طراحی, هدایا

نرم‌افزارهای طراحی تقویم رومیزی و سررسید

نرم افزار طراحی تقویم رومیزی و سررسید

تقویم رومیزی و سرسید دو هدیه‌ تبلیغاتی مقرون به صرفه و کاربردی هستند که می‌توان به صورت تکی یا هردو را باهم به مخاطب هدیه داد. اگر به دنبال تبلیغات هر روزه از کسب و کار و برند خود به مخاطب هستید، می‌توانید از هدایای تبلیغاتی استفاده کنید. در این بین باید به این نکته توجه کرد که در طراحی تقویم و سررسید تبلیغاتی باید از نرم افزارهای مناسب استفاده کرد تا برای مخاطب مورد نظر جذاب باشد. در این صورت مخاطب از آن استفاده خواهد کرد و حس مثبتی نسبت به برند شما خواهد داشت. طراحی تقویم و سررسید تبلیغاتی توسط طراحان گرافیک با نرم افزارهای پیشرفته صورت می‌گیرد. در ادامه پرکاربردترین نرم‌افزارهای طراحی مثل فتوشاپ، کورل، این دیزاین، ایلاستریتور و… مورد بررسی قرار می‌دهیم.

طراحی تقویم و سررسید تبلیغاتی با نرم افزار فتوشاپ

نرم‌افزار فتوشاپ می‌تواند تصاویر گرافیکی شطرنجی (raster) را ایجاد یا ویرایش کند و همچنین از مدل‌های رنگی RGB، CMYK، LAB و Duotone پشتیبانی می‌کند. پرونده ها در قالب PSD و PSB در فتوشاپ ذخیره می‌شوند. این نرم‌افزار اجازه می‌دهد تا کاربران تصویر خود را به راحتی دستکاری ، برش و تغییر اندازه دهند و سپس فابل ذخیره‌ی آن را در کیفیت بالا داشته باشند. این نرم افزار بیشتر در میان عکاسان و طراحان گرافیک حرفه ای مورد استفاده است است. همانطور که گفتیم فتوشاپ می تواند با چندین مد رنگی سر و کار داشته باشد که طراحان گرافیک برای طراحی سررسید تبلیغاتی و تقویم از آن‌ها استفاده می‌کنند.

 • رنگ‌‌ها در فتوشاپمد رنگی RGB مخصوص نمایشگر
 • مد رنگی LAB
 • مد رنگی CMYK مخصوص سفارشات چاپ افست
 • مد رنگی سیاه و سفید
 • مد رنگی Bitmap
 • مد رنگی Duotone

توجه داشته باشید که اگر در طراحی تقویم رومیزی با طرح دلخواه نرم‌افزار فتوشاپ را انتخاب می‌کنید، حالت رنگ را بر روی CMYK قرار دهید. به یاد داشته باشید که رنگ‌ها را بر اساس رنگ فصل و هارمونی رنگ‌ها تنظیم کنید. برای سادگی کار بهتر است هر یک از تاریخ‌های شمسی، میلادی و قمری را در گروه‌های جداگانه قرار دهید تا اطلاعات هر برگ از تقویم به صورت دسته‌بندی شده در دسترس شما قرار بگیرد. توجه داشته باشید که حتما ابعاد طراحی و حاشیه برش توسط چاپخانه در اختیار شما قرار بگیرد چراکه اگر طراحی تقویم رومیزی در فتوشاپ با اندازه‌های مناسبی انجام نشود، چاپ تقویم رومیزی در اندازه متناسب انجام نخواهد شد.

طراحی سررسید و تقویم با نرم‌افزار Adobe Illustrator

Adobe Illustrator که نرم افزاری وکتوری است معمولاً برای ایجاد اسناد دیجیتالی و چاپی مانند انیمیشن، لوگو، تصاویر، نمودار، چارت و … استفاده می شود. این برنامه نرم افزاری است که می‌تواند باعث بهینه‌سازی گرافیک در سطح حرفه‌ای شود. یک فایل وکتور بسیار انعطاف پذیرتر از یک فایل رستر است.اگرچه پرونده‌های رستر در بلوک‌های تک رنگ ایجاد می‌شوند، اما یک فایل وکتور با استفاده از فرمول‌های ریاضی ایجاد می شود. فایل های وکتور برای طرح های گرافیکی که مرتباً اندازه آن‌ها تغییر می کند مناسب هستند. ویژگی فایل های وکتور این است که هر اندازه بزرگ یا کوچک باشند، کیفیت آن‌ها هیچ آسیبی نخواهد دید.

موکاپ در نرم‌افزارهای طراحی تقویم رومیزی و سررسید

موکاپ(mockup) اصطلاحی است که طراحان گرافیک برای فایل پیش نمایش استفاده می‌کنند. mockup فایل‌ آماده گرافیکی است که در موضوعات مختلفی مثل لوگو، کارت ویزیت، تقویم رومیزی، تراکت و … استفاده می‌شود. فایل‌های موکاپ(mockup) در نرم افزار فتوشاپ به صورت فایل PSD  ایجاد می‌شود و طراحان از موکاپ به عنوان یک پیش نمایش استفاده می‌کنند. به طور کلی mockup این امکان را به طراح میدهد تا بتواند بهتر بر روی جزئیات طرح از جمله انتخاب رنگ، سایز، سبک نمایش و … تصمیم گیری کند. در فایل موکاپ تقویم رومیزی و سررسید، طراح می تواند از جدول های آماده شده استفاده کند و سپس تصاویر مورد نظر خود را اضافه کند. این فایل ها سرعت طراحی طراح را چند برابر می‌کنند که در این صورت طراح می‌تواند در زمان کمتری تقویم‌های متنوعی را ارئه کند.

نکات مهم در طراحی تقویم و سررسید

 • در نظرگرفتن حاشیه اطمینان مورد نیاز در چاپ(حداقل نیم سانت)
 • استفاده از مود رنگی CMYK در طراحی تقویم رومیزی و سررسید
 • استفاده از لوگو و رنگ سازمانی در هدایای تبلیغاتی
 • استفاده از تصاویر و طرح‌های مناسب
 • استفاده از فونت مناسب در سایز استاندارد

جمع بندی

شما می‌توانید برای طراحی تقویم رومیزی و سررسید 1402 از نرم‌افزارهای متفاوتی که در بالا نام بردیم استفاده کنید. شما ‌می‌توانید طراحی هدایای تبلیغاتی خود را به طراحان در شرکت‌های تبلیغاتی سپرده تا با دانستن سلیقه‌ی شما ایده‌پردازی کنند. طراحان صبح آگهی با داشتن خلاقیت و استفاده از نرم‌افزارهای به روز، طراحی تقویم، سررسید و سایر هدایا تبلیغاتی شما را انجام می‌دهند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *