چاپ

تبلیغات چاپی چیست؟ و چه کاربردی دارد

چاپ و تبلیغات

تبلیغات چاپی به طور کلی به تبلیغاتی گفته می شود که پس از طراحی گرافیکی بر روی کاغذ و سایر سطوح به چاپ می رسند. تبلیغات چاپی از جایگاه ویژه ای در بازاریابی سنتی و درج آگهی های بازرگانی برخوردار می باشند. این تبلیغات امروزه بسیار گسترده می باشند و در سرتاسر دنیا مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته اند. عموم تبلیغات چاپی که امروزه بسیار فراگیر می باشند عبارتند از:

 1. بنر
 2. ماهنامه
 3. آگهی نامه
 4. کاتالوگ
 5. بروشور
 6. پوستر
 7. تراکت
 8. کارت ویزیت
 9. ست اداری
 10. سربرگ
 11. پاکت
 12. فاکتور
 13. لیبل
 14. و …

تبلیغات چاپی روی انواع کاغذ به چاپ می رسند لذا نسبت به نیاز خود و هدفی که از استفاده از این تبلیغات دارید می توانید جنس کاغذ و ابعاد آن و روش مورد نظر خود را انتخاب نمایید. کیفیت تبلیغات بسته به کاربرد آن متفاوت می باشد. در ادامه این مطلب به بررسی هر یک از انواع تبلیغات چاپی و کاغذ مناسب با آن می پردازیم.

بنر

تبلیغات بنری که در طیف متنوعی از صنایع در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، راهی عالی برای انتقال پیام های اصلی برند شما در مقیاس بزرگ است. بنر به دلیل تطبیق پذیری، گستره ضخامت و کیفیت فوق العاده آن بسیار محبوب است و آن را به یک ابزار تبلیغاتی عالی تبدیل می کند. بیلبورد ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

 • بنرهای استیج
 • بنرهای ساختمانی
 • بنرهای سقفی
 • بنرهای استادیوم
 • بنرهای دیواری
 • بنر های نمایشگاهی
 • بنر های پرچمی

چاپ بنر تبلیغاتی، برای تبلیغات چاپی تاثیر گذاری بسیار زیادی در ذهن مخاطب دارد علاوه بر آن بادوام هستند و  قیمت بسیار مقرون به صرفه ای دارند. لازم به ذکر است که بنر ها تاریخ انقضا ندارند و می توانید دوباره بنر های خود را به صورت هدفمند استفاده کنید.

ماهنامه

ماهنامه یا هفته نامه غالبا به مجلاتی گفته می شود که برای اقشار مختلف جامعه و در زمینه های تخصصی و غیر تخصصی به چاپ می رسند. عموم این مجلات کاربرد عمومی دارند و تقریبا مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرند. مجلات بسته به موضوع و محتوا و درصد مخاطبانی که دارند در تیراژ و صفحات گوناگونی به چاپ می رسند. کاغذ این مجلات از جنس های گوناگونی تهیه می شود. برخی از مجلات دارای کاغذ های گلاسه که مقاوم تر و با کیفیت تر هستند می باشند. این کاغذ ها باعث می شوند تصاویر چاپی با کیفیت و وضوح بهتری به چاپ برسند. اما کاغذ های دیگری نیز در مجلات استفاده می شوند که شباهت زیادی به کاغذ روزنامه دارند اگرچه کمی مقاوم ترند. اما کیفیت کاغذ های گلاسه را دارا نمی باشند.

مجلات چه از نوع عمومی و چه از نوع اختصاصی محل مناسبی جهت درج آگهی و پیام های بازرگانی می باشند. تیراژ و محبوبیت این مجلات می تواند در نرخ آگهی ها اختلاف ایجاد نماید. اما به طور کلی ماهنامه ها ابزاری مناسب در تبلیغات چاپی می باشند و تبلیغات شما را برای عموم مخاطبان خود عرضه می نمایند.

آگهی نامه

آگهی نامه ها نیز مانند مجلات عمومی می باشند با این تفاوت که هدف آن ها تنها چاپ آگهی و تبلیغات می باشد. این مجلات که عموما به طور تخصصی به چاپ می رسند برای ارائه به عموم مردم چندان جالب توجه نمی باشند. اما در بازار مربوطه بسیار پرطرفدار هستند. عموم صاحبان کسب و کار با مراجعه به این آگهی نامه ها از بازار کاری خود اطلاعات لازم را به دست می آورند و با محصولات جدید آشنا می شوند.

کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی که در زمینه تبلیغات و ارائه این آگهی نامه ها سالهاست در حال فعالیت می باشد. امروز توانسته در پنج زمینه تخصصی مجلات تبلیغــاتی خود را به چاپ برســاند و آن ها را عرضـــه نمایـــــد. این آگهـــی نامه ها به طور کلــی دارای ویژگــی های ذیل می باشـــــند که آن ها را به یکی از بهتــرین ابزار تبلیغات و تبلیغات چاپی تبدیل نموده است.

 1. جنس کاغذ آگهی نامه های صبح آگهی بسیار مقاوم تر و با کیفیت تر از مجلات عمومی می باشد.
 2. تمام رنگی بودن کلیه صفحات آن ها نیز یکی از ویژگی های مورد پسند آن ها می باشد.
 3. کیفیت بالای کار چاپی در تبلیغاتی که در این آگهی نامه ها به چاپ می رسند.

کاتالوگ

کاتالوگ ابزاری تبلیغاتی می باشد که یکی از شیک ترین و با کلاس ترین راه های تبلیغات چاپی نیز به حساب می آید. کاتالوگ ها از دو برگ شروع می شوند و بسته به سفارش مشتری می توانند مانند دفترچه ای چند برگی به چاپ برسند. کاتالوگ یکی از بهترین روش های معرفی محصولات و خدمات یک شرکت به طور اختصاصی می باشد. جنس کاغذ های به کار رفته در کاتالوگ باز هم با توجه به سفارش مخاطب متغیر می باشد. اما بهتر است از کاغذ های گلاسه با گرماژ بالای 170 گرم استفاده شود تا این کاتالوگ ها از دوام و کیفیت بهتری بهره مند شوند. جنس کاغذ، روکش آن و طراحی حساب شده از مهمترین عوامل تولید یک کاتالوگ مفید و کاربردی می باشد.

اگر قصد سفارش چاپ کاتالوگ را دارید باید بدانید که برای آن بیشتر از چاپ افست و برای مواردی که مخاطب نیاز به چاپ فوری و یا تیراژ کم دارد؛ از چاپ دیجیتال استفاده می شود. نکته ای که حائز اهمیت است این است که کیفیت خدمات چاپ افست بسیار بیشتر از چاپ دیجیتال می باشد و توصیه می شود برای چاپ کاتالوگ خود از چاپ افست استفاده کنید. همچنین باید توجه کنید که کاتالوگی که سفارش می دهید نکات زیر را رعایت کرده باشد :

 • یک کاتالوگ خوب باید بتواند به همه سوالات مخاطب جواب دهد
 • اطلاعات کامل تری نسبت به تراکت و پوستر به مشتری بدهد
 • عکس های استفاده شده در کاتالوگ با متن هماهنگی داشته باشد
 • اگر قصد داشتید که به کاتالوگ خود جلوه بهتری بدهید می توانید از یووی موضعی یا روکش سلفون استفاده کنید،

بروشور

چاپ بروشور تبلیغاتی در واقع همان تراکت می باشد با این تفاوت که خط تا دارد و تا خوردن آن بر اساس این خط تا نظمی در صفحات آن ایجاد نموده است. دیگر ویژگی این خط تا کوچک تر نمودن ابعاد کاغذ اولیه می باشد. از این رو شاید بتوان گفت بروشور از تراکت کاربردی تر می باشد و تبلیغات چاپی مناسب تری را عرضه می نماید. البته نباید فراموش نمود که هر یک از این دو ویژگی کاربرد های خاص خود را دارند. با این حال بروشور غالبا برای بیان جزئیات گزینه مناسب تری از سایر تبلیغات چاپی می باشد. حال اگر شما قصد استفاده از این ابزار تبلیغاتی را دارید بهتر است به این نکات توجه نمایید تا بروشور شما یک آگهی موفق گردد.

 1. بروشور شما حاوی چه مقدار مطالب و محتوا می باشد؟
 2. طراحی متناسب با محتوا و تصاویر باشد.
 3. مطالب را تمیز، با دقت و بدون اشتباه درج نمایید.
 4. فرم و ظاهر متناسب با محتوا را انتخاب نمایید.
 5. تعداد لت ها و سایز اولیه کاغذ مورد استفاده را در نظر بگیرید.
 6. جنس و گرماژ کاغذ را با دقت انتخاب نمایید.
 7. استفاده از کاغذ های ضخیم تر با گرماژ بالای 170 گرم پیشنهاد می شود.
 8. از کاغذ های براق استفاده کنید تا بروشور شما جذبه بهتری داشته باشد
 9. و …

استفاده از بروشور ها در تبلیغات چاپی در واقع به کار بردن چهار هدف می باشد. هدف اول دادن اطلاعات در یک بروشور می باشد. این اطلاعات شامل محصولات و خدماتی می باشد که شرکت شما ارائه می دهد. مورد بعدی تبلیغات می باشد که یک بروشور باید به عنوان یک ابزار تبلیغاتی عمل کرده و محصولات و خدمات شما را تبلیغ کند. هدف بعدی که یک بروشور باید داشته باشد شناسایی کسب و کار شما می باشد. در واقع یک بروشور باید برند و اعتبار کسب و کار شما را نشان دهد. هدف آخر آموزش موضوع توسط بروشور می باشد که باید به بهترین شکل ممکن نحوه استفاده از خدمات یا محصولات شما را به مخاطب منتقل کند.

پوستر

پوستـــر ها تبلیغات چاپـــی ای می باشـــند که عموما جهت چسبـــاندن روی سطــــوحی مانند دیوار یا شیشه استفــــاده می شوند. چاپ پوستــــر تبلیغاتی کاربردی متفــــاوت از تراکـــت و بروشـــور ها دارند و غالبا از آن ها برای تبلیغات در ابعاد وسیع استفاده می شود. سایز پوستر ها بزرگتر از تراکت‌ها می‌باشد. پوستر ها عموما در کاغذهای با گرماژ بالاتری نسبت به تراکت‌ها به چاپ می رسند تا پس از چسباندن به سطوح مختلف از دوام بهتری بهره ببرند. کاغذ پوستر ها غالبا از جنس تحریر و گلاسه می باشد که با توجه به گرماژ های مختلف این کاغذ ها به چند دسته تقسیم می شوند.

ابعاد به کار رفته در پوستر باید به گونه ای باشد که از فاصله دور هم قابل دیدن باشد و مخاطب بتواند به راحتی مطلب و تصاویر موجود در پوستر را ببیند. دلیل این موضوع هم این است که پوستر ها بیشتر برای چسباندن بر روی دیوار مورد استفاده قرار می گیرند و به همین دلیل باید در سایز های بزرگ طراحی شوند تا باعث جذب مخاطبان شود. به طور کلی استفاده از پوستر برای تبلیغات یک راه حل بسیار عالی می باشد چرا که اطلاعات لازم را در اختیار مخاطب می گذارد بدون آن که وقت زیادی بگیرد. شما به راحتی می توانید پوستری طراحی و چاپ کنید و آن را در اماکن شلوغ مانند گرد همایی ها و یا همایش ها به کار بگیرید و مخاطبان زیادی را جذب کنید.

تراکت

تراکت برگه ای چاپی می باشد که برخلاف بروشور تا نمی شود و صاحبان کسب و کارهای بزرگ و کوچک می توانند خدمات و یا محصولات خود را با استفاده از تراکت ها معرفی کرده و به دست مخاطب برساند. لازم به ذکر است که چاپ تراکت رنگی برای جلب توجه بیشتر مردم توصیه می شود. از تراکت ها می توانید در محیط های مختلفی استفاده کنید که عبارتند از

 • تراکت هایی که در خیابان ها بین مردم پخش می شود
 • تراکت هایی که زیر برف پاک کن ماشین ها قرار داده می شود.
 • استفاده از تراکت ها در نمایشگاه های مختلف و پخش آن بین افراد
 • تراکت هایی که بر روی دیوار ها نصب می شود.
 • استفاده از تراکت ها لای درب خانه ها

هزینه استفاده از تراکت ها با توجه به  ویژگی هایی که دارد شامل بازاریابی سریع، تبلیغات برای کسب و کار های محلی، قابل لمس و مشاهده بودن، اطلاع رسانی سریع و آسان و جذب سریع مخاطب، سبب می شود که استفاده از تراکت ها بسیار مقرون به صرفه باشد.

کارت ویزیت

کارت های کسب و کار یا همان کارت ویزیت نوعی از تبلیغات چاپی می باشند که علاوه بر جنبه تبلیغاتی جهت معرفی رسمی اشخاص نیز کاربرد دارند. استفاده از کارت ویزیت سبب می شود شما حرفه ای تر دیده شوید و یک تصویر پایدار از شما و کسب و کارتان در ذهن مخاطب ایجاد میکند. علاوه بر این همیشه در دسترس می باشد و تبلیغی بسیار به صرفه و ارزان می باشد. کافیست هزینه چاپ کارت ویزیت را با سایر روش های تبلیغاتی مقایسه کنید تا خودتان متوجه بشید که چقدر مقرون به صرفه می باشد. در انتخاب کارت ویزیت مناسب نیز توجه به نکات و توصیه های ذیل خالی از لطف نمی باشد.

 1. استفاده از کاغذی با گرماژ بالا (حدود 300 گرم)
 2. استفاده از روکش های مات یا براق نسبت به نوع کار
 3. استفاده از طرح های ناب و منحصر به فرد
 4. ترکیب رنگ های متناسب با زمینه کاری خود
 5. قرار دادن اطلاعات تماس به صورت کامل
 6. استفاده از لوگو و شعاری مناسب
 7. به کار بردن فونتی مناسب
 8. معرفی کامل کسب و کار خود
 9. و …

در این سایت مقاله ای با عنوان کارت ویزیت و انواع آن قرار داده ایم که شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کارت های ویزیت به آن مراجعه نمایید.

ست اداری

ست اداری مانند سربرگ یا پاکت نامه هایی که در مراسلات اداری مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از موارد تبلیغات چاپی می‌باشند که امروزه تقریبا در تمامی اداره جات و شرکت ها کاربرد دارند و استفاده می شوند. جنس این کاغذ ها غالبا تحریر و کتان می باشد. اما کاغذ تحریر به علت استفاده در پرینتر مناسب تر از کتان می باشد. سربرگ ها نیز به دو صورت سرچسب و غیر سرچسب تهیه می شوند و با توجه به خواست شرکت در اختیار آن ها قرار می گیرند. پاکــت ها نیز می تواننـــد دارای درب چســـبان باشند و یا نباشـــند و لازم است در ابعادی تهیه شوند که سربرگ ها در آن ها جای گیرند. چاپ ست اوراق اداری یا همان ست اداری برای هر سازمانی بسیار مهم است زیرا باعث می شود که هویت سازمانی شما معلوم شود. استفاده از رنگ سازمانی در سربرگ و پاکت های طراحی شده با لوگوی سازمان، اعتماد افراد را به سازمان و شرکت شما افزایش می دهد. همچنین نشان دهنده نظم و ترتیب در شرکت شما می باشد.

سربرگ

سربرگ‌ها یکی از اجزای ست اداری می باشند که معمولا در ادارات و سازمان‌ها با سایز A5 و A4 مورد استفاده قرار می‌گیرد. چاپ سربرگ‌ اداری در واقع نشان دهنده هویت شرکت شما می‌باشند. یک سربرگ جزء اولین مواردی می‌باشد که در لحظه ورود به شرکتی نظرتان را جلب می‌کند. در یک سربرگ تمام مشخصات اصلی شرکت باید درج شده باشد مشخصاتی از جمله نام، آدرس، لوگو، شماره نامه و تاریخ و …

سربرگ ها برای موارد زیادی از جمله نوشتن نامه، یادداشت های اداری و فاکتورها و قراردادهای اداری مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از سربرگ ها باعث می شود که امنیت مکاتبات شما حفظ شود و هیچ فرد یا شرکتی نتواند از مطالب شما کپی برداری کند زیرا هر سربرگ مخصوص به یک شرکت می باشد و در واقع هر شرکت فقط مجاز به استفاده از سربرگ های خودش می باشد.

فاکتور

استفاده از فاکتور در کسب و کارها یکی از موارد بسیار مهم می‌باشد. فاکتور در واقع برگه‌ای تجاریست که فروشنده بر اساس خریدی که انجام شده است برای خریدار ارسال می‌کند. یک فاکتور تبلیغاتی به عنوان گواهی محصولات یا خدماتی است که شما به مشتریان خود ارائه کرده‌اید. چاپ فاکتور ارزان قیمت به نحوی مخاطب را با برند و شرکت شما آشنا می کند و به عنوان ابزاری برای بازاریابی به کار می روند. در یک فاکتور ممکن است اطلاعات تماس، لوگو، آدرس شبکه های اجتماعی و یا آدرس وبسایت شما درج شده باشد. حالا در نظر بگیرید که روزانه فاکتور هایی را برای جاهای مختلف ارسال می‌کنید. ارسال این فاکتور ها باعث می شود که تا زمانی که به دست خریدار برسد دست به دست افراد مختلف بچرخد و همین موضوع باعث می شود تا افراد مختلفی با شما و کسب و کارتان آشنا شوند.

پاکت

پاکت ها نیز به عنوان یک ست اداری، ابزار بسیار مناسبی برای تبلیغات کسب و کار شما می باشند. بر روی پاکت ها ممکن است اطلاعاتی از قبیل شماره تماس، آدرس شبکه های اجتماعی و یا وبسایت درج شده باشد و از آنجایی که پاکت ها هم مانند فاکتور ها دست به دست می شوند افراد زیادی با شما و برندتان آشنا می شوند. پاکت ها در سایز های مختلفی شامل پاکت A5 ،A4  ،A3  و پاکت CD چاپ می شوند. همچنین جنس‌های به کار رفته در چاپ پاکت اداری می توانند از نوع تحریر، گلاسه، کتان، کرافت و حتی کارتی باشند.

لیبل

لیبل ها در واقع شناسنامه برند شما هستند و یکی از بهترین روش های تبلیغات چاپی برای معرفی محصول و خدمات شما می باشند. محصولاتی که دارای لیبل هستند بهتر می توانند در ذهن مخاطب بمانند. امروزه محدود کسب و کاری را می توانید پیدا کنید که از لیبل استفاده نکنند. اگر چاپ و طراحی یک لیبل به زیبایی انجام شده باشد، تاثیر بسیار مثبتی در تبلیغ برند و کسب و کار شما دارد. چاپ برچسب می توانند در ابعاد و اشکال متفاوتی مانند دایره، مستطیل و مربع تولید شوند. همچنین یک لیبل دارای جنس های مختلفی می باشند که عبارتند از :

 • لیبل کاغذی
 • لیبل PVC
 • لیبل متالایزر
 • لیبل شیشه ای
 • لیبل طلاکوب
 • لیبل ژله ای

کاربرد های تبلیغات چاپی

از کاربرد های تبلیغات چاپی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. درج اطلاعات :تبلیغات چاپی اطلاعات زیادی در مورد محصولات و خدمات شما ارائه می دهد که می تواند برای مشتریان شما بسیار مفید و کاربردی باشد. اطلاعاتی که توسط تبلیغات چاپی در اختیار مخاطب قرار می گیرد بیشتر از هر نوع تبلیغات دیگری مانند تلویزیون یا رادیو است.
 2. قابل اعتماد بودن:تبلیغات چاپی اغلب قابل اعتماد تر از سایر روش های تبلیغات مانند تبلیغات آنلاین هستند . دلیل این مورد هم این است که آنها اعتبار خود را از انتشاراتی که در آن چاپ می شوند به دست می آورند.
 3. قابل هدف است:تبلیغات چاپی را می توان برای مخاطبان خاص، مانند کسانی که مجلات یا روزنامه های خاصی را مطالعه می کنند، هدف قرار داد. این بدان معنی است که کسب و کارها می توانند مطمئن باشند که مخاطبان هدف آنها، تبلیغات آنها را خواهند دید.
 4. مقرون به صرفه بودن:تبلیغات چاپی مقرون به صرفه هستند، به ویژه زمانی که با سایر روش های تبلیغاتی مانند تلویزیون یا رادیو مقایسه می شوند که بسیار گران می باشند و تبلیغ شما را بر اساس مدت زمان تعیین می کنند. این در حالی است که تبلیغات چاپی همیشه در دسترس مشتری می باشد.
 5. طول عمر بالا: تبلیغات چاپی نسبت به سایر روش های تبلیغاتی مانند تبلیغات آنلاین ماندگاری طولانی تری دارند.

تبلیغات چاپی در مقابل تبلیغات دیجیتال

تبلیغات دیجیتالی که امروزه بسیار رواج یافته است همچنان نتوانسته تبلیغات چاپی را از دور خارج نماید تا یکه تاز دنیای صنعت تبلیغات گردد. علت این امر چیست؟ با کمی تفکر و تحقیق در این زمینه درمی یابیم عموم مردم به تبلیغات دیجیتالی چندان اهمیت نمی دهند و سرسری از کنار آن ها می گذرند. عدم اعتماد به فضای مجازی می تواند یکی از دلایل این پدیده باشد. در مقابل تبلیغات چاپی ملموس و قابل لمسند و هر چیز که لمس شود واقعی تر به نظر می رسد. واقعی بودن این ابزار تبلیغاتی موجب جلب اعتماد بیشتری نسبت به همتای خود در دنیای دیجیتال گردیده است. در ادامه برخی از دلایل محبوبیت تبلیغات چاپی نسبت به تبلیغات دیجیتالی را بیان می نماییم:

 1. تبلیغات چاپی واکنش های عاطفی و احساسی بالاتری دارند.
 2. رسانه های چاپی در هدایت مخاطب به سمت مشتری شدن موفق تر عمل می نمایند.
 3. تبلیغات چاپی بهتر در ذهن مخاطب حک می شوند.

نتیجه گیری

امروزه تبلیغات از آنچه تصور می نمایید بسیار تغییر نموده است و بسیار فراگیر شده است. این فراگیری تبلیغات موجب شده است تمام افراد به آن روی بیاورند در این وهله کسانی موفق ترند که تبلیغات درست و مفیدتری ارائه نمایند. به طور نمونه ممکن است در یک روز چندین تراکــت یا کارت ویزیـــت در یک حیطـــه کــاری به دست شمــــا برســـد و شما بخواهیـــد یکـــی از آن ها را انتخاب نمایید. چه اصولی برای انتخاب یکی از آن ها خواهید داشت؟ همان اصول بهترین راهنما جهت انتشار یک آگهی تبلیغاتی از سوی شما می باشد. پس توجه نمایید که تنها انتشار یک تبلیغ دلیل بر موفقیت شما نمی باشد. در حقیقــت شما زمانـــی به این موفقیـــت خواهید رسید که انتخاب مخاطبـــین خود باشــید. در زمینه تبلیغـــات چاپی نیز پیروی از این اصـــول می تواند شما را به آنچه در نظر دارید برساند. صبح آگهی نیز در این راستا خدمات ارزنده ای ارائه می‌کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *