تبلیغات

تبلیغات و بازاریابی محتوا

تبلیغات و بازاریابی محتوا

امروزه بازاریابی و تبلیغات مفهوم گسترده ای پیدا کرده است. هر کسب و کاری به دنبال بازاریابی برای فروش بیشتر است. ابعاد گسترده تبلیغات را می توان از تبلیغات چاپی در نظر گرفت و تا تبلیغات آنلاین و شبکه های اجتماعی گسترش داد. بسیاری از مغازه های کوچک نیز با هزینه بسیار پایین و با چاپ کارت ویزیت ساده اقدام به تبلیغات می کنند. حتی شرکت های و بنگاه های اقتصادی در اواخر هر سال با چاپ سررسید تبلیغاتی به عنوان هدیه دست به تبلیغات گسترده ای می زنند. هدف این مقاله آشنایی با بازاریابی و ارتباط آن با تبلیغات می باشد. در ادامه قصد داریم به طور مختصر موارد ذیل را شرح دهیم:

 1. تعریف بازاریابی
 2. نکات ضروری در بازاریابی
 3. مهندسی فروش
 4. ابزار بازاریابی
 5. تبلیغات و بازاریابی
 6. بازاریابی برنامه ریزی شده
 7. نقش اطلاعات در بازاریابی
 8. بازاریابی محتوا
 9. بازاریابی دیجیتالی
 10. شخصی سازی بازاریابی محتوا

بازاریابی

بازاریابی مجموعه ای از فعالیت ها و اهداف، موسسات و سازمان هایی می باشد که با ایجاد ارتباط و ارائه اهداف و برنامه ریزی مبادلات انجام می گیرد. بازاریابی به طور مستقیم فروشندگان را در مقابل خریداران و مشتریان قرار می دهد و این امکان را در اختیار آن ها قرار می دهد تا محصولات، خدمات و ایده های خود را معرفی نمایند و این کار را به گونه ای انجام دهند که مشتریان علاقه مند به خدمات آنان گردند. هدف اصلی بازاریابی جذب مخاطب بوده و این کار باید به گونه ای انجام گیرد که با افزایش مشتری همراه شود. تبلیغات و بازاریابی با افزایش مشتری می تواند رونق کسب و کار و تجارت هر سازمانی را تضمین نماید.

نکات اساسی در بازاریابی:

 1. از دست ندادن مشتریان قدیمی
 2. ارائه پیشنهادات جذاب برای مشتریان بالقوه
 3. توجه به نیاز مخاطب
 4. سازگاری با مخاطب و محیط اطراف
 5. و …

نکته اساسی که در بازاریابی باید به آن توجه نمود از دست ندادن مشتریان قدیمی می باشد. این بدان معناست که شما در بازاریابی نباید تنها به جذب مشتریان جدید بیاندیشید بلکه لازم است همان زمان و هزینه را صرف حفظ مشتریان قدیمی تر نمایید زیرا از دست دادن یک مشتری قدیمی نیاز به صرف هزینه ای چند برابر جهت جذب مشتری جایگزین می باشد و این امر به طور کلی صرفه اقتصادی به همراه نخواهد داشت.

مهندسی فروش

بسیاری بازاریابی را مهندسی فرایند فروش می دانند. به طور کلی تمام فرایند های مربوط به معرفی محصول، یافتن مخاطب و تبدیل نمودن آن به مشتری و در آینده مشتری وفادار نیاز به برنامه ریزی دقیق و منظمی دارد که آن را اصطلاحا مهندسی فروش می نامند.

مهندسی فروش بر پایه اصول زیر شکل می گیرد:

 • بازاریابی چیزی جزء مبادله نمی باشد و مقصود از مبادله رد و بدل شدن نیاز های متقابل می باشد.
 • فروشنده ها ماموران بازاریابی شرکت ها و سازمان ها می باشند و هدفی جزء فروش محصولات خود ندارند.
 • نیاز واقعی فروشندگان پیدا نمودن مشتریان دائمی برای خدمات و محصولات شرکت خود می باشد.
 • در طرف دیگر مشتریانی قرار دارند که به هر حال به محصولات و خدماتی نیاز پیدا می کنند.
 • با ارائه خدمات مورد نیاز مشتریان در واقع به طور غیر مستقیم مخاطب خود را یافته اید.
 • در اینجا تبادل و مبادله ای که صحبت آن بود اتفاق خواهد افتاد.
 • هر دو طرف مبادله باید خواستار چیزی باشند که طرف مقابل در اختیار دارد.

ابزار بازاریابی

بازاریابی امروزه یک هنر و یک دانش است که برای موفقیت در آن نیاز به تجربه و استعداد نیز می باشد. برخورداری از علم روز بازاریابی به شما کمک می کند مشتریان خود را بهتر بشناسید و نیازهای آنان را بهتر درک نمایید و محصوالات خود را در جهت رفع نیازهای آنان معرفی نمایید. هنر بازاریابی شما را از سایر بازاریابان متمایز می نماید و در زمره موفق ترین بازاریابان در حیطه شغلی خود قرار می دهد. تلفیق هنر و تجربه کمک می کند شما در زمان مناسب در جای مناسب به جذب مخاطب و مشتریانی که بالقوه به محصولات شما علاقه مندند بپردازید.

دستاورد بازاریابان موفق ارتقاء و پیشرفت کمپانی و سازمان مربوطه را به همراه خواهد داشت. در پی این پیشرفت ارزش سهام شرکت مربوطه بالا خواهد رفت و از تمام جنبه های اقتصادی سازمانی که از بازاریابان با تجربه و کاربلد استفاده می نماید قطعا آینده ای روشن خواهد داشت. به طور کلی هر بازاریاب لازم است ایزار زیر را در اختیار داسته باشد.

 1. دانش روز بازاریابی
 2. تجربه
 3. هنر و ظرافت
 4. استعداد
 5. و …

تبلیغات در بازاریابی

اگر بگوییم بازاریابی نوعی تبلیغات است بیراه نگفته ایم. زیرا هدف تبلیغات شناساندن محصول و خدمات می باشد و هدف اولیه بازاریابی چیزی جزء معرفی و شناساندن محصول و خدمات نمی باشد. از طرفی دیگر می توانیم ادعاء نماییم تبلیغات نیز نوعی بازاریابی می باشد. در واقع تبلیغات با حک نمودن نام محصول و برند شرکت یا سازمان شما در ذهن مخاطبان آنان را به سمت محصولات شما سوق می دهد. تبدیل نمودن مخاطبین بالقوه به مشتریان وفادار مهمترین هدف تبلیغات می باشد. هدف بازاریابی هم چیزی جزء این نمی باشد.

تبلیغات و بازاریابی ارتباط نزدیک و تنگاتنگی دارند و در یک مسیر جهت بالا بردن ارزش سهام یک کمپانی در حرکت می باشند. تبلیغات و بازرایابی امری کاملا تخصصی و حرفه ای می باشد که جهت انجام آن نیاز به شرکت های ارائه دهنده خدمات تبلیغاتی می باشد. کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی در اغلب زمینه های تبلیغاتی و بازاریابی شرکتی با سابقه و دارای کارنامه ای درخشان در این صنعت می باشد. صبح آگهی با استفاده از بازاریابان با تجربه و متخصصان امور تبلیغاتی، آماده ارائه انواع تبلیغات و خدمات بازاریابی به مشتریان و مخاطبان خود می باشد.

بازاریابی برنامه ریزی شده

بازاریابی امروزه بسیار پیشرفت نموده است و با ابزار و روش های سنتی راهی جزء فنا و نابودی نخواهد داشت. امروز بازاریابی برنامه ریزی شده سرلوحه کار بازاریابان می باشد. برنامه ریزی بازاریابی تنها با دسترسی به اطلاعات به دست می آید. اغلب مردم زمان حال را عصر و هزاره اطلاعات می دانند و برگ برنده را در دست کسانی می بینند که به اطلاعات بیشتری دسترسی دارند. اطلاعات در زمینه بازاریابی نیز بسیار با ارزش است و به شما کمک می کند مشتریان آینده خود را شناسایی نمایید.

در واقع اطلاعات زمان حال می تواند منجر به پیش بینی آینده گردد. برنامه ریزی در زمینه بازاریابی بر اساس همین پیش بینی ها انجام می گیرد. به طور نمونه اگر همسایه شما سالهاست از یک ماشین استفاده می نماید امکان آنکه در سال آینده ماشین جدیدی بخرد چقدر است؟ اگرچه پیش بینی آینده تنها با حدس و گمان همراه می باشد اما برخی از این حدسیات از احتمال وقوع بالایی برخوردارند و بی توجهی به آن ها قطعا عواقب خوبی به همراه نخواهد داشت.

اطلاعات و بازاریابی

ایالات متحده در سال گذشته یعنی سال 2018 میلادی بیش از 40 میلیارد دلار در زمینه برنامه ریزی بازاریابی هزینه نمود. این رقم نسبت به سال گذشته بیش از 25 درصد افزایش داشته است. شاید لازم است بپرسیم چرا چنین هزینه های گزافی در این زمینه صورت می گیرد؟ در واقع دلیل اصلی آن این است که ایالات متحده به ارزش اطلاعات و پیش بینی رفتار انسان ها در آینده پی برده است و با هزینه هایی که امروز در این بخش انجام می دهد انتظار سود های چند برابری در آینده ای نه چندان دور را می کشد.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا اگر چه یک فرایند قدیمی می باشد اما امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بازاریابی محتوا همانطور که از نامش پیداست بر پایه برخورداری از محتوا و اطلاعات بنا شده است. هرچه این محتوا تازه تر و اطلاعات دسته اول تر باشند شما در این روش بازاریابی موفق تر خواهید بود. در این بازاریابی لازم است شما به رویکرد و نتایج سایر آگهی های هم تراز با حرفه خود با توجه بیشتری بنگرید و آن ها را به طور کامل آنالیز نمایید و نتایج به دست آمده را در بازاریابی خود دخیل نمایید.

تبلیغات امروز نه تنها هزینه مازاد نمی باشد بلکه سرمایه گذاری ای مناسب در تجارت می باشد که غالبا اگر درست انجام گیرد موجب سوددهی بیشتـــر هر کمپانـــی یا شرکتــــی خواهد شد. هزینه نمودن در تبلیغات و فرایند های بازاریابی موجب تسریع زمان رشد یک شرکت می گردد و سود دهی آن را از نظر زمانی جلو می اندازد.

تبلیغات و بازاریابی دیجیتالی

بازاریابی دیجیتال و بازاریابی آنلاین امروزه بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و به طور نسبی جایگزین بازاریابـــی سنتی شده است. بازاریابی آنلایــــن در واقــــع شیـــــوه ای از بازاریابی می باشد که به خدمات متکی به اینترنت وابسته می باشد. در این بازاریابی از ابزار زیر استفاده می گردد:

 1. سایت ها
 2. وبسایت ها
 3. شبکه های اجتماعی
 4. و …

این ابزار عرصه را برای فروش و تبلیغ محصولات و خدمات در این زمینه فراهم نموده اند. در واقع آن ها بستری مناسب در مسیر بازاریابی و ارائه خدمات می باشند. بازاریابــی آفلایـــن نیز که به ابـــزار الکترونیکــی وابستـــه است که بی نیاز به اینترنــت می باشنـــد نوع دیگـــری از بازاریابـــی می باشـــد. مهمترین بازاریابی آفلاین بازاریابی تلفنی می باشد که بسیار رواج یافته است.

شخصی سازی بازاریابی

در سالهای اخیر بازاریابی محتوا به سمت شخصی سازی سوق پیدا کرده است و دیگر مانند گذشته جنبه عمومی ندارد. در واقع شما برای جذب هر مخاطب لازم است از شیوه ای خاص استفاده نمایید که برای افراد دیگر فاقد ارزش می باشد. اغلب رسانه های اجتماعی امروزه برای جذب مخاطب بیشتر سعی در ارائه خدماتی بهتر و نوین تر دارند. در این راه تنها آن هایی موفق می شوند که از ایده های متناسب با روحیات و اخلاقیات مخاطبان استفاده نمایند و آن ها را راضی از خدمات خود نمایند. بازار رقابت در تمام کسب و کار ها بسیار گسترده شده است و خارج نشدن از عرصه کاری بس دشوار می باشد.

تبلیغات و بازاریابی اصولی می تواند شما را در بازار رقابت حفظ نماید و از سایر رقبای خود پیش بیاندازد.در واقع صنعت دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتالی به رشد خود ادامه خواهد داد و خلاقیت و نوآوری می تواند در بهبود آن موثر واقع شود. امروز همگان با چشم باز وارد دنیای رقابت و تبلیغات می شوند و داشتن چشم باز به معنی برخورداری از اطلاعات کارآمد می باشد. دیگر عرصه تبلیغات کورکورانه و بازاریابی با چشمان بسته به سر آمده است و وقت آن رسیده تبلیغات از اصول نوینی پیروی نماید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *