چاپ

انواع قطع کتاب

قطع کتاب و چاپ کتاب

کتاب ها در انواع و اقطاع متفاوت به چاپ می رسند. در این مقاله سعی داریم کاربران خود را با مهمترین این اقطاع آشنا نماییم. این قطع های کتاب به طور فهرست وار عبارتند از:

  1. قطع سلطانی
 1. قطع وزیری
 2. قطع رقعی
 3. قطع رحلی بزرگ
 4. قطع رحلی کوچک
 5. قطع خشتی بزرگ
 6. قطع خشتی کوچک
 7. قطع جیبی بزرگ
 8. قطع جیبی کوچک
 9. قطع پالتویی

هر یک از این قطع ها، استاندارد های موجود چاپ هستند و آن ها از تا کردن متوالی کاغذهای اصلی دسته A و B به دست می آیند. قطع اصلی کاغذ A دارای ابعاد ۹۰×۶۰ سانتی متر و کاغذ B دارای ابعاد ۱۰۰×۷۰ سانتی متر می باشد. در ادامه این مطلب انواع قطع کتاب و ابعاد آن ها را شرح می دهیم. البته این قطع ها در بسیاری از جاهای دیگر همچون چاپ سالنامه و یا چاپ کاتالوگ مورد استفاده قرار می گیرد.

خدمات چاپ افست

قطع سلطانی

اگر کاغذ B به ابعاد ۷۰×۱۰۰ سانتی متر را دو بار متوالی تا نماییم به کاغذی با ابعاد ۵۰×۳۵ سانتی متر خواهیم رسید. پس از برش ابعاد این کاغذ در حدود ۴۹×۳۴ سانتی متر خواهد شد که به آن قطع سلطانی می گویند.

این قطع که در گذشته رواج بیشتری داشته است اغلب به منظور چاپ کتاب های نفیس استفاده می شده است.

قطع وزیری

اگر سه بار متوالی کاغذ ۷۰×۵۰ را تا کنیم به کاغذی با ابعاد ۲۵×۱۷٫۵ سانتی متر می رسیم که مناسب قطع وزیری می باشد. البته پس از چاپ همواره بخشی از لبه های کاغذ بریده می شود. اگر این لبه های اضافه را ببریم، به قطع کتاب وزیری خواهیم رسید.

 • سایز نهایی قطع وزیری در حدود ۲۳×۱۷ سانتی متر می باشد.
 • عموم کتاب های موجود در بازار و کتاب های درسی در این قطع چاپ می شوند.
 • یکی از سایز های رایج سررسید قطع وزیری می باشد.

قطع رقعی

حال اگر سه بار متوالی کاغذ ۶۰×۴۵ سانتی متر موسوم به A2 را تا نماییم، به کاغذی در ابعاد ۲۲٫۵×۱۵ سانتی متر می رسیم که همان کاغذ A5 می باشد. به کاغذی با این ابعاد پس از جدا کردن حاشیه های اضافه، قطع کتاب رقعی می گویند.

 • ابعاد نهایی قطع کتاب رقعی در حدود  ۲۱×۱۴ سانتی متر می باشد.
 • قطع رقعی به سبب سایزبندی مناسبی که دارد جهت چاپ رمان و … بسیار مناسب می باشد.

طراحی سایت صبح وب

قطع رحلی بزرگ

این بار اگر دو بار متوالی کاغذ B2 را که دارای ابعاد ۷۰×۵۰ سانتی متر می باشد را تا نماییم به کاغذ B4 می رسیم که ابعاد آن ۳۵×۲۵ سانتی متر می باشد. حال اگر لبه ها و حاشیه های کناری آن را برش دهیم به کاغذی با ابعاد ۳۳×۲۳ خواهیم رسید که به آن قطع کتاب رحلی بزرگ می گویند.

مجلات و آگهی نامه های صبح آگهی عموما در این قطع به چاپ می رسند.

قطع رحلی کوچک

این بار کاغذ A2 را دو بار برش می دهیم و از ابعاد ۶۰×۴۵ سانتی متر به ابعاد ۳۰×۲۲٫۵ سانتی متر می رسیم. پس از جدا کردن حاشیه های این کاغذ، قطع کتاب رحلی کوچک به دست می آید که در ابعاد ۲۱×۲۹ سانتی متر می باشد و در استاندارد های بین المللی به آن کاغذ  A4  می گویند.

از این قطع عموما برای ماهنامه و مجلات و برخی کتاب های درسی استفاده می نمایند.

قطع خشتی بزرگ

اگر کاغذ ۶۰×۴۵ را به گونه ای خاص تا کنیم تا به شش قسمت مساوی تقسیم شود. ابعاد به دست آمده همان ابعاد قطع کتاب خشتی بزرگ می باشند. ابعاد قطع خشتی بزرگ چیزی در حدود ۲۰×۲۰ سانتی متر می باشند.

اگر همین نوع برش را بر کاغذ ۷۰×۵۰ سانتی متر اعمال نماییم به ابعاد قطع خشتی بزرگ دیگری که حدودا ۲۳×۲۳ سانتی متر می باشد خواهیم رسید.

 • به هر دوی این ابعاد قطع خشتی بزرگ می گویند.
 • قطع خشتی به علت سایز مربعی که دارد مناسب کتاب داستان کودکان که شامل تصاویر است، می باشد.

قطع خشتی کوچک

این بار به روش قبل کاغذ ۶۰×۴۵ را به گونه ای تا ­می کنیم تا به دوازده قسمت برابر تقسیم شود. اندازه به دست آمده برای ابعاد خشتی کوچک مناسب می باشد. ابعاد قطع کتاب خشتی کوچک در حدود ۱۴٫۵×۱۴٫۵ سانتی متر می باشد.

با تکرار روش فوق روی کاغذ ۷۰×۵۰ و تبدیل آن به دوازده قسمت مساوی به کاغذی در ابعاد خشتی کوچک دیگری که حدود ۱۶٫۵×۱۶٫۵ سانتی متر می باشد، خواهیم رسید.

 • این دو ابعاد برای قطع خشتی کوچک استاندارد می باشند.
 • قطع خشتی به علت سایز مربعی که دارد مناسب کتاب داستان کودکان که شامل تصاویر است، می باشد.

قطع جیبی بزرگ

با چهار بار تا کردن کاغذ ۷۰×۵۰ سانتی متر به کاغذی در ابعاد ۱۶٫۵×۱۱٫۵ سانتی متر می رسیم که برای قطع کتاب جیبی بزرگ مناسب می باشد.

این سایز مناسب کتاب ها و دفاتر یادداشت کوچک می باشد که حمل و نقل آن ها ساده می باشد.

قطع جیبی کوچک

این مرتبه اگر کاغذ ۶۰×۴۵ را چهار بار متوالی تا کنیم به کاغذی با ابعاد ۱۵×۱۱٫۵ سانتی متر می رسیم و پس از برش حاشیه های اضافه آن به قطع جیبی کوچک خواهیم رسید.

 • سایز قطع جیبی کوچک حدود ۱۴×۱۰ سانتی متر می باشد.
 • این سایز مناسب کتاب ها و دفاتر یادداشت کوچک می باشد که حمل و نقل آن ها ساده می باشد.

طراحی لوگو

قطع پالتویی

در تمام قطع هایی که در این مطلب بیان گردید شیت را به صورت افقی قرار می دادیم و صفحه های کتاب به صورت عمودی بودند. اما در قطع پالتویی، شیت ها و صفحات هر دو به صورت افقی قرار می گیرند.

اگر در شیت های دو و چهار ورقی جوری فرم­ بندی نماییم که هر شیت موجود دارای بیست و چهار صفحه افقی باشد یعنی در هر طرف شیت دوازده صفحه افقی داشته باشیم، به قطع های ۲۳٫۳×۱۲٫۵ و ۲۰×۱۱٫۲۵ خواهیم رسید و با حذف حاشیه ها، قطع کتاب پالتویی به دست می آید.

 • استاندارد قطع­ های پالتویی ۱۹٫۵×۱۰ و ۲۲×۱۱٫۵ سانتی متر می باشد.
 • قطع پالتویی جهت چاپ مطالب بلند که دارای عرض کمی می باشند استفاده می گردد.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *