تبلیغات

تبلیغات در دنیای تجارت (پارت 3)

آگهی تبلیغاتی

در پارت دوم این مقاله به رسانه ها و نقشی که در تبلیغات دارند اشاره نمودیم. در این مقاله پیرو مطالب گذشته قصد داریم انواع رسانه های سنتی و نوین را مورد بررسی قرار دهیم و پس از نگاهی به ماهیت آگهی تبلیغاتی، تبلیغات موبایلی را نیز که در دسته تبلیغات آنلاین جا دارند را از نظر بگذرانیم.

رسانه های سنتی

رسانه های سنتی بخش عمده ای از تبلیغات را در بر دارند. این رسانه ها به طور کلی نمایش دهنده تبلیغات شما برای مخاطبان می باشند. در واقع مقصود از رسانه تنها تلویزیون و رادیو نمی باشد رسانه های سنتی انواع گوناگونی دارند که پرکاربردترین آن ها عبارتند از:

 1. تلویزیون
 2. رادیو
 3. سینما
 4. روزنامه
 5. هفته نامه
 6. ماهنامه
 7. آگهی نامه
 8. بیلبورد ها
 9. نقاشی های دیواری
 10. تبلیغات محیطی
 11. پوسترها
 12. و …

رسانه های نوین

رسانه های نوین عموما رسانه هایی می باشند که فعالیت آن ها بر پایه اتصال به اینترنت می باشد. سایت ها، وب سایت ها و شبکه های اجتماعی نمونه هایی از این رسانه ها می باشند که بستری مناسب جهت ارائه انواع آگهی های تبلیغاتی و تبلیغات شما مهیا ساخته اند. در واقع تبلیغات آنلاین موجب ارتقاء سطح کیفی و کمی تبلیغات گردیده و آن را متحول نموده است. تبلیغات موبایلی نیز در دسته تبلیغات نوین جای می گیرد که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

تبلیغات چاپی

تبلیغــات چاپی همانطــور که در مقاله ای با عنوان ضرورت تبلیغات چاپی ذکر گردید تبلیغاتــی می باشنـد که در مجلات، روزنامه ها و … منتشر می شوند. این تبلیغــات ارتبــاط تنگاتنگــی با صنعت چاپ دارنــد و بی شــک یکــی از پرکاربــردترین و گستــرده ترین انــواع تبلیغــات رســانه های سنتی می باشند.

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی تبلیغاتی می باشند که در فضای باز عرضه می شوند. عموم تبلیغات در خیابان ها و فضاهای باز از این نوع تبلیغات می باشند. عمده ترین آگهی های تبلیغاتی که در تبلیغات محیطی یا خیابانی استفاده می شوند، در یکی از دسته های زیر گنجانده می شوند.

 1. بیلبورد ها
 2. نقاشی های دیواری
 3. ایستگاه های اتوبوس
 4. دو طرف اتوبوس ها
 5. درب های تاکسی ها
 6. بدنه هواپیماها
 7. و ….

بیلبورد ها سازه های بزرگی می باشند که جهت نمایش به عابرین و رانندگان برپا می شوند. اگرچه این سازه های تبلیغاتی یکی از تبلیغات پرهزینه می باشند اما تاثیر گذاری آن ها روی مخاطبین بسیار بالا می باشد. از این رو این روش تبلیغاتی یک روش محبوب نزد صاحبان کسب و کار می باشد. سایر تبلیغات خیابانی نیز با هدف تاثیر بر روی ذهن مخاطب در مکان های عمومی عرضه می شوند. به عنوان نمونه پخش تراکت تبلیغاتی در محیطی که مخاطبان شما حضور دارند بسیار موثر و کارا است.

تبلیغات افراد مشهور

تبلیغات را از جهات دیگر نیز می توان مورد بررسی قرار داد. به عنوان نمونه تبلیغاتی که توسط سلبریتی ها انجام می گیرد، خود نوعی از تبلیغات می باشد که به تایید مشهور معروف می باشد. در این نوع تبلیغات کمپانی ها به سراغ افراد معروف و شناخته شده می روند و با اخذ قراردادهایی آنان را ترغیب به استفاده از محصولات خود می نمایند. زمانی که یک سلبریتی از محصولی خاص استفاده نماید افکار عمومی به پذیرش آن محصول روی می آورند. تبلیغات به وسیله تایید مشهور از تبلیغات کاربردی و پربازده می باشد و نتیجه سودآوری برای مالک کسب و کار تبلیغ کننده خواهد داشت. لذا شما گاها افرادی را ملاحظه می کنید که با چاپ بنر تبلیغاتی و تصاویر سلبریتی های اقدام به تبلیغ محصول خود می کنند.

آگهی تبلیغاتی

به طور کلی به بسته تبلیغاتی شما خواه یک پوستر تبلیغاتی باشد یا یک تیزر کوتاه و یا … یک آگهی تبلیغاتی می گویند. در واقع پیام تبلیغاتی شما به هر شیوه ای که عرضه شود یک آگهی تبلیغاتی نامیــده می شود. آگهــی تبلیغاتی همان طور که از نامـش پیداست هدف اصلی آن ایجاد آگاهی در مخاطب مــی باشد و از آنجــا که جنبه تبلیغــاتی دارد به آن آگهــی تبلیغاتی می گویند. ساخت و تولید آگهی تبلیغاتی کار چندان پیچیده ای نمی باشد. با این حال برای ساخت یک آگهی مناسب و متناسب با حرفه خود لازم است اصول زیر را در نظر بگیرید:

 1. مخاطبان آگهی خود را از نظر سطح اجتماعی و روان شناختی بسنجید.
 2. میزان علاقه مندی مخاطب به محصولات خود را تخمین بزنید.
 3. برند و محصول خود را در جایگاه مناسبی از تبلیغ به نمایش بگذارید.
 4. اهداف شرکت و کمپانی را برای ایجاد آگهی مشخص نمایید.
 5. بازار هدف تبلیغات خود را در آگهی تبلیغاتی لحاظ نمایید.
 6. از پیام ها و جملات متقاعد کننده در آگهی خود استفاده نمایید.
 7. برای مخاطب امکان برقرای ارتباط با سازمان خود را مهیا سازید.
 8. از طراحان حرفه ای جهت ساخت آگهی تبلیغاتی خود استفاده نمایید.

تبلیغات آنلاین

اولین قدم در تبلیغات آنلاین به وسیله پست الکترونیک برداشته شد. ایمیل های ناخواسته ای با نام اسپم ایمیل که از سال 1978 تاکنون برای کاربران ارسال می شوند، در واقع آغازگر تبلیغات آنلاین بوده اند. این تبلیغات امروزه بسیار گسترده شده اند به گونه ای که حجم عظیمی از تبلیغات مربوط به تبلیغات آنلاین را شامل می شوند. امروز علاوه بر ایمیل های اسپم، بنرها، تیزرهای تبلیغاتی، شبکه های اجتماعی و … دیگر انواع تبلیغات آنلاین می باشند که مورد استفاده قرار می گیرند. یکی دیگر از تبلیغات نوین تبلیغات موبایلی می باشد که امروزه به دو صورت آفلاین و آنلاین انجام  می شود.

تبلیغات موبایلی

پیشرفت چشمگیر تبلیغات اینترنتی و دیجیتالی سهم عمده ای از بازار تبلیغات را به خود اختصاص داده است. در واقع توسعه گوشی های هوشمند دلیل اصلی این پیشرفت می باشد. تلفن های همراه به دلیل دسترسی آسان به اینترنت در هر زمان و هر مکانی بستری مناسب جهت درج آگهی های تبلیغاتی فراهم آورده اند.

طبق آخرین آمار به دست آمده در سال 2018 در ایالات متحده بیش از 65 درصد تبلیغات دیجیتالی مربوط به سیستم عامل گوشی های موبایل بوده است. این در حالی است که تبلیغات موبایلی بیش از 33 درصد کل تبلیغات را در کشور آمریکا شامل شده است. این مقدار که برابر با یک سوم کل تبلیغات صورت گرفته در سال 2018 در این کشور می باشد حتی از تبلیغات تلویزیونی که عموما بیشترین نرخ تبلیغات را به خود اختصاص می داده است فراتر می باشد. کارشناسان صنعت تبلیغات اعتقاد دارند تا سال 2022 نرخ تبلیغات موبایلی در ایالات متحده به بیش از 47 درصد از کل تبلیغات خواهد رسید و این مقدار چیزی در حدود نیمی از کل تبلیغات این کشور خواهد بود.

تبلیغات موبایلی اگرچه به صورت آفلاین نیز انجام می گیرند اما عمده فعالیت های آن مربوط به تبلیغات آنلاین می باشد. پوشش دهی اینترنت در هر زمان و هر مکان و دسترسی آسان به انواع شبکه های اجتماعی و سایت ها و وب سایت های گوناگون، این وسیله را به ابزاری مناسب جهت تبلیغات آنلاین تبدیل نموده است. امروزه درج انواع آگهی های تبلیغاتی در رسانه ای چون تلفن همراه بسیار رایج می باشد و تقریبا تمامی کسب و کارها از آن استفاده می نمایند.

بازاریابی

عمده مطالب مربوط به بازاریابی و انواع آن و همچنین ارتباط آن با تبلیغات در مقاله های پیشین این سایت مطرح گردیده است. بنابراین در این مقاله تنها به اشاره ای مختصر به این مطلب کفایت می نماییم. بازاریابی در واقع یک شیوه تبلیغاتی می باشد که جهت عرضه بیشتر محصول و فروش بالاتر آن به کار می رود. بازاریابی امروزه بسیار گسترده شده است. در دانشگاه ها تدریس می شود و دارای تکنیک های متفاوتی می باشد. یکی از روش های بازاریابی کارآمد بازاریابی برنامه ریزی شده می باشد. در این بازاریابی کلیه مراحل فروش و جذب مشتری و تکنیک های به کارگیری در بازاریابی از پیش تعیین می شوند و تمامی مراحل فروش طبق برنامه ریزی زمانی مشخص انجام می گیرد.

امروزه تبلیغــات فراتر از حد تصــور رشــد نمــوده است و در تمامی صنــایع تاثیرگــذار بوده اســـت. در این عصــر که به عصر تبلیغات نیز معــروف می باشد جهت برخورداری از کسب و کار موفق و سودآور نه تنها نیاز به تبلیغ دارید بلکه لازم است از بهترین روش های تبلیغاتی و به صورت کاملا اصولی و دقیق استفاده نمایید. امروزه آگهی تبلیغاتی شما می تواند ارزش سهام شما را چند برایر نماید و در صورت استفاده از یک آگهی نادرست ممکن است تمامی کسب و کار شما با خطر ورشکستگی مواجه شود. بنابراین با توجه به این که تبلیغات امری تخصصی و حرفه ای شده است، حتما تبلیغات خود را به شرکت های فعال و معتبر در این زمینه بسپارید تا بهترین شیوه های تبلیغاتی را برای شما به انجام برسانند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *