چاپ, مجلات و نمایشگاه

سازه های نمایشگاهی

سازه نمایشگاهی

نمایشگاه مکانی به منظور معرفی و نمایش محصولات، خدمات، فن ‏آوری ها و تکنیکهای جدید در حوزه ای معین می باشد. به فضایی که در اختـــیار هر شـــرکت کننده در نمایشــــگاه گذاشــــــته می گـــــــــردد تا بتواند در آن فـــــــضا محــــــصولات و خدمــــات خود را نمایش دهد، غرفه نمایشگاهی می گویند. اما از آنجا که غرفه ها مانند خونه های خالی از اسباب و اثاثیه می باشند لذا برای تزیین آن ها یا باید به غرفه سازان مراجعه نمایید یا از ابزاری تحت عنوان سازه های نمایشگاهی جهت غرفه آرایی استفاده نمایید. در نمایشگاه بین المللی تهران اجازه غرفه سازی به غرفه های با متراژ کمتر از 36 متر داده نمی شود لذا تنها راه برای زیباسازی این غرفه ها استفاده از سازه های نمایشگاهی می باشد. البته حتی در غرفه هایی که غرفه سازی انجام گرفته است استفاده از سازه های نمایشگاهی جلوه ی زیباتری به آن ها می بخشد.

انواع سازه‌های نمایشگاهی عبارتند از:

 1. استند ایکس
 2. استند کاتالوگ
 3. رول آپ
 4. پاپ آپ
 5. میز کانتر
 6. قاب فنری
 7. تخته شاسی
 8. فوم برد شاسی
 9. پوستر اسنپ
 10. اسپیس فریم
 11. پانل نمایشگاهی
 12. و …. .

سازه های نمایشگاهی

سازه های نمایشگاهی در واقع ابزار و ادواتی هستند که به منظور غرفه آرایی به کار می روند و در جهت معرفی و نمایش محصولات و خدمات به غرفه داران کمک می نمایند. از آنجا که در طول سال نمایشگاه های تخصصی و حرفه ای، ملی و بین المللی زیادی در زمینه های مختلف برگزار می گردد می توان از این سازه ها در چندین نمایشگاه استفاده نمود. هر چه غرفه آرایی در غرفه شما زیباتر و متناسب تر انجام گیرد در جذب مخاطب به سمت غرفه شما تاثیرگذارتر خواهد بود. در واقع غرفه آرایی چیزی جزء استفاده صحیح و متناسب از سازه های نمایشگاهی در غرفه ها نمی باشد. بنابراین بهتر است برای داشتن غرفه ای زیبا و جذاب از غرفه آرایی غافل نشوید.

مهمترین ویژگی سازه های نمایشگاهی قابلیت ارائه در فضای محدود و سهولت در جابجایی و انتقال آن ها می باشد. ساخت سازه های نمایشگاهی به وسیله چاپ دیجیتال انجام می گیرد و از انواع سازه های نمایشگاهی می توان در جهت تبلیغات محصولات و حتی تبلیغات خود غرفه استفاده نمود.

علاوه بر استفاده از سازه های نمایشگاهی در غرفه ها می توان از آن ها در تبلیغات محیطی نمایشگاه نیز استفاده نمود. تبلیغات محیطی نمایشگاه خود یک رسانه پر اهمیت به منظور جذب مخاطب و بازاریابی می باشد و در ایجاد بازاری رقابتی بین شرکت کنندگان در نمایشگاه و زمینه سازی برای جذب مشتری بیشتر تاثیر بسزایی دارند. از انواع این تبلیغات می توان موارد زیر را نام برد:

 1. بیلبورد های تبلیغاتی
 2. اسپیس فریم
 3. استند ها
 4. و …

غرفه نمایشگاهی

غرفه های نمایشگاهی ابزار قدرتمندی می باشند در جهت ارتقاء و پیشرفت خدمات و کسب بازار رقابتی. جهت حضور در نمایشگاه هر شرکت کننده لازم است غرفه ای مناسب تهیه نماید و طی برنامه ریزی دقیق با استفاده از غرفه سازی و غرفه آرایی حضوری موثر و شایسته در نمایشگاه داشته باشد. شرکت کنندگان نباید از ایده های خلاقانه طراحان که به منزله ویترینی است برای نمایش انواع فعالیت ها و تکنیک های فروش غافل شوند. در واقع غرفه نمایشگاهی یک تصویر بزرگ از قدرت بازاریابی و فروش شما می باشد.

غرفه نمایشگاهی به هیچ عنوان مجموعه ای از سازه های فیزیکی نمی باشد بلکه در حقیقت ابزار بازاریابی وجذب مشتری شما می باشد. این ابزار تبلیــــغاتی به بیان دیگر از ویژگی های فیزیــــــکی و بـــــصری خود برای ایجاد فرصـــــت های بازاریابی و فروش محصـــــــولات و خدمات استــــــفاده می نماید. در نهایت می توان عنوان نمود غرفه نمایشگاهی تصویری از شرکت کننده برای طیف وسیعی از مخاطبان می باشد.

هدف از حضور در نمایشگاه

اگر شما قصد حضور در نمایشگاه را دارید لازم است از خود بپرسید “هدف شما از این حضور چیست؟” آیا شما قصد فروش محصول در نمایشگاه را دارید؟ و یا تنها هدف شما معرفی نام و نشان خود به مخاطبان می باشد؟ و یا … . پاسخ های عمومی و مرسوم این پرسش به طور مختصر در ذیل لیست شده اند:

 1. شناساندن محصول و کالا
 2. معرفی کالاهای جدید شرکت به مردم
 3. رونمایی از آخرین دست آورد های کمپانی
 4. انجام امور بازرگانی و گفتگو با سایر شرکت ها
 5. بازاریابی و جذب مشتریان بالقوه
 6. فروش محصولات و خدمات
 7. معرفی و شناساندن برند به مخاطبان
 8. تبلیغات محصولات و نام و نشان
 9. و …

پس از مشخص نمودن هدف، با توجه به محصول محور یا خدمات محور بودن آن می توانید طرحی مناسب جهت غرفه آرایی تهیه نمایید. توجه به هدف از حضور در نمایشگاه حتما باید در طرح غرفه آرایی لحاظ شود زیرا نوع طراحی برای اهداف مختلف قطعا متفاوت می باشد. پس باید در گام اول تصمیم درستی در رابطه با طرح اتخاذ نمایید.

کانون صبح آگهی

این موضوع که فضایی که در نمایشگاه در اختیار دارید چند مترمربع می باشد، اگرچه موضوع مهمی می باشد اما به هیچ عنوان تضمین کننده موفقیت شما از حضور در نمایشگاه نمی باشد. در واقع با توجه به زمینه فعالیت و خدماتی که قصد ارائه آن ها در نمایشگاه را دارید می توانید از فضاهایی با متراژهای گوناگون استفاده نمایید. اما اغلب شما با داشتن فضایی در حدود ۲۰ مترمربع می توانید زیباترین و منحصر به فرد ترین غرفه نمایشگاهی را داشته باشید. البته لازم به ذکر می باشد که این امر زمانی محقق می شود که غرفه آرایی را جدی بگیرید و این امر را به متخصصین این حوزه بسپارید.

کانون چاپ و تبلیغات صبح آگهی ارائه دهنده انواع سازه های نمایشگاهی با تجربه ای چندین ساله از حضور در نمایشگاه های گوناگون در امر غرفه آرایی به بلوغ کامل رسیده است. این کانون با توجه به روند روز افزون پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف، از جدیدترین و به روزترین سازه های نمایشگاهی جهت غرفه آرایی استفاده می نماید.

نور

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار در طراحی غرفه های نمایشگاهی استفاده از نور مناسب می باشد. به طور مثال استفاده از نور کم یا زیاد یا نور با رنگ های نامتناسب موجب بیزاری مخاطب از غرفه شما می گردد. استفاده ترکیبی از نورهای متفاوت می تواند جلوه زیباتری به غرفه نمایشگاهی شما بدهد.

استفاده از نورهای رنگی و ترکیب آن ها با یکدیگر مطابق علم روانشناسی رنگ ها می تواند کمک شایانی به زیباتر شدن غرفه شما نماید. ترکیب صحیح نورهای رنگی موجب ایجاد فضایی مناسب برای بازدید کنندگان می گردد و این فرصت را به غرفه شما می دهد تا بتوانید محصولات و یا خدمات خود را به مخاطبین معرفی نمایید. این فضای ایجاد شده را می توان در ترکیبی صحیح از نور، صدا و داده های تصویری، به بازدید کنندگان عرضه نمود.

در دنیای مدرنیته با توجه به وسعت صنعت تبلیغات و افزایش مراکز تجاری، اجتماعی و فرهنگی و گسترش روزافزون نمایشگاه های داخلی و بین المللی استفاده از تجهیزات قابل حمل در امر غرفه آرایی جایگزین ساخت و سازهای نمایشگاهی شده اند. این سازه های پرتابل که به راحتی قابل نصب و انتقال می باشند امروزه بسیار مورد توجه سازمان ها و مراکز خصوصی و غیر خصوصی قرار گرفته اند. سازه های نمایشگاهی قابل حمل دارای مزیت های زیادی می باشند که خلاصه وار به آن ها می پردازیم:

 1. زمان کوتاه نصب
 2. جمع آوری آسان و ساده
 3. امکان جابجایی به سهولت
 4. سبک و کم وزن بودن جنس سازه ها
 5. امکان استفاده در چند نمایشگاه
 6. با دوام و مقاوم
 7. امکان استفاده از چند طرح در نمایشگاه های گوناگون بر روی یک سازه
 8. و …

لوازم غرفه آرایی

غرفه آرایـــــی عـــــموما با بـــــهره گیری از پاپ آپ، رول آپ، میزکانتر نمایشـــــگاهی، انواع استـــــندهای تبلیـــــغاتی و ســــایر محـــــصولات چاپ دیجیتال انجام می پذیرد. این نوع سازه ها قبل از آغاز نمایشگاه طراحی و تولید می شوند و در زمان کوتاهی و به سادگی نصب می گردند. از مزایای دیگر این سازه ها پرتابل بودن و ماندگاری آن ها می باشد. این ماندگاری باعث می شود که این سازه ها چندین سال مورد استفاده قرار بگیرند و در نمایشگاه های زیادی در غرفه شما به چشم آیند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *