چاپ

چاپ پارچه

چاپ تبلیغات پارچه

چاپ بر روی پارچه امروزه یکی از متدوال ترین و روزمره ترین فعالیت های صنعت چاپ و تبلیغات می باشد. در واقع چاپ تبلیغات روی پارچه آنچنان همه گیر شده است که عموم مردم حتی ذره ای به آن نمی اندیشند. به عنوان نمونه سعی کنید به یاد آورید آخرین پارچه ی منقشی که مشاهده نموده اید کی و کجا بوده است. آیا آن پارچه مفروض دارای چاپ بوده است یا خیر؟ آیا می دانید چاپ آن چه نوعی بوده است؟ ممکن است پاسخ ســـوالات مطرح شده را بدانید. در اینجـــا این مسئله چندان حائز اهمیـــت نمی باشد. در واقـــع سوال مهمــتری که مطرح می شود این می باشد که آیا تا به حال به این مسائل اندیشیده اید؟ آیا هر لباس، تیشرت، مانتو و … که مشاهده می نمایید به طرح چاپ شده روی آن دقت نموده اید و آیا به نوع چاپ آن پی برده اید؟

توجه نداشتـــن به این موضوعـــات نشانه عدم اهمیـــت آن ها نمی باشـــد بلکه نشانه عــــادی و روال شــــدن این مسائل برای بشـــر در این صنعــت می باشد. در این مقاله قصد داریم ابتدا چند چاپ معروف که از آن ها در چاپ بر روی پارچه ها استفاده می شود معرفی نماییم و در ادامه با بررسی هر یک مخاطبان را بیش از گذشته با این مقوله آشنا نماییم.

انواع چاپ پارچه

چاپ پارچـــه به وســــیله دستگاه هــــای متنـــــوع و روش هـــای گوناگونــــــی انجام می گیــــــرد که هر یک مختـــــص به نوعی چــــــاپ می باشــــد. مهمــــترین این چاپ ها عبارتند از:

 1. چاپ افست
 2. چاپ دیجیتال
 3. چاپ سابلیمیشن
 4. چاپ سیلک اسکرین
 5. چاپ قالبی
 6. چاپ باتیک
 7. چاپ اسپری
 8. و …

چاپ دیجیتال

احتمالا با مفهوم چاپ دیجیتال آشنایی دارید و تا حدودی از این چاپ که یکی از نوین ترین روش های چاپ و تبلیغات می باشد اطلاع دارید. در غیر این صورت می توانید با مراجعه به مقاله چاپ افست یا چاپ دیجیتال؟ و انواع و عملکرد ماشین های چاپ دیجیتال با این چاپ که یکی از سریعترین روش های چاپی می باشد آشنا شوید.

با این روش چاپی می توان انواع تصاویر، متون و فایل های خطی و غیر خطی را روی انواع کاغذ و برخی پارچه ها به چاپ رساند. چاپ تبلیغات بر روی کاغذ و پارچه یکی از کاربردهای اصلی این چاپ می باشد که امکان تبلیغ و نشر خدمات و محصولات را برای شما فراهم می آورد. چاپ دیجیتال بر خلاف عموم چاپ های سنتی محدودیت زیادی ندارد. به طور نمونه حذف زینک و پلات موجب سرعت گرفتن فرایند این چاپ گردیده است. یا در برخی چاپ های قدیمی تر امکان چاپ تصاویر با کیفیت مطلوب ناممکن بوده است اما در چاپ دیجیتال این محدودیت ها از بین رفته اند.

چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن در واقع یک روش چاپ دیجیتال است و می توان آن را از زیرشاخه های چاپ دیجیتال دانست. این روش چاپی امکان چاپ تصاویر به صورت کامل و بی نقص را در اختیار چاپگر ها قرار داده است. امروزه این چاپ علاوه بر روی پارچه روی انواع سطوح مسطح و مدور مانند سطوح سرامیکی کاربرد دارد. لیوان و ماگ های تبلیغاتی از جمله مواردی می باشند که چاپ تبلیغات آن ها به کمک این ابزار چاپ تسهیل یافته است.

چاپ افست

چاپ افست بی شک محبوب ترین و کارآمدترین روش چاپ می باشد این چاپ از تعدادی سیلندر به منظور پخش نمودن یا پاچیدن جوهر روی کاغذ استفاده می نماید. هر سیلندر شامل یک رنگ می باشد و این رنگ ها با عبور از زینک روی سطح چاپی که کاغذ و یا پارچه می تواند باشد می نشینند. چاپ افست اگرچه زمان بر می باشد و در تیراژ پایین اصلا مقرون به صرفه نمی باشد اما در تیراژ بالا بدون تردید بهترین کیفیت چاپی را ارائه می نماید. جهت استفاده از این چاپ حداقل تیراژ کاری شما باید هزار عدد باشد وگرنه به هیچ عنوان استفاده از این روش توصیه نمی گردد.

پارچه و صنایع نساجی

قدمت صنایع نساجی به هزاران سال قبل بر می گردد و همین قدمت نشانه اهمیت این صنایع در تاریخ بوده است. بی شک یکی از مهمترین نیاز های جوامع بشری از دیرباز تا کنون وابسته به همین صنایع بوده است. نادیده گرفتن صنایع نساجی در کشور تلفات و خساراتی به جای خواهد گذاشت که جبران آن ها به سادگی ممکن نخواهد بود . این خسارات با افزایش واردات پارچه و انواع لباس ها آغاز می گردد و تا جایی پیش می رود که کارخانه جات نساجی کشور رو به تعطیلی می روند و تمام نیاز یک جامعه از طریق واردات تامین می گردد.

واضح است این ناهنجاری آسیب اقتصادی زیادی به یک کشور خواهد زد و با خروج ارز آن کشور چرخه اقتصادی دچار مشکل خواهد گشت. با آنکه این آسیب از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد اما تنها آسیب مهم وارد شده نمی باشد. در واقع زمانی که ما پوشاک مورد نیاز خود را تولید ننماییم به ناچار از پوشاکی استفاده می نماییم که کشورهای دیگر برای ما انتخاب می نمایند و با توجه به اختلافات فرهنگی جوامع، قطعا فرهنگ کشور ما دچار تغییر می گردد و آسیب هایی به فرهنگ وارد می گردد که تا سال ها ماندگار خواهند بود.

تبلیغات و صنایع نساجی

امروزه صنایع نساجی در راستای بالا بردن تولید و راندمان خود اقدام به چاپ طرح های گوناگون و متنوع روی پارچه ها می نماید تا در افزایش جذب مخاطب اقدامی انجام داده باشد. چاپ تبلیغات، چاپ عکس و چاپ برند ها و یا تصاویر دلخواه باعث می شود مخاطبان به این نوع از پارچه ها روی آورند و از نابودی این صنایع در کشور جلوگیری نمایند.

کانون آگهی، چاپ و تبلیغات صبح آگهی شرکتی تبلیغاتی می باشد که با هدف بالا بردن راندمان محصولات داخلی و حمایت از کالا و خدمات ساخت داخل چاپ و تبلیغات روی انواع محصولات را با بالاترین کیفیت و با قیمتی مناسب به انجام می رساند. چاپ تبلیغات روی انواع پارچه، تیشرت، مانتو و غیره تنها نمونه هایی از فعالیت های این کانون می باشد.

سیستم های رنگی

همانطور که در مقالات قبلی این سایت به آن اشاره نمودیم چاپ و دستگاه های چاپی از سیستم های رنگی متفاوتی استفاده می نمایند و در این بین دو سیستم رنگی از اهمیت ویژه ای برخوردارند. این دو سیستم رنگی عبارتند از:

 1. سیستم رنگی RGB
 2. سیستم رنگی CMYK

ساختار RGB

RGB مخفف سه لغت Red, Green, Blue به معنی قرمز، سبز و آبی می باشد که به سه رنگ اصلی رایانه معروف می باشند. این سیستم رنگی بر اساس ترکیب این سه رنگ تشکیل شده است و با ادغام آن ها با یکدیگر انواع رنگ ها را تولید می نماید. این سیستم رنگی غالبا در صفحه نمایش مانیتور ها، تبلت ها، گوشی های هوشمند و … مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختار CMYK

این سیستم که به سیستم چهار رنگ معروف می باشد از ترکیب سه رنگ اصلی طبیعی یعنی قرمز، زرد و آبی به همراه رنگ مشکی تشکیل شده است. در این سیستم با ترکیب درصد های متفاوت این رنگ ها می توان انواع رنگ های گوناگون را تولید نمود. این ترکیب رنگی دقیقا همان ترکیبی است که در عموم دستگاه های چاپ افست و دیجیتال و سایر چاپگر ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در طراحی بر روی پارچه نیز لازم است فایل خود را بر اساس این سیستم رنگی طراحی نمایید تا در چاپ تبلیغات و سایر موارد روی پارچه با اختلاف رنگ فاحشی مواجه نشوید.

جوهرهای چاپ پارچه

امروزه در چاپ تبلیغات بر روی پارچه از جوهرهای متنوعی استفاده می گردد. که مشهورترین این جوهر ها عبارتند از:

 1. پیگمنت
 2. دیسپرس
 3. ری اکتیو
 4. اسید
 5. سابلیمیشن
 6. و …

کاربرد چاپ دیجیتال در چاپ بر روی پارچه

اگرچه ممکن است افرادی به این مقوله اهمیتی ندهند و از نظر آنان چاپ بر روی پارچه کاری عبس باشد. اما در واقع عموم مردم در سرتاسر دنیا ترجیح می دهند از این پارچه ها در پوشاک، رخت و لوازم خانه خود استفاده نمایند. از این رو چاپ تبلیغات روی پارچه می تواند یکی از بهترین بازار های تبلیغاتی برای شما باشد. فراموش نکنید تبلیغات به طور نامحسوس روی لباس و سایر پارچه های مصرفی مخاطبان می تواند آن ها را ترغیب به تهیه محصولات و استفاده از خدمات شما نماید. امروزه از چاپ دیجیتال برای چاپ پارچه در موارد زیادی استفاده می گردد که برخی از آن ها عبارتند از:

 1. چاپ دیجیتال انواع مانتو لباس های فرم
 2. چاپ دیجیتال لباس و تیشرت های ورزشی
 3. چاپ دیجیتال پارچه های فضای داخلی
 4.  چاپ دیجیتال پارچه های تبلیغاتی
 5.  چاپ دیجیتال پارچه های یکپارچه
 6. چاپ دیجیتال انواع تیشرت پلی استر و …
 7. چاپ دیجیتال انواع روسری
 8. چاپ دیجیتال روبالشی (کوسن)
 9. چاپ دیجیتال انواع پرده (ساتن و …)
 10. چاپ دیجیتال انواع رومیزی
 11.  چاپ دیجیتال انواع لباس مجلسی
 12.  چاپ دیجیتال انواع روتختی
 13. چاپ دیجیتال انواع پرچم تشریفات و پرچم های رومیزی
 14. چاپ دیجیتال انواع رومبلی
 15. چاپ دیجیتال انواع پارچه های نوزادی و  سیسمونی
 16.  چاپ دیجیتال انواع پارچه های کیف و کفش
 17. و …

در این راستا کانون چاپ و تبلیغات صبح آگهی با چاپ تبلیغات و تصاویر دلخواه شما روی موارد مطرح شده شما را در رسیدن به محصولی با کیفیت یاری می نماید.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “چاپ پارچه

 1. مهدی گفت:

  خیلی ممنون لطفاً در این مورد مطلب بیشتری بگذارید.

  1. sobh گفت:

   با تشکر از حسن انتخاب شما کاربر گرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *