هدایا

سررسید اروپایی چیست؟

سررسید اروپایی

همانطور که در مقالات قبل گفته شد سررسیدها در قطع‌های مختلف وزیری، رقعی، خشتی، رحلی و پالتویی تولید می‌شوند. این قطع‌ها رایج و استاندارد محسوب شده که سال‌هاست از آن‌ها در چاپ کتاب، سررسید و دفتر در ایران استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر قطعی به نام قطع اروپایی در کشورمان تولید می‌شود که به نام‌های رقعی باریک یا پالتویی بلند نیز معروف هستند. این سررسید با ابعادی در حدود ۱۳*۲۱ میباشد که حدودا ۱۰ سالی است وارد ایران شده است. این مدل سررسید که در اروپا چاپ شده، اندازه متفاوتی با قطع‌های استاندارد داخل ایران دارند و دلیل نام‌گذاری قطع اروپایی هم همین تفاوت ابعاد با دیگر قطع‌هاست. شما می توانید برای خرید سررسید از طریق صبح آگهی اقدام نمایید.

چرا رقعی باریک یا پالتویی بلند؟

دلیل این که به سررسیدهای اروپایی، سررسید رقعی باریک و سررسید پالتویی بلند نیز گفته می‌شود، به ابعاد آن برمی‌گردد. سررسید اروپایی ارتفاعی برابر با قطع رقعی یعنی ۲۱ سانتی‌متر داشته ولی عرض آن کمتر است. عرض آن‌ها ۱٫۵ تا ۲ سانتی‌متر متفاوت از سررسیدهای رقعی است و به همین دلیل به آن سررسید رقعی باریک گفته می‌شود. همچنین عرض سررسید اروپایی با سررسید پالتویی برابر است یعنی ۱۳ سانتی‌متر و ارتفاع آن ۰٫۵ تا ۱ سانتی‌متر از قطع پالتویی بلندتر است به همین دلیل به این سررسید، سررسید پالتویی بلند نیز گفته می‌شود.

انواع سررسید اروپایی

 •  سررسید روز شماره
 • سالنامه هفته شمار
 • سالنامه ماه شمار
 • سررسید دستیار مهندسی
 • سالنامه اروپایی ترمو – کش دار
 • سررسید اروپایی ترمو
 • سررسید اروپایی چرمی
 • سالنامه اروپایی جلد اشبالت
 • سالنامه برای مدیران (مدیریتی)

تفاوت سررسیدهای اروپایی با سررسید ایرانی

سررسید اروپایی

سررسیدهای اروپایی دارای تمامی تاریخ‌های شمسی، قمری و میلادی هستند و یا به بیان دیگر همان تقویم ایرانی بوده که فقط در طراحی با سررسیدهای ایرانی متفاوت هستند. این سررسیدها دارای کش نگهدارنده و پاکتی برای مدارک بوده و اغلب از کاغذ کرم رنگ در چاپشان استفاده می‌شود. استفاده از کاغذ کرم رنگ به دلیل جلوگیری از انعکاس نور، موجب کمتر خسته شدن چشم‌ها می‌شود. از طرف دیگر سررسید اروپایی دارای گوشه‌های گرد در جلد و برگه‌های داخلی آن است که خود این مورد نیز یکی از تفاوت این سررسیدها با سررسیدهای ایرانی است. این سرررسیدها آستر بدرقه ندارند. گفتنی است سررسید اروپایی از نظر صحافی، نوع جلد و دیگر ویژگی‌ها مشابه دیگر سررسیدها است. همچنین از نظر اعلام مناسبت‌های مختلف، تعطیلات رسمی، اطلاعات عمومی، صفحات یادداشت و … نیز تفاوت چندانی با سررسیدهای ایرانی ندارند.

مزایای سالنامه اروپایی در مقایسه با دیگر سررسیدها

 • ابعاد مناسب‌تری در مقایسه با سایر سررسیدها دارند.
 • از کاغذ کرم رنگ و مات برای جلوگیری از انعکاس نور و خستگی زود هنگام چشم‌ها استفاده می‌شود.
 • دارای طراحی گرد در گوشه‌های جلد و برگه‌های داخلی می‌باشد.
 • از پاکت مدارک جهت قرار دادن کارت ویزیت و برگه هایی که نیاز به نگهداری از آنها وجود دارد بجای قرار دادن در وسط برگه‌های سررسید استفاده می‌شود.
 • از کش نگهدارنده در ابن مدل سررسیدها استفاده می‌شود.

صفحات داخلی سررسید اروپایی

با توجه به ظاهر مدرن سررسیدهای اروپایی، کاغذ استفاده شده در این سالنامه‌ها عموما تحریر ۷۰ گرم کرم است. داخل سالنامه‌های اروپایی با توجه به فضای مناسبی که برای نوشتن دارند اصولا به صورت دو رنگ است و در مدل‌های روزشمار، هفته شمار و ماه شمار می‌باشند تا صفحات بیشتری برای یادداشت در اختیار مخاطب قرار گیرد.

صحافی سررسید اروپایی در دو نوع ته‌دوخت و فنری می‌باشد. در صحافی ته دوخت برای خاص‌تر نمودن داخله سالنامه لبه های آن را به صورت گرد، لب طلا، لب نقره و یا لبه های رنگی در می‌آورند. همچنین روبان سررسید اروپایی دارای پلاک می‌باشد که می‌شود لوگوی شرکت را روی آن حک نمود.

با توجه به تعداد سفارش سالنامه اروپایی می‌توان آن را اختصاصی نمود تا تبلیغاتی با اثرگذاری بیشتر در ذهن مخاطب ایجاد کرد. بهترین راه برای این موضوع در سفارشاتی با تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد چاپ طراحی لوگوی شرکت در تمامی صفحات می‌باشد. که این حس را به مخاطب می‌دهد سالنامه کاملا مختص به شرکت مربوطه می‌باشد.

سررسیدهای اروپایی

جلد سالنامه‌های اروپایی

جنس جلد سررسید اروپایی اغلب فانتزی بوده و معمولا از چرم ترمو، چرم مصنوعی، چرم لیزری، پارچه و یا جیر استفاده می‌شود. برای ایجاد ظاهری فانتزی جلد سالنامه های اروپایی که دارای کش نیز می‌باشند، با توجه به کاربرد این هدایا معمولا فضایی برای قرار دادن خودکار نیز در نظر می گیرند. با توجه به جنس جلد این سالنامه‌ها با حک لوگوی شرکت با لیزر بر روی جلد و یا پلاک‌های فلزی و همچنین با حک داغکوب لوگو بر روی جلد آن را اختصاصی می‌کنند.

تبلیغات داخلی سررسید اروپایی

با چاپ لت رنگی در سررسید اروپایی می‌توان اطلاعات کاملی از خدمات، محصولات و مجموعه خود را معرفی کرد. لت‌های رنگی صفحاتی به تعداد ۴، ۸ و ۱۶ دارند و روی کاغذ گلاسه چاپ و اصولا در ابتدای سالنامه قرار می‌گیرند. مخاطبین شما در اولین نگاه بعد از باز کردن سررسید به اطلاعات کاملی از شما دسترسی پیدا کرده که می‌تواند تاثیر گذاری مناسبی در ذهن مخاطب شما داشته باشد. از این رو پرکاربردترین نوع اختصاصی‌سازی سالنامه‌ها لت‌های رنگی می‌باشند. جهت آشنایی بیشتر با لت سررسید و نحوه تبلیغات در آن به مقاله لت سررسید چیست؟ مراجعه نمایید.

آستر بدرقه در سالنامه‌ اختصاصی اروپایی

به صفحاتی که اول و آخر سالنامه را به جلد می‌چسباند آستر بدرقه گفته می‌شود. جنس و کیفیت آستر بدرقه باید در سطح مطلوبی باشد تا مغزی سررسید از جلد جدا نشود. به همین خاطر ضخیم‌تر از صفحات داخل در نظر گرفته می‌شود شما می‌توانید تبلیغات خود را بر روی آستر بدرقه نیز چاپ کنید و سررسید خود را کاملا اختصاصی نمایید.

سخن آخر

مجموعه چاپ و تبلیغات صبح آگهی با در اختیار داشتن متدهای طراحی روز و وجود طراحان مجرب و خلاق در تولید سررسید، آماده‌ی دریافت انواع سفارش سررسید اروپایی و انواع سررسید اختصاصی در تیراژهای مختلف می باشد. برای دیدن انواع طرح‌های موجود در این مجموعه و خرید سررسید با مشاوران صبح آگهی در ارتباط باشید.

 

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “سررسید اروپایی چیست؟

 1. مهدیان گفت:

  مطالب عالی! به کار خوب ادامه دهید!
  لطفا راجع به سررسیدهای دیگر هم صحبت کنید.

  1. sobh گفت:

   با سلام و درود
   در مقالات بعدی حتما راجع به سررسیدهای وزیری و رقعی هم صحبت میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *