چاپ

انواع کاغذ چاپ عکس (پارت دوم)

چاپ عکس

در پارت اول این مقاله به انواع کاغذهای عکاسی اشاره نمودیم و در مورد دو کاغذ براق و مات مفصل صحبت نمودیم. در این مقاله پیرو بخش اول مقاله انواع کاغذ چاپ عکس ابتدا به بررسی سایر کاغذ های معروف چاپ عکس می پردازیم و در ادامه انواع چاپ عکس روی کاغذهای گوناگون را مرور می نماییم.

کاغذ سیلک

کاغذ سیلک (Silk) که به کاغذ ابریشمی نیز مشهور می باشد یکی دیگر از انواع کاغذ های چاپ عکس می باشد. این کاغذ جزء کاغذ های گران قیمت به حساب می آید و تنها در آتلیه های لوکس و لاکچری از آن استفاده می شود. قیمت بالای این کاغذ باعث شده چاپ عکس بر روی آن هزینه بر باشد از این رو کاربرد آن به مراتب کمتر از کاغذ های براق و مات می باشد. این کاغذ دارای بافتی درشت می باشد که با دست به راحتی قابل لمس می باشد. تراکم نقره در این کاغذ بسیار بالا می باشد و کیفیت عکس چاپی نیز به مراتب بالاتر از سایر کاغذ ها می باشد.

ویژگی های کاغذ چاپ عکس سیلک

کاغذ ابریشمی از دوام و استحکام بالایی برخوردار می باشد و از کاغذ مات نیز ضخیم تر و مستحکم تر می باشد. از این رو آسیب پذیری این کاغذ از سایر کاغذ های چاپ عکس کمتر می باشد. این کاغذ همچنین نسبت به اثر انگشت حساس نمی باشد و جهت چاپ عکس های حرفه ای بهترین گزینه می باشد. از کاغذ سیلک جهت چاپ پوستر های نمایشگاهی و غیر نمایشگاهی استفاده می شود. این کاغذ همچنین جهت چاپ عکس های نفیس، آلبوم کودکان، عکس های آتلیه ای با کیفیت و … بهترین کاغذ می باشد. سایر ویژگی های برجسته این کاغذ عبارتند از:

 1. بافت منظم
 2. بزرگتر بودن بافت نسبت به کاغذ مات
 3. عدم حساسیت به اثر انگشت
 4. مناسب جهت چاپ انواع پوستر
 5. و …

کاغذ متالیک

کاغذ متالیک یا مرواریدی (Metalic or Pearl) کاغذی می باشد که تراکم نقره در آن بسیار بالا می باشد. از این رو این کاغذ بسیار گران می-باشد و استفاده های خاصی در صنعت عکاسی و چاپ عکس دارد. تراکم نقره در این کاغذ حداقل 80 درصد می باشد و بسیار بیشتر از کاغذ-های براق می باشد. بیس نقره ای این کاغذ باعث شده جلوه ای زیبا و خاص داشته باشد. این کاغذ به کاغذ براق بسیار شبیه می باشد اما کیفیت بالاتری دارد و تراکم بیشتر نقره مرغوبیت و جلوه آن را افزایش داده است. کاغذ متالیک مناسب کار عکاسان حرفه ای می باشد. به طور کلی از این کاغذ عموما در موارد زیر استفاده می شود:

 1. کاربرد های صنعتی
 2. چاپ منظره و پرتره
 3. چاپ عکس های حرفه ای
 4. و …

ویژگی های کاغذ متالیک

کاغذ چاپ عکس متالیک یا همان کاغذ مرواریدی جهت استفاده در تخته شاسی یا فوم برد ها بسیار مناسب می باشد. این کاغذ برای قاب های عکس طبیعی و در سایز های بزرگ نیز بسیار کارآمد می باشد. کاغذ متالیک در نشان دادن عکس های خاص مانند لوگو ها و عکس های اسپرت نیز عالی می باشد. این کاغذ دارای ویژگی هایی می باشد که در زیر به آنها اشاره می نماییم:

 1. کاغذ عکاسی متالیک دارای درخشندگی منحصر به فردی می باشد.
 2. کاغذ متالیک از کاغذ های براق بسیار محکم تر و با دوام تر می باشد.
 3. این کاغذ بافت ندارد.
 4. کاغذ متالیک نور را به خوبی منعکس می نماید.
 5. جلوه رنگ ها در این کاغذ بسیار طبیعی می باشد.
 6. این کاغذ ها نسبت به اثر انگشت و خط و خطوط بسیار حساس می باشند.
 7. و …

چاپ عکس

همانطور که در پارت اول این مقاله اشاره نمودیم چاپ عکس به دو روش پرینتر و لابراتوار انجام می گیرد. در ادامه این مقاله به برسی برخی از روش های چاپ به روش پرینتر می پردازیم. این روش ها هم از کارایی بالایی برخوردارند و هم به طور معمول بیش از سایر روش ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. چاپ اکلیلی
 2. پاپ روی بوم
 3. چاپ کنواس مات
 4. چاپ کنواس براق
 5. چاپ لمینت سه بعدی
 6. چاپ فوم برد
 7. چاپ تخته شاسی
 8. و …

چاپ اکلیلی

چاپ اکلیلی یکی از نوین ترین و جالب ترین روش های چاپ عکس می باشد. در این چاپ از جدیدترین تکنولوژی های صنعت چاپ استفاده شده است. چاپ اکلیلی با استفاده از دستگاه های خاصـی صورت می گیرد که جهت این منظــور تهیه و تولید شده اند. عکس های چاپی با این دستگاه دارای درخشندگی بالایی می باشند و تلالو ذرات اکلیلی در آن ها جلوه ای ویژه به این عکس ها بخشیده است. استفاده از این نوع چاپ برای عکس هایی که در محیط های کم نور استفاده می شوند یا نیاز به تمرکز نقطه ای نور روی عکس می باشد توصیه می شود.

چاپ روی بوم

چاپ روی بوم نمونه ای از چاپ های با دوام و مقاوم می باشد. عکس شما در این چاپ به مانند تابلوی نقاشی در می آید و جلوه ای ویژه به خود می گیرد. این کاغذ جنسی پارچه مانند دارد و به همین خاطر است عکس های چاپ شده بر روی آن شبیه اثرهای هنری نقاشان می شوند.

چاپ کنواس مات

کاغذ چاپ کنواس مات یکی از مات ترین کاغذ های چاپ می باشد. این کاغذ به هیچ عنوان نور را منعکس نمی نماید و جهت چاپ تابلوهای نقاشی و سیاه قلم بسیار مناسب می باشد. از این چاپ برای نمایشگاه های عکس و جشنواره ها استفاده می شود.

 چاپ کنواس براق

کاغذ کنواس براق که بافتی شبیه به بوم دارد دارای درخشندگی بیشتری نسبت به کاغذ کنواس مات می باشد. این کاغذ دارای فرورفتگی و برجستگی هایی می باشد که جلوه ی آن را زیباتر نموده اند. کاغذ کنواس براق یکی از کاغذ هایی می باشد که جهت چاپ عکس و تصاویر طبیعت بسیار مناسب می باشد.

ویژگی های کاغذ کنواس

 1. کاغذ کنواس براق دارای بافت می باشد.
 2. بافت این کاغذ نامنظم و پراکنده می باشد.
 3. این کاغذ نسبت به خط و خطوط حساس می باشد.
 4. دوام و ماندگاری کاغذ کنواس بسیار بالا می باشد.
 5. مناسب جهت استفاده در پوستر های قدیمی که سایز بزرگی دارند.
 6. و …

چاپ لمینت سه بعدی

در چاپ لمینت سه بعدی از لایه ای لمینت استفاده می شود که به لمینت سه بعدی معروف می باشد. این لایه باعث می شود تصویر شما حالتی سه بعدی پیدا کند و از زوایای مختلف اختلاف درخشندگی و ترکیب رنگ ها به چشم آید. چاپ عکس به این روش امروزه بسیار مرسوم شده است و به آن ها تابلو یا تصاویر سه بعدی نیز می گویند.

چاپ فوم برد و تخته شاسی

دو تا از محصـولاتی که در کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی عرضه می شوند؛ فوم برد و چاپ عکس روی تخته شاسی می باشند. این دو محصول از خدمات چاپ دیجیتال این کانون می باشند و در سایز های مختلف با بهترین کیفیت بازار در اختیار مخاطبان قرار می گیرند. تصاویر تخته شاسی و فوم برد با کمک پرینتر های چاپ دیجیتال به چاپ می رسند و بر روی تخته شاسی یا فوم برد هم سایز با آن چسبانده می شوند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *