تبلیغات

کاتالوگ دیجیتال چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی

کاتالوگ دیجیتال ابزاری نوین در دنیای تبلیغات می باشد. این ابزار بر پایه تکنولوژی های نوین استوار گردیده و تمامی پروسه طراحی، ساخت و انتشار آن به وسیله کامپیوتر، موبایل و اینترنت انجام می گیرد. این ابزار تبلیغاتی بی شک یکی از جدیدترین شیوه های تبلیغاتی می باشد که نظر تبلیغ کنندگان را به خود جلب نموده است. تبلیغات امروزه از گستردگی بالایی بهره می برد و در شاخه های گوناگونی به چشم می آید. از تبلیغات سنتـی گرفته تا به روزترین تبلیغــات، همگی دارای هدف یکســانی می باشد. داشتن هدف اولین قدم در راه موفقیت و کسب سعادت می باشد. از این رو هر کسب و کاری و هر سازمانی، خصوصی یا دولتی، شخص حقوقی یا حقیقی با انتخاب هدفی مشخص قدم در راه تجارت خواهد گذاشت. غالب این اهداف بر پایه فروش محصولات و خدمات و افزایش سودآوری می‌باشد.

هر کمپانی یا شرکتی برای رسیدن به این اهداف برنامه ای برای خود تدوین می نماید. مسلما هر شخص یا سازمانی برنامه راهبردی خود را دارد که از دیگر سازمان ها متفاوت می باشد اما غالب برنامه های هدفمند دارای وجه مشترکی می باشند و آن چیزی جزء تبلیغات نمی باشد. تبلیغات امروزه یک صنعت هدفمند می باشد که یاری دهنده سازمان ها، شرکت ها و … در راه رسیدن به اهدافشان می باشد. کاتالوگ دیجیتال یکی از هزاران شیوه تبلیغاتی می باشد که امروزه بسیار مورد توجه قرار می گیرد. این شیوه تبلیغاتی هیچ وابستگی به شیوه ها و ابزار تبلیغاتی سنتی ندارد و از به روزترین امکانات تکنولوژی جهت پیشرفت و ارتقاء خود بهره می برد.

خدمات کاتالوگ دیجیتال

کاتالوگ دیجیتال در دسته تبلیغات دیجیتالی یا همان دیجیتال مارکتینگ جای می گیرد و یکی از شیوه های بازاریابی آنلاین می باشد. این ابزار در کامپیوتر طراحی و ساخته می شود و در تمام ابزار مرتبط به اینترنت مانند کامپیوتر، تبلت، موبایل و … پخش و انتشار می گردد. هر کاتالوگ دیجیتال بسته به نوع و ظاهر آن و بنا به سفارش کارفرما از کاتالوگ دیگر متفاوت خواهد بود. به طور کلی موارد ذیل در ساخت یک کاتالوگ تاثیرگذار می باشند و موجب ایجاد تفاوت در کاتالوگ تولید شده می گردند.

 1. تعداد صفحات کاتالوگ
 2. میزان و تراکم تصاویر
 3. میزان و تراکم متون و نوشته ها
 4. وجود یا عدم وجود پخش کننده موسیقی و آهنگ
 5. کلیپ و تیزر کوتاه
 6. اسلایدشو
 7. و …

مزایا و ویژگی ها

 1. آسیب ناپذیری کاتالوگ دیجیتال
 2. طول عمر بالای کاتالوگ دیجیتال
 3. قابلیت جابجایی رایگان از طریق ایمیل و کپی فایل
 4. امکان ویرایش پس از طراحی
 5. امکان استفاده از ویدئو و موسیقی در کاتالوک
 6. استفاده از تصاویر زیاد با کیفیتی عالی
 7. امکان بهره گیری از اسلایدشو
 8. قراردادن لینک سایت و شبکه های اجتماعی در کاتالوگ
 9. تکثیر نامحدود و انتشار آسان
 10. خدمات پرداخت پی بال
 11. و …

قیمت و هزینه

کاتالوگ دیجیتال هزینه هایی مانند هزینه کاغذ و چاپ را حذف نموده است و از این رو موجب کاهش هزینه تولید و نهایتا عرضه گشته است. به طور کلی این کاتالوگ ها کم هزینه تر از چاپ کاتالوگ می‌باشند. قیمت هر کاتالوگ دیجیتال بستگی به عوامل متعددی دارد که مهمترین آن ها عبارتند از:

 1. تعداد صفحات
 2. متن و نوشته
 3. تعداد تصاویر
 4. گرافیک
 5. انیمیشن
 6. مدیا پلیر
 7. و …

محتوای کاتالوگ دیجیتال

کاتالوگ دیجیتال مانند سایر ابزار تبلیغاتی از اصول تبلیغات پیروی می نماید و لازم است این اصول در این ابزار تبلیغاتی نیز به درستی رعایت شوند. این کاتالوگ ها نیز زمانی که به دست مخاطب می رسند خواه آن را در تلفن همراه خود مشاهده نماید و خواه در رایانه تفاوتی ایجاد نمی نماید. نکته ای که حائز اهمیت است این است که مخاطب با مشاهده کاتالوگ شما چه احساسی به دست می آورد. آیا نگاهی سرسری به آن می اندازد و یا با دقت مطالب آن را مطالعه می نماید؟ از آن خوشش می آید و یا بدش خواهد آمد؟

از آنجا که هدف کاتالوگ دیجیتال جلب رضایت مخاطب می باشد، لازم است به گونه ای طراحی شود که نظر مخاطب در مورد آن منفی نباشد. اگر مخاطب از تبلیغات شما بیزار گردد از شرکت و برند شما بیزار می شود و تبلیغات شما به ضد تبلیغات تبدیل خواهد شد. لذا لازم است در طراحی کاتالوگ دیجیتال خود موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. پرهیز از ذکر موارد بیهوده و غیر ضروری
 2. رنگ بندی صفحات
 3. کیفیت تصاویر
 4. پس زمینه
 5. نوع فونت و سایز آن
 6. رعایت یک الگوی منظم در تمام صفحات
 7. و …

کاتالوگ های سنتی اولین ابزار تبلیغاتی جهت معرفی محصولات جدید بودند. شرکت ها و سازمان در گذشته با انتشار کاتالوگ های تبلیغاتی علاوه بر اینکه به معرفی سازمان خود می پرداختند محصولات و خدمات جدید خود را نیز در آن ها معرفی می نمودند. امروزه از گستردگی این کاتالوگ ها کاسته شده و کاتالوگ های دیجیتال جایگزین بخش عمده ای از این تبلیغات شده اند. در واقع امروز کاتالوگ دیجیتال بهترین ابزار جهت معرفی محصولات و خدمات هر کمپانی محسوب می گردد.

نرم افزار های طراحی کاتالوگ دیجیتال

کاتالوگ دیجیتال و الکترونیکی امکان نمایش محصولات و خدمات را به شیوه ای نوین در اختیار مخاطب می گذارد. تبلیغ کنندگان پس از تهیه یک کاتالوگ دیجیتال می توانند در هر زمان آن را به روزرسانی نمایند و نسخه جدید را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند. امکان نمایش در گوشی های هوشمند یکی دیگر از برتری های این ابزار تبلیغاتی می باشد. از آنجا که اغلب مردم به استفاده طولانی از گوشی در هر شبانه روز معتاد شده اند نمایش تبلیغاتی از جمله کاتالوگ دیجیتال در این تکنولوژی مخاطبان زیادی را به خود جذب خواهد نمود. غافل شدن از تبلیغات موبایلی و اینترنتی در این دوران تبعات سنگینی خواهد داشت که هیچ تاجری حاضر به چنین ریسکی نخواهد بود.

یکی دیگر از ویژگی های این محصول تبلیغاتی توزیع آسان آن می باشد. زیرا می توان با استفاده از یک بانک ایمیلی این کاتالوگ ها را برای تعداد زیادی از مخاطبان و مشتریان در یک لحظه ارسال نمود و با قرار دادن لینک آن در سایت شرکت خود می توان توجه مخاطبان را به آن جلب نمود. امروزه نرم افزار های زیادی جهت طراحی و ساخت انواع کاتالوگ دیجیتال وجود دارند که در این مطلب برخی از کاربردی ترین آن ها را فهرست وار معرفی می نماییم:

 1.  eFlip Lite
 2. Flip Shopping Catalog
 3. Ncesoft Flip Book Maker
 4. QuarkXPress
 5.  Kvisoft FlipBook Maker
 6. Image to FlipBook
 7. Word to FlipBook

کانون چاپ و تبلیغات صبح آگهی در زمینه طراحی و ساخت این کاتالوگ ها از تجربه بالایی بهره می برد و با برخورداری از تیمی قدرتمند در این زمینه انواع کاتالوگ دیجیتال را در مدل های متنوع ارائه می نماید. جهت مشاهده انواع این کاتالوگ ها اینجا کلیک نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *