چاپ

مقواهای فانتزی و کاربردی در تبلیغات

تبلیغات مدرن و کاغذ چاپ

در مقالاتـــی که پیش از این تهیه نمودیـــم و در سایت صبح آگهـــی نشـــر دادیم به کاغــذ و انواع آن پرداخته ایـــم. به طور نمـــونه در مقاله انواع کاغذ چاپ کاغذهای بسیاری که در چاپ و تبلیغات کاربردی می باشند را مورد بررسی قرار دادیم. اما در سایت صبح آگهی تا کنون اشاره ای به کاغذ ها و مقواهای فانتزی و انواع آن که برای چاپ مناسب می باشند نشده است. در این مطلب قصد داریم اطلاعات جامعی از این کاغذ ها در اختیار مخاطبیـــن خود قرار دهیـــم و شمــــا را با این کاغـــذ ها بیش از گذشتـــه آشنا نماییـــم. کاغذ های فانتزی در دو دســـته کلی کاغــــذ و مقـــــوا دسته بندی می شوند که در ادامه به نمونه هایی از هر یک از این دو دسته اشاره می نماییم.

مقواهای فانتزی:

 1. مقوا متالایز
 2. مقوا فابریانو
 3. مقوا گالینگور
 4. مقوای صدفی
 5. مقوای کتان
 6. و …

کاغذهای فانتزی:

 1. کاغذ ال چرم
 2. کاغذ چاتان
 3. کاغذ زری
 4. کاغذ فولوتی
 5. کاغذ فابریانو
 6. کاغذ جیر
 7. کاغذ گالینگور
 8. کاغذ چرم تیره
 9. کاغذ کتان
 10. کاغذ واتو مارک
 11. کاغذ متالایز
 12. کاغذ پوست ماری
 13. و …

تمام کاغذها و مقواهای فوق الذکر از نوع کاغذ های فانتزی می باشند و در صنعت چاپ نقش عمده ای ایفا می نمایند. این کاغذ ها به تبلیغات مدرن رنگ و بوی تازه ای بخشیده اند و در شکوفاهی و پیشرفت این صنعت تاثیرگذار بوده اند.

مقوا متالایز

این مقوا که در کشور اندونزی تولید می گردد، گزینه مناسبی جهت خدمات چاپ افست و کارهای فانتزی می باشد. یکی از کاربرد های اصلی این مقوا در ساخــت جعبــه هـــای کادویـــی می باشد. مقواهای متالایز طلایی دو رو می باشند و یک طرف آن سفید بوده در حالی که طرف دیگر آن طلایی می باشد. این مقوا در ابعاد کاغذ B1 و در گرماژ 300 گرم تولید می شود.

مقوا فابریانو

مقوای فابریانو که در ابعاد متفاوتی از کاغذ تولید می گردد نیز یک کاغذ فانتزی می باشد که در تبلیغات مدرن و چاپ های متنوع کارایی زیادی دارد. بافت این مقوا در یک طرف آن ساده می باشد اما طرف دیگر به صورت راه راه می باشد. این مقوا دارای گرماژی بین 120 تا 250 گرم بوده و از محصولات کشور ایتالیا می باشد که به سرتاسر دنیا صادر می شود. از این مقوا همچنین می توان جهت چاپ انواع کارت ویزیت، جلد کتاب، بروشور، کاتالوگ، طراحی های گرافیکی و … نیز استفاده نمود. علاوه بر محصولات فوق این مقوا در موارد زیر نیز قابل استفاده می باشد:

 1. در ساخت کادو مخصوص گل و هدیه
 2. در صحافی
 3. کارت دعوت
 4. کارت تبریک
 5. تقویم های درجه یک
 6. کتابهای دستی
 7. دفترچه بانک
 8. گواهینامه
 9. لوازم آرایشی
 10. نقاشی با قلم و مداد رنگی
 11. و …

 مقوای پشت سفید

مقوای پشت سفید یکی از مقواهای با کیفیت می باشد که از نظر بهداشتی نیز دارای جایگاه ویژه ای است. گرماژ این مقوا با مقواهای پشت طوسی تفاوتی ندارد. اما از نظر کیفیت و مقاومت در برابر خم شدن بسیار سرتر از مقواهای پشت طوسی می باشد. همچنین این مقواها از مقواهای پشت طوسی براق تر بوده و چاپ روی آن ها با کیفیت تر نیز می باشد. این مقوا در غالب صنایع بسته بندی کاربرد دارد که به برخی از آن ها به صورت تیتروار اشاره می نماییم:

 1. صنایع داروسازی
 2. صنایع غذایی و بهداشتی
 3. تولید جعبه های دارویی
 4. تولید جعبه های آرایشی و بهداشتی
 5. جعبه خمیر دندان
 6. جعبه شیرینی
 7. جعبه سیگار
 8. جعبه انواع حبوبات

 مقوای ایندربورد

مقوای ایندربورد بهترین مقوا جهت بسته بندی در صنایع دارویی و بهداشتی می باشد. این مقوا بالاترین کیفیت را در میان مقواهای بهداشتی دارا می باشد. مقوای ایندربورد در تمامی بسته بندی های بهداشتی از وزارت بهداشت دارای مجوز رسمی می باشد. گران تر بودن این مقوا نسبت به سایر مقواهای پشت سفید و پشت طوسی امری طبیعی بوده زیرا این مقوا از کیفیت به مراتب بالاتری برخوردار بوده و از مواد اولیه دست اول در تولید آن استفاده شده است. گرماژ مقوای ایندربورد از200 تا 450 گرم می باشد. این مقوا به دلیل مرغوبیت بالا و دارا بودن تاییدیه وزارت بهداشت بهترین گزینه جهت بسته بندی موارد زیر می باشد:

 1. مواد غذایی
 2. محصولات آرایشی بهداشتی
 3. محصولات دارویی
 4. و …

مقوای گریس گارد

مقوای گریس گارد یکی دیگر از مقواهایی می باشد که جهت بسته بندی محصولات غذایی کاربرد دارد. مقوای گریس گارد از مانعی جهت جلوگیری از برخورد با غذاهای چرب و خیس بهره می برد. گرماژ این نوع مقوا از 300 تا 500 گرم می باشد. مقوای گریس گارد در بسته بندی موارد زیر بیشترین کاربرد را دارد:

 1. غذاهای منجمد
 2. نان و شیرینی
 3. غذاهای بیرون بردنی
 4. بسته بندی میوه و سبزیجات
 5. بسته بندی میگو
 6. و …

مقوای موج دار

مقــوای موج دار نام عامیـــانه ورقه های فیبـــری مـــــوج دار می باشـــد. ساخــــت این مقواهــــا با چســـباندن صفحه ای مسطـــح به ورقه ای مـــوج دار حاصل می شود. این مقواها در چند دسته تولید می شوند که عبارتند از:

 1. مقوای تک رو: این مقوا ارزان تر از سایر مقواها می باشد و استحکام کمتری نسبت به آن ها دارد.
 2. مقوای تک جداره: این مقوا از 5 شیار مختلف تشکیل شده و رایج ترین مقوای موج دار می باشد.
 3. مقوای دوجداره: این نوع مقوا در صنعت و بسته بندی های صنعتی مرسوم می باشد.
 4. مقوای سه جداره: به نوعی مستحکم ترین نوع مقوا می باشد و جایگزین مناسبی برای جعبه های چوبی به شمار می رود.

علاوه بر مقواهای فانتزی ای که در این مقاله به آن ها اشاره شد. مقواهای دیگری نیز وجود دارند که در مقاله های آتی سایت کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی آن ها را نیز معرفی و بررسی خواهیم نمود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *