چاپ

لمینت چیست و انواع آن در صنعت چاپ کدام است؟

چاپ کارت ویزیت صبح آگهی

در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از خدمات پرکاربرد و با کیفیت صنعت چاپ که در مرحله ای از صحافی انجام می گیرد آشنا نماییم. این ویژگی که در جهت بالا بردن کیفیت و مقاومت کار چاپی و همچنین زیباتر و شکیل تر شدن آن انجام می گیرد، اضافه نمودن روکش می باشد. روکش ها انواع گوناگونی دارند که یکی از بهترین و کاربردی ترین آن ها روکش لمینت می باشد. لمینت در واقع روکشی زیبا و با دوام می باشد که در جهت بالا بردن طول عمر محصول چاپی به کمک دستگاه های مخصوص روی کار کشیده می شود.

صحافی

در حال حاضر صحافی جزء جدایی ناپذیر فرایند چاپ می باشد. در واقع عموم محصولات چاپی پس از چاپ نیاز به عملیات صحافی دارند. از جمله تکنیک های صحافی برش و خط تا هستند که در فرایند صحافی اکثر محصولات چاپی به کار می روند. تقریبا در تمام کارهای چاپی فرایند برش انجام می گیرد. این فرایند جزء جدایی ناپذیر صحافی می باشد. به طور نمونه کارهایی از جمله چاپ کارت ویزیت، پوستر، بروشور و …. همگی نیازمند برش و آماده سازی می باشند.

خط تا نیز باعث می شود کار چاپی جلوه بیشتر و بهتری از خود داشته باشد و سبب سهولت در تا کردن در صفحات تا شدنی می شود. مخصوصا در کارهای سلفون شده یا لمینت شده خط تا بیشتر نمود پیدا می کند . و باعث طولانی شدن عمر کار می گردد. خط تا همچنین در بسته بندی و نگهداری محصولات چاپی نیز سبب کاهش حجم کار می گردد. در واقع مطلبی که مهم تر از خود برش و خط تا جلوه می کند، کنار هم قرار گرفتن آن ها در یک فرایند چاپی می باشد. که در نهایت موجب کاهش زمان آماده سازی سفارش های چاپی می شود.

علاوه بر برش و خط تا خدمات دیگری در صحافی وجود دارد، که مهمترین آن ها روکش می باشد. لمینت یکی از این روکش ها می باشد، این نوع روکش یکی دیگر از خدماتی است که می توان روی آن جهت کمک به چاپ محصولی زیباتر و با دوام تر همواره حساب نمود.

سلفون

به پوشش نازکی از جنس پلاستیک که عموما در موارد ذیل کاربرد دارد روکش سلفون می گویند.

 1. روی جلد کتاب
 2. روی جلد و صفحات داخلی مجلات و آگهی نامه ها
 3. روی پوستر
 4. پشت و روی کارت ویزیت
 5. و …

در واقع سلفون نوعی لمینت نازک می باشد. لمینت ها از نظر ضخامت بر حسب میکرون دسته بندی می شوند هرچه میکرون آن ها بالاتر باشد لمینت محکم و با ضخامت بیشتری می باشد و هر چه میکرون آن ها کمتر باشد لمینت نازک تر می گردد. به طور کلی به لمینت های با ضخامت پایین سلفون می گویند. سلفون ها دارای مزیت های زیادی می باشند که برخی از مهمترین آن ها عبارتند از:

 1. روکش سلفون کار چاپی را زیباتر می نماید.
 2. این روکش سوای آنکه باعث زیبایی بیشتر کار می شوند سبب کاهش خط و خش نیز می گردند.
 3. عموما روکش سلفون کار چاپ شده را ضد آب می نماید.
 4. دوام و طول عمر محصول چاپی افزایش می بابد.
 5. و …

لمینت

لمینت یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین شیوه های محافظت از کار چاپی می باشد. در این روش لایه‌ بسیار نازک و شفاف پلاستیکی ای را بر یک یا دو طرف کار چـــــاپی می چسبانند. لمینـــــیت کــــردن یکی از خــــــدمات فرایــــــند چاپ در بخـــــش صــــــحافی می باشد که به طــــــور کلـــــی دارای مزیت و ویژگی های زیر می باشد.

 1. لمینت سبب محافظت از محصول در برابر رطوبت و سایر آسیب ‌های محیطی می گردد.
 2. پس از لمینت کردن محصول چاپ شده‌‌ در برابر آب و پارگی از مقاومت بالاتری برخوردار می گردد.
 3. علاوه بر موارد فوق لمینت سبب بهبود شدت رنگ ‌ها و کنتراست رنگی در تصاویر چاپی می شود.
 4. تصاویری که با کمک لمینت کردن چاپ می شوند دارای رنگ‌های درخشان تر می باشند.
 5. لمینت کیفیت کار چاپی را افزایش می دهد.
 6. همچنین لمینت از چین و چروکیده شدن، لک ‌شدن، آفتاب خوردگی، پریدگی رنگ و اثر چربی جلوگیری می نماید.
 7. اثر انگشت و سایر آسیب‌ های موجود در محیط  کار چاپ شده را خراب نمی نمایند.
 8. لمینت ها به طور کلی در سه دسته مات، براق و مخملی تقسیم می شوند.
 9. و …

سه دستگاه پرکاربرد لمینت

لمینت کردن به روش های گوناگونی انجام می گیرد که سه تا از پرکاربردترین آن ها عبارتند از:

 1. لمینتور کیسه ای
 2. لمینتور حرارتی
 3. لمینتور سرد

لمینتور کیسه‌ ای یا کتابچه‌ای

این لمینیت دو قطعه فیلم پلاستیکی از پیش بریده شده را در بر دارد و لایه ای چسب حرارتی روی یکی از این قطعه فیلم ‌ها را می پوشاند. لبه‌های دو فیلم را از یک طرف به هم چسبانده و درزبندی می نماییم تا این دو قطعه فیلم پلاستیکی حالت کیسه پیدا نمایند. پس از انجام این کار این دو قطعه فیلم شبیه یک کتابچه می شوند. در این مرحله می توان محصول چاپی را درون آن قرار داد. ابعاد این فیلم ‌ها باید بزرگ ‌تر از کار چاپی باشد به گونه‌ ای که به راحتی کار چاپی را بپوشاند و لبه‌های آن را به یکدیگر بچسباند.

این نوع از لمینت را حتی می توان با یک قطعه فیلم نیز انجام داد. در این حالت یک قطعه فیلم پلاستیکی را از وسط تا می کنند و بعد کار چاپی را درون آن قرار می دهند. این نوع لمینیت را لمینیت کیسه‌ای یا پروانه‌ای (Butterfly) می گویند. در مرحله بعد آن را از میان نوردهای گرم تحت فشار عبور می دهیم تا همه لایه‌ های چسبناک به‌ طور کامل به یکدیگر جوش بخورند.

لمینتور رول حرارتی

در این نوع لمینتورها معمولا از یک یا دو رول بزرگ فیلم استفاده می نمایند. یک روی این فیلم دارای چسبی می باشد که هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت فعال می شود. و زمانی که محصول چاپی از درون لمینتور عبور می کند این چسب روی آن می چسبد. میزان چسبندگی فیلم لمینت در فرایند چاپ دیجیتال به لایه مرکب، به جنس مدیا و نیرویی چسبندگی بین لایه حرارتی و لایه مرکب بستگی دارد. یکی از رول ‌ها همواره بالای ماشین نصب شده و رول دیگر هم زمان در زیر ماشین نصب می گردد. رول بالایی روی کار و رول پایینی هم زمان پشت کار را لمینت می نمایند. به این کار کپسوله کردن یا محصور کردن کار چاپی بین دو لایه فیلم می گویند.

البته لمینتور رول حرارتی را می توان فقط به صورت یک رو نیز انجام داد. در بسیاری موارد معمولا نیازی به لمینیت کردن پشت کار وجود ندارد. هیبرید نوعی دستگاه‌ لمینیت است که می تواند با استفاده از مواد حرارتی تنها روی کار را لمینت نماید. این ماشین‌ قادر نیست کار را به صورت پشت و رو لمینت نماید. در ادامه پس از اتمام لمینت محصول چاپی، با یک تیغه تیز، کار لمینیت شده را از ماشین لمینتور جدا می نماییم. بسته به نوع دستگاه لمینتور تعداد سیلندرها در آن ها متفاوت می باشد. اما در همه این ماشین ها فیلم لمینت به محض وارد شدن به ماشین لمینتور از میان سیلندرها عبور می نماید. در واقع این سیلندرها هستند که حرارت را به طور یکسان در همه جای فیلم پخش می نمایند و سبب جوش خوردن لایه ‌های فیلم به کار چاپی در طول این فرایند می شوند.

لمینتورهای رول سرد

 • این لمینــــــتورها از حـــــــرارت جهت لمیــــــنت کردن کار استــــــفاده نمی کنند.
 • در واقــــــــع این گونه لمیـــــنت‌ ها به کمــــک اضافه نمــــــــودن لایه ای چســـــب روی غلتک ها کار می نمایند.
 • از آنجا که فیلم دارای سطحی چسبناک است با این چسب به سطح محصول چاپ شده می چسبد.
 • این روش برای لمینیت کردن محصولات چاپی که ممکن است حرارت به آن‌ ها آسیب برساند بسیار مناسب می باشد.

چاپ کارت پی وی سی

پلی وینیل کلراید یا همان (پی وی سی) نوعی پلاستیک است که از موارد مصرفی بالایی برخوردار می باشد. در حال حاضر این محصول در چاپ دیجیـــــتال کارت ویزیت پی وی سی کاربـــــــردهای مختلــــــفی دارد. در واقع پی وی سی در انواع کارت ها از جمــــــــله: کارت های مگــــــنت، اســـــــــمارت کارت ها و … قابل استفاده می باشد.

کانون چاپ و تبلیغات صبح آگهی انواع محصولات چاپ افست و چاپ دیجیتال را به همراه خدماتی چون روکش لمینت، روکش سلفون، طلاکوبی و … در فرم های عمومی و اختصاصی ارائه می دهد. شما تنها با مراجعه به سایت و یا تماس با شماره ۶۶۱۷۲۶۱۷-۰۲۱ می توانید محصول مورد نظر خود را ثبت سفارش نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *