چاپ

چاپ و آی تی

چاپ و آی تی

فناوری اطلاعات

امروزه بیش از 90 درصد جامعه با فناوری اطلاعات (IT) درگیر هستند و به نوعی از آن استفاده می نمایند. اما اغلب این افراد با تعریف دقیق فناوری اطلاعات آشنایی ندارند. در این مقاله قصد داریم ابتدا فناوری اطلاعات را تعریف نماییم و سپس به ارتباط چاپ و آی تی (فناوری اطلاعات) بپردازیم. فناوری اطلاعات که به آی تی نیز معروف می باشد برگردان واژه لاتین Information Technology به فارسی می باشد. این واژه در انجمن فناوری اطلاعات ایالات متحده به صورت زیر تعریف شده است:

«فناوری اطلاعات به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌ های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصاً برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری رایانه می‌پردازد».

این فناوری در واقع به استفاده از رایانه ها، گوشی های هوشمند موبایل، تبلت ها و نرم افزار های استفاده شده در آن ها اختصاص دارد. کلیه اطلاعات به کار رفته در این سخت افزار ها و نرم افزار ها در حوزه آی تی و فناوری اطلاعات جای می گیرند. در حقیقت این تکنولوژی کلیه فناوری هایی که در شش حوزه زیر مورد استفاده قرار می گیرند را شامل می شود:

 1. جمع آوری و گردآوری اطلاعات
 2. ذخیره سازی اطلاعات
 3. پردازش اطلاعات
 4. حفاظت اطلاعات
 5. انتقال اطلاعات
 6. نمایش اطلاعات

اگرچه این فناوری روز به روز گسترده تر می شود و بخش های بیشتری از تکنولوژی های روز را شامل می شود اما فعالیت اصلی آن در همان شش حوزه بیان شده می باشد.

چاپ

صنعت چاپ یکی از صنایعی می باشد که از دیرباز تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است و شما محصول یا اجناسی را در کنار خود نمی‌بینید که روی آن تصویر یا نوشته ای حک نشده باشد. این نشان از گستردگی این صنعت دارد. بعلاوه صنعت چاپ رابطه تنگاتنگی با صنعت تبلیغات دارد به طوری که بسیاری از تبلیغات چاپی اعمم از چاپ بنر تبلیغاتی، چاپ کارت ویزیت و یا چاپ تراکت در سطح شهر را دربر می گیرد. بسیاری از اجناس با چاپ لیبل و برخی دیگر با چاپ اتیکت برند خود را معرفی می کنند. در نمایشگاه های بین المللی بسیاری از صاحبان صنایع با چاپ کاتالوگ و یا بروشور به همراه برخی از هدایای نمایشگاهی محصولات و خدمات خود را معرفی می کنند. اما در مورد چاپ و تاریخ صنعت چاپ در این سایت مقالات متعددی انتشار دادیم و ابعاد آن را بررسی نمودیم. در این مقاله با بررسی ارتباط چاپ و آی تی قصد داریم تحولات این صنعت با توجه به پیشرفت چشمگیر دنیای دیجیتال مارکتینگ و فناوری اطلاعات را مورد پژوهش قرار دهیم.

ابزار فناوری اطلاعات

در تحقیقات انجام شده بر روی نمونه ای تصادفی از ناشران ایرانی مشخص گردید که حدود یک سوم آنها حداقل از یکی از شبکه های اجتماعی و بیش از 95 درصد آن ها از اینترنت استفاده می نمایند. استفاده از این برنامه ها و نرم افزارها با کمک سخت افزارهایی انجام می گیرد که مهمترین آن ها عبارتند از:

 1. موبایل های هوشمند
 2. تبلت ها و آیپد ها
 3. نوت بوک ها
 4. لب تاب ها
 5.  رایانه های رومیزی
 6. و …

تحول در انتشارات کاغذی

همواره از اختراع ماشین چاپ به عنوان انقلابی در این صنعت یاد می شود. اگر چه این ماشین که به دستان گوتنبرگ خلق شده بود انقلابی در چاپ و نشر ایجاد نمود و با ظهور آن صنعت چاپ رشد چشمگیری داشت به گونه ای که پس از چند سال در اکثر نقاط دنیا چاپ با سرعتی چند برابر گذشته رشد نمود و در حال حاضر بیش از 500 سال است که انتشارات کاغذی و چاپ روی آن ها ادامه دارد. با این حال باید بپذیریم امروز این صنعت در شرف انقلاب دیگری می باشد. در این تحول لازم است انتشارات چاپی و کاغذی جای خود را به انتشاران الکترونیکی بدهند. امروز کتاب های دیجیتالی بدون استفاده از کاغذ نوشته، ویرایش و صفحه بندی می شوند و به جای آنکه جهت چاپ به چاپخانه ارسال شوند کافی است در سایت بارگزاری شوند.

این کتاب ها به راحتی در اینترنت منتشر می شوند و در اختیار عموم قرار می گیرند.

مزایای نشر الکترونیکی

 1. تولید و مصرف کاغذ کاهش می یابد.
 2. کتاب فروشی ها به صورت الکترونیکی فعالیت می نمایند.
 3. یافتن و تهیه کتاب از راه دور و در منزل به راحتی انجام می گیرد.
 4. کاهش هزینه های خرید و تهیه کتاب
 5. قطع درختان کمتر و بهبود محیط زیست
 6. و …

نشر سنتی و کاغذی اگر چه سالها تمام بازار را نصیب خود نموده بود اما با پیشرفت تکنولوژی فناوری اطلاعت و آی تی این سیستم چاپی رو به زوال خواهد رفت و قطعا در آینده ای نه چندان دور غالب انتشاراتی ها در سرتاسر جهان به جای چاپ های سنتی و کاغذی به چاپ الکترونیکی روی می آورند.

چاپ و آی تی امروزه نه تنها در مقابل یکدیگر قرار ندارند بلکه در کنار هم و مکمل یکدیگر می باشند. به طور کلی فناوری اطلاعات به چاپ کمک می نماید تا در سیستمی مدرن و با تکنولوژی های روز همکاری نماید و از طرفی چاپ حتی به صورت سنتی می تواند یاری رس سیستم های آی تی باشد.

در واقع آی تی باعث پیشرفت چاپ شده است و با بالا بردن کیفیت و سرعت این صنعت آن را به جایگاهی بهتر و کاربردی تر از گذشته رسانده است. اما در آینده با دنیایی بدون کاغذ طرف خواهیم بود. در واقع متخصصان این حوزه معتقدند در آینده دیگر خبری از چاپ های کاغذی نخواهد بود و وسایل و ابزار کنونی و ابزاری که در آینده تولید می شوند جهت نشر و انتشار به کار می روند. غالب این ابزارآلات الکتریکی عبارتند از:

 1. کتاب الکتریکی
 2. ابزارهای خواندن الکترونیکی
 3. نشر دیجیتال
 4. نشریات الکترونیکی
 5. فروشگاه های الکترونیکی کتاب
 6. نشر رومیزی
 7. خودناشری
 8. شبکه های اجتماعی
 9. سایت ها و وب سایت ها
 10. و …

چاپ سنتی در مقابل چاپ مدرن

امروزه دو نشر سنتی و دیجیتالی در مقابل یکدیگر قرار دارند و هر یک امیدوارند بازار مخاطب را نصیب خود نمایند. در واقع در برخی از کشور ها نشر های الکترونیکی کار چاپ سنتی را تمام نموده اند. اما در ایران طرفداران این روش چاپی به راحتی تسلیم نشرهای مدرن نشده اند و همچنان به مقابله در برابر این تغییر می پردازند.

با توجه به این واقعیت که کسب و کار ناشران سنتی بر پایه چاپ های کاغذی می باشد، لازم است تمهیداتی اندیشیده شود تا این افراد با تغییر کاربری بتوانند از شیوه های نوین چاپ و آی تی نیز به خوبی درآمدزایی نمایند تا حاضر به پذیرفتن این تغییر گردند. البته برخی دیگر از ناشران به پذیرش نفوذ فناوری اطلاعات متقاعد شده اند و خود را از پیشگامان این عرصه می دانند. آنان با توجه به نیاز مخاطب دست به انتشار چاپ های الکترونیکی زده اند و سیستم های سنتی را کنار گذاشته اند.

حال اگر واقع بینانه بنگریم خواهیم دید ممانعت از پیشروی تکنولوژی چندان موفق نخواهد بود و تغییرات به هر حال تاثیر خود را خواهند گذاشت. اما این جدال همچنان نه تنها در میان ناشران بلکه در میان مخاطبان و علاقعه مندان به چاپ های سنتی و مدرن نیز وجود دارد. در واقع همچنان عده ی زیادی از مخاطبان ترجیح می دهند در زمان مطالعه بوی کاغذ را نیز استشمام نمایند و این فرایند را یک امر حیاتی در زمان مطالعه می دانند. این افراد به هیچ عنوان به کتاب و مقالات الکترونیکی روی خوش نشان نمی دهند و جهت مطالعه ترجیح می دهند کتاب مورد علاقه خود را که به صورت کاغذی به چاپ رسیده است را تهیه نمایند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *