تبلیغات

تبلیغات گوگل (پارت دوم)

زبان تبلیغات گوگل

در بخش اول مقاله تبلیغات گوگل به اصولی که در این تبلیغات لازم است رعایت شوند اشاره نمودیم و برخی از آن ها را نیز شرح دادیم. در این مقاله پیرو پارت اول به بررسی سایر عوامل تاثیرگذار در روان شناسی زبان تبلیغات گوگل می پردازیم. این عوامل عبارتند از:

 1. تاثیر ترتیب قرارگیری
 2. استفاده از کلمات کلیدی
 3. استفاده از محرک های اساسی
 4. اشاره به مخاطب
 5. اثبات اجتماعی
 6. ترس از دست دادن
 7. تاثیر واقعیت فریبی
 8. ایجاد تفاوت در تبلیغات
 9. و …

اشاره به مخاطب

این اصل یکی از مهم ترین اصولی می باشد که در زبان تبلیغات گوگل بسیار تاثیرگذار می باشد. ارتباط با مخاطبان و شناسایی آن ها اولین اقدامی است که هر کمپانی لازم است جهت انتشار تبلیغات خود به انجام رساند. در واقع تبلیغات در گوگل بدون شناسایی مخاطب و نیاز های آن مانند راه رفتن با چشمان بسته می باشد و تبعاتی در پی خواهد داشت که ممکن است منجر به ورشکستگی سازمان یا شرکت شما گردد.

پس از شناسایی مخاطب لازم است در تبلیغات خود به آن ها اشاره نمایید. زمانی که مخاطب، خود را در تبلیغات شما ببیند و بتواند با آن هم ذات پنداری نماید، به احتمال زیاد به یکی از مشتریان شما تبدیل خواهد شد. زیرا ارتباط نزدیکی بین خود و سازمان شما حس می نماید و باور دارد کمپانی شما نیازهای او را می شناسد و بهترین راهکار را برای حل مشکلات و نیاز هایش ارائه می دهد.

به طور کلی باید پذیرفت اشاره به مخاطب ایجاد حس رضایتمندی در مخاطب می نماید و مانند آهن ربایی مغناطیسی مخاطب را جذب محصولات و خدمات شما می نماید. لذا رعایت این نکته در تبلیغات گوگل و سایر تبلیغات خود را دست کم نگیرید و از یاد نبرید. در همین راستا پری سینک مارشال به عنوان یک مشاور تبلیغات و بازاریابی آنلاین و فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ معتقد است رابطه مستقیم و تنگاتنگی بین مخاطبان شما و اجزاء زندگی شان وجود دارد. ایشان این رابطه را در قدم های زیر تقسیم بندی نموده اند و باور دارند در نظر گرفتن این موارد باعث می شود شما بهتر بتوانید از محرک های احساسی برای برانگیختن مخاطبان خود استفاده نمایید. البته گفتنی است که این صرفا در تبلیغات دیجیتال کاربرد ندارد. شما در تبلیغات محیطی مثل استفاده از چاپ تراکت و یا حتی چاپ کارت ویزیت می توانید مخاطب خود را شناسایی کنید.

 1. شناسایی مخاطبان و مشتریان
 2. شناسایی علایق مشتریان
 3. شناختن چیزهایی که مشتریان از آن ها نفرت دارند.
 4. شناختن بهترین دوستان مشتریان
 5. شناختن بدترین دشمنان مخاطبان و مشتریان
 6. و …

اثبات اجتماعی در زبان تبلیغات گوگل

اثبات اجتماعی یکی از تکنیک هایی می باشد که اگر در روان شناسی زبان تبلیغات گوگل به درستی رعایت شود می تواند موجب افزایش اعتماد مخاطب به برند و سازمان گردد. این حقیقت که مردم به اطرافیان خود بیش از سایرین باور و اعتماد دارند غیر قابل انکار می باشد. لذا باید بپذیریم که عموم مردم توصیه و نظر دوستان، اقوام و همکاران خود را بهتر از نظر سایرین می پذیرند حتی اگر آن صاحب نظران افراد متخصصی باشند و توصیه آن ها کاملا حرفه ای باشد.

از طرفی تبلیغات دروغین باعث شده اعتماد به پیام های تبلیغاتی کاهش یابد به طوریکه حتی اگر شما از افراد متخصص در تبلیغات خود استفاده نمایید باز هم اغلب مخاطبان حرف آن ها را باور ندارند و معتقدند هدف تبلیغات شما فریب آن ها می باشد. اما به راحتی مطالبی که از جانب اطرافیانشان بازگو می شود را حتی اگر خلاف واقع باشند به دلیل اعتمادی که به آن شخص دارند می پذیرند.

تکنیک اثبات اجتماعی که یکی از اصول زبان تبلیغات گوگل نیز می باشد به شما توصیه می نماید به جای آنکه سعی داشته باشید به نحوی خودتان را اثبات نمایید. اجازه دهید مخاطبان این کار را انجام دهند. به طور نمونه می توانید در تبلیغاتی که در گوگل و سایر سایت ها منتشر می نمایند امکان ثبت نظر مخاطب را قرار دهید و مخاطبان و مشتریان را تشویق نمایید جمله هایی هر چند کوتاه به عنوان نظر در برگه شما به ثبت برسانند و به محصول یا خدمات شما نمره دهند. این نظرات را سایر مخاطبان مشاهده می نمایند و برخی از افراد به آن ها استناد می نمایند. لذا تاثیری که نظرات مثبت مشتریان شما می توانند روی سایر مخاطبان بگذارند به مراتب بیش از پیام های تبلیغاتی شما می باشد.

ترس از دست دادن در روان شناسی زبان تبلیغات گوگل

 • ترس از دست دادن همان تکنیکی می باشد که با آن مخاطب را در شرایط اضطراری قرار می دهند.
 • مخاطب در واقع ناچار می شود در زمان کوتاهی تصمیم گیری نماید.
 • محدودیت زمانی خود باعث ترشح آدرنالین می شود.
 • این ماده نیز باعث افزایش هیجان مخاطب می گردد.
 • در این شرایط فرد مذکور به دلیل بالا رفتن هیجان احتمالا به سمت محصولات شما گرایش پیدا می نماید.
 • مخاطب مذکور نهایتا محصول یا خدمات شما را انتخاب و آن را خریداری می نماید.

چه در سطح شهر و چه در فضاهای مجازی و اینترنتی تبلیغات زیادی وجود دارند که شما را در یک بازه زمانی محدود قرار می دهند. به طور نمونه خیلی از سایت های فروشگاهی محصولات خود را با درصدی تخفیف در ایامی خاص ارائه می دهند و مخاطب به دلیل ترس از دادن این موقعیت و تخفیف موجود به سرعت اقدام به خرید می نماید.

اثر کمیابی در تبلیغات گوگل

ترفند دیگری که در زمینه ترس از دست دادن انجام می گیرد ارائه محصولات با تعداد محدود می باشد. در واقع با این کار مخاطب را می ترسانند که تعداد محصولی که ارائه می شود آن چنان کم است که اگر سریعا اقدام به خرید ننمایند تمام خواهد شد. و از آنجایی که مخاطب نمی خواهد محصولی که می پسندد را از دست بدهد فورا اقدام به خرید می نماید. ترکیب این تکنیک و محدود سازی زمان ترکیبی فوق العاده در فروش و تبلیغات می باشد که مخاطب را در تنگنا قرار می دهد و چاره ای جز خرید محصول مورد نظر شما برایش باقی نمی ماند. این تکنیک در روان شناسی زبان تبلیغات گوگل بسیار حائز اهمیت می باشد و جایگاه ویژه ای دارد.

فرایند تبلیغات آنلاین و اینترنتی از تبلیغات گوگل گرفته تا سایر تبلیغاتی که در شبکه های اجتماعی منتشر می شوند همگی پایبند به اصول تبلیغات دیجیتالی می باشند و لازم است روان شناسی زبان در همه آن ها مورد بررسی قرار گیرد تا پیام های تبلیغاتی ای که در این زمینه تولید و ارائه می شون بتوانند بهترین تاثیر را بر مخاطب بگذارند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *