کننده به برتری محصولات تحت این برند اشاره می نماید. این نوع تبلیغات در چارچوب اصول تبلیغات مقایسه ای می باشد و بیان حقیقت در آن ها برگ برنده ی شرکت تبلیغ کننده می باشد.

تبلیغات مقایسه ای منفی

این تبلیغات که غالبا به صورت غیر مستقیم بیان می شوند با تخریب رقبا سعی در بهتر نشان دادن محصولات خود دارند. تبلیغات مقایسه ای منفی ابتدا محصولات دیگر را نشان می دهند که کیفیت و کارایی لازم را ندارند و سپس محصول تبلیغ کننده را به عنوان حلال مشکلات نشان می دهند. در این نوع تبلیغات غالبا البته نه همواره حقیقت جایی ندارد و تنها هدف استفاده کنندگان از این تبلیغات با سیاه نشان دادن محصولات مشابه سفید نمودن محصولات خود می باشد.

مزایای تبلیغات مقایسه ای

تبلیغات مقایسه ای اگر به صورت اصولی به کار روند و چارچوب های لازم حفظ شود منجر به اتفاقاتی خوشایند در بازار و تجارت می گردند که برخی از آن ها عبارتند از:

 1. بالا رفتن کیفیت محصولات
 2. پایین آمدن قیمت ها در بازار
 3. افزایش خلاقیت و نوآوری در کالا ها
 4. معرفی و شناختن برند های جدید و نوظهور
 5. صرفه جویی در زمان مخاطب برای انتخاب
 6. شفاف تر شدن تبلیغات و بالا رفتن انگیزه رقابت
 7. کمک به بازاریابی و سرعت بخشیدن به آن
 8. و …

معایب تبلیغات مقایسه ای

این تبلیغات مانند هر چیز دیگری عاری از ایراد نمی باشند. تبلیغات مقایسه ای نیز معایبی دارند که عبارتند از:

 1. ایجاد شاکی و پدید آمدن پرونده های قضایی
 2. بیراهه رفتن برخی از تبلیغ کنندگان
 3. پدید آمدن ادعاهای دروغین در مورد رقبا و تهمت زنی به آن ها
 4. ایجاد  دشمنی های تجاری
 5. و …

تبلیغات مقایسه ای به طور کلی شیوه ای از تبلیغات می باشد که به پایبندی به اصولی خاص نیاز دارد. این شیوه تبلیغاتی اگر به صورت صحیح و صادقانه استفاده شود نه تنها ضرری برای هیچ کس نخواهد داشت بلکه منجر به رونق اقتصاد جامعه و بازار می گردد. اما متاسفانه اشخاصی از این شیوه به درستی استفاده نمی نمایند و با رواج دروغ و تهمت زنی به برند های رقبا با اقداماتی ناجوانمردانه سعی در برتری در رقابت های تجاری دارند.

در این مقاله به مطالب عنوان شده بسنده می نماییم و در مقالات آتی سعی می نماییم از تاثیرات این شیوه تبلیغاتی در فضای مجازی و برخی کشور های استفاده کننده از آن صحبت نماییم. البته راه و بستر این نوع تبلیغات از تبلیغات چاپی، تبلیغات آنلاین و تبلیغات تلویزیونی حتی با استفاده از چاپ بنر برای بیلبوردهای تبلیغاتی زیاد است و می توانید از آنها بهرمند شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *