چاپ

کاغذهای فانتزی و کاربرد آن ها

چاپ کاغذ فانتزی

در مقاله مقواهای فانتزی و تبلیغات مدرن با انواع مقواهای فانتزی آشنا شدیم و به بررسی برخی از آن ها پرداختیم. در این مقاله نیز قصد داریم به بررسی برخی دیگر از این مقواها و کاغذهای فانتزی و کاربرد آن ها بپردازیم. علاوه بر مقواهایی مانند مقوای متالایز، فابریانو و … مقواهــای دیگری وجـــود دارند که در تبلیغـــات مدرن به کار می روند. این مقواها به دلیل ظاهر فانتزی ای که دارند بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند و در صنایع گوناگون کاربرد های متفاوتی دارند که بخشی از آن مربوط به صنایع چاپ کاغذ و تبلیغات می باشد. مقواهای گالینگور، صدفی و کتان از این مقواها می باشند.

در مقاله فوق الذکر همچنین اشاره ای به برخی از کاغذ های فانتزی نمودیم. در این مطلب قصد داریم به طور خلاصه کاغذها و مقواهای زیر را مورد بررسی قرار دهیم.

 1. مقوای گالینگور
 2. مقوای صدفی
 3. مقوای کتان
 4. کاغذ ال چرم
 5. کاغذ چاتان
 6. کاغذ زری
 7. کاغذ فولوتی
 8. کاغذ فابریانو
 9. کاغذ جیر
 10. و …

ویژگی مقوا

به طور کلی کاغذ و مقوا ابزاری می باشند که امروزه بسیار پرکاربرد شده اند و چاپ کاغذ و مقوا رو به افزایش می باشد. به طور نمونه در گذشته عموم جعبه ها و بسته بندی ها چوبی بودند درحالی که امروزه جعبه های مستحکم و سبک تر کاغذی جایگزین آن ها شده اند. از عمده ویژگی مقواها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. ساخت مقوا ارزان و به صرفه می باشد.
 2. مقوا با قیمتی مناسب در اختیار عموم قرار می گیرد.
 3. مقوا در حمل و نقل بسیار کاربردی می باشد.
 4. در صنایع بسته بندی و جعبه سازی محبوب می باشد.
 5. مواد به کار رفته در ساخت مقوا برای طبیعت سمی و مضر نمی باشند.
 6. اولین جعبه های مقوایی در کشور آمریکا و در سال 1895 میلادی ساخته شده اند.
 7. امروزه بیش از 90 درصد جعبه های بسته بندی در آمریکا به سرتاسر دنیا ارسال می شوند.

مقوای گالینگور

مقوای گالینگور در واقع یک کاغذ چینی می باشد که در ساخت آن از یک لایه نازک کاغذ روغنی و یک لایه کاغذ پلاستیکی چسبناک استفاده شده است. این مقوا در برابر زنگ زدگی عایق می باشد. از این رو در مکان های مرطوب قابل استفاده می باشد. مقوای گالینگور غالبا دارای طرح چوب می باشد و به عنوان روکش کابینت و سایر لوازم موجود در آشپزخانه ها بسیار استفاده می گردد. مقوای گالینگور در طرح های مختلف عرضه می شود. چاپ کاغذ گالینگور بسیار متنوع بوده و سلیقه های مختلف را جذب می نماید. یکی از کاربرد های این مقوا در هدایای تبلیغاتی جلد سررسید می باشد.

مقوای صدفی

مقوای صدفی یک کاغذ بسیار زیبا می باشد که در کارهای فانتزی بسیار کاربردی می باشد. از این مقوا که به رنگ سفید می باشد در کارت پستال و کارت عروسی بسیار استفاده می شود. این کاغذ به علت رنگ سفیدی که دارد و حالتی که در بافت آن مشاهده می شود به کاغذ صدفی مشهور شده است. مقوای صدفی ساخت کشور هند می باشد. این کشور یکی از بزرگترین صنایع تولید کاغذ در جهان را در اختیار دارد و به واقع می توان گفت یکی از 5 کشور برتر دنیا در این صنعت می باشد. این مقوا با قرار دادن غلطک قالب بر روی کاغذ تولید می شود.

مقوای کتان

در ساخت و چاپ کاغذ کتان از غبار پارچه و الیاف رنگی استفاده می نمایند. در واقع یکی دیگر از محصولات صنایع کاغذسازی چینیان کاغذ یا مقوای کــتان می باشد. این مقــوا که از گرمــــاژ 300 گرمـــی بهــره مــــی برد یکــــی از کاغذ هـــای مـــورد پسنــد در کارهــای فانتزی می باشد. مقواها و کاغذ های کتان دارای بافت های ریزی به شکل مربع می باشند. کاغذ کتان نیز مانند مقوای کتان می باشد اما از گرماژهای پایین تری برخوردار است. کاغذ کتان یکی از کاغذ های پرکاربرد در صنعت چاپ و تبلیغات می باشد. از این کاغذ جهت چاپ سربرگ، چاپ کاغذ یادداشت و … نیز استفاده می برند.

مقوای اشتنباخ

مقوای اشتنباخ مورد استفاده هنرمندان و نقاشان می باشد. این مقوا جهت کار با قلم بسیار مناسب می باشد. کار بر روی این مقوا راحت بوده، مقوای اشتنباخ یک زمینه عالی برای سیاه قلم می باشد. از آنجا که این هنر بسیار پرطرفدار بوده و طالبان زیادی دارد از این مقوا نیز در این کار هنری بسیار استفاده می شود. ابعاد این مقوا در سایز کاغذ B2 بوده و گرماژ آن در حدود 160 گرم می باشد. این مقوا که در کارهای هنری و فانتزی بسیار کاربردی می باشد در چند رنگ سفید، نارنجی، سبز و قرمز تولید می شود.

مقوای کرجی

مقوای کرجی بی شک یک مقوای با کیفیت می باشد که در چاپخانه ها بسیار استفاده می شود. این مقوا از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است و در ساخت آن از محصولات سلولوزی استفاده شده است. مقوای کرجی دارای قابلیت لیز شدن نمی باشد و از سطح سختی بهره می برد. از این مقوا در موارد زیر استفاده می شود:

 1. مقوای پازل
 2. مقوای جلد قرآن
 3. مقوای جلد سخت
 4. مقوای گالینگور
 5. مقوای آلبوم عکس
 6. مقوای جلد زونکن
 7. مقوای جلد سررسید
 8. مقوای صحافی
 9. مقوای جعبه کفش
 10. و …

کاغذ ال چرم

این کاغذ دارای گرماژ 120 گرم می باشد و در کشور هند تولید می شود. کاغذ ال چرم که یک کاغذ چاپ می باشد به دلیل فرایند تولید دارای قســمت های کمـــرنگ و پررنگــی می باشــــد که آن را شبیـــه طـــرح چــــرم می نمـــاید از این رو آن را کاغــــذ طرح چرم مـــی نامند. این کاغـــذ نیز یکــــی از کاغذ های فانتزی می باشد و در لوازم فانتزی کاربرد دارد.

کاغذ چاتان

کاغذ چاتان یکی دیگر از کاغذ های فانتزی می باشد که توسط صنایع کاغذسازی چین تولید می شود. این کاغذ در طرح ها و انواع متفاوت با گرماژهای مختلف ساخته می شود. کاغذ چاتان یک کاغذ چاپ می باشد که از کیفیت بالایی برخوردار بوده و یکی از مناسب ترین کاغذ ها در لوازم فانتزی و تزیینی می باشد. این کاغذ به صورت راه راه و طرح بافت تولید می گردد و یک رو می باشد.

کاغذ زری

کاغذ زری توسط چین و تایلند تولید می شود و در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ این کاغذ تقریبا طلایی می باشد از این رو آن را کاغذ زری می نامند. طلایی بودن کاغذ زری به بافت آن بر می گردد. این کاغذ را با کمک یک لایه الیاف و یک تکه کاغذ تولید می نمایند. از این کاغذ نیز مانند مقواهای صدفی در ساخت و چاپ کاغذ کارت پستال و لوازم فانتزی استفاده می شود.

کاغذ فولوتی

این کاغذ که یک کاغذ چینی می باشد امروزه در ایران نیز تولید می گردد. نام اصلی آن کاغذ کارتن پلاس می باشد. کاغذ فولوتی به خاطر نوع فنری ای که در پشت آن قرار دارد جهت بسته بندی لوازم شکننده و ترد استفاده می گردد. این کاغذ همچنین در موارد زیر کاربرد دارد:

 1. در برخی لوازم فانتزی
 2. در جعبه های لوازم شکستنی
 3. در بسته بندی خوراکی های شکننده مانند بیسکوییت
 4.  و …

کاغذ فابریانو

فابریانو کاغذی آلمانی می باشد که مقواهای آن نیز تولید می شوند. این کاغذ چاپ از کیفیت و جذابیت بالایی برخوردار می باشد و علاوه بر استفاده در کارهای فانتزی در موارد ذیل نیز کاربرد دارد:

 1. درست کردن ماکت های مقوایی
 2. طراحی و نقاشی بر روی این کاغذ به وسیله گواش و آبرنگ
 3. و …

کاغذ جیر

کاغذ جیر یکی دیگر از کاغذ های فانتزی می باشد که در برخی از کشورهای آسیایی از جمله ایران نیز چاپ و تولید می شود. در چاپ و ساخت این کاغذ از یک لایه پارچه جیر و یک لایه کاغذ استفاده شده است. کاغذ جیر یکی از کاغذ های پر مصرف در صحافی و صنایع فانتزی می باشد. این کاغذ همچنین در درست کردن کارت های پستال نقش به سزایی را ایفا می نماید. چاپ کاغذ های جیر امروزه رواج زیادی دارد و در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *