چاپ

تفاوت تخته شاسی و فوم برد در چیست؟

تخته شاسی و فوم برد

تخته شاسی و فوم برد نوعی قاب عکس یا تصویر می باشند که امروزه جایگزین قاب عکس های قدیمی گشته است. قاب عکس های قدیمی تر عموما دارای چارچوب های فلزی، چوبی یا پلاستیکی و یک شیشه مستطیلی جهت محافظت از تصویر و زیباتر نشان دادن آن بودند. چارچوب مذکور از هر چهار طرف شیشه و تصویر را احاطه می نمود تا قاب عکس از ظاهری شکیل و مستحکم بهره مند گردد. بعد ها انواع گوناگونی از این قاب عکس ها تولید و مورد استفاده عموم قرار گرفتند. اما امروزه این مدل از قاب ها جایگاه خود را از دست داده اند و تابلوهای جدید و نوین مانند تخته شاسی و فوم برد جای آنها را پر نموده اند.

تخته شاسی و فوم برد امروزه در هر مکانی مشاهده می شوند و بسیار محبوب گشته اند. این تابلوها دیگر احتیاجی به قاب یا شیشه ندارند و تنها با چسباندن تصویر روی سطح چوبی تخته شاسی یا سطح کاغذی فوم برد ها ساخته می شوند. این مدل از تابلوها بسیار کم هزینه و مقرون به صرفه می باشند و به همین علت به سرعت جایگزین تابلوهای قدیمی شدند.

تخته شاسی

جنس تخته شاسی ها غالبا فیبر، تخته سه لا، ام دی اف و … می باشد. نصب این تابلو ها بسیار راحت بوده و از نظر رنگ و طرح های چاپی هیچ محدودیتی ندارند. از این رو تابلوهای تخته شاسی و فوم برد که به صورت یک تکه و چند تکه عرضه می شوند علاقه مندان زیادی را به خود جذب نموده اند. چاپ عکس روی تخته شاسی به روش های زیر امکان پذیر می باشد:

 1. چاپ دیجیتال
 2. چاپ لاستر
 3. چاپ سیلک
 4. چاپ متالیک
 5. و …

کاربرد

تخته شاسی و فوم برد ابزاری جهت تزئینات ساختمان می باشند. استفاده از تابلوهای نقاشی و قاب های عکس در تمام منازل و اغلب اداره جات رواج دارد و امری رایج می باشد. تخته شاسی و فوم برد به دلیل مزایایی که دارند امروزه جایگزین مناسبی برای قاب عکس های قدیمی گشته اند و در این تزئینات نقش تاثیرگذاری را ایفا می نمایند. این ابزار آلات تبلیغاتی به طور کلی در موارد زیر کاربرد دارند:

 1. استفاده جهت معرفی محصولات و کالاها
 2. استفاده در غرفه های نمایشگاهی
 3. نصب عکس و پوستر تبلیغاتی
 4. فروشگاه ها
 5. مراکز عمومی
 6. مدارس و دانشگاه ها
 7. ادارات و سازمان ها
 8. مصارف شخصی و خانگی
 9. و …

تخته شاسی و فوم برد ها از آنجا که دارای وزن سبکی می باشند روی سطوح مختلفی مانند دیوار و پارتیشن ها به راحتی نصب می شوند. هر تخته شاسی با توجه به ضخامت و ابعاد آن دسته بندی می شود. عموما جنس دیواره ها در تخته شاسی ها PVC می باشد و از آن ها به عنوان ساعت نیز استفاده می شود.

روکش

روکش اغلب تخته شاسی ها از لمینت می باشد که به دو صورت لمینت مات و لمینت براق نمایان می شود. برخی از از تخته شاسی و فوم برد ها دارای روکش سلفونی نیز می باشند. روکش این محصولات علاوه بر آنکه به زیبایی این محصولات می افزاید موجب بالا رفتن استحکام  آن ها نیز می گردد.

 فوم برد

فوم برد شاسی نوعی تخته شاسی می باشد که در آن به جای استفاده از تخته های چوبی از فوم برد استفاده می شود. جنس این تابلوها که اختصارا آن ها را فوم برد می نامند پلی استایرن فشرده می باشد. چاپ فوم برد تمامی ویژگی های تخته شاسی ها را دارا می باشند. اما در برخی موارد تفاوت هایی نیز با آن ها دارند. مهمترین این تفاوت ها عبارتند از:

 1. فوم برد از تخته شاسی سبک تر می باشد.
 2. استحکام تخته شاسی بیش از فوم برد می باشد.
 3. مقاومت و طول عمر تخته شاسی بیشتر است.
 4. فوم برد کم هزینه تر از تخته شاسی می باشد.
 5. برش فوم برد ها راحت تر و ساده تر از تخته شاسی ها می باشد.
 6. فوم برد در برابر رطوبت از مقاومت بالاتری نسبت به تخته شاسی برخوردار می باشد.

به طور کلی فوم برد اغلب ویژگی های تخته شاسی را دارا می باشد که در پاراگراف مربوط به تخته شاسی ها به آن اشاره شده است.

کاربرد

همانطور که پیش از این اشاره نمودیم تخته شاسی و فوم برد ابزاری جهت تزئینات ساختمان می باشند. از این تابلو های نوین جهت زیباسازی منازل و کلیه ساختمان های اداری و تجاری استفاده می شود. تنوع بالای چاپی و کیفیت بالای تصاویر چاپ شده روی این ابزار آلات موجب افزایش میل عمومی و ترغیب مخاطبان جهت استفاده از آن ها شده است. مهمترین کاربرد های این مدل از تابلوها عبارتند از:

 1. استفاده بهجهت معرفی محصولات و خدمات
 2. استفاده در غرفه های نمایشگاهی
 3. فروشگاه ها
 4. مراکز عمومی
 5. مدارس و دانشگاه ها
 6. و …
مزایا

تخته شاسی و فوم برد ها به طور کلی مزایای بیشماری دارند که مهمترین آن ها به قرار ذیل می باشند:

 1. کم وزن و سبک بودن
 2. مقاوم و مستحکم
 3. صاف و تخت
 4. کم هزینه و مقرون به صرفه
 5. نشکن بودن
 6. مقاوم در برابر رطوبت
 7. امکان چاپ شخصی
 8. و …
سایز و ابعاد

تخته شاسی و فوم برد از آنجا که دارای وزن سبکی می باشند روی سطوح مختلفی مانند دیوار و پارتیشن ها به راحتی نصب می شوند. هر تخته شاسی و فوم برد با توجه به ضخامت و ابعاد آن دسته بندی می شود. این محصولات از نظر جنس و ابعاد در کانون صبح آگهی به چندین دسته تقسیم می شوند. برخی از آن ها عبارتند از:

 1. تخته شاسی 70×50
 2. فوم برد 30×20
 3. تخته شاسی100×70
 4. فوم برد 50×35
 5. و …

به طور کلی تمامی تخته شاسی های تولید شده در کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی دارای ضخامت های 8 و 16 میلی متر می باشند و ضخامت فوم برد های این کانون نیز مانند فوم برد های فوق الذکر 5 یا 10 میلی متر می باشد. جهت مشاهده این محصولات با مراجعه به برگه چاپ دیجیتال می توانید تخته شاسی و فوم برد مورد نظر خود را ثبت سفارش نمایید. ابعاد این محصولات نیز به قرار زیر می باشد.

 1. 18×13 سانتی متر مربع
 2. 20×15 سانتی متر مربع
 3. 30×20 سانتی متر مربع
 4. 40×30 سانتی متر مربع
 5. 50×35 سانتی متر مربع
 6. 60×40 سانتی متر مربع
 7. 70×50 سانتی متر مربع
 8. 90×60 سانتی متر مربع
 9. 100×70 سانتی متر مربع
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *