چاپ

فرایند و قابلیت های چاپ دیجیتال

چاپگر دیجیتال

فرآیند چاپ دیجیتال

در صنعت چاپ دیجیتال دستگاه و ماشین آلات متنوعی تولید شده است. از پرکاربردترین ماشین ها و چاپگرهای دیجیتالی تولید شده، چاپگرهای جوهرافشان و لیزری می باشند. این چاپگرها می توانند تونر را بر روی انواع سطوح زیر نقش نمایند:

 1. کاغذ
 2. کاغذ عکاسی
 3. چوب
 4. شیشه
 5. فوم
 6. سنگ
 7. و …

در اکثر و عموم فرآیندهای چاپ به روش های سنتی جوهر یا تونر به داخل کاغذ نفوذ می‌نماید. اما در بیشتر چاپگر های دیجیتالی این اتفاق نمی افتد. بلکه تنها یک لایه نازک روی سطح چاپی قرار می گیرد. حتی در برخی از این چاپگر ها فایل های چاپ شده با کمک مواد پوششی بر روی سطح چاپی طوری تثبیت می شوند، که در برابر حرارت و یا تابش یووی مقاوم می باشند.

قابليت‌ های چاپ ديجيتال

چاپ ديجيتال به طور کلی با دیگر روش‌های چاپ مانند چاپ افست، فلكسو و گراور متفاوت می باشد. این چاپ با حذف زینک بسیار متفاوت از چاپ افست انجام می گیرد. قابلیت های چاپ دیجیتال به طور کلی عبارتند از:

 1. واسطه چاپی (زینک یا پلیت) در اين شيوه حذف می گردد.
 2. تصویر تشکیل شده برای هر نوبت چاپ، مستقل از نوبت های دیگر خود طراحی و چاپ می شود.
 3. حذف واسطه های چاپی هزينه و زمان آماده‌ سازی را کاهش می دهد.
 4. و …

بدین ترتیـــــب مفـــــهوم و قابلــــــيت‌ جديدی برای چاپ ديجيتال ايـــــــجاد شــــده است كه به طور عــــمده این شـــــیوه را از سایر روش‌های ديــــگر چاپ متمایز می نماید. در روش چاپ ديجيتال پس از تهیه فایل چاپی و چاپ آن برای ایجاد نمونه جدید کافی است فایل قبلی را کپی نموده و پس اعمال تغييرات در نسخه ی كپی شده، حال فایل جديد آماده چاپ می باشد. برخی دیگر از قابليت ‌های مهم چاپ ديجيتال در ادامه این مطلب بیان می گردد.

 1. چاپ اطلاعات متغير از بزرگ‌ترين قابلیت هایی است كه يك چاپگر ديجيتال می تواند در اختيار شما قرار دهد.
 2. زمانی كه هر صفحه وارد مرحله چاپ می شود يك كامپيوتر وجود دارد که به چاپگر می گويد چگونه اطلاعاتی را كه به صورت بيت وارد چاپگر شده‌ است خروجی بگيرد.
 3. نه كامپيوتر و نه دستگاه چاپ به اينكه بيت‌ها شبیه يكديگر هستند يا خير اهميت نمی دهند.
 4. به وسيله پايگاه اطلاعات می توان در هر برگ محتويات متنی و تصويری متفاوت از برگ ديگر چاپ نمود.

سفارشی سازی چاپ

چاپ ديجيــــــتال خدمات جانــــــبی به وجود می آورد. خدمات جديدی نظير پايــــــگاه داده‌ و ارسال اطــــــلاعات شخـــــــصی ســـــازی شده از این خدمـــــات جانــــــبی می باشند. دقیـــــقا به همين عـــــلل است كه فرايندهای سنــــــتی كاهش یافته و چاپ ديجيــــــتال روز به روز در حال پیــــشرفت می باشد. از ابزار مهم چاپ دیجیتال سفارشی ساختن این چاپ است که اين امكان را ايجاد می نماید كه سفارش مشتری درست بر اساس نيازها و علايق وی چاپ شود. اين بدين معناست كه به عنوان مثال شما می توانيد كتابی را که بر اساس سليقه و مشخصات فرد مورد نظر در صفــــــحه ای برای او طراحی کرده اید، چاپ نـــــموده و به وی اهدا نمایید و دیگر ناچار نیســــتیم از پلیت یا زینک که منــــجر به افزایش هزینه ها می شوند، استفاده نماییم.

مزیت های روش دیجیتال

در چاپ دیجیتال به سبب سرعت بالا و حذف موارد اضافه مزیت هایی به وجود آمده است که به طور مختصر به آن ها اشاره می نماییم.

 1. هيچ تصوير فيزيكی تا بعد از خروج هر صفحه از دستگاه چاپ وجود ندارد.
 2. در واقع در این چاپ نیازی به آماده سازی دستگاه وجود ندارد.
 3. مدت زمان آماده ‌سازی كوتاه و ناچیز می باشد.
 4. آماده‌ سازی در دستگاه ديجيتال تا زمانی كه كامپيوتر يك فايل را برای كپی ارسال نكند اتفاق نمی افتد.
 5. پس از ارسال فایل مشخص می شود كه دستگاه هر پيكسل فايل را در كجای سطح به چاپ برساند.
 6. باقی مراحل به قدم قبلی يعنی آماده‌ سازی فايل و تنظيمات انجام شده روی آن بستگی خواهد داشت.

کاربری آسان ماشین چاپ دیجیتال

كاربری آسان ماشين‌ های چاپ از دیگر عوامل مثبت چاپ دیجیتال می باشد. در حالی كه برای كار با ماشين چاپ افست برای آنکه بتوانيم كاری با كيفــــيت به چاپ برســـانيم نياز به يك اپراتـــــور با تجــــربه و ماهـــــر می باشد. اما پای ماشـــــين چاپ ديجيــــتال، نقـــــش اپراتور چـــــندان تاثـــــيرگذار به نظر نمی رسد. موارد زیر مثال هایی از تاثیرگذاری اپراتور چاپ افست می باشند که در چاپ دیجیتال عملا وجود ندارد.

 1. تصويری را كمی پررنگ‌ تر يا كم‌ رنگ‌ تر چاپ نمودن
 2. ورق‌های چاپ شده قبلی را با بعدی ها مقايسه نمودن
 3. تنظیم رنگ و کیفیت کار چاپی روی دستگاه چاپ
 4. و…

در نتیجه از آنجا که موارد فوق در چاپ دیجیتال بر روی ماشين چاپ انجام نمی شوند می توان گفت این چاپ نیازی به اپراتور چاپ ندارد. در واقع تمام  اين ملاحظات بايد در مرحله پيش از چاپ ديجيتال كه همان آماده‌سازی فايل است انجام پذيرد. البته اين موضوع چاپ ديجيتال را از تجربه بي نياز نمي‌سازد. ولي نكته محسوس در اين بین آن است كه صنعت چاپ به کمک تكنولوژی چاپ ديجيتال از حالت تخصصی خارج شده است. در حقیقت با چاپ دیجیتال مشتری بيشتر در امور چاپ دخيل می شود و این روش چاپ منجر به عمومی تر شدن چاپ شده است. شما برای مشاهده خدمات چاپ دیجیتال صبح آگهی می توانید به صفحه این وبسایت مراجعه نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *