هدایا

چاپ کیسه اسپان باند

چاپ کیسه اسپان باند

امروزه ساک دستی تبلیغاتی طرفداران زیادی پیدا کرده است. بسیاری از کسب و کارها محصولات خود را درون ساک دستی هایی قرار می دهند، که نام برند و مشخصات کسب و کارشان روی آن چاپ شده است. کیسه های اسپان باند از جمله مدل های این ساک دستی ها می باشد که کاربردهای خاص خود را دارد. به عنوان مثال کیسه های برج معمولا از چاپ کیسه اسپان باند استفاده می کنند. با ما همراه باشید تا درباره این مدل از کیسه ها صحبت کنیم.

چاپ کیسه اسپان باند و حفاظت از محیط زیست

چاپ کیسه پارچه ای ارتباط نزدیکی با حفاظت از محیط زیست دارد. از آنجا که این کیسه ها جایگزین ساک های پلاستیکی و نایلونی مضر برای محیط زیست شده اند. لذا در حفاظت از محیط زیست نقش عمده ای را ایفا می نمایند. با این حال برخی معتقدند این کیسه ها آنچنان به حفظ محیط زیست کمک نمی نمایند. بنابراین در این مقاله قصد داریم به بررسی دقیق تر این کیسه های چاپی بپردازیم و در ادامه به چاپ کیسه پارچه ای اسپان باند می پردازیم.

کیسه های پلاستیکی یک بار مصرف

کیسه های پلاستیکی یک بار مصرف یا به اصطلاح ساک دستی پلاستیکی از دشمنان درجه یک محیط زیست می باشند. این کیسه ها با توجه به آنکه تنها یک بار مصرف می شوند، آسیب زیادی به محیط زیست وارد می نمایند. دلیل اصلی این آسیب تجزیه ناپذیری این کیسه ها می باشد. کیسه های یک بار مصرف به تعداد انبوهی تولید می شوند. تولید انبوه این کیسه ها و دسترسی آسان آن ها باعث شده بسیار مورد استفاده قرار گیرند. در واقع مصرف بی رویه این کیسه های نایلونی به طور قطع به محیط زیست آسیبی جبران ناپذیر وارد نموده است.

اما سوالی که امروزه مطرح شده این است که “اگر از این کیسه های پلاستیکی استفاده نکنیم جایگزین آن ها چه خواهد بود؟ آیا کیسه هایی وجود دارند که کمتر به محیط زیست آسیب بزنند و یا قابلیت استفاده چند باره داشته باشند؟” آیا چاپ کیسه پارچه ای که امروزه تولید می شود جایگزینی برای این کیسه های پلاستیکی یک بار مصرف به حساب می آید؟ به طور کلی کیسه های پارچه ای قابلیت استفاده چند باره را دارا می باشند و از طرفی به دلیل جنس پارچه ای که دارند بسیار سریع تر از کیسه های نایلونی تجزیه می شوند. در نتیجه ممکن است گزینه ای مناسب برای جایگزینی کیسه های پلاستیکی یک بار مصرف باشند.

متاسفانه هیچ راهکار قطعی ای برای این منظور وجود ندارد. اما به هر صورت استفاده از کیسه های پلاستیکی و نایلونی یک بار مصرف به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است از کیسه های چند بار مصرف پلاستیکی، کاغذی و یا پارچه ای استفاده شود.

چند راهکار ساده

اگرچه این راهکارها آسیب های وارده به محیط زیست را از بین نمی برند اما حجم انبوهی از آن که مربوط به استفاده از کیسه های یک بار مصرف پلاستیکی می باشد را کاهش می دهند. در ادامه به چند مورد از این راهکار ها که موجب کاهش آسیب های وارده به محیط زیست می باشند اشاره می نماییم که عبارتند از:

 1. چاپ کیسه پارچه ای و عرضه آن به جای کیسه های نایلونی و پلاستیکی
 2. جایگزینی کیسه های چند بار مصرف به جای یک کیسه های بار مصرف
 3. تبلیغات در جهت منع استفاده از کیسه های یک بار مصرف توسط مردم
 4. عدم استفاده از کیسه های یک بار مصرف در بسته بندی محصولات توسط تولید کنندگان
 5. استفاده از کیسه های قابل بازیافت و جایگزینی آن ها به جای کیسه های پلاستیکی
 6. و …

انواع کیسه های چند بار مصرف

چاپ و تولید کیسه های قابل بازیافت و چند بار مصرف امروزه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. این کیسه ها به طور کلی در انواع مختلفی تولید می شوند که پر استفاده ترین آن ها یکی از سه نوع زیر می باشند:

 1. کیسه های پارچه ای
 2. کیسه های کاغذی
 3. کیسه های پلاستیکی

هر یک از این کیسه ها مزایای و معایبی دارند که باعث شده مضراتی برای محیط زیست داشته باشند به طور نمونه کیسه های کاغذی و پارچه ای برای تولید به هزینه و منابع بیشتری نیاز دارند و از این رو بیش از کیسه های پلاستیکی به محیط زیست آسیب می زنند. اما از طرفی کیسه های پلاستیکی نیز تجزیه ناپذیرند و تجزیه آن ها نیاز به صرف زمانی طولانی دارد. لذا از این جهت بیش از دو نوع دیگر به محیط زیست صدمه می زنند. با این حال کیسه های پلاستیکی که قابلیت مصرف چند باره را دارند گزینه مناسبی برای استفاده می باشند. زیرا هم از منابع کمتری در ساخت آن ها استفاده می شود و هم قیمت آن ها ارزان تر می باشد. از طرفی استفاده چند باره باعث شده آسیب کمتری به محیط زیست نسبت به کیسه های یک بار مصرف وارد نمایند.

به طور کلی کیسه هایی که قابلیت استفاده چندباره را دارا می باشند دارای مزیت های زیر می باشند:

 1. این کیسه ها سنگین تر و بادوام تر می باشند.
 2. طول عمر این کیسه بیش از کیسه های یک بار مصرف می باشد.
 3. آسیب رسانی کمتر به محیط زیست.
 4. به صرفه بودن استفاده از این کیسه ها.
 5. و …

کیسه های پارچه ای کتان

چاپ کیسه پارچه ای که از جنس کتان تولید می شود کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می نماید. این کیسه ها می توانند صد ها بار استفاده شوند و با توجه به آنکه کتان یک ماده تجدید پذیر می باشد این کیسه ها مانند کیسه های نایلونی به زمان زیادی برای تجزیه نیاز ندارند. اما از طرفی تولید کتان پروسه ای زمان بر، سخت و طولانی می باشد زیرا برای تولید آن لازم است از آب زیادی استفاده شود و این ماده برای رشد نیاز به کود و آفت کش های زیادی دارد. در نهایت برداشت و پردازش پنبه و تولید کتان کاری دشوار و زمان بر می باشد. با این حال این محصول پس از تولید کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می نماید. لذا در میان طرفداران محیط زیست از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد.

کیسه های پارچه ای که امروزه تولید می شوند دارای مزایا و معایب زیر می باشند:

 1. این کیسه ها قابل تجزیه می باشند.
 2. قوی و با دوام می باشند.
 3. قابلیت شستشو دارند.
 4. بارها مورد استفاده قرار می گیرند.
 5. در برابر رطوبت آسیب پذیرند.
 6. تولید آنها هزینه بر می باشد.
 7. مناسب درج تبلیغات، نام برند و لوگو می باشند
 8. و …

کیسه های کاغذی

چاپ کیسه کاغذی یا ساک دستی گلاسه نیز در بسیاری از موارد به مانند چاپ کیسه پارچه ای می باشد. البته با توجه به تفاوت هایی که در مواد اولیه این دو نوع کیسه وجود دارد بالطبع تفاوت هایی در چاپ و موارد استفاده آن ها وجود دارد. اما به طور کلی این کیسه ها نیز مانند کیسه های پارچه ای تولید آن ها هزینه بر می باشد و صرفه اقتصادی ندارد و با توجه به مقاومت پایینی که این کیسه ها دارند برای استفاده های چند باره نیز چندان مناسب نمی باشند. لذا به طور کلی گزینه مناسبی برای جایگزینی کیسه های نایلونی یک بار مصرف به حساب نمی آیند. سایر معایب و مزایای این کیسه ها عبارتند از:

 1. این کیسه ها زیست تخریب پذیرند.
 2. زمان تجزیه آن ها کوتاه می باشد.
 3. از منابع تجدیدپذیر تولید می شوند.
 4. مقاومت و دوام پایینی دارند.
 5. طول عمر ان ها پایین می باشد.
 6. و …

کیسه های پلاستیکی چند بار مصرف

کیسه های پلاستیکی چند بار مصرف همانطور که در پارت اول این مقاله اشاره نمودیم اگرچه تجزیه پذیر نمی باشند اما تولید آن ها بسیار ساده و کم هزینه می باشد. لذا از محبوبیت خوبی در نزد تولید کنندگان و مصرف کنندگان برخوردارند. در تولید و چاپ این کیسه ها که قابلیت استفاده چند باره را دارا می باشند از یکی از مواد اولیه زیر استفاده می شود:

 1. پلی استر
 2. پلی پروپیلن
 3. نایلون
 4. پلی اتیلن با چگالی کم
 5. پلی اتیلن معمولی
 6. پلی اتیلن با چگالی بالا
 7. و …

پارچه اسپان باند با توجه به ویژگی هایی که دارد به یکی از محصولات پر کاربرد در صنایع گوناگون مانند چاپ و تبلیغات تبدیل شده است. این پارچه ها با توجه به این که بدون بافت می باشند از مقاومت و استقامت بالایی برخوردارند و در گرماژهای گوناگونی تولید می شوند. چاپ پارچه سوزنی اسپان باند در رنگ ها و طرح های متنوع و گوناگونی انجام می گیرد. این پارچه ها به طور کلی مصارف زیادی دارند و بسیار کاربردی می باشند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 1. مصارف پزشکی و بهداشتی
 2. کشاورزی
 3. مصارف بسته بندی
 4. تولید بالش و تشک
 5. مصارف صنعتی
 6. راه و ساختمان
 7. و …

کاربرد پارچه اسپان باند

در ادامه موارد مصرف پارچه های اسپان باند را بیشتر شرح می دهیم و به بیان جزئیات استفاده آن ها در موارد فوق الذکر می پردازیم:

 • پارچه اسپان باند در تولید اغلب لباس های جراحی، ملافه ها و کفش و لباس های یک بار مصرف در اتاق عمل مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این پارچه همچنین برای تولید ماسک هایی که برای جلوگیری از آلودگی هوا استفاده می شوند مناسب می باشد.
 • پوشک بچه، بسته بندی کود و پوشاندن گلخانه ها از دیگر موارد مصرف این پارچه ها می باشند.
 • دیگر موارد استفاده این پارچه ها در تزئینات خودرو، انواع کاور، ساک های دستی پارچه ای و بسته بندی مواد غذایی می باشد.
 • این پارچه در تولید دیوار های کاذب، لوله گذاری و سایر فعالیت های راه و ساختمان کاربرد زیادی دارد.
 • استفاده در فیلتر های مایعات و مورد استفاده در صنایع نوشابه سازی و …
 • چاپ کیسه پارچه ای اسپان باند در تبلیغات و برند سازی بسیار دارای اهمیت می باشد.
 • از این پارچه در موارد دیگری نیز استفاده می شود که در این مقاله به مطالب بیان شده در این زمینه اکتفا می نماییم.

ویژگی های پارچه اسپان باند

پارچه اسپان باند یک پارچه بدون بافت می باشد این بدان معناست که این پارچه مانند پارچه هایی که به صورت طبیعی تولید می شوند داراری تار و پود نمی باشد و تولید آن کاملا متفاوت می باشد. در تولید و چاپ این پارچه از مواد اولیه ای به نام پلی پروپیلن استفاده می شود. لذا این پارچه ها به پارچه های PP نیز معروف می باشند. جهت تولید و چاپ کیسه پارچه ای اسپان باند پلی پروپیلن را با مواد دیگری ترکیب می نمایند و آن ها را در دستگاهی سوزنی شکل می ریزند. در این مرحله با توجه به مذاب بودن این ترکیب به وسیله سوزن ها تزریق انجام می گیرد و پس از فشرده نمودن این الیاف برای تولید پارچه اسپان باند آماده می شوند.

پارچه اسپان باند ویژگی های متنوعی دارد و همین امر باعث شده است در انواع گوناگونی تولید شود. در واقع اغلب فاکتورهایی که در چاپ این پارچه تاثیر گذار می باشند عبارتند از:

 1. رنگ پارچه
 2. وزن و گرماژ پارچه
 3. عرض و طول پارچه
 4. ضد آب بودن
 5. آب دوست بودن
 6. ضد اشعه یووی بودن
 7. طرح و نقش پارچه
 8. ساده یا چاپ دار بودن پارچه
 9. ضد باکتری بودن
 10. نرمی و لطافت پارچه
 11. و …

چاپ کیسه پارچه ای اسپان باند

چاپ کیسه پارچه ای اسپان باند یکی از موارد به کارگیری این پارچه می باشد. مقاومت بالای این پارچه در کنار سایر ویژگی هایی که دارد باعث شده این پارچه گزینه مناسبی برای تولید این کیسه ها گردد. پارچه اسپان باند به صورت تک لایه، دو لایه، سه لایه و … تولید می شود و این پارچه قابلیت انواع چاپ را دارا می باشد. این پارچه و کیسه های تولید شده به وسیله آن ها همچنین ابزاری مناسب در صنعت چاپ و تبلیغات به حساب می آیند. قابلیت بالای چاپ بر روی این پارچه باعث شده امکان چاپ هر نوع نوشته یا تصویری بر روی این پارچه ها مهیا شود و از این رو استفاده آن ها در صنایع مختلف روز به روز در حال افزایش می باشد.

انواع چاپ پارچه های اسپان باند

لذا این کیسه های پارچه ای ابزاری مناسب جهت تبلیغات به حساب می آیند و به همین خاطر است که از این پارچه در چاپ و تولید کیسه های تبلیغاتی به کرات استفاده شده است. چاپ بر روی این پارچه ها غالبا به دو صورت چاپ سیلک و چاپ فلکسو انجام می گیرد. اگر چه از این پارچه ها می توان به صورت ساده و بدون چاپ نیز استفاده نمود اما چاپ نام و برند می تواند علاوه بر زیباتر نمودن این پارچه ها موجب تبلیغات نام شما نیز گردد. لذا چاپ بر روی پارچه های اسپان باند با توجه به کارایی بالایی که در صنایع گوناگون دارند از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

هر یک از دو چاپ فوق دارای مزایا و معایبی می باشند که در مقاله هایی که به معرفی این چاپ ها پرداختیم به آن ها اشاره نمودیم. این مقاله ها در صفحه اخبار و مقالات سایت کانون چاپ و تبلیغات صبح آگهی موجود می باشند و شما می توانید جهت مشاهده آن ها به برگه فوق الذکر مراجعه نمایید. به طور نمونه چاپ فلکسو هم ارزان تر از چاپ سیلک می باشد و هم سریع تر انجام می گیرد و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه تر می باشد. اما کیفیت چاپ سیلک از چاپ فلکسو بالاتر می باشد و در پروژه های کوچک تر حتی از لحاظ اقتصادی این چاپ به صرفه تر از چاپ فلکسو می باشد.

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “چاپ کیسه اسپان باند

 1. حمیداحدی گفت:

  از توضیحات کامل شما سپاسگذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *