تبلیغات

فریم ورک آر.ای.سی.ای در دیجیتال مارکتینگ

فریم ورک RACE

فریم ورک RACE

فریم ورک آر.ای.سی.ای یک ساختار یا روش برنامه ریزی در دنیای دیجیتال مارکتینگ می باشد که با تقسیم نمودن بازاریابی دیجیتال به چهار حوزه مهم امکان مدیریت هر یک را مهیا ساخته است. در واقع مدیریت دیجیتال مارکتینک به طور مستقیم کاری بس دشوار و تقریبا غیر ممکن می باشد. اما با استفاده از این روش می توان هر یک از حوزه های دیجیتال مارکتینگ را به طور جداگانه مدیریت نمود. واژه RACE مخفف چهار لغت زیر می باشد که هر یک تشکیل دهنده بخشی از فعالیت های دیجیتال مارکتینگ می باشند. این چهار بخش عبارتند از:

 1. Reach
 2. ACT
 3. Convert
 4. Engage

بخش اول REACH

اولین بخش از مدل فریم ورک RACE بخش Reach می باشد. این واژه به طور کلی بیانگر افزایش می باشد و در اینجا مقصود آن افزایش آگاهی مخاطب در بازاریابی آنلاین و دنیای دیجیتال مارکتینگ می باشد. در واقع ایجاد و افزایش آگاهی و دسترسی اولین قدم تبلیغاتی در بازاریابی آنلاین و آفلاین می باشد. حرف R از واژه Reach به اولین قدم در بازاریابی آنلاین اشاره دارد که هدف آن چیزی جزء افزایش آگهی مخاطب از برند، خــدمات و محصـــولات شما نمی باشد. این افزایـــش آگهـــی در این مدل تبلیغـــاتی لازم است از طریق فضاهـــای آنلاین مانند وبسایت ها و شبکه های اجتماعی صورت گیرد تا ارتباط آن با دنیای دیجیتال حفظ شود. در این بخش از فریم ورک RACE می توان از انواع رسانه های اجتماعی، رسانه های پولی و … استفاده نمود. مهمترین شاخص هایی که لازم است به آن ها توجه شود عبارتند از:

 1. تعداد بازدید ها
 2. ارزش بازدید ها
 3. و …

بخش دوم ACT

این بخش برگرفته از لغت ACT که مخفف لغت Interact و به معنی تعامل می باشد تشکیل شده است. همانطور که از معنی این لغت مشخــص است هــدف این قسمــت ایجـاد تعامل متقابل با مشتــریان و مخاطبیـــن می باشد. در این مرحــله لازم است تعـــامل برند با مخاطـــب به گـــونه ای انجـــام گیــــرد که مخاطـــب به مقـــدار کافی به برنـــد شمـــا علاقه مند شود. در واقـــع رسیــــدن به این هـــدف در بازاریابی آنلاین و به وسیله شبکه های اجتماعی و وبسایت ها کار ساده ای نمی باشد. سازمان ها جهت افزایش علاقه مندی مخاطبان خود و بالا رفتن فروش برند خود لازم است این مرحله از فریم ورک را به درستی رعایت نمایند تا با ایجاد علاقه در مخاطبان بالقوه آنان را به مشتریان دائمی کمپانی خود تبدیل نمایند.

این مرحله از فریم ورک RACE پس از آشنایی مخاطب با برند شما انجام می گیرد. در اولین مرحله این پروسه تبلیغاتی مخاطب از برند و محصولات شما آگاه می شود. حال وی نیاز به اطلاعاتی دارد تا بتواند برند شما را با سایر برند های موجود در بازار مقایسه نماید. مخاطب باید بداند با چه سازمانـــی طرف است و معیـــار و میزان آن ســـازمان را بسنجـــد. ایجاد تعامل و ارسال اطلاعات به صورت آنلاین برای مخاطب موجب می شود مخاطب از این اطلاعات بهره مند می شود. جهت انجام این کار بهتر است از محتوای جذاب و المان های انگیزشی مناسب در بازاریابی آنلاین استفاده شود. محتواهای جذاب و سرگرم کننده می توانند شامل متون، تصاویر و فیلم ها باشند.

شبکه های اجتماعی

مطلب دیگری که در این بخش حائز اهمیت می باشد مربوط به دنبال کنندگان شبکه های اجتماعی می باشد. بالا بودن نرخ پست های منتشر شده در این فضـــاها و بیشتـــر شدن اشتراک گــذاری ها نشانگــر موفقیـــت در این بخـــش از پروســه فریم ورک RACE می باشد. همچنــین از شاخص های مورد توجه این بخش می توان به موارد زیر اشاره نمود که توجه به آن ها و نتایج آن ها لازم الاجرا می باشد.

 1. میزان نرخ پرش (bounce rate)
 2. مجموعه فعالیت های صورت گرفته توسط کاربر در سایت شما
 3.  و …

بخش سوم Convert

حرف C برگرفته از لغت Convert به معنی تبدیل بوده و مقصود آن در اینجا تبدیل نمودن مخاطبین بالقوه به مشتریان بالفعل می باشد. این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار می باشد زیرا تبدیل نمودن مخاطب به مشتری قدم بسیار با ارزشی در بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ می باشد. این بخش که به آن مرحله خرید نیز می گویند می تواند با استفاده از ابزار دیجیتالی و به صورت آنلاین با استفاده از فروشگاه های آنـــلاین صورت پذیرد. این بخـــش نیز ماننـــد سایر بخــش های فریم ورک دارای چند شـــاخص با اهمیـــت مـــی باشــد که در ذیل به برخی از آن ها اشاره می نماییم:

 1. پر کردن فرم
 2. فروش محصولات و خدمات
 3. و …

بخش چهارم Engage

بخش چهارم فرایند فریم ورک RACE در واقع طولانی ترین و مهمترین مرحله این پروسه می باشد. در این مرحله هدف اصلی حفظ مخاطبینی می باشد که برای اولین بار از محصولات شما استفاده نموده اند. در واقع با نگه داشتن این مشتریان و تبدیل نمودن آن ها به مشتریان دائمی قدم بزرگی در دنیای دیجیتال و تبلیغات آنلاین برداشته اید. در این مرحله لازم است بستری فراهم سازید تا مخاطب و مشتریان نسبت به برند شما حس وفاداری داشته باشند. بدین ترتیب مشتریان به خرید های چند باره از محصولات شما روی می آورند و از خدمات شرکت شما برای مدت زمانی طولانی استفاده می نمایند.

در این روش نوین دیجیتال مارکتینگ اگر مشتریان از محصولات شما راضی باشند با خرید آن ها و اشتراک گذاری محتوای آن ها در شبکه های مجازی به نشر اخبار محصولات شما می پردازند و بدین ترتیب شما در این مرحله از بازاریابی آنلاین موفق عمل نموده اید. در مرحله حفظ مخاطب بهتر است شاخص های زیر را رعایت نمایید تا در انجام ماموریت خود موفق تر عمل نمایید:

 1. به اشتراک گذاری محتوا
 2. خرید مجدد محصولات
 3. و …

فریم ورک تلفیقی

فریم ورک RACE اگرچه یک مدل بازاریابی در دنیای دیجیتال مارکتینگ می باشد. اما زمانی به بیشترین بازدهی خود خواهد رسید که تلفیقی از بازاریابی سنتی و بازاریابی آنلاین را در بر بگیرد. به طور نمونه مرحله سوم فریم ورک RACE توسط بازاریابان فروش و تعامل متقابل آن ها با مخاطبین بسیار کارآمدتر از فروش آنلاین می باشد. متقاعد ساختن مخاطبین بالقوه و تبدیل نمودن آن ها به مشتریان بالفعل توسط این افراد و به صورت حضوری بسیار ساده تر از زمانی می باشد که قصد دارید مخاطبی را در فضای مجازی راضی به خرید محصولات خود نمایید.

امروزه تمام امور و فعالیت های اقتصادی در فضای دیجیتال مارکتینگ اعم از طراحی، برنامه ریزی، مدیریت و اجرای پروسه تبلیغاتی لازم است بر اساس مدل فریم ورک RACE انجام شوند. از آنجا که غالب شرکت ها و سازمان ها از استراژی خوب و مناسبی در دیجیتال مارکتینگ بهره نمی بردند. مدل فریم ورک RACE به وجود آمد. این مدل شامل فرایندی منسجم و منظم بود و دقیقا به همین علت به سرعت توسط اکثر کمپانی هایی که در دنیای دیجیتال مارکتینگ فعالیت می نمودند مورد استقبال و استفاده قرار گرفت. بدین ترتیب ابزار مدیریت پروسه در دیجیتال مارکتینک در اختیار صاحبان این پروژه ها قرار گرفت و استراتژی مناسبی جهت طراحی و انجام پروژه های دیجیتال مارکتینگ شکل گرفت.

فریم ورک RACE و سئو

 • فرایند فریم ورک RACE یک راهکار عملی برای بهبود سئو  سایت می باشد.
 • فریم ورک RACE به بالا بردن رنک سایت در نتایج جستجوی گوگل کمک می نماید.
 • هدف هر کسب و کاری بهینه سازی فعالیت های اقتصادی جهت رشد سود و کاهش هزینه های تولید می باشد.
 • در مقاله آتی قصد داریم نکات ضروری برای بهبود سئوی سایت با کمک شیوه فریم ورک RACE  را شرح دهیم.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *