تبلیغات

تبلیغات خلاقانه در مقابل تبلیغات آزاردهنده

تبلیغات خلاقانه

صنعت تبلیغات سالهاست که در حال فعالیت و پیشرفت و ارتقاء می باشد. این صنعت امروزه به یکی از مهمترین و اساسی ترین ارکان در بازاریابی و کسب و کار می باشد. تبلیغات دیگر چاپ چند تراکت و پخش آن یا ساخت یک تیزر تلویزیونی نمی باشد. بلکه امروزه تبلیغات به یک علم و دانش گسترده بدل گشته است. در این مقاله قصد داریم برخی از موارد اساسی در ارائه تبلیغات خلاقانه و گریز از افتادن در دام تبلیغات هرز را شرح دهیم. این مطلب به طور کلی در بخش های زیر تقسیم بندی شده است:

 • تبلیغات خلاقانه
 • تبلیغات آزاردهنده
 • خلاقیت در تبلیغات
 • جوک و شوخی
 • تبلیغات هوشمندانه
 • تبلیغات و احساسات
 • گستردگی تبلیغات
 • تبلیغات چاپی
 • روزنامه و هفته نامه
 • ماهنامه و آگهی نامه
 • بیلبورد و پوستر
 • نامه و کارت پستال
 • بازار تبلیغات
 • محتوا

تبلیغات خلاقانه

امروزه غالب آگهــی ها و پیام های تبلیغاتــــی آزار دهنــده شده اند. در واقع عمـــوم تبلیغاتــــی که در شــبانه روز با آن ها برخــــورد دارید شما را آزار می دهند. علت آن چیست؟ و چرا تبلیغاتی که قرار بوده موجب جذب مخاطب گردند به تبلیغاتی آزاردهنده تبدیل شده اند و موجب دور شدن مخاطب گشته اند؟ شاید پاسخ به این سوال چندان ساده و سطحی نباشد. اما قطعا عواملی موجب این اختلال در راه بازاریابی شده اند که لازم است بررسی شوند تا در صورت امکان رفع گردند و یا تغییر نمایند.

اشخاص و شرکت هایی که در زمینه تبلیغات فعالیت می نمایند، می دانند که بهتر است هرچه سریعتر فکری به حال این آگهی های تبلیغاتی آزار دهنده نمایند. زیرا این آگهی ها آفت صنعت تبلیغات و بازاریابی می باشند. شرکت های حرفه ای با کمک ایده های نوین و تازه و با ساخت تبلیغات خلاقانه جهت رفع این معزل می کوشند. این راه بهترین و مستقیم ترین راه برای گریز از آگهی های آزاردهنده می باشد.

خلاقیت در تبلیغات بی شک مهمترین عنصر جهت پیشرفت در صنعت تبلیغات می باشد. اگرچه تنها خلاقیت داشتن برای رقابت در این بازار کافی نمی باشد اما قطعا یکی از ارکان اساسی این صنعت می باشد. شرکت های بزرگ و حرفه ای که در زمینه آگهی و تبلیغات فعالیت دارند لازم است از کادری مجرب و حرفه ای در این زمینه استفاده نمایند و با کمک تکنولوژی های روز دنیا فعالیت خود را به بهترین شکل به انجام برسانند.

خلاقیت در تبلیغات

خلاقیت در تبلیغات بسیار گسترده می باشد و دسته بندی آن کاری بیهوده می باشد. زیرا هر فرد و یا هر شرکتی که در زمینه تبلیغات فعالیت دارد می تواند ارائه دهنده ناب ترین و تازه ترین ایده های تبلیغاتی باشد ایده هایی که در هیچ یک از دسته بندی های پیش از آن دیده نشده اند اما ممکن است بهترین عملکرد را داشته باشد. با این حال عموم تبلیغات خلاقانه حداقل از یکی از اصول ایده های خلاق پیروی می نماید. این اصول به طور کلی عبارتند از:

 1. جوک و شوخی
 2. احساسات
 3. طنز
 4. هوش و ذکاوت
 5. تفکر
 6. و …
جوک و شوخی

یکی از بهترین راه های ارتباط با مخاطب خنداندن و شاد نمودن وی می باشد. استفاده از جوک و طنز در آگهی می تواند شما را به داشتن تبلیغات خلاقانه رهنمون سازد. حتما با تبلیغاتی که جنبه شوخی و سرگرمی دارند برخورد نموده اید و متوجه تاثیر بیشتر آن ها نسبت به تبلیغات خشک و جدی شده اید. مخاطب با خندیدن در حین برخورد با آگهی شما حس خوبی به دست می آورد. این حس خوب باعث می شود با هر بار دیدن برند شما خاطره ای خوش برایش تداعی شود و در نهایت او را به یکی از مشتریان برند شما تبدیل نماید.

تبلیغات هوشمندانه

استفاده از هوش و ذکاوت در داشتن تبلیغات خلاقانه، هوشمندانه و چالش برانگیز نیز بسیار کارآمد می باشد و باعث می شود مخاطب به آگهی و تبلیغات شما بیاندیشد. این اندیشیدن کمک می کند تا نام شما در ذهن وی حک گردد. در واقع تبلیغات هوشمندانه نیاز به تفکر و پس زمینه ای دارد که قادر به پیش بینی نتیجه کار باشد. پیش بینی اگرچه به معنی غیب گویی نمی باشد اما اگر پروژه تبلیغاتی با برنامه ریزی دقیق و حســاب شده پیش برود و اصـــول حرفه ای تبلیــــغات به درستـــی در آن رعایت شــود، قطعا انتظار نتیجــــه بخش بودن آن دور از ذهن نمی باشد. در نتیجه استفاده از هوش و تفکر در تبلیغات خود را فراموش نکنید.

تبلیغات و احساسات

تبلیغات احساسی نوع دیگر از خلاقیت های به کار رفته در تبلیغات و آگهی ها می باشد. این روش تبلیغاتی با احساسات مخاطب سر و کار دارد و سعی دارد از طریق برانگیخته کردن حس هایی چون همدردی، نوع دوستی و … مخاطب را به سمت اهداف خود جذب نماید. اگر چه برخی معتقدند این کار از لحاظ اخلاقی چندان پسندیده نمی باشد اما به هر حال در سرتاسر دنیا در حال استفاده می باشد و شرکت های بزرگ زیادی با بهره مندی از این روش مخاطبین خود را افزایش می دهند.

شما مختارید در تبلیغات خود از هر یک از اصول فوق که بیشتر می پسندید استفاده نمایید و یا حتی از هیچ یک از این اصول استفاده نکنید. در واقع این استفاده از این اصول در تبلیغات نیست که اهمیت دارد بلکه استفاده صحیح و به جا از آن ها حائز اهمیت می باشد. تفکر خلاق به شما این امکان را می دهد طرح هایی ارائه نمایید که بی نظیر باشند و با آن ها می توانید تبلیغات خلاقانه ای بسازید که بر بازار آگهی و تبلیغات حکمرانی نمایند.

تبلیغات آزاردهنده

دلیل اصلی که به وجود آمدن تبلیغات آزاردهنده منجر گشته است روش های تبلیغاتی نادرست می باشد. به طور نمونه امروزه تبلیغات موبایلی و شبکه های اجتماعی بسیار رواج یافته است به طوری که هرگاه شما گوشی موبایل خود را در دست می گیرید انبوهی از این تبلیغات را مشاهده می نمایید. در اینجا با آنکه برخی از این تبلیغات ممکن است به درد بخور باشند اما به دلیل حجم زیاد آن ها ترجیح می دهید همه آن ها را با هم یا پاک نمایید و یا صفحه مربوط به آن ها را ببندید بدون آنکه حتی تعدادی از آن ها را بخوانید. بدین ترتیب یکی دیگر از اصولی که در این راستا حائز اهمیت می باشد استفاده صحیح از ابزار و روش های تبلیغاتی می باشد.

همانطور که در پاراگراف نخست این مقاله مطرح گردید تبلیغات آزاردهنده بسیار رشد نموده اند و متاسفانه موجب بدبینی مخاطب نسبت به صنعت تبلیغات گردیده اند. دلیل دیگر این امر ورود افراد نابلد در این عرصه می باشد کسانی که از علم تبلیغات و بازاریابی روز دنیا هیچ اطلاعی ندارند و تنهـــا به پخش انبـــوه آگهی می اندیشنـــد. در واقــع امـــروزه کار تبلیغـــات تنها پخش نمـــودن آگهی و رســـاندن آن به دست مخاطب نمی باشد بلکه تبلیغات نوین نیاز به دانش بازاریابی و تبلیغات دارد. تبلیغات امروزه فعالیتی کاملا حرفه ای می باشد که موفقیت در آن بدون بهره مندی از این دانش تقریبا غیرممکن می باشد. در واقع استفاده از تبلیغات خلاقانه و حرفه ای می تواند از افزایش تبلیغات آزاردهنده جلوگیری نماید.

گستردگی تبلیغات

از گستردگی صنعت تبلیغات هر چه بگوییم باز هم کم گفته ایم. زیرا این صنعت آنچنان فراگیر گشته که کمتر شخصی پیدا می شود که تا به حال از آن استفاده نکرده باشد. گستردگی این صنعت موجب هجوم افراد ناوارد و آماتور به این شاخه شده است و ورود این افراد موجب ساخت آگهی و تبلیغات هرز گردیده است. تبلیغاتی که از ایده های نو بی بهره اند و از اصول تبلیغات خلاقانه بسیار فاصله دارند و بر اساس رونوشت از سایر تبلیغات ساخته می شوند، غالب این تبلیغات هرز را تشکیل می دهند.

تبلیغات چاپی

ارتباط و وابستگی دو صنعت چاپ و تبلیغات آنچنان عمیق است که جدا دانستن این دو چندان عاقلانه نمی باشد. تبلیغات به طور کلی به چاپ وابسته می باشد زیرا در این صنعت انواع تبلیغات چاپی وجود دارند که بدون آن ها صنعت تبلیغات بسیار محدود می گردد. تبلیغات چاپی انواع گوناگونی دارند و به شکل های متفاوت و در سایزهای گوناگون به چاپ می رسند. چاپ بنر تبلیغاتی در سایزهای بزرگ به صورت خدمات چاپ دیجیتال صورت می‌پذیرد. همچنین استفاده از کارت ویزیت در سایزها کوچک استفاده می‌شود.

روزنامه ها و هفته نامه ها

روزنامه و هفته نامه ها در گذشته بسیار طرفدار داشتند و اغلب مردم اخبار روز را از آن ها دنبال می نمودند. در آن دوران این ابزار اطلاع رسانی به یکی از بستر های مناسب چاپ آگهی تبدیل شده بود. بدین ترتیب با هزینه ای نه چندان زیاد قادر بودیم تبلیغات خود را در سطح وسیعی از جامعه عرضه نماییم. امروزه اینترنت و شبکه های خبر آنلاین به نوعی جای این ابزار تبلیغاتی را گرفته اند و عرصه را برای ادامه حیات روزنامه ها تنگ نموده اند. اما همچنان روزنامه های زیادی هستند که همچنان طرفدار دارند و با تیراژ بالا به چاپ می رسند. این روزنامه ها همچنان بهترین گزینه جهت تبلیغاتی ارزان در سطح یک کشور می باشند.

ماهنامه های مصرفی و آگهی نامه های تجاری

آگهی نامه ها که عموما به صورت ماهنامه به چاپ می رسیدند نیز ابزاری مناسب برای تبلیغ محصولات و خدمات شرکت های گوناگون به شمار می رفتند. این مجلات به دو دسته مصرفی و تجاری تقسیم می شدند. مجلات تجاری که همان آگهی نامه ها می باشند تنها جهت درج تبلیغات و پخش در بازار های مربوطه منتشر می شدند. سایر مجلات که جنبه عمومی تری دارند و در آن ها از مطالب آموزنده و سرگرم کننده استفاده می شود نیز بستری مناسب جهت ارائه تبلیغات در سطح کشور می باشند. اگرچه از شکوه این مجلات و دوران طلایی آن ها دیگر خبری نیست اما همچنان برخی از این ماهنامه ها در ابعاد گسترده به چاپ می رسند و توزیع می گردند. بنابراین همچنان بستری مناسب جهت چاپ و تبلیغات و پیام های بازرگانی می باشند. مجلات مصرفی و عمومی غالبا در زمینه های زیر به چاپ می رسند:

 1. مجلات ورزشی
 2. مجلات حل جدول
 3. مجلات آموزشی
 4. مجلات مد
 5. مجلات سینمایی
 6. مجلات پزشکی و سلامت
 7. مجلات تخصصی
 8. مجلات غیر تخصصی
 9. مجلات علمی
 10. مجلات کاریابی
 11. و …

بیلبوردها و پوسترها

بیلبـــورد و پوستـــر ابزارهــــای تبلیغاتـــی می باشـــند که عمومـــا در فضــــای باز به کار مـــــی روند و مخاطـــب غالبا در زمـــان تردد و حرکــت با آن ها برخورد می نماید. می توان این تبلیغات را تبلیغات حرکتی دانست. زیرا هدف آن ها جلب توجه مخاطب در حین حرکت می باشد. این ابزار ها بستری مناسب جهت درج تبلیغات خلاقانه و هوشمندانه می باشند. در واقع تنها با کمی تفکر و خلاقیت می توان طرحی ارائه نمود که جلب توجه نماید و مخاطب را جذب نماید. امروزه بیلبورد های شهری بسیار پر طرفدار می باشند. اما با توجه به هزینه های گزاف آن چندان مورد پسند عموم نمی باشند. اما پوستر ها ابزاری مناسب و کم هزینه جهت تبلیغات در معابر عمومی و شلوغ که پرتردد نیز می باشند، هستند. پس اگر به دنبال چاپ پوستر تبلیغاتی می باشید، سری به نمونه کارهای تبلیغاتی تیم صبح آگهی بزنید.

نامه و کارت پستال

ارسال نامه و کارت پستال های تبلیغاتی نیز یکی از شیوه های تبلیغاتی پرکاربرد در دهه های گذشته بوده است که امروزه دیگر طرفدار چندانی ندارد. این روش تبلیغاتی اگرچه از مد افتاده است اما باز هم امکان استفاده و نتیجه بخشی را دارا می باشد. ابعاد این تبلیغات به گستردگی موارد فوق نمی باشد اما برای جذب بازار کوچکتری از مخاطبان هدف مناسب می باشد. در این روش شرکت ها عموما کاتالوگ یا بروشور محصولات خود را برای مخاطبین ارسال می نمودند و آن ها را به استفاده از محصولات خود ترغیب می نمودند.

متاسفانه امروزه برخی معتقدند دوره تبلیغات چاپی به اتمام رسیده است و نوبت تبلیغات دیجیتالی و بازاریابی آنلاین می باشد. در این راستا اگرچه نمی خواهیم پیشرفت چشمگیر دیجیتال مارکتینگ در سال های اخیر را انکار نماییم. اما باید بپذیریم قدرت و تاثیر تبلیغات چاپی نیز همچنان به نوبه خود باقی است و از اهمیت و جایگاه این نوع از تبلیغات چیزی کاسته نشده است. در نتیجه نگاهی ویژه به هر دو روش تبلیغاتی برگ برنده غالب شرکت ها در این زمانه می باشد.

بازار تبلیغات

علاوه بر تبلیغات چاپی، تبلیغات انواع دیگری نیز دارد که از تبلیغات رسانه ای گرفته تا تبلیغات آنلاین و آفلاین دیجیتالی را شامل می شود. اگرچه نوع فعالیت تبلیغات داای اهمیت می باشد اما توجه به نکات ذیل در تمام روش های تبلیغاتی توصیه می گردد:

 1. استفاده از ایده های ناب و تبلیغات خلاقانه و هوشمندانه.
 2. توجه ویژه داشتن به بازار هدف.
 3. سرمایه گذاری تبلیغاتی در انواع بازارهای تبلیغاتی.

به عنوان مثال درصد زیادی از جوانان ساعات زیادی از شبانه روز را در شبکه های اجتماعی سیر می نمایند از این رو این شبکه ها می توانند یک بازار هدف ایده آل جهت جذب مشتری از میان استفاده کنندگان آن ها که اغلب همان جوانان هستند باشد. یا برخی از شرکت ها و بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط اقدام به چاپ ست اداری شامل سربرگ، فاکتور و کارت ویزیت برای تبلیغات خود می کنند. یا حتی کارخانه های تولید بزرگ با چاپ اتیکت و یا استفاده از لیبل اقدام به تبلیغ می کنند.

با توجه به گستـــردگی این صنعـــت بهترین کار جهـــت اثربخش بودن تبلیغات استـــفاده از انواع روش های تبلیغــــاتی در بازارهای هدف متـــفاوت می باشد. در حقیقت لازم نیست شما خود را به تبلیغات خاصی محدود نمایید یا تنها برای قشر مشخصی از جامعه تبلیغ نمایید. بلکه می توانید در هر بخش تبلیغات مخصوص به آن را ارائه نمایید تا از تمام اقشار جامعه مخاطب جذب نمایید. تبلیغات چاپی، رسانه ای، دیجیتالی و … از مهمترین این تبلیغات می باشند که سرمایه گذاری در آن ها اثربخش خواهد بود.

محتوا

فراموش نکنید بیش از آنکه نوع روش تبلیغاتی شما اهمیت داشته باشد محتوا و درون مایه آگهی شما دارای اهمیت است. از این رو هرگز استفاده از ایده های خلاقانه و نوآورانه را فراموش نکنید تا بتوانید آگهی و تبلیغی ارائه دهید که مورد پسند مخاطب واقع شود. زیرا در غیر اینصورت آگهی شما به یکی از تبلیغات انبوه آزاردهنده تبدیل خواهد شد که نه تنها باعث پیشرفت و ترقی حرفه شما نخواهد بود حتی ممکن است باعث ورشکستگی و پایان کار و کاسبی شما باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *