تبلیغات

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی نامتعارف

به طور کلی به مجموعه ای از تبلیغات که در فضای باز انجام می گیرند تبلیغات محیطی یا تبلیغات نامتعارف می گویند. تبلیغات محیطی غالبا در خیابان ها، محوطه نمایشگاه ها، فرودگاه ها، فروشگاه ها و … به چشم می آیند. این تبلیغات انواع گوناگونی دارند و بستری مناسب جهت عرضه ایده های نوین تبلیغاتی به حساب می آیند. در واقع محدودیت این تبلیغات بسیار ناچیز می باشد و امکان ارائه انواع ایده ها در این تبلیغات وجود دارد. تبلیغات محیطی از تبلیغات پر کاربرد و پر بازده می باشد و استفاده از آن بسیار رایج شده است. برخی از مهمترین انواع این گونه ی تبلیغاتی عبارتند از

بیلبورد تبلغاتی

اگر بخواهیم درباره تبلیغات محیطی صحبت کنیم بدون شک اولین گزینه ای که به ذهن هر کسی می رسد، استفاده از بیلبورد تبلیغاتی است. برای استفاده از این نوع تبلیغ از مراکزی بهرهمند شوید که بتوانند چاپ بنر با کیفیت بالا انجام دهند و همچنین از خدمات طراحی برخوردار باشند.

پوستر تبلیغاتی

چاپ پوستر تبلیغاتی نیز از روش های تبلیغاتی محیطی می باشد که شما اغلب پشت شیشه مغازه ها مشاهده می کنید. بسیاری از فیلم ها و سریال ها ساخته شده معمولا از این تبلیغ استفاده می کنند. حتی بسیاری از تشکل های دانشجویی و یا دانش آموزی برای تبلیغ همایش و برنامه های خود از این مدل تبلیغات بهره می برند.

پخش تراکت

تراکت را هیچگاه دسته کم نگیرید. بسیاری از کسب و کارها بخصوص رستوران ها و فست فودی ها، کافی شاپ ها و برخی از مشاغل دیگر همچون سالن های زیبایی به وفور از این مدل تبلیغات استفاده می کنند. صبح آگهی مرکز تخصیی طراحی و چاپ تراکت تبلیغاتی می باشد.

استفاده از کارت ویزیت

کارت ویزیت نیاز همیشگی همه کسب و کارها می باشد. به جرات می توانیم بگوییم که کسب و کاری را ندیده ایم که از کارت ویزیت استفاده نکند. چاپ کارت ویزیت یک روش ایده آل برای تبلیغات محیطی است. شما تنها کافی است که درون یک جاکارتی رومیزی تعدادی کارت ویزیت قرار دهید. مشتریان از استقبال می کنند و خود آنها از روی میز کاریتان آن را بر می دارند.

برچسب محصولات

برچسب یا لیبل محصولات امروزه خود به نوعی تبلیغ تبدیل شده است. اگر شما برای محصولات کارخانه و کارگاه خود اقدام به چاپ لیبل می کنید؛ می توانید با یک طراحی زیبا علاوه بر مشخصات محصولات خود اقدام به تبلیغ محصول کنید.

کاتالوگ و بروشور محصولات

بسیاری از تبلیغات محیطی در نمایشگاه های بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد. بدون شک یکی از ارکان های شرکت در این نمایشگاه ها چاپ کاتالوگ محصولات می باشد. البته در صورتی که تعداد محصولات شما زیاد نیست و یا خدمات محدودی ارائه می دهید می توان از چاپ بروشور استفاده کرد. البته ما در صبح آگهی به طور مفصل به تفاوت بین کاتالوگ و بروشور پرداخته ایم. اما شما می توانید هر کدام را برای تبلیغات محیطی خود در نظر بگیرید.

پرچم های تبلیغاتی

شاید جلوی درب فروشگاه ها و یا حتی مغازه ها و برخی از رستوران ها پرچم تبلیغاتی را مشاهده کرده باشید. پرچم محصولی است که روز به روز در بین کسب و کارها در حال جا افتادن و گسترش است. چرا که نسبت به بنرهای تبلیغاتی و سایر روش های دیگر جلوه ی زیباتری را از خود به جای می گذارند. مجموعه صبح آگهی نیز در کنار سایر خدمات چاپ و تبلیغات، اقدام به چاپ پرچم می کند.

آفتابگیر تبلیغاتی

بسیاری از کسب و کارها، شرکت ها و سازمان ها برای تبلیغات محیطی خود اقدام به چاپ آفتابگیر تبلیغاتی می کنند. آفتابگیر علاوه بر هزینه پایین نسبت به بیلبورد تبلیغاتی، می تواند سالیان سال مورد استفاده قرار گیرد و نام و برند شما را به نمایش بگذارد.

سازه های نمایشگاهی

یکی از روش های موثر در تبلیغات محیطی استفاده از سازه های نمایشگاهی در این رویدادها می باشد. استفاده از استند پاپ آپ با طراحی خاص می تواند جلوه ویژه ای به غرفه شما دهد. در صورت که می خواهید هزینه کمتری انجام دهید نیز می توانید از استند رول آپ و یا استفاده از استند ایکس را در دستور کار خود قرار دهید. طراحی حرفه ای و استفاده از کیفیت مناسب چاپ از مواردی می باشد که شما در تهیه این محصولات باید مدنظر داشته باشید.

تبلیغات نامتعارف

تبلیغات محیطی که خود بخشی از صنعت تبلغات می باشند به طور کلی به دو دسته مهم تقسیم می شود. دسته اول تبلیغات محیطی متعارف می باشد که بر اساس اصولی که از گذشته وجود داشته راه خود را طی می نماید. نمونه بارز این تبلیغات بیلبورد ها و بنر های تبلیغاتی می-باشند که در سطح شهر و حتی جاده های بین شهری نیز به چشم می آیند. دسته دیگر تبلیغات محیطی نامتعارف می باشد. این دسته از تبلیغات از اصول خاصی پیروی نمی کنند و به نوعی زیر دسته ی تبلیغات چریکی نیز به حساب می آیند.

امروزه تبلیغات محیطی نامتعارف نه تنها جایگاه ویژه ای در تبلیغات محیطی به دست آورده است بلکه در کل صنعت تبلیغات از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. این تبلیغات که به صورت چریکی انجام می گیرد غالبا با هزینه های پایینی به انجام می رسند. در این تبلیغات از ایده های تازه ای استفاده می شود. در واقع مهمترین فاکتور موفقیت این تبلیغات ایده های تازه می باشد. این ایده های بکر هستند که موتور حرکت تبلیغات نامتعارف می باشد و به آن نیروی لازم  جهت رقابت با تبلیغات پرهزینه و متعارف را می دهد.

اگرچه امروز تاثیر رسانه های تبلیغاتی مانند تلویزیون و رادیو بسیار بالا می باشد اما سایر ابزار تبلیغاتی مانند همین تبلیغات محیطی نیز جایگاه خود را حفظ نموده اند و جهت جذب مخاطب ابزاری قدرتمند به حساب می آیند. در این بین تبلیغات محیطی نامتعارف نیز می توانند با کمی خلاقیت و نوآوری و هزینه های به مراتب پایین تر باعث شوند تبلیغ کننده به اهداف تجاری خود دست یابد.

چرا تبیلغات نامتعارف؟

اگر بخواهیم به طور مختصر دلایل اوج گیری تبلیغات نامتعارف محیطی و غیر محیطی را بیان نماییم، می توانیم به طور تیتروار به موارد زیر اشاره نماییم:

 1. حجم انبوه تبلیغات سنتی و آزردگی مخاطب از آن ها
 2. جذابیت تبلیغات نامتعارف
 3. غافلگیر کننده بودن این تبلیغات
 4. کم هزینه بودن نسبت به تبلیغات سنتی و متعارف
 5. و …
آزردگی تبلیغات سنتی

امروزه گستردگی تبلیغات باعث به وجود آمدن تبلیغات نامناسب گردیده است و افزایش روز افزون این تبلیغات نیز منجر به آزردگی مخاطب شده است. در این میان تبلیغات محیطی نامتعارف با برخورداری از تکنیک هایی خاص و منحصر به فرد سعی در جذب نظر مخاطب دارند. این تبلیغات امروزه به نحوی ارائه می شوند که اغلب به بخشی از محیط پیرامون تبدیل می شوند. رعایت این نکته باعث می شود تبلیغات مذکور مزاحمتی برای مخاطب ایجاد ننماید و مخاطب راحت تر می تواند آن را بپذیرد. پذیرش تبلیغات محیطی نامتعارف توسط مخاطب باعث شده این تبلیغات جایگاه ویژه ای کسب کنند و تبلیغ کنندگان روز به روز به این شیوه تبلیغاتی علاقه مندتر گردند.

پر هزینه بودن تبلیغات سنتی

یکی دیگر از دلایل شکل گیری تبلیغات نامتعارف پر هزینه بودن تبلیغات سنتی مانند تبلیغات تلویزیون، رادیو، مطبوعات و بیلبورد ها می باشد. پر هزینه بودن این تبلیغات موجب شد تا تبلیغ کنندگان به دنبال روش های ارزان تری در تبلیغات باشند که علاوه بر انتشار پیام تبلیغاتی جذابیت لازم را برای جذب مخاطب دارا باشد. این تبلیغات در انواع تبلیغات نفوذ کردند و جایگاهی ویژه در صنعت تبلیغات برای خود دست و پا نمودند. تبلیغات محیطی نامتعارف نیز پس از آن به وجود آمد و با توجهی که به خود جلب نمود علاقه مندان زیادی وارد این حوزه از تبلیغات گشتند. به طوریکه امروزه بخش عمده ای از تبلیغات محیطی به تبلیغات نامتعارف و چریکی اختصاص داده می شود.

جذابیت و غافلگیری تبلیغات محیطی نامتعارف

هر چند ارزان بودن این تبلیغات نسبت به نوع سنتی آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد اما نمی توان جذابیتی که این تبلیغات برای مخاطب دارند را به راحتی انکار نمود. قطعا استفاده از عنصر غافلگیری یکی از دلایل موفقیت و محبوبیت این روش تبلیغاتی می باشد. از آنجا که مخاطب امروز به دنبال طرح های نوین و تازه می باشد به تبلیغاتی که از ایده های بکر استفاده می نمایند بیش از تبلیغات تکراری علاقه نشان می دهد و این نکته باعث شده تبلیغات محیطی نامتعارف محبوب تر از تبلیغات سنتی گردند.

تبلیغات چریکی

 • قطعا تا کنون با نام جنگ های چریکی یا پارتیزانی برخورد داشته اید.
 • این جنگ شیوه ای نوین در جنگ می باشد که برای دشمن قابل پیش بینی نمی باشد.
 • در جنگ چریکی از ایده های جدید و غیر معمول استفاده می شود.
 • این روش جنگی غالبا در محیط های جنگلی و کوهستانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به طور کلی برای طرفی که امکانات و نفرات کمتری در جنگ دارد مفید می باشد.
 • نمونه بارز این تاکتیک جنگی در مقاومت مردم ویتنام در مقابل آمریکا می باشد.
 • به طوریکه ایالات متحده آمریکا نهایتا ناچار به عقب نشینی در این جنگ گردید.
 • در آن زمان جنگجویان ویتنامی صدمات زیادی به ارتش آمریکا وارد نمودند.
 • در نهایت ارتش آمریکا چاره ای جزء ترک ویتنام برایش باقی نماند.

تبلیغات چریکی نیز به نوعی خط مشی خود را از این روش جنگی می گیرد. امروزه اگر بازار رقابت و تبلیغات را به میدان جنگ تشبیه نماییم به نوعی دور از واقعیت عمل ننموده ایم. لذا تبلیغات چریکی نیز مانند جنگ های چریکی می تواند ابزاری قدرتمند در اختیار استفاده کنندگان از این شیوه قرار دهند تا بتوانند از رقبای قدرتمند خود پیشی بگیرند و در جذب مخاطب موفق تر عمل نمایند.

اصول سه گانه تبلیغات چریکی

تبلیغات محیطی نامتعارف از اصولی پیروی می نمایند که در حقیقت اصول تبلیغات چریکی می باشند و رعایت آن ها در این تبلیغات لازم الاجرا می باشد. موفقیت و عدم موفقیت این تبلیغات (چریکی و نامتعارف) تا حد بسیار زیادی به رعایت دقیق این اصول بستگی دارد و غفلت یا کوتاهی در آن ها ممکن است باعث شود آگهی تبلیغاتی شما به یک ضد تبلیغ تبدیل گردد و موجب وارد شدن خسارات زیادی به شما و کسب و کارتان گردد. این سه اصل به طور کلی به این صورت دسته بندی می شوند:

 1. غافلگیری
 2. انتشار
 3. هزینه کم
غافلگیری

اصل اول این شیوه غافلگیری مخاطب می باشد. در واقع تفکر شما در ایجاد یک تبلیغ خلاقانه و نوع نمایش آن در ابتدا مخاطب را غافلگیر می-نماید و از آنجا که شما طرح تازه ای برای آن ها ارائه نموده اید مخاطب علاقه مند می شود از ایده شما سر در بیاورد. به همین دلیل مخاطب به سمت پیام تبلیغاتی شما هدایت می شود.

انتشار

شاید این بخش به نوعی از ظریف ترین اصول این شیوه تبلیغاتی باشد که در صورت درست رعایت شدن می تواند تبلیغات شما را به طور نامحدودی انتشار دهد. در تبلیغات سنتی شما با ارائه هزینه مشخصی تبلیغات خود را در رسانه ای معین و به تعداد دقیق نشر می دهید. اما در تبلیغات نامتعارف و چریکی این مخاطبان هستند که تبلیغات شما را انتشار می دهند و دلیل این کار چیزی جزء جذاب و جالب بودن پیام شما نمی باشد. در واقع آن ها علاقه مندند این پیام را به دوستان و آشنایان خود نیز نشان دهند و با این کار تبلیغات شما مانند یک هرم  با رشدی تصاعدی انتشار می یابد.

هزینه پایین

اصل سوم و آخر که رعایت آن نیز کمک حال تبلیغ کنندگان به این روش می باشد بر پایه ی کم هزینه بودن آن می باشد. در واقع زمانی که شما به تبلیغات نامتعارف روی می آورید. این تبلیغات عموما هزینه چندانی ندارند و هزینه آن ها قابل قیاس با تبلیغات سنتی مانند تلویزیون و بیلبورد ها نمی باشد. از این رو این تبلیغات نسبتا کم هزینه بوده و با توجه به انتشار آن ها که به صـورت دهـان به دهـان مـی باشد و هزینه-ای در بر ندارد. شما توانسته اید با هزینه ای نه چندان تبلیغات خود را در سطح وسیعی انتشار دهید.

نوع دیگر از تبلیغات نامتعارف و غیر معمول تبلیغات امبینت می باشد که در مقاله های آتی سایت صبح آگهی به توضیح آن به طور مفصل می پردازیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *