تبلیغات

تبلیغات امبینت

تبلیغات امبینت

در مقاله تبلیغات محیطی به معرفی تبلیغات محیطی متعارف و نامتعارف پرداختیم و با تبلیغات چریکی یا پارتیزانی آشنا شدیم. تبلیغات امبینت نیز نمونه ای از تبلیغات محیطی نامتعارف می باشد که اصول آن از اصول تبلیغات چریکی پیروی می نماید. لغت ambient به معنی محیط و پیرامون می باشد و تبلیغات امبینت نیز چیزی جزء تبلیغات محیطی نمی باشد. در واقع تبلیغات امبینت نوع خاصی از تبلیغات محیطی می باشد که در آن تبلیغات به گونه ای خاص همرنگ محیط می شوند. در این روش پیام های تبلیغاتی درون محیط به گونه ای گنجانده می-شوند که ظاهرا بخشی از محیط می باشند. همرنگ شدن تبلیغات با محیط مهمترین ویژگی تبلیغات امبینت می باشد.

این تبلیغات مانند تبلیغات چریکی به خلاقیت و نو آوری نیاز دارند و انتشار آن ها نیز به وسیله مخاطب انجام می گیرد. در این تبلیغات مانند اغلب تبلیغات چریکی هزینه ها به نسبت تبلیغات محیطی رایج پایین تر می باشد. یکی دیگر از ویژگی های تبلیغات امبینت مزاحم نبودن آنها می باشد. در واقع مزاحمت برخی تبلیغات در این دوران باعث شده این شیوه تبلیغاتی جایگاه مطلوبی در ذهن مخاطب کسب نماید. به طوریکه اغلب مخاطبان از دیدن این تبلیغات نه تنها احساس مزاحمت نمی کنند بلکه به دلیل همرنگی آن ها با طبیعت حس رضایت نیز می-نمایند. تبلیغات امبینت که زیردسته ای از تبلیغات چریکی و محیطی نامتعارف می باشد علاوه بر پایبندی به اصول این تبلیغات لازم است دارای ویژگی های زیر نیز باشد:

 1. خلاقیت
 2. تخیل گرایی
 3. مبتکرانه
 4. غیر معمول
 5. جدید و نوین
 6. استثنایی
 7. برانگیزنده
 8. انعطاف پذیر
 9. پویا و محرک
 10. و …

غافلگیری در تبلیغات امبینت

ذهن انسان همواره در حال تصویرسازی و ثبت وقایع می باشد. این تصویر سازی باعث به وجود آمدن المان های ثابتی در ذهن بشر می گردد. در واقع انسان همواره به دنبال پدیده هایی می باشد که از اصولی منظم تبعیت می نمایند و به هم خوردن این نظم باعث غافلگیری ذهن می‌گردد. به طور کلی هر فرایند یا پدیده ای که تصویر ذهنی فرد را به هم بریزد و مغایر آن باشد یک غافلگیری محسوب می شود. به هم زدن برخی از المان های طبیعی یا ساختار های روزمره و جایگزینی ابزار و وسایل جدید به جای آن ها موجب به هم خوردن نظم طبیعی محیط می-گردد و نهایتا پدیده ی غافلگیری اتفاق می افتد.

تبلیغات امبینت روشی تبلیغاتی است که بر پایه همین تغییر و تحولات استوار می باشد. در این روش غافلگیری مخاطب حرف اول را می زند. در واقع اگر فرایند غافلگیری در تبلیغات امبینت اعمال نشود از جذابیت این تبلیغات برای مخاطب کاسته می شود و قطعا این تبلیغات نتیجه بخش نخواهند بود. تبلیغات امبینت با برخورداری از روش های نامتعارف در محل های غیر قابل پیش بینی و استفاده از ابزار آلات دور از انتظار انجام می گیرد.

غافلگیری در تبلیغات امبینت به صورت زیر انجام می گیرد:

 1. قرار دادن ابزار تبلیغاتی در محل های دور از انتظار
 2. تغییر دیزاین محیط به طوریکه از حالت عادی خارج نشود
 3. و …

با ما همراه باشید تا با برخی از مثال های تبلیغاتی که منجر به تبلیغات امبینت شود را دنبال کنیم

استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی

بیلبوردهای تبلیغاتی می تواند در تبلیغات بسیار موثر واقع شود. اغلب مجموعه ها با چاپ بنرهای تبلیغاتی، از بیلبوردهای سطح شهر بهرمند می شوند. استفاده از کیفیت چاپ مناسب و طراحی شکیل که ارتباط خود را با محیط اطراف حفظ کند، از نکاتی می باشد که باید تبلیغ کنندگان در این مدل تبلیغ مدنظر قرار دهند.

پرچم تبلیغاتی

چاپ پرچم تبلیغاتی یکی از محصولاتی می باشد که می تواند در تبلیغات امبینت و یا تبلیغات محیطی مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از پرچم ساحلی و یا بادبانی که اغلب جلوی رستوران ها و بعضی از فروشگاه ها می باشد عملا می تواند تبلیغات بسیار مناسبی برای تبلیغات امبینت باشد. گاهی نیز دیده می شود برخی از پرچم رومیزی و یا تشریفات در محل کار خود بهره می برند و به صورت غیر مستقیم مخاطب خود را درگیر می کنند.

لیوان تبلیغاتی

لیوان تبلیغاتی یا ماگ یکی از گزینه هایی می باشد که می تواند به عنوان تبلیغات امبینت مورد استفاده قرار بگیرد. مثلا هنگامی که شما به یک رستوران و یا کافی شاپ بروید می توانید از لیوان ها و یا ماگ هایی استفاده نمایید که نام و اسم برند شما روی همه آنها چاپ شده است. شما با این روش عملا به صورت غیر مستقیم مخاطب را درگیر کرده و برندینگ انجام می دهید.

لباس فرم یکسان

شاید دقت کرده باشید که بسیاری از سازمان ها و یا حتی شرکت ها لباس فرم یکسان برای کارمندان خود تهیه می کنند. چه بهتر است که انتخاب لباس به نوعی باشد که با رنگ لوگوی شما هم خوانی داشته باشد. در این صورت لوگوی شما در ذهن مخاطب نقش می بندد. همچنین چاپ لباس کار را باید به مجموعه هایی سپرده شود که از کیفیت چاپ آنها اطمینان دارید.

آفتابگیر تبلیغاتی

آفتابگیر تبلیغاتی عملا یک بیلبورد تبلیغاتی متحرک می باشد که به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از کسب و کارها که نمی خواهند برای بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر به دلیل هزینه بالای آن استفاده کنند ترجیح می دهند از آفتابگیر جلو و یا بقل خودرو بهرمند شوند.

ساک دستی تبلیغاتی

ساک دستی تبلیغاتی می‌تواند به عنوان یکی از گزینه های تبلیغات امبینت محسوب شود. اگر شما با چاپ لوگو و برند خود روی ساک دستی های پارچه ای همانند ساک دستی متقال استفاده کنید. عملا هر کسی که بعدها از آن استفاده می کند و آن ساک دستی را با خود حمل می کند نام و اسم برند شما نیز دیده می شود.

ساعت تبلیغاتی

شاید شما هم در فروشگاه های زنجیره ای بزرگ و یا حتی برخی از بانک ها ساعت های تبلیغاتی را مشاهده کرده اید که عملا به نوعی دارند برند و یا محصولی را معرفی می کنند. این نیز نوعی از تبلیغات امبینت است. شما می توانید برای مشاهده انواع ساعت تبلیغاتی به سایت صبح آگهی مراجعه نمایید.

تاریخچه تبلیغات امبینت

کانون تبلیغات کنکرد که تخصص آن تبلیغات در فضای باز بود در واقع برای اولین بار از این اصطلاح استفاده نمود. این آژانس تبلیغاتی با تکیه بر خلاقیت و دانش خود در این زمینه دست به ابتکاری نوین در صنعت تبلیغات زد. در آن زمان اغلب شرکت ها و سازمان ها از اثر بخش نبودن تبلیغات خود واهمه داشتند. اما کنکرد با نشان دادن راهی تازه در تبلیغات موجب اطمینان خاطر مشتریان خود گشت.

در ابتدا این شرکت تبلیغات خود را در فضاهای متفاوت و دور از انتظار مانند: پشت درب سرویس های بهداشتی، کف زمین و … به نمایش گذاشت. این مکان ها تا قبل از آن هرگز استفاده ی تبلیغاتی نشده بودند و این برای مخاطبان جالب بود که در زمان پیاده روی با تبلیغی بر روی زمین مواجه شوند. در آن دوران این تبلیغات در هیچ یک از دسته های پیش از آن جای نمی گرفت از این رو واژه ای جدید به نام تبلیغات امبینت برای آن در نظر گرفته شد.

هدف تبلیغات امبینت

هدف این تبلیغات مانند سایر تبلیغات بر پایه جذب مخاطب می باشد. اما غالب افرادی که این شیوه تبلیغاتی، سعی در جذب آن ها دارد افرادی هستند که از تبلیغات گریزان می باشند و با مشاهده ی کمپین های تبلیغاتی راه خود را تغییر می دهند. به طور کلی امروزه مخاطبین به چندین دسته تقسیم می شوند:

 • دسته اول مربوط به انسان های سازگاری می باشد که با مشاهده تبلیغات خوب جذب محصول می شوند.
 • این افراد از آن محصول استفاده می نمایند و در صورت رضایت تا سالها این محصول را تغییر نمی دهند.
 • دسته دوم افرادی هستند که خود مشتاق به تماشای انواع تبلیغات می باشند.
 • تبلیغ کردن برای این افراد نیز کار دشواری نمی باشد.
 • در واقع این افراد با پیگیری انواع تبلیغات محصولات مورد نیاز خود را تهیه می نمایند.
 • دسته سوم کمی سخت پسند هستند و به تماشای تبلیغات علاقه ای ندارند.
 • هدف اصلی تبلیغات امبینت جذب مخاطبان دسته سوم می باشد.
 • در حقیقت تبلیغات امبینت با غافلگیر کردن این افراد می تواند محصولات سفارش دهنده را تبلیغ نماید.
 • این تبلیغات به گونه ای انجام می شوند که ممکن است مخاطب متوجه تاثیر تبلیغ در ضمیر ناخود آگاهش نشود.

به روز بودن تبلیغات امبینت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در واقع اگر این تبلیغات مطابق روز و زمان حال نباشد شاید به کار بردن اصطلاح تبلیغات امبینت برای آن ها کار شایسته ای نباشد. تبلیغی که تا چند سال قبل بسیار خلاقانه و مبتکرانه بوده است امروز به عنوان یک تبلیغ از هزاران تبلیغ مشابه به حساب می آید. در نتیجه می توان پذیرفت برخی از شیوه های تبلیغات محیطی زمانی یکی از انواع تبلیغات امبینت بوده اند ولی پس از گذشت سال ها به تبلیغی متعارف در این عرصه تبدیل شدند.

مزایای تبلیغات امبینت

 1. جذابیت این تبلیغات بیش از تبلیغات سنتی می باشد.
 2. مشارکت مخاطب و ماندگاری پیام.
 3. غیر متعارف بودن تبلیغات باعث به فکر رفتن مخاطب می گردد.
 4. ارزان تر بودن تبلیغات امبینت  به نسبت به تبلیغات سنتی.
 5. و …

معایب تبلیغات امبینت

 1. این تبلیغات بر پایه برانگیختن احساسات مخاطبان استوار می باشد.
 2. ممکن است مرزهای اخلاقی و اجتماعی در این تبلیغات نادیده گرفته شوند.
 3. به هم زدن محیط با استفاده از ابزار مزاحم موجب دلسردی و بیزاری مخاطب می گردد.
 4. و …
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *