چاپ

تفاوت چاپ دیجیتال با سایر چاپ ها

چاپ دیجیتال صبح آگهی

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یک روش چاپی می باشد که عموما در تیراژهای پایین انجام می گیرد. این روش چاپی بر اساس جدید ترین و بروزترین تکنولوژی های صنعت چاپ به وجود آمده است. در این روش از مجهزترین دستگاه های انتشار رایانه ای مانند پرینتر های رنگی و … استفاده می گردد. عموم ماشین آلات این چاپ با اتصال به یک رایانه (مانند پرینتر های خانگی) و کمک برخی از نرم افزارهای رایانه ای کار می کنند. این نرم افزار ها باعث می شوند تا از دستگاه چاپ دیجیتال موجود بهترین استفاده را ببریم و در بالا رفتن کیفیت نهایی کار چاپی تاثیر به سزایی دارند. چاپگر های لیزری، چاپگر های لارج فرمت و جوهر افشان حرفه ای نمونه های دیگری از چاپگر های دیجیتال می باشند.

چاپ دیجیتال همواره پس از تقاضا امکان چاپ با سرعت بالا در هر تیراژی را ممکن نموده است. همچنین امکان تغییر طرح و رنگ و محتویات مد نظر در هر برگ را در اختیار کاربر قرار می دهد. یکی دیگر از مزایای چاپ دیجیتال کم کردن دخالت انسان در فرایند چاپ می باشد. و از آنجا که بیشتر عملیات به وسیله ماشین های چاپگر انجام می گیرد. لذا سبب صرفه جویی در نیروی کار و بالا رفتن کیفیت چاپ گردیده است. این روش چاپ با بالا بردن تیراژ سعی در رقابت با چاپ افست دارد.

در واقع می توان عنوان کرد یکی از بزرگترین ایراداتی که به این نوع از چاپ گرفته می شود هزینه بیشتر آن در مقایسه با چاپ های سنتی مانند چاپ افست می باشد. اما کافی است به خاطر داشته باشیم این روش سبب صرفه جویی در هزینه های زیادی همچون تهیه پلیت های چاپ می شود. زیرا برخلاف چاپ افست در این چاپ احتیاجی به این پلیت ها نمی باشد.

نحوه عملکرد

نحوه عملکرد چاپ دیجیتال را به طور مختصر بیان می نماییم.:

 1. ابتدا دستگاه چاپ به رایانه ای که موارد آماده چاپ را در اختیار دارد متصل می گردد.
 2. سپس کامپیوتر مذکور موارد چاپی بیان شده را به دستگاه چاپ می فرستد.
 3. در نهایت چاپگر موجود آن اطلاعات را چاپ می نماید.

پرینترهای خانگی نمونه ای بارز از دستگاه چاپ دیجیتال می باشند که عموم مردم با آن ها آشنایی دارند. لازم به ذکر است در اغلب روش های رایج برای چاپ از فن آوری دیجیتال به نوعی استفاده می شود ولی چون تمام اطلاعات قابل چاپ را دریافت نمی کنند نمی توان آن ها را چاپ دیجیتال نامید. به طور نمونه جهت ساخت فیلم و زینک و … در چاپ افست از این فن آوری استفاده می گردد. لذا به سبب وجود تعدادی کنترل کننده دیجیتالی در ماشین چاپ که دارای ارتباط غیر مستقیم می باشند، نمی توان آن را چاپ دیجیتال نامید. در حقیقت تنها می توان آن را یک استفاده غیر مستقیم از فن آوری دیجیتال دانست. تنها زمانی به یک دستگاه چاپ، چاپ دیجیتال می گوییم که دستگاه مورد نظر اطلاعات رایانه را بصورت دیجیتالی و به طور مستقیم دریافت کرده و سپس آن ها را چاپ نماید.

انواع متفاوتی از دستگاه های این روش چاپی در بازار موجود می باشد. این ماشین آلات هر یک دارای تکنولوژی متفاوتی می باشند. به طور مثال چاپگرهای جوهر افشان و چاپگرهای لیزری هر دو قابل اتصال به یک رایانه می باشند. اما تکنولوژی به کار رفته در آن ها با یکدیگر تفاوت های زیادی دارد.

تفاوت دیجیتال با افست و لترپرس

لترپرس و خدمات چاپ افست یکی از انواع چاپ می باشد که در مرکز صبح آگهی ارائه می شود. تفاوت های اساسی این چاپ با چاپ های افست و لترپرس (چاپ مسطح) عبارتند از:

 1. فرآیند این چاپ به دلیل حذف لیتوگرافی کوتاهتر از چاپ های افست و لترپرس می باشد.
 2. در چاپ های سنتی هزینه چاپ به تیراژ و تعداد برگ های چاپ شده وابسته می باشد.
 3. در چاپ به روش دیجیتال هزینه چاپ برای هر برگ چاپی هزینه ای ثابت می باشد.
 4. درواقع در این چاپ هزینه نهایی به تعداد نسخه‌های چاپ شده ارتباطی ندارد.
 5. این چاپ سبب کاهش مواد باطله مانند: کاغذ و مواد شیمیایی می شود.
 6. از آنجا که از پلیت استفاده نمی شود، می توان در هر دور چاپ، فایل چاپی را تغییر داد.

کاربرد و مزایا

 1. حذف پلیت در چاپ دیجیتال سبب به وجود آمدن امکان چاپ در تیراژ پایین با هزینه کم شده است.
 2. در این چاپ می توان تنها یک نسخه با هزینه کم چاپ نمود.
 3. در روش های سنتی امکان چاپ یک نسخه با هزینه پایین ممکن نبود.
 4. چاپ دیجیتال در مواردی همچون ساخت نمونه و چاپ محصولات با تعداد کم بسیار کاربردی می باشد.
 5. چاپگر های دیجیتال برای چاپ تعداد بسیار بالای برگ ساخته نشده اند.
 6. با توجه به هزینه و سرعت کار، چاپ دیجیتال در تیراژ محدود بسیار به صرفه و مفید می باشد.
 7. در واقع چاپ دیجیتال سبب به وجود آمدن چاپ شخصی شده است.
 8. از سال 2010 با کمک تکنولوژی نانو فناوری های تازه ای در چاپ دیجیتال بکار گرفته شد.
 9. به وسیله فناوری نانو چاپگر های دیجیتال جوهر افشان توانستند محدودیت های زیادی را در زمینه سرعت و همچنین هزینه تولید از بین ببرند.

به طور کلی در چاپ دیجیتال به علت وجود امکان تیراژ محدود در چاپ هر شخص می تواند هر مورد چاپی خود را متفاوت با مورد قبلی چاپ نماید. به طور مثال: یکی از کاربرد های این چاپ کارت تبریک‌ های شخصی شده با تصاویر متفاوت می باشد. در واقع این قابلیت به ما امکان چاپ اطلاعات متغیر و متفاوتی را در هر سطح چاپ می دهد. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *