چاپ

یک کاتالوگ ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟

صبح آگهی

در مقاله کاتالوگ و تبلیغات شیک به معرفی کاتالوگ پرداختیم و در مورد طراحی، چاپ و تاثیر آن در تبلیغات مطالب و نکات ضروری را بیان نمودیم. از آنجــــا که کاتالـــوگ یک محصـــول چاپـــی مهــم و با اهمـــیت در صنعــت چاپ و تبلیغــات و از خدمــات کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی می باشد، در این مقاله قصد داریم به طور مفصل به فرایند چاپ کاتالوگ و طراحی آن بپردازیم و جزئیات بیشتری را بیان نماییم. کاتالوگ قبل از هر چیز یک ابزار تبلیغاتی می باشد که بیانگر خدمات و محصولات هر کمپانی یا شرکتی می تواند باشد. هدف این ابزار تبلیغاتی آشنایی مخاطب با این خدمات و محصولات به طور دقیق تر می باشد. در چاپ و طراحی کاتالوگ هایی که به معرفی محصولات اختصاص دارند به طور کلی موارد و مشخصاتی از کالا آورده می شود که عبارتند از:

 1. نام کالا
 2. اندازه و ابعاد کالا
 3. مدل کالا
 4. خصوصیات فنی کالا
 5. ویژگی های کالا
 6. رنگ بندی کالا
 7. و …

سفارش کاتالوگ

کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی با تجربه ای دراز مدت در زمینه چاپ و تبلیغات آماده پذیرش سفارش چاپ کاتالوگ و سایر محصولات چاپی و تبلیغاتی می باشد. این کانون با اتکاء به تجربه ای که در این زمینه دارا می باشد، مخاطب را از کلیات و جزئیات سفارش خود آگاه می سازد. در این راستا اگر قصد سفارش کاتالوگ را دارید لازم است به سوالاتی که کانون سفارش گیرنده از شما می پرسد بیاندیشید و پاسخی قاطع برای آن ها آماده داشته باشید. مهمترین این موارد عبارتند از:

 1. تعداد صفحات کاتالوگ با احتساب جلد (همواره 4 صفحه جلد می باشد)
 2. قطع و سایز کاتالوگ چقدر باشد؟
 3. عمودی یا افقی بودن آن را مشخص نمایید.
 4. جنس و گرماژ صفحات داخلی و جلد کاتالوگ چقدر باشد.
 5. از خدمات برجسته مانند یووی، سلفون و طلاکوبی روی جلد استفاده می نمایید؟
 6. از خدمات فوق روی صفحات هم استفاده شود یا خیر؟
 7. تعداد و تیراژ کاتالوگ شما چقدر باشد؟
 8. و …

هدف چاپ کاتالوگ

هدف نهایی چاپ کاتالوگ مانند هر ابزار تبلیغاتی دیگری بالا بردن فروش و سود کمپانی می باشد. کاتالوگ برای رسیدن به این هدف با معرفی کالا و خدمات کار خود را آغاز می نماید. این ابزار مانند یک راهنما در اختیار عموم قرار می گیرد. مخاطب با مشاهده و مطالعه آن پی به خواص و ویژگی های محصولات شما می برد و در صورت صلاحدید آن را انتخاب می نماید. کاتالوگ با آگاه سازی مخطبین آنان را به مشتریان شما تبدیل می نماید. کاتالوگ ابزاری پیچیده نمی باشد اما لازم است طراحی آن ظریف و محتاطانه انجام گیرد تا شما را در رسیدن به هدفتان یاری نماید.

تفاوت کاتالوگ با تراکت و بروشور

تراکت و بروشور دو ابزار تبلیغاتی دیگر می باشند که کم و بیش با آن ها آشنا می باشید. هر یک از این دو ابزار کارایی و ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارند و موارد استفاده آن ها متفاوت می باشد. کاتالوگ نیز از تراکت و بروشور متفاوت است. این سه ابزار تبلیغاتی به طور کلی در یک راستا منتشر و پخش می شوند اما در بیان مطالب تفاوت دارند و هر یک در جای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. گفتنی است که تفاوت بروشور و کاتالوگ را ما به طور مفصل توضیح داده ایم.

تراکت

تراکت یک ابزار تبلیغاتی می باشد که عموما روی کاغذهای سبک تر و در تعداد بالا به چاپ می رسد. این ابزار در سطح شهر پخش می شود و به طور تصادفی در اختیار عموم مردم قرار می گیرد. تراکت شمایلی کلی از کسب و کار شما را به مخاطب معرفی می نماید. لازم است در تراکت تبلیغاتی خود نام برند و آدرس خود را ثبت نمایید تا مخاطب بتواند به راحتی شما را بیابد. در تراکت به شرح محصول نمی پردازند و این تفاوت اصلی تراکت با کاتالوگ می باشد.

بروشور

بروشور نیز مانند تراکت و کاتالوگ به معرفی محصول اختصاص داده می شود با این تفاوت که بروشورها از جزئیات بیشتری بهره می برند. در چاپ بروشور تبلیغاتی این جزئیات است که حرف اول را می زند. این ابزار تبلیغاتی جهت معرفی دقیق و کامل یک محصول مورد استفاده قرار می گیرد و عموما برای مخــاطبین خــاص عرضـــه می گــــردد. بروشــورهـــا به صـــورت دو لــت، ســه لت و چند لـــت به چـــاپ می رسنـــد و در فضـــای مناسب خود پخش می شوند. این ابزار تبلیغاتی غالبا در نمایشگاه ها، فروشگاه ها، مراکز پزشکی، داروخانه ها و … توزیع می گردد.

عمده تفاوت های کاتالوگ با بروشور و تراکت عبارتند از:
 1. کاتالوگ نیز مانند بروشور محصولات را معرفی می نماید اما برخلاف بروشور به جزئیات آن اشاره ای نمی نماید.
 2. کاتالوگ شمایل کلی یک محصول را نشان می دهد و بروشور جزئیات آن را بیان می نماید.
 3. کاتالوگ مانند کتابچه ای می ماند که در چند صفحه منتشر شده است.
 4. در حالی که تراکت تنها در یک صفحه به چاپ می رسد.
 5. عموما کاغذ کاتالوگ نسبت به کاغذ تراکت از ضخامت و گرماژ بالاتری برخوردار است.
 6. کاتالوگ بر خلاف بروشور بیشتر با هدف بازاریابی و جذب مخاطبان و مشتریان طراحی و تولید می شوند.
 7. بروشور ها اغلب به اطلاعات فنی و نحوه ی استفاده از کالا یا خدمات می پردازند.
 8. و …

کاتالوگ جذاب و ایده آل

کاتالوگ ایده آل در واقع کاتالوگی می باشد که از هر نظر بی عیب و نقض باشد. از جنس و گرماژ کاغذ کاتالوگ گرفته تا طراحی و چاپ و برش آن لازم اســت تمــام مراحـــل با دقــت و ظرافت انجام گیرند تا یک کاتالوگ ایده آل به چاپ برسد. به طور کلی توجه به نکات زیر و رعایت نمودن آن ها در طول پروسه آماده سازی و چاپ کاتالوگ می تواند شما را در رسیدن به یک کاتالوگ ایده آل راهنمایی نماید:

 1. مخاطبین کاتالوگ
 2. سلیقه طراحی
 3. محتوای کاتالوگ
 4. وجود تصویر در کاتالوگ
 5. نوع و کیفیت چاپ
 6. جنس کاغذ و گرماژ آن
 7. ضخامت کاتالوگ
 8. قطع و اندازه کاتالوگ
 9. تعداد صفحات کاتالوگ
 10. و …

مخاطبین کاتالوگ

بهترین و مناسب ترین مخاطبین کاتالوگ ها رابطان اقتصادی می باشند. این افراد که اغلب فروشندگان می باشند محصولات ساخته شده توسط شرکت ها و سازمان ها را به مشتریان معرفی می نمایند و آن ها را به فروش می رسانند. کاتالوگ ابزاری در دست این اشخاص خواهد بود تا بتوانند در معرفی محصولات کمپانی شما بهتر و دقیق تر عمل نمایند. شما با چاپ کاتالوگ و درج محصولات جدید مربوط به سازمانتان در آن ها این امکان را در اختیار فروشندگان قرار می دهید تا با آگاهی کامل محصولات شما را به مخاطبین معرفی نمایند و برای آن ها جذب مشتری نمایند.

اطلاعاتی که در چاپ کاتالوگ درج می گردد بیشتر جنبه معرفی محصول را دارد و چندان به کار مصرف کننده نمی آید لذا لزومی ندارد شما کاتالوگ محصولاتتان را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهید و بهتر است این ابزار تبلیغاتی را در اختیار واسطان فروش مانند مغازه داران یا خریداران عمده محصولاتتان قرار دهید. تا آن ها بتوانند این محصولات را به مخاطبان شما معرفی نمایند و آن ها را به فروش برسانند.

سلیقه طراحی

بی شک سلیقه ای ترین بخش خدمات چاپ و تبلیغات بخش طراحی می باشد. سلیقه ای بودن طراحی موجب می شود هر روز طرح های جدید و تازه ای ظهــور نماینــد که از زیبایی بالایی برخـــوردارند و از تکــــرار و یکنواختـــی جلوگیـــری می نمـــاید. به عنوان نمونــــه شما می توانیــــد از دو طـــراح حرفه ای از دو سازمان متفاوت بخواهید طرحی برای شما آماده نمایند و اطلاعات لازم به طرح را در اختیار آن ها قرار دهید. پس از آماده شدن هر دو طرح با آنکه مواد اویله در هر دو یکی بوده است اما به احتمال زیاد این دو طرح کاملا متفاوت خواهند بود. علت اصلی این تفاوت اختلاف سلیقه این دو طراح می باشد. سلیقه در طراحی بسیار دخیل می باشد و افرادی که از این هنر بهره ای ندارند نمی توانند در زمره طراحان حرفه ای قرار گیرند.

اگرچه طراحی بسیار به سلیقه افراد مربوط می باشد و طرح نهایی به سلیقه طراحان وابسته می باشد. اما طراحی از اصولی پیروی می نماید که تمامی طراحان حرفه ای به آن پایبند می باشند. این اصول را ابتدا فهرست وار مطرح می نماییم و سپس به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. محتوا (نوشته ها و تصاویر)
 2. بولد نمودن ویژگی ها
 3. استفاده از فونت مناسب
 4. رنگ بندی حرفه ای
 5. تصاویر ناب و مرتبط
 6. و …

محتوای کاتالوگ

به مجموعه ای از اطلاعات و تصاویری که در چاپ کاتالوگ دخیل می باشند به طور کلی محتوای کاتالوگ می گویند. در این بین اولین محتوایی که از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد متن کاتالوگ می باشد.برای تهیه یک متن مناسب نکات زیر را در دستور کار خود قرار دهید:

 1. در این متن بهتر است از نظرات کارشناسان مرتبط به محصولات و تبلیغات استفاده شود.
 2. زبان این متن باید ساده و قابل فهم باشد.
 3. در عین حال کاتالوگ باید محصول را به خوبی و درستی معرفی نماید.
 4. متن خود را قبل از انتشار در کاتالوگ حتما ویراستاری نمایید.
 5. متن را بدون هیچ ایراد املایی و نگارشی به چاپ برسانید.
 6.  و …

علاوه بر رعایت نکات فوق استفاده از تکنیک های تبلیغاتی زیر نیز می تواند به جذاب تر شدن کاتالوگ شما نزد مخاطبانتان کمک نماید. در این راستا رعایت این تکنیک ها نیز توصیه ما به شما مخاطبان این مقاله می باشد:

 1. پرهیز از دروغ گویی در متن کاتالوگ
 2. بولد نمودن ویژگی و امتیازات برتر خود نسبت به رقبا
 3. معرفی نمودن مختصر مجموعه و کمپانی خود
 4. استفاده از فونت زیبا و متناسب با فعالیتتان در نوشته های کاتالوگ
 5. و …

پرهیز از دروغ و مبالغه

اگر به فکر کار و کاسبی بلند مدت هستید و می خواهید برای برند خود ارزش سازی نمایید در تبلیغات خود از دروغ و مبالغه بپرهیزید زیرا پس از مدتی دروغ های تبلیغاتی شما بر مخاطبانتان فاش می شود و اعتماد خود را نزد آنان از دست خواهید داد. در این راستا همواره اطلاعات محصول را صادقانه در اختیار مخاطب قرار دهید تا اعتماد مشتریان خود را کسب نمایید.

بولد کردن ویژگی های برتر

محصولات شما قطعا دارای ویژگی های ممتازی نسبت به سایر رقبا می باشد. ایرادی ندارد اگر به این موارد در کاتالوگ خود بیشتر بپردازید و نقاط مثبت محصولات خود را بولد (Bold) نمایید. با این حال از بیان موارد دیگر که نسبت به رقبا ضعیفتر هستید نیز غافل نشوید چرا که مخاطب باید تمام اطلاعات مرتبط با محصولات شما را بداند تا بتواند آن را انتخاب نماید.

معرفی مجموعه و سازمان خود

از مجموعه و فعالیت های اقتصادی خود به طور مختصر در کاتالوگتان صحبت نمایید تا مخاطبان بیشتر با فعالیت های شما آشنا شوند. توجه نمایید چاپ کاتالوگ بدون معرفی و شناساندن خود به مخاطبان چندان کار ارزشمندی نمی باشد. لذا رعایت این نکته را حتما در طراحی خود از یاد نبرید.

فونت زیبا و مناسب

حتما از فونتی زیبا و متناسب با کسب و کارتان استفاده نمایید و در انتخاب این فونت و سایز آن حتما از نظر طراحان حرفه ای استفاده نمایید.

آدرس و تلفن

حتما در قسمتی مناسب آدرس و تلفن سازمان خود را درج نمایید تا مخاطب به سادگی شما را بیابد.

سایز کاتالوگ

با توجه به حجم محتوایی که دارید سایز و تعداد صفحات کاتالوگ خود را مشخص نمایید. لازم است بین حجم مطالب و تعداد صفحات کاتالوگ تناسبی برقرار باشد تا کاتالوگ چاپ شده از ظاهری متناسب و شیک بهره مند شود.

تعداد صفحات

کاتالوگ مانند کتاب و مجلات به چاپ می رسد و لازم است تعداد صفحات آن ضریبی از 4 باشد زیرا هر برگ کاغذ در چاپ به صورت دو رو چاپ می شود و سپس از وسط تا می خورد و حاوی 4 صفحه خواهد بود. زمانی که قصد سفارش یک کاتالوگ را دارید در تعداد دقیق صفحات آن با مجموعه مرجع به توافق برسید و کاملا مشخص نمایید در هر صفحه ای چه محتوایی می خواهید قرار گیرد تا طراحان آن مجموعه خواسته شما را برآورده نمایند.

قطع کاتالوگ

این که کاتالوگ خود را با چه قطعی به چاپ برسانید کاملا وابسته به سلیقه شما می باشد که می تواند بر اساس حجم محتوا و تصاویری که در آن قرار می دهید متفاوت باشد. عموم قطع های رایج کاتالوگ قطع A4 و A5 می باشند که بسیار استفاده می شوند. اما قطع های دیگری مانند قطع های کتاب نیز وجود دارند که می توانید کاتالوگ خود را در آن ابعاد به چاپ برسانید. یکی دیگر از قطع های رایج چاپ کاتالوگ قطع مربعی (خشتی) در ابعاد 16×16 و 21×21 سانتی متر می باشد. این قطع که یکی از قطع های فانتزی می باشد برای چاپ کاتالوگ بسیار مناسب بوده و امروزه طرفداران زیادی پیدا نموده است.

ضخامت و گرماژ کاغذ

توجه نمودن به ضخامت کاغذ از امور مهمی می باشد که در هنگام سفارش کاتالوگ لازم است در نظر بگیرید. ضخامت کم کاتالوگ باعث نازک شدن صفحات آن می گردد و از استحکام و مقاومت کاتالوگ شما به شدت می کاهد. از طرفی برخی تصور می نمایند کاغذ کاتالوگ هرچه ضخیم تر باشد بهتر است و از کاغذ های با گرماژ بالا در چاپ کاتالوگ خود استفاده می نمایند. در واقع ضخیم یا نازک بودن کاغذ کاتالوگ بهتر است با توجه به حرفه سفارش دهنده و هدف آن از چاپ کاتالوگ تعیین شود. در این راستا بهتر است جنس و گرماژ کاغذ کاتالوگ خود را قبل از سفارش بشناسید تا دقیقا آن چیزی را که می خواهید سفارش دهید و در چاپ کاتالوگ خود بهترین عملکرد را داشته باشید.

تصاویر کاتالوگ

پس از برگزیدن متن مناسب به سراغ تصاویر بروید و با انتخاب چند تصویر مناسب از محصولات خود آن ها را در کاتالوگ درج نمایید. توجه نمایید عکس های شما باید با کیفیت باشند تا جزئیات محصول را در حد امکان به مخاطب نمایش دهند. به هیچ عنوان از تصاویر کپی و متفرقه استفاده ننمایید. ارتباط موضوعی تصویر با متن نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد که توجه به آن امری ضروری می باشد.

همچنین از موفقیت ها و جوایزی که مجموعه شما به دست آورده است در کاتالوگ خود استفاده نمایید تا مخاطب شما را بهتر بشناسد و اعتماد بیشتری به شما و محصولاتتان نماید. پس از انتخاب متن و تصویر مناسب و طرحی متناسب کار ارائه محتوای کاتالوگ به اتمام می رسد. مرحله بعد مربوط به چاپ کاتالوگ می باشد. توجه نمایید چاپ کاتالوگ به عوامل زیادی وابسته می باشد که در فرایند چاپ لازم است رعایت شوند.

چاپ کاتالوگ

برای برخورداری از یک کاتالوگ زیبا و ایده آل لازم است در مرحله چاپ کاتالوگ از اصولی حرفه ای پیروی نماییم که در این بخش به برخی از آن ها اشاره می نماییم:

 1. حفظ کیفیت چاپ در این مرحله مهمترین کاری است که شما لازم است به انجام برسانید.
 2. برای برخورداری از کیفیت بالاتر در انتخاب کاغذ و گرماژ آن حساسیت به خرج دهید.
 3. انتخاب نوع چاپ و دستگاه چاپی دیگر عامل کیفیت چاپ می باشد.
 4. در چاپ کاتالوگ به اختلاف رنگ کار چاپی و فایل طراحی واقف باشید و آن را به حداقل برسانید.
 5. همچنین از درصد پرت کار در فرم های عمومی که حدود 10 درصد می باشد مطلع باشید.
 6. و …

در واقع فرم عمومی چاپ کاتالوگ دچار ایرادات فوق خواهد بود و گریزی از آن وجود ندارد. اما اگر به کیفیت چاپ و تعداد سفارش دریافتی اهمیت بیشتری می دهید کاتالوگ خود را به صورت اختصاصی سفارش دهید تا با مشکل پرت کار و اختلاف رنگ مواجه نشوید.

صحافی و برش

برش کار چاپ شده مرحله بعدی فرایند چاپ کاتالوگ می باشد. دقت و ظرافت در این کار باعث می شود کار چاپی شما بدون ایراد به مرحله بهره برداری برسد. مرحله صحافی کاتالوگ شامل برش و چسباندن آن می باشد. در کاتالوگ ها عموما از منگنه برای چسباندن کاغذ ها استفاده می نمایند. دقت در این مرحله از مواردی است که به زیباتر شدن کاتالوگ می انجامد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *