چاپ

تاریخچه پاکت نامه

پاکت نامه صبح آگهی

پاکت

به طور کلی پاکت ها حکم ابزار بسته بندی را دارند. پاکت بهترین وسیله برای مراسلات رسمی و غیر رسمی می باشد. زمانی که شما نامه ای برای فردی ارسال می نمایید آن را در یک پاکت قرار می دهید. دلیل این کار چیست؟ شاید یک عادت قدیمی باشد، شاید هم با این کار قصد دارید اطلاعات داخل پاکت را محفوظ نگاه دارید. شاید این کار را نشانه ادب و احترام به فرد مقابل قلمداد می نمایید. تمام این دلایل درست هستند و وجود دارند. پاکت نامه به برگه شما رسمیت بیشتری می بخشد و با محافظت از اصل برگه از صدمه دیدن آن جلوگیری می نماید. پاکت نامه بی شک یک ابزار تبلیغاتی می باشد. از پاکت نامه ها می توان جهت ارسال بروشور تبلیغاتی، کاتالوگ و سایر ابزار تبلیغاتی جهت معرفی محصولات و خدمات به مشتریان و مخاطبین استفاده نمود.

تاریخچه

چینیان که مخترعین کاغذ بودند کمی بعد از اختراع کاغذ پاکت هایی ساختند که از آن‌ها برای توزیع هدایای پولی به مقامات و صاحب منصبان دولتی استفاده می‌نمودند. پاکت های آنان اولین پاکت های کاغذی استفاده شده به دست بشر بوده است. قرن‌ها بعد اهمیت پاکت افزایش یافت به طوری که به ابزاری برای ارسال نامه تبدیل گردید. بدین ترتیب اصطلاح پاکت نامه رواج یافت. اگر چه امروزه به دلیل گستردگی تکنولوژی ارتباطات عموم مردم از این ابزار سنتی استفاده نمی نمایند اما از پاکت ها همچنان برای ارسال بسته های پستی و مراودات اداری استفاده می شود.

تا قبل از سال 1845 میلادی هیچ پاکتی با دستگاه ساخته نشده بود و تمام پاکت نامه ها دست ساز بودند. در این سال ادوین هیل به کمک وارن دلارو مخترعین انگلیسی با ساخت دستگاهی که به اسم خود نامگذاری کردند موفق به ساخت پاکت شدند. اگر چه پاکتی که این دو نفر ساختند امــروزه مورد استفاده نمــی باشد اما کار آن ها آغازی برای صنعتی شدن تولید پاکت گردید. سالها بعد در اوایل قرن بیستم میلادی پاکت هایی تولید شد که مانند پاکت نامه های امروزی بودند. در حال حاضر پاکت یکی از تولیدات مهم چاپ و یکی از ابزار کاربردی در صنعت تبلیغات می باشد. از پاکت ها در موارد متعددی استفاده می نمایند که در این مقاله به برخی از آن ها اشاره می نماییم.

پاکت در قرن بیستم

در اواخر قرن بیستم و در آغاز هزاره سوم میلادی چاپ دیجیتال وارد صنعت چاپ گردید تا رقیبی سرسخت برای چاپ های سنتی باشد. اگرچه در این سالها چاپ دیجیتال نتوانست چاپ افست را از دور خارج نماید. اما روز به روز پیشرفت نمود و اغلب روش های سنتی چاپ را کنار زد. به طوریکه امروزه این چاپ از جایگاه بالایی برخوردار می باشد و محصولات زیادی به کمک آن به چاپ می رسند، که یکی از این محصولات در این سال ها پاکت نامه ها بوده اند.

پست الکترونیکی

قبــل از آغاز سال 2000 میـــلادی تکنـــولوژی ابزار جدیـــدی ارائه نمـــود که به پست الکترونیکـــی شهــرت یافت. ایـــن ابزار که امــــروزه همـــگی با آن آشنا می باشند ابزاری کارآمد و کم هزینه جهت ارسال نامه و پیغام های خصوصی و عمومی گشت. به طوری که عموم مردم معتقد بودند دوران نامه های کاغذی به سر آمده است و پاکت ها رو به زوال خواهند رفت. اگرچه این پیش گویی دور از واقعیت نبود اما هیچ گاه به طور کامل محقق نگشت. در واقع باید پذیرفت ارسال نامه های عاشقانه و شخصی به شدت کاهش یافت. اما پاکت ها جایگاه خود در مراودات اداری را حفظ نمودند و همچنان مورد استفاده می باشند. از پاکت ها همچنین در تبلیغات و ارائه فاکتور نیز استفاده می شود.

سوای موارد فوق برخی کارخانه جات ساخت پاکت با ارائه ایده های نوین (به طور نمونه ساخت پاکت پول و پاکت های فانتزی) بقای این محصول در بازار رقابتی را تضمین نمودند. در نهایت اگرچه پیشرفت تکنولوژی و راه های ارتباطی آنلاین در چند دهه اخیر سهمی از پاکت های کاغذی و سنتی را به خود اختصاص داده است اما با این حال همچنان کارخانه جات ساخت پاکت با جدیت به کار خود ادامه می دهند و برای محصولات خود موارد مصرفی تازه ای معرفی می نمایند.

کاربرد پاکت

پاکت وسیله ای جهت انتقال اوراق می باشد. این اوراق می توانند یک کاغذ بی ارزش باشد یا پول باشد و یا یک سند رسمی یا نامه ی مهم اداری باشد. در تمام این موارد هدف اصلی پاکت محافظت از محتویات داخل آن می باشد. وظیفه دیگر این پاکت ها رساندن صحیح و سالم محتویات به شخص مطلوب می باشد. اغلب پاکت هایی که جهت ارسال به وسیله پست استفاده می شوند، لازم است پشت نویسی گردند. پشت نویسی این پاکت ها عموما شامل موارد زیر می باشد:

 1. اطلاعات تماس
 2. نام فرستنده
 3. نام گیرنده
 4. درج آرم و لوگو
 5. چسباندن تمبر جهت هزینه ارسال
 6. و …

پاکت اداری

چاپ پاکت اداری اصطلاحی می باشد که به پاکت هایی که در اداره جات استفاده می شوند اطلاق می گردد. این پاکت نامه ها نشانگر اعتبار هر شــرکت و سازمـــانی در مراســـلات اداری می باشند. عمـــوم نامه های اداری و رسمی روی ســـربرگ شرکت ها نوشتــــه می شوند و چه زیباست این نامه ها در پاکت های مختص همان شرکت جا به جا گردند. از پاکت های اداری اغلب برای ارسال سربرگ، قراردادها، فاکتور فروش، کاغذ یادداشت و … استفاده می نمایند. علاوه بر پاکت های اداری، پاکت هایی نیز وجود دارند که به وسیله اداره پست جمهری اسلامی و به منظور مراسلات راه دور استفاده می شوند. این پاکت ها از مقاومت بالایی برخوردارند و به راحتی از بین نمی روند. از این رو می توان موارد ارسالی خود را با خیال آسوده به وسیله آن ها ارسال نمود.

پاکت نامه ها در انواع و رنگ های مختلفی چاپ می شوند و از هر یک در جای مناسب خود استفاده می شود. به طور نمونه پاکت هایی کوچکتر از پاکت ملخی ساخته شدند که تنها برای قرار دادن پول و کاغذهای کوچک مناسب می باشند. این پاکت ها به پاکت پول شهرت یافتند و امروزه در انــواع رنگ و جنس هــــای متنوع در اختیار عمـــوم مردم قرار گـــرفتند. پاکـــت نامه یا همـــان پاکت ملخـــی نیز یکـــی دیگر از پاکـــت های پرکاربـــــرد می باشد. این پاکت بهترین پاکت جهت ارسال نامه ها می باشد. علاوه بر این چند مورد پاکت های دیگری نیز وجود دارند که در سایزهای بزرگتر و کوچکتر به چاپ می رسند و هر یک در جای خود مورد استفاده قرار می گیرند.

پاکت نامه صبح

طراحی

طراحی پاکت بحث چندان پیچیده ای نمی باشد اما با این حال نیاز به تخصص دارد. زیرا در طراحی پاکت ریزه کاری هایی وجود دارد که اگر از آن ها غافل شویم نمی توانیم پاکت مطلوب خود را طراحی و چاپ نماییم. در این راستا توجه و رعایت نکات زیر بسیار با اهمیت می باشد:

 1. توجه به خطوط برش و خط تا
 2. استفاده از رنگ های تفکیکی و متناسب
 3. استفاده از طرح های ساده و شکیل
 4. نظارت بر مراحل چاپ
 5. دایکات یا ساده بودن درب پاکت
 6. استفاده از قالب های خاص و منحصر
 7. چاپ داخل پاکت
 8. چسب درب پاکت
 9. استفاده از رنگ پنجم
 10. خدمات برجسته مانند نقره کوبی
 11. و …

انواع پاکت

پاکت ها در سایز و ابعاد گوناگونی به چاپ می رسند و با توجه به نیاز مخاطبین مورد استفاده قرار می گیرند. به طوری کلی غالب پاکت ها در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند:

 1. پاکت نامه یا پاکت ملخی
 2. پاکت های اداری
 3. پاکت A5
 4. پاکت A4
 5. پاکت A3
 6. پاکت کرافت
 7. پاکت کاغذی
 8. پاکت فانتزی
 9. پاکت پول
 10. و …

در بین پاکت های فوق پاکت های ملخی، A3 و A4 جنبه اداری تری دارند و در مراودات و مراسلات اداری غالبا از آن ها استفاده می شود. این پاکت ها در ست های اداری در کنار سربرگ و کاغذ یادداشت نیز عرضه می گردند.

جنس پاکت نامه

پاکت را مانند اغلب محصولات چاپی می توان با انواع کاغذهای گوناگون با گرماژهای متفاوت به چاپ رساند. با این حال عموم پاکت هایی که با آن ها سر و کار داریم با یکی از کاغذ های زیر به چاپ می رسند:

 1. کاغذ کتان 120 گرم
 2. کاغذ تحریر 80 گرم، 100 گرم و …
 3. کاغذ گلاسه 135 گرم، 170 گرم و …
 4. کاغذ کارتی
 5. و …

کانون چاپ و تبلیغات صبح آگهی ارائه دهنده انواع پاکت های اداری و فانتزی می باشد. در این کانون انواع پاکت در سایزهای گوناگون با کیفیتی بالا جهت عرضه به مشتریان به چاپ می رسد. همچنین فروشگاه آنلاین صبح آگهی امکان ثبت سفارش آنلاین را برای مخاطبین این کانون فراهم آورده است. در این راستا مخاطبین صبح آگهی با مراجعه به برگه پاکت می توانند انواع پاکت های عرضه شده در فرم عمومی را سفارش دهند و جهت سفارشات خاص نیز می توانند با این کانون تماس حاصل فرمایند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *