چاپ

ماشین آلات چاپ افست

ماشین چاپ افست

دستگاه های زیادی در چاپخانه ها موجود می باشند که به ماشین آلات چاپ معروفند. ماشین آلات چاپ افست را می توان مشهورترین و پرکاربرد ترین این دستگاه ها دانست. دستگاه یا ماشین چاپ افست به طور کلی به دو دسته چاپ ایستاده و چاپ خوابیده تقسیم می شود. هر یک از این دو مدل در جای مناسب خود به کار برده می شود و کارایی آن ها با توجه به نوع کار چاپی متفاوت می باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم به طور مفصل این دو مدل ماشین چاپ افست را شرح دهیم همچنین شما می توانید برای دریافت خدمات چاپ افست به صفحه آن مراجعه نمایید.

ماشین چاپ افست ایستاده

دستگاه های افست ایستاده که امروزه در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند در کارخانجات مختلف تولید می شوند. این ماشین آلات انواع گوناگونی دارند و در اکثر چاپخانه های چاپ افست کاربرد دارند. از آنجا که سیلندر های سه گانه افست در این ماشین ها به شکل عمودی قرار مــی گیرند، این دستــــگاه را ماشیــــن چاپ افســـت ایســـتاده می نامند. این ماشین ها مزایای زیادی دارند که مهمترین آن ها سرعت بالای چاپ آن ها می باشد. در واقع ماشین چاپ افست ایستاده بسیار سریعتر از ماشین آلات خوابیده این چاپ، کار چاپی شما را به انجام می رساند. از این رو، این مدل از ماشین های چاپ افست از محبوبیت بالایی نزد چاپخانه داران برخوردار گشته است.

نوع دیگری از دسته بندی ماشین آلات چاپ افست وجود دارد که طبق آن این ماشین ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 1. دستگاه های ورق (شیت)
 2. دستگاه های رول (روتاسیون)

دستگاه ورق

دستگاه های چاپ افست ورق (شیت) جهت چاپ کارت ویزیت، کاتالوگ، تراکت و … با تیراژ نسبتا متوسط، به صورت رنگی و در فرم عمومی استفاده می شوند.

دستگاه رول

از این دستگاه ها عموما جهت چاپ کارهایی با تیراژ بالا مانند کتاب، مطبوعات، مجلات تبلیغاتی و غیر تبلیغاتی، آگهی نامه ها، ماهنامه ها، روزنامه ها و بسیاری از موارد دیگر استفاده می گردد. دستگاه های رول نسبت به دستگاه های شیت، بزرگ تر می باشند و دارای مزیت هایی هستند که فهرست وار به آن ها اشاره می نماییم:

 1. سرعت چاپ در دستگاه رول بالاتر از ماشین شیت می باشد.
 2. پایین بودن قیمت رول کاغذ نسبت به ورق کاغذ
 3. مقرون به صرفه بودن این ماشین ها
 4. امکان چاپ چندین رنگ در این دستگاه
 5. و …

امروزه تنوع و گستردگی این دستگاه ها چنان زیاد شده است که نمی توان با قاطعیت در مورد عملکرد آن ها اظهار نظر نمود و یکی را بر دیگری ارجح دانست. با این حال هر چاپخانه با توجه به نیاز و خدماتی که ارائه می دهد، می تواند از ماشین آلات مورد نیاز خود استفاده نماید. عموم دستگاه ها و ماشین آلاتی که مورد استفاده چاپخانه ها قرار گرفته اند عبارتند از:

 1. دستگاه قطع نیم ورقی
 2. دستگاه قطع یک ورقی
 3. دستگاه یک و نیم ورقی
 4. دستگاه دو ورقی
 5. دستگاه های دو نیم ورقی
 6. دستگاه سه ورقی
 7. دستگاه چهار ورقی
 8. دستگاه چهار و نیم ورقی
 9. دستگاه پنج ورقی
 10. دستگاه شش ورقی
 11. دستگاه هشت ورقی
 12. دستگاه های رول
 13. و …

هر یک از دستگاه های فوق الذکر ویژگی و کاربرد مختص به خود را دارد و شما می توانید با توجه به نیاز خود جهت اطلاع از عملکرد آن ها اطلاعات جامع آن را از طریق سرچ و جستجو در گوگل و یا سایر موتورهای جستجوگر به دست آورید.

ماشین چاپ افست خوابیده

ماشین چاپ افست خوابیده محصولی انحصاری از کارخانه بزرگ هایدلبرگ آلمان می باشد. این مدل از ماشین چاپ برخلاف نوع ایستاده آن که در کارخانه جات ســرتاســـر دنیا تولید می شــــوند تنها در این کارخانه تولیـــــد می شود. با این حال از این دستـــــگاه در عــــموم چاپخانه هــــــای بزرگ و حرفه ای در تمام دنیا استفاده می شود.

کارخانه هایدلبرگ قبل از تولید ماشین چاپ افست خوابیده در کار تولید دستگاه های سربی و عرضه آن ها در بازار جهانی بوده است. در واقع اولیـــن ماشیـــن چاپ افســـت خوابیـــده نیز با الگویی مشابه همین دستگاه های چاپ سربی با گذشت زمان و  پس از تغییر نحوه ی ساخت دستگاه های چاپ در این کارخانه، اولین دستگاه افست خوابیده با الگوبرداری از دستگاه های سربی پیشین، تولید گشت. این ماشین چاپ از مزایای بیشماری برخوردار می باشد. اما با این حال نمی توان سرعت پایین آن در چاپ را به عنوان یک نقص نادیده گرفت.

انواع دستگاه چاپ افست

عموم ماشین های چاپ افست دارای سه سیلندر می باشند. این سیلندر ها تصاویر را بر روی لایه ای لاستیکی منتقل می نمایند و سپس بر روی کاغذ به چاپ می رسانند. در این چاپ ابتدا طرح چاپی را بر روی صفحه های فلزی ای به نام زینک منتقل می نمایند. سپس با استفاده از موادی شیمیایی این صفحات را به گونه ای حساس می نمایند که تنها نوشته ها و تصاویر موجود در آن، مرکب چاپ را به خود می گیرند. بدین ترتیب با کمک زینک و سیلندر طرح مطلوب را روی کاغذ به چاپ می رسانند.

سرعـــت کار دســــتگاه چاپ افست بســــیار بالاتر از چاپ مســــطح یا همان چاپ حروفی می باشد. چاپ افست اصــــولا به منـــــظور چاپ در تیراژ بالا می باشد و از نظر اقتصادی در تیراژ پایین اصلا مقرون به صرفه نمی باشد. می توان استفاده از این چاپ در موارد زیر را به طور خلاصه رتبه بندی نمود:

 1. چاپ کتاب
 2. چاپ روزنامه و ماهنامه
 3. چاپ مجله و آگهی نامه
 4. چاپ بروشور
 5. چاپ کاتالوگ
 6. چاپ پوستر
 7. چاپ تراکت
 8. چاپ جعبه
 9. چاپ کارت ویزیت
 10. چاپ های با تیراژ بالا (هزار عدد و بیشتر) و کیفیت بالا
 11. و…

ماشین چاپ افست وب

در ماشین چاپ افست وب از رول های کاغذ استفاده می گردد. در این دستگاه پس از فرایند چاپ طرح بر روی کاغذ، صفحات چاپی به هم پیوسته را برش می زنند تا از یکدیگر جدا شوند. واژه وب به سبب کاغذ رولی می باشد که در چاپ روزنامه ها به طور معمول استفاده می گردد. این ماشین چاپ عموما برای چاپ در تیراژ و حجم بالا گزینه بسیار مناسبی می باشد و در موارد زیر بسیار کاربرد دارد:

 1. چاپ مجلات
 2. چاپ روزنامه های ملی و سراسری
 3. چاپ روزنامه های محلی یا منطقه ای
 4. چاپ کتاب های مخصوص و ویژه
 5. و …

ماشین چاپ افست ورقی

ماشین چاپ افست ورقی یکی از ماشین های افقی و خوابیده این چاپ می باشد و برخلاف غالب دستگاه های چاپ افست از رول کاغذ استفاده نمی کند بلکه از صفحات از قبل بریده شده کاغذ تغذیه می نماید. این ماشین ها از لحاظ نگهداری و کارایی صرفه اقتصادی به همراه دارند و استفاده از آن ها به لحاظ جایی که دستگاه اشغال می نماید و تنوع در تیراژ چاپ و … منطقی و موجه می باشد. دستگاه چاپ رول وب همانطور که در پاراگراف قبل بیان گردید به منظور چاپ و تولید کتاب و مجلات با تیراژ بالا کاربرد دارد. دستگاه چاپ افست ورقی علاوه بر موارد فوق کاربرد های بیشتری دارد که موجب شده مناسب استفاده در چاپخانه های شهری باشد. مهمترین این کاربرد ها عبارتند از:

 1. چاپ بر روی کاغذهای با گرماژ بالا
 2. چاپ بر روی کارتن
 3. چاپ بر روی پلاستیک و فلز
 4. و …

چاپ سریع افست

اگر چه برخی ماشین های چاپ افست سریعتر یا برخی کندتر می باشند اما این ماشین آلات نسبت به عموم روش های چاپی از سرعت بالاتری برخوردار می باشند و بدون شک بهترین گزینه جهت چاپ در تیراژ بالا و کیفیت عالی نیز می باشند. از این دستگاه ها و ماشین آلات جهت چاپ برند های تجاری، کتاب های آموزشی و غیر آموزشی و عموم نشریات استفاده می شود. یکی دیگر از مزیت های این ماشین ها زود خشک شدن کار چاپی می باشد. این ویژگـــی سبب مصـــرف کم مرکـــب شــــده است که خود از لـــحاظ کم کـــــردن هزینه های اولیه چاپ بسیار حائز اهمیت می باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *