تبلیغات

سئو و تبلیغات (پارت سوم)

سئو و تبلیغات صبح آگهی

در پارت اول و دوم مجموعه مقالات سئو و تبلیغات به تعریف سئو و تاریخچه پیدایش آن پرداختیم سپس برخی فاکتورها و اهداف آن را مورد بررسی قرار دادیم و ارتباط سئو و تبلیغات را مشروح نمودیم. در این مقاله پیرو مطالب مرتبط با بهینه سازی موتورهای جستجو و تبلیغات قصد داریم مطالب زیر را مرور نماییم:

 1. درون صفحه
 2. برون صفحه
 3. کلاه سفید
 4. کلاه سیاه
 5. برخی پژوهش ها
 6. و …

سئو درون صفحه

سئو درون صفحه (On Page SEO) به کنترل مطالبی که به صورت مستقیم در سایت قرار می دهید و کد های لازمه اتلاق می شود. این مطالب هر محتوایی اعم از نوشته، عکس، فیلم و … می توانند باشند. در کل هر مطلب یا محتوایی که به صورت مستقیم در سایت بارگزاری می نمایید در دسته سئوی درون صفحه قرار می گیرد. این بخش از بهینه سازی مهمترین کار سئوکار می باشد. زیرا در این بخش سئوکار بیشترین کنترل را دارد و می تواند با اعمال تغییرات مناسب وضعیت سایت خود را ارتقاء دهد. در نتیجه لازم است سئوکار قبل از هر چیز سئوی درون صفحه را به درستی بیاموزد و پس از آن به سراغ سئوی خارج از صفحه برود.

سئو برون صفحه

سئوی برون صفحه (Off Page SEO) همانطور که از نامش پیداست به مسائل بهینه سازی خارج از سایت شما مربوط می شود. در واقع شما نمی توانید از درون سایت خود این تغییرات را اعمال نمایید و لازم است بر خلاف روش سئوی درون صفحه از پیشخوان سایت خود فاصله بگیرید و در دنیای وب به سیاحت بپردازید. فعالیت هایی که شما در خارج از سایت خود در فضای وب انجام می دهید اگر به درستی و اصولی انجام گیرند موجب ارتقای جایگاه سایت شما می شوند. اولین قدم در سئوی خارج از صفحه ایجاد بک لینک ها در سایت های دیگر می باشد که بسیار حائز اهمیت می باشد. سپس فعالیت های دیگری در زمینه سئوی برون صفحه انجام می گیرد که موجب ارتقای رتبه سایت می شود. این بخش از سئو دارای ظرفیت بالایی می باشد و دست سئوکاران را برای ارتقاء سایت بسیار باز گذاشته است.

سئو کلاه سفید

به مجموعه ای از فعالیت ها و تکنیک هایی که مطابق با قوانین و راهکارهای اصولی ارائه شده توسط موتورهای جستجو انجام می گیرند تا وضعیت سایت در این موتورها بهبود یابد سئوی کلاه سفید یا قانونی می گویند. پیروی از این قوانین و فرامین درست ترین و اصولی ترین فعالیت در زمینه سئو می باشد و نتایج به دست آمده از آن اگرچه نیاز به صرف زمان بیشتری دارند اما پایدارتر می باشند و در بلند مدت ارزش و جایگاه خود را به راحتی از دست نمی دهند. از این سئو به دلیل قدم گذاشتن در چارچوب قوانین سئوی اخلاقی نیز می گویند.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه دقیقا برخلاف سئو کلاه سفید می باشد. در این سئو نه تنها به قوانین و دستورالعمل ها اهمیت داده نمی شود بلکه شکستن و دور زدن آن ها بسیار مورد تاکید است. سئو کلاه سیاه یک روش غیر اخلاقی می باشد که مورد استفاده برخی از کاربران و سئوکاران قرار گرفته است. این روش عموما موجب می شود سایت شما به زودی در جایگاه خوبی قرار گیرد. اما چون به اصول سئوکاری توجه ای نشده است بعد از چند وقت سایت شما به طور کلی از نتایج جستجو حذف می شود و یا افت شدیدی می یابد.

در این روش انواع فریب ها و حقه ها مورد استفاده قرار می گیرد تا ربات های گوگل و … دچار خطا شوند. و اگرچه این تکنیک ها باعث رشد سریع سایت شما خواهد شد. اما نهایتا سایت شما توسط موتور جستجوی مربوطه شناسایی می شود و به عنوان خلافکار از پایگاه داده آن ها برای همیشه حذف می شوید.

برخی پژوهش ها در سئو

در ادامه این مطلب خلاصه ای از چند پژوهش در زمینه بهینه سازی را می آوریم که به نکات کلیدی در  مورد سئو پرداخته اند. این تحقیقات به صورت تیتروار عبارتند از:

 1. توسعه وب سایت های بزرگ با کمک سئو
 2. آنالیز تکنیک های اساسی سئو
 3. سئو در جهت افزایش بازدید سایت
 4. مفاهیم آنالیز فنی در سئو

توسعه وب سایت های بزرگ با کمک سئو

در این تحقیق پژوهشگر به اولین مشکلی که صاحبان سایت با آن مواجه هستند پرداخته است. در واقع هر سایتی پس از طراحی نیاز به معرفی و شناساندن دارد و لازم است مخاطب به نوعی با آن آشنا شود. در اینجا بهینه سازی سایت و سئو وارد می شوند. بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو در واقع بهترین روش جهت شناساندن سایت به مخاطبان می باشد. محقق این پژوهش با بررسی معیارهای گوناگون به این نتیجه رسیده که مهمترین استراتژی هایی که لازم است رعایت شوند عبارتند از:

 1. بهبود ساختار و طراحی سایت
 2. استراتژی کلمات کلیدی
 3. استراتژی URL
 4. بهینه سازی کد
 5. پردازش متن و محتوا
 6. بهینه سازی لینک های وروردی
 7. استراتژی در انتخاب دامنه و هاست
 8. و …

آنالیز تکنیک های اساسی سئو

در این پژوهش اساسی ترین تکنیک های بهینه سازی شرکت های گوگل و مایکروسافت مورد بررسی قرار گرفته اند. طی این آنالیز مهمترین معیارهایی که در زمینه بهینه سازی موتورهای جستجو وجود دارند عبارتند از:

 1. افزودن دستور Allow یا disAllow به نقشه سایت
 2. افزودن URL به نقشه سایت
 3. افزودن نقشه سایت به txt
 4. استفاده نمودن از ابزارهای آنالیزگر جهت فعل Crawl

سئو در جهت افزایش بازدید سایت

در این پژوهش محققان معتقدند عواملی که در افزایش و کاهش رتبه یک سایت تاثیر می گذارند به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1. شرکت های دارنده موتورهای جستجو (مانند گوگل، یاهو و …)
 2. وبمستر ها و شرکت های سئوکار
 3. جستجو کنندگان و کاربران عادی

به طور کلی این محققان بر این باورند افرادی که در این زمینه فعالیت می نمایند لازم است اطلاعات خود را در هر سه دسته فوق بروز نمایند. در واقع تغییر فاکتورهای موتورهای جستجو جهت امتیازدهی به سایت ها در سال های اخیر نشان می دهد لازم است سئوکار از این تغییرات همواره مطلع باشد تا راه درست را در بهینه سازی سایت ها طی نماید. از طرفی دیگر خواسته و نیاز مخاطبان با گذر زمان تغییر می کند و این نکته نیز از اهمیت بالایی در فعالیت های بهینه سازی برخوردار می باشد.

مفاهیم آنالیز فنی در سئو

تحقیقات صورت گرفته در این زمینه بیانگر طولانی بودن فرایند بهینه سازی می باشد و از آنجا که فاکتورهای زیادی در این زمینه دخیل می باشند نیاز به صبر و بردباری در تمام طول مسیر اجتناب ناپذیر است. از طرفی پروسه سئوکاری هیچ گاه نباید متوقف شود و لازم است همواره به این مهم اهمیت داده شود. محقق در این تحقیق به نتایج جالبی دست یافت و یافته های خود را د رعایت نمودن تکنیک های زیر در بهینه سازی موتور های جستجو مطرح نمود:

 1. افزایش لینک های خروجی
 2. تغییر نام فایل ها
 3. استفاده از لینک های یک طرفه
 4. به کارگیری کلمات کلیدی مناسب
 5. استفاده از متا تگ ها
 6. به کارگیری عنوان مناسب
 7. استفاده از txt
 8. بهینه سازی محتوا های مناسب
 9. استفاده مناسب از هدر ها
 10. و …

جمع بندی

در این سری از مقالات سعی شد با مفاهیم سئو سایت آشنا شویم. سئو یکی از مباحث اصلی در تبلیغات آنلاین بحساب می آید. اما باید در نظر گرفت که صرفا سئو یکی از روش های بازاریابی هست. بسیاری از کسب و کارها با شرکت در نمایشگاه های بین المللی سعی دارند بازار خود را گسترش دهند. نحوه تبلیغات در این محیط ها مانند استفاده از استند ایکس، استند پاپ آپ نمایشگاهی و یا حتی استند رول آپ در این حوزه می گنجد. همچنین نباید از تبلیغات محیطی غافل شد، چاپ بنر مناسب برای بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح شهر، چاپ کارت ویزیت و یا استفاده از تراکت و همچنین هدایای تبلیغاتی از جمله این موارد است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *