تبلیغات

باشگاه مشتریان چیست؟

بازاریابی آنلاین

باشگاه مشتریان در واقع کانون یا گروهی می باشد که سازمان ها جهت مشاهده و هدایت رفتار مشتریان خود ایجاد می نمایند. اولین و مهمترین هدف این باشگاه چیزی جزء شناسایی رفتار مشتریان و روش عملکرد آن ها نمی باشد. پس از آن سازمان ها باید شیوه ای اتخاذ نمایند که مشتریان را به سمت مقاصد اقتصادی خود هدایت نمایند. عموم سازمان ها و شرکت ها با تعیین جوایز و پاداش سعی در ترغیب مخاطب به پیوستن به باشگاه آن ها را دارند. باشگاه مشتریان یک روش بازاریابی آنلاین به صورت غیر مستقیم می باشد. در این مطلب قصد داریم موارد زیر را به طور اجمالی بررسی نماییم:

 1. مزیت باشگاه مشتریان
 2. پیشگیری از ایجاد مشتریان ناراضی
 3. فناوری اطلاعات و باشگاه مشتریان
 4. پروفایل کاربری مشتریان در وب
 5. سفارشات اینترنتی مشتریان
 6. ارائه بن های تخفیف محصولات و خدمات
 7. گیمیفیکیشن و بازی سازی

مزیت باشگاه مشتریان

مزیت اصلی ایجاد باشگاه مشتریان برای سازمان ها در آن است که مشتریانی که عضو این باشگاه ها می شوند به محصولات و خدمات سازمان مورد نظر اعتماد می نمایند و به مشتریانی وفادار تبدیل می شوند. ارزش این وفاداری زمانی مشخص می گردد که مشتریان شما دیگر از محصولات رقبای شما استفاده نمی کنند. در نتیجه رقبای هم صنف شما نمی توانند به راحتی مشتریان شما را جذب نموده و محصولات و خدمات خود را به آن ها ارائه دهند.

آمار ها نشان داده است در حال حاضر هزینه جذب یک مشتری تازه ۶ برابر حفظ یک مشتری فعلی می باشد. بنابراین حفظ نمودن مشتری بیش از جذب مشتری جدید حائز اهمیت می باشد و نسبت به آن در اولویت بوده. به هیچ عنوان قابل قبول نیست که شما مشتریان فعلی خود را از دست بدهید و به دنبال جذب مشتریان تازه باشید. زیرا این کار نه صرفه اقتصادی دارد و نه در بازار رقابتی وجهه موجهی خواهد داشت. بنابراین بهترین کار در این راستا ایجاد باشگاه مشتریان می باشد. باشگاهی که هدفمند بوده و در حفظ مشتریان به بهترین شکل ممکــن عمل نماید. القای حس رضــــایت در مشتــــریان مهمـــترین فعالیت این باشگاه ها می باشد. لذا حفـــظ مشتـــریان کنونـــی شما را از صـــرف هزینه های هنگفت جهت جذب مشتریان جدید بی نیاز می نماید.

مشتریان ناراضی

همواره سعی نمایید مشتریان خود را راضی نگاه دارید چرا که مشتریان ناراضی آفت کسب و کار می باشند و می توانند باعث ضرر و زیان زیادی گردند. جهت پیشگیری از به وجود آمدن این مشکل بهتر است با ایجاد یک باشگاه مشتریان مناسب همواره رضایت آن ها جلب نمایید و از به وجود آمـــدن مشـــتریان ناراضی جلوگـــــیری نمایـــــید. فرامـــــوش نکنـــید اولیــــن قــــــدم در بازاریابــــــی آنلاین و غیر آنلاین حفظ مشـــــــتریان و رضـــــایت آن ها می باشد لذا قبل از آنکه سراغ مشتریان تازه بروید اطمینان حاصل کنید مشتریان خود را راضی نموده اید.

فناوری اطلاعات

پیشـــــرفت روز افزون تکنولـــــوژی و فــــــناوری اطلاعات، موجب رونق گرفتن بازاریابی آنلاین گردیـــــده است. ایجاد شبــــکه های اینترنتی، سایت ها، وب سایت ها و … به این باشگاه ها سر و شکل تازه ای بخشیده اند به گونه ای که در حال حاضر عموم این باشگاه ها در فضای مجازی تشکیل می گردند و از حالت سنتی آن خارج شده اند. باشگاه مشتریان در فضای وب بسیار راحت تر در دسترس بوده و کاربردی تر از باشگاه های سنتی می باشد. همچنین کاربران به سادگی می توانند در آن ها عضو شوند و از خدمات سازمان مرجع استفاده نمایند. ایجاد این باشگاه ها به صورت مجازی بخشی از بازاریابی آنلاین می باشد که امروزه بسیار پرطرفدار گشته است.

در باشــــگاه های مجـــــازی مشتریان هر مشــــتری به طـــــــور جـــــداگانه دارای یک پروفایل شخـــصی می باشـــــد که تمام اطلاعــــــات مربوط به شخــــص و فعالیت های او در آن به طور کامل قابل مشاهده و استفاده می باشد. در این پروفایل ها خدماتی چون ارسال لینک دعوت و … وجود دارد تا مشتری بتواند مخاطبان دیگری را نیز جذب باشگاه نماید و به گستردگی آن کمک نماید. همانطور که مشاهده می نمایید حضور بازاریابی آنلاین در سرتاسر فعالیت های اینترنتی محسوس می باشد.

تخفیفات ویژه

یکی دیگر از خدماتی که در این باشگاه ها ارائه می گردد بن های تخفیف می باشد. سازمان ها برای جلب رضایت کاربران خود برای آن ها کدهای تخفیفی قرار می دهند تا بتوانند با هزینه پایین تر از خدمات آن ها استفاده نمایند. این تخفیفات عموما برای خریدهای اول هر کاربر و یا پس از تعداد مشخصی خرید به آن ها ارائه می شود. همچنین برای مشتریانی که در جذب مشتری بیشتر به سازمان کمک می کنند و در بازاریابی آنلاین ســــازمان نقش دارند و لینــــک دعوت را به دوســــتان و آشــــنایان خود می فرســـتند نیز تخفیــــفات و امتـــیازات ویژه ای در نظر گرفته می شود.

پروفایل کاربری

در پروفایل کاربری اطلاعاتی از مخاطب درخواست می شود تا اطلاعات جامع وی در پروفایل نمایش داده شود. علاوه بر آن اطلاعاتی توسط سازمان در پروفایل شخص قرار می گیرد تا کاربر آمار فعالیت های خود در آن سایت را به طور کامل مشاهده نماید. به طور کلی بر اساس قواعد بازاریابی آنلاین اطلاعاتی که بهتر است در این پروفایل ها قرار دهید تا یک باشگاه مشتریان موفق ایجاد نمایید، عبارتند از:

 1. اطلاعات شخصی کاربر
 2. سابقه کلیه سفارشات کاربر
 3. امکان ثبت سفارشات جدید
 4. توضیحات جامع سفارشات ثبت شده
 5. کدهای تخفیف
 6. امتیازات کاربران
 7. امکانات ویژه سایت و سازمان
 8. گیمیفیکیشن
 9. و …

اطلاعات شخصی کاربر

 1. نام و نام خانوادگی
 2. شماره تلفن همراه یا ثابت
 3. ایمیل
 4. آدرس پستی
 5. نام سازمان یا شرکت
 6. سمت و جایگاه شغلی
 7. محصولات و خدمات
 8. و …

لیست فوق نمونه هایی از مهمترین اطلاعات شخصی می باشد که لازم است شما جهت ارائه خدمات بهتر به مشتریان و کاربران خود از  آن ها در اختیار داشته باشید. شما با جمع آوری این اطلاعات مهم می توانید برای مشتریان خاص خود هدیه تبلیغاتی همانند ست مدیریتی لاکچری در سالروز تولدشان ارسال نمایید و یا برای سال جدید از هدایای نوروزی بهرمند شوید که از جمله آنها تهیه سررسید، تقویم رومیزی ارسال نمایید.

سابقه کلیه سفارشات

در موارد بسیاری کاربر می خواهد سفارشات قبلی خود را بررسی نماید و یا به اطلاعاتی از آن ها نیاز دارد. لذا وجود سوابق سفارشات قبلی در پروفــــایل می توانــــد او را به خواســــته اش برســــــاند. این امر علاوه بر ایجاد رضــــایت در مشــــــتری موجب مدیــــریت بهتر و دقیق تر ســــــایت توســــــط شما مـی گردد.

ثبت سفارشات جدید

زمانی که کاربـــــر در پروفایل خود مـــــی باشد و قــــــصد ثبت ســـــفارش جدیدی را دارد بهـــــتر است این امـــــکان تا حد ممــــــکن در دســـــترس وی باشد. زیرا می تواند به راحـتی سفارش جدیدی خود را ثبت نماید. اما اگر این امکان مهیا نباشد مخاطب دچار سردرگمی خواهد شد و در نتیجه رضایت وی از سایت شما کاهش خواهد یافت. ایجاد فضایی امن و راحت از اصول دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی آنلاین می باشد که عدم توجه به آن موجب بروز زیان های جبران ناپذیری خواهد شد.

توضیحات جامع سفارشات

توضیحات جامع سفارشات را در اختیار کاربر قرار دهید تا بتواند تصمیم بهتری بگیرد. مهمترین این توضیحات عبارتند از:

 1. زمان و تاریخ ثبت سفارش
 2. تاریخ بررسی اولیه
 3. تاریخ شروع پروژه
 4. هزینه پروژه
 5. و …

گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن یا همان بازی سازی را در باشگاه مشتریان خود فراموش ننمایید. این ابزار تبلیغاتی می تواند در پروفایل کاربران قرار گیرد تا انگیزه آن ها به استفاده از محصولات شما بیشتر گردد. به طور نمونه می توانید برای هر سفارش مشتری امتیازاتی قائل شوید. و برای این امتیازات جوایزی مانند تخفیفات ویژه و … قرار دهید. در نهایت ایجاد باشگاه مشتریان اگر به طور صحیح و اصولی انجام گیرد موجب بالا رفتن تعداد مشتریان و افزایش سود شما می گردد. لذا بهتر است در کسب و کار خود از آن غافل نشوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *