هدایا

طراحی لوگو روی جلد سررسید

طراحی لوگو روی جلد سررسید

طراحی لوگو روی جلد سررسید یکی از متداول ترین خواسته‌های شرکت هایی است که سررسید تبلیغاتی تهیه می‌کنند. کمتر سررسید تبلیغاتی پیدا می‌کنید که لوگوی برند خاصی روی جلد آن وجود نداشته باشد. علت این است که هر شرکتی می‌خواهد مخاطب در اولین نگاه، لوگوی برند را دیده و متوجه شود که سالنامه توسط چه شرکتی سفارش داده شده است. روش‌های گوناگونی برای درج لوگو روی جلد سررسید وجود دارد. انتخاب روش مناسب به جنس جلد آن و همچنین به سلیقه و بودجه‌ی سفارش دهنده بستگی دارد. البته تولید‌کننده باید بتواند گزینه‌های گوناگونی را در اختیار خریدار قرار دهد. در ادامه به برخی از متداول‌ترین روش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لیزر لوگو روی جلد سررسید

استفاده از روش لیزر برای طراحی لوگو روی جلد سررسید دارای مزایای فراوان، از جمله دقت و سرعت بالا می‌باشد. در این روش، لوگوی مورد نظر به طور مستقیم روی بافت پوشش سررسید حک می‌شود. حرارت ایجاد شده توسط لیزر، پوشش جلد سررسید را به طور سطحی می‌سوزاند و طرح مورد نظر را بر جای می‌گذارد. مناسب‌ترین پوشش برای لیزر مستقیم لوگو، جلد جیر است. زیرا در این پوشش قسمت‌های لیزر شده تغییر رنگ داده و لوگوی حک شده جلوه بسیار زیبایی پیدا می‌کند. همچنین برخی از سررسید جلد چرم مثل چرم مصنوعی را نیز می‌توان لیزر کرد. میزان جلوه لیزر روی چرم مصنوعی به میزان زیادی به نوع و کیفیت چرم استفاده شده بستگی دارد.

عوامل موثر بر کیفیت لیزر

لیزر لوگو روی جلد سررسیدکیفت لیزر انجام شده برای حک لوگو روی جلد سررسید به عوامل زیر بستگی دارد:

نوع جلد: توجه کنید اگر جیر یا چرم استفاده شده در جلد از نوع مرغوب نباشد، کیفیت لیزر انجام شده نیز با محدودیت‌هایی همراه خواهدبود.

نوع دستگاه لیزر: دستگاه لیزر مورد استفاده اگر از نوع نامرغوب بوده و یا تنظیم نباشد، لوگوی لیزر شده نیز کیفیت خوبی نخواهد داشت.

دقت و زمان صرف شده برای لیزر: اگر تولیدکننده برای پایین آوردن زمان و هزینه، لیزر را با سرعت بالا و دقت کم انجام دهد، خروجی لیزر کیفیت مناسبی نخواهد داشت.

هزینه‌ی لیزر لوگو روی جلد سررسید

قیمت کلی خدمات لیزر، از جمله لیزر لوگو روی جلد سررسید، بر اساس زمان صرف شده برای یک واحد کار محاسبه می‌شود. اما تولیدکنندگان سررسید زمانی را بصورت میانگین در نظر گرفته و قیمت یکسانی را برای حک لوگو با لیزر لحاظ می‌کنند. لازم به ذکر است که هزینه لیزر متفاوت بوده و دارای هزینه ثابت نیست. با این حال برخی از تولیدکنندگان سررسید، میزان مشخصی را در نظر گرفته و قیمت را بر مبنای آن محاسبه می‌کنند.

لوگو روی پلاک فلزی

طراحی لوگو روی پلاک فلزیدر این روش، لوگوی مورد نظر روی یک پلاک فلزی حک شده و سپس پلاک توسط چسب مخصوصی روی سررسید چسبانده می‌شود. پلاک استیل را می‌توان روی انواع جلد سررسید استفاده کرد که جلوه‌ی خاصی به سررسید شما می‌بخشد و سالنامه را لوکس و ارزشمند جلوه می‌دهد. گرچه استفاده از پلاک روی برخی از جلدها کمتر متداول است.

ویژگی‌های پلاک فلزی با کیفیت

کیفیت  پلاک و لیزر روی آن بر کیفیت نهایی پلاک و زیبایی آن تاثیر به سزایی دارد.

کیفیت لیزر روی پلاک: کیفیت لیزر انجام شده به نوع دستگاه استفاده شده و دقت تولیدکننده در اجرای لیزر بستگی دارد.

ضخامت پلاک: اگر از ورق‌هایی نازک و کم ضخامت در تولید پلاک استفاده شود، پلاک در فرایند تولید و در هنگام استفاده در اثر ضرب‌دیدگی به راحتی تغییر فرم داده و زیبایی خود را از دست می‌دهد.

جنس پلاک: چنانچه تولیدکننده از ورق استیل نامرغوب برای تولید پلاک استفاده کند، پس از مدتی پلاک تغییر رنگ و ظاهر داده و لکه های قهوه ای رنگ بر سطح آن شکل ایجاد می‌شود که ظاهری بسیار نامناسب به آن خواهد داد.

نوع چسب: توجه داشته باشید که اگر چسب استفاده شده از نوع مرغوب نباشد، پلاک پس از مدتی از جلد سررسید جدا خواهد شد.

انواع پلاک فلزی

پلاک های استیل استفاده شده روی سررسید دارای ابعاد، فرم و رنگ متفاوتی است. معمولا تولیدکنندگان سررسید هر ساله تعدادی پلاک در طرح و رنگ مختلف را برای پلاک های ارائه شده خود انتخاب می‌کند. سفارش دهنده پلاک مورد نظر خود را از میان آن‌ها انتخاب کرده و طراحی لوگو روی آن انجام می‌شود. از فرم های گوناگون پلاک استیل می توان به پلاک تخت، پلاک برجسته و پلاک لب خم اشاره کرد. رنگ پلاک نیز دارای تنوع بالایی است. اما در اغلب موارد، پلاک با رنگ نقره‌ای و طلایی توسط تولیدکنندگان استفاده می‌شود.با استفاده از پلاک‌های فلزی نوعی از سررسید لاکچری خواهید داشت. سفارش پلاک با ابعاد، شکل یا رنگ سفارشی باعث بالا رفتن هزینه شده و مرسوم نیست.

محاسبه قیمت پلاک فلزی

برای طراحی لوگو روی سررسید به وسیله‌ی پلاک، هزینه بر مبنای واحد محاسبه می‌شود. به این صورت که تولیدکننده برای هر سررسید، قیمت یک پلاک و یک حک لیزر روی آن را از شما دریافت خواهد کرد.

طراحی لوگو روی سررسید با پلاک مولتی استایل

طراحی لوگو روی پلاک مولتی استایلورق مولتی استایل از چند لایه پلاستیک تشکیل شده که اغلب لایه پلاستیک روی آن دارای ظاهری فلزی با رنگ طلایی یا نقره‌ای می‌باشد. در طراحی لوگو روی جلد سررسید به وسیله‌ی پلاک مولتی استایل، لایه پلاستیکی توسط لیزر سوزانده شده و لایه زیر آن که به رنگ مشکی است نمایان می‌شود. گرچه پلاک مولتی استایل قبل از لیزر ظاهری کاملا مانند فلز دارد، اما پس از لیزر شدن، قسمت پلاستیکی آن نمایان می‌شود و این نوع پلاک نمی‌تواند به لحاظ جلوه با پلاک فلزی رقابت کند. به همین دلیل مولتی استایل قیمت کمتری نسبت به پلاک فلزی دارد و آن را به گزینه مناسبی برای طراحی لوگو روی جلد سررسید تبدیل می‌کند.

انواع پلاک مولتی استایل

پلاک‌های مولتی استایل برای سررسید اغلب به رنگ‌های طلایی و نقره‌ای تولید می‌شوند. گفتنی است که برش این نوع پلاک نیز مانند حک روی آن از طریق لیزر انجام می‌شود پس محدودیتی برای شکل آن وجود ندارد. اما این پلاک را بیشتر به صورت مربع یا مستطیل تولید می‌کنند. کیفیت این نوع  پلاک وابسته به کیفیت برش و حک لیزر روی آن است. اگر پلاک مولتی استایل را با دستگاه بی کیفیت لیزر کرده و یا زمان و دقت لازم برای این کار صرف نشود، خروجی آن کیفیت مناسبی نخواهد داشت.

محاسبه قیمت پلاک مولتی استایل

قیمت این نوع پلاک به مساحت ورق استفاده شده و زمان مورد نیاز برای لیزر مورد نظر روی آن بستگی دارد. اغلب تولیدکنندگان با توجه به تجربه خود، قیمت ثابتی را برای حک لیزر روی اندازه مشخصی از این پلاک اعلام می‌کنند. با این حال اگر پلاک مورد نظر شما دارای ابعاد بزرگ‌تری باشد یا برای حک روی آن زمان خیلی زیادی صرف شود، قیمت به صورت مجزا برای شما محاسبه شده و اعلام می شود.

طراحی لوگو روی جلد سررسید با داغکوب

حک لوگو با داغکوبدر مقالات قبلی درباره‌ی اهمیت و مزیت تبلیغات به وسیله‌ی سالنامه به طور کلی صحبت کردیم. یکی دیگر از روش‌های تبلیغات روی جلد سررسید روش داغکوب یا داغی است. طراحی لوگو توسط داغی روی جلد سررسید به معنای ایجاد طرح لوگو بر روی جلد از طریق حرارت و فشار است. برای حک لوگو از این طریق ابتدا یک کلیشه با طرح لوگو ساخته شده و سپس روی دستگاه داغی قرار داده می‌شود. با قرار گرفتن جلد سررسید در زیر کلیشه، و با ترکیبی از فشار و حرارت، لوگو یا طرح مورد نظر روی جلد حک می‌شود.لازم به ذکر است که مناسب‌ترین جلد برای حک داغی جنس ترمو است. زیرا ترمو در زیر فشار و حرارت تغییر رنگ داده و طرح مورد نظر با جلوه‌ی خاصی رو سررسید قرار می‌گیرد. همچنین از داغی می‌توان بر روی جلدهای چرم طبیعی، چرم مصنوعی و گالینگور نیز استفاده کرد.

انواع روش داغی

لوگو و طرح مورد نظر را می‌توان از دو طریق پازیتیو و نگاتیو روی جلد سررسید حک نمود. در حک به روش پازیتیو، کلیشه طوری ساخته می‌شود که طرح لوگوی مورد نظر، به صورت فرو رفته روی سررسید حک می‌شود. اما در حک نگاتیو، کلیشه به صورتی ساخته می‌شود که فضای اطراف طرح لوگو فرو می‌رود و لوگو به شکل برجسته و برآمده حک می‌شود.توجه داشته باشید اگر کلیشه دارای زدگی باشد، در هنگام حک بر روی جلد اثراتی می‌گذارد و زیبایی سررسید را از بین خواهد برد. گفتنی است اگر دستگاه به دلیل تنظیم نادرست، فشار و حرارت لازم را ایجاد نکند؛ لوگو یا طرح مورد نظر با کیفیت مناسبی حک نخواهد شد. همچنین جلد ترمو، چرم یا گالینگور باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند تا داغی به خوبی روی آن تاثیر گذاشته و خروجی کار در کیفیت بالا باشد.
برای حک داغی لوگو باید یک هزینه اولیه برای ساخت کلیشه و سپس هزینه‌ای به ازای هر ضرب داغی پرداخت کنید. با این حال در اغلب موارد تولیدکنندگان تعداد حداقلی را برای ضرب داغی در نظر گرفته و برای سفارشات کمتر از آن تعداد، مبلغ آن‌را دریافت می‌کنند.

طلاکوب و نقره‌کوب روی سررسید

چاپ لوگو روی سررسید با طلاکوب و نقره کوبطراحی لوگو روی جلد انواع سررسید با طلاکوب و نقره‌کوب مشابه با حک داغی انجام می‌شود. با این تفاوت که در هنگام ضرب، یک ورقه نازک با رنگ طلایی، نقره ای در زیر کلیشه قرار داده می‌شود و از این طریق پس از ایجاد فشار و حرارت، لایه ای از آن رنگ بر روی جلد باقی خواهد ماند. استقاده از طلاکوب بر روی جلدهای چرم و گالینگور مرسوم‌تر است. عوامل موثر بر کیفیت طلاکوب و نقره کوب مانند حک داغی است. به این نکته نیز توجه کنید که اگر از ورق طلا یا نقره نامرغوب در این نوح حک استفاده شود، خروجی آن کیفیت مناسب را نخواهد داشت.

انواع طلاکوب و نقره کوب

اگرچه این نوع حک به عنوان طلاکوب یا نقره‌کوب شناخته می‌شود اما تنوع رنگی در آن به طلایی یا نقره‌ای محدود نیست و می‌توان آن را با تنوع رنگی فراوان و متفاوتی انجام داد. همچنین با تغییر فشار، می‌توان طلاکوب یا نقره‌کوب را به صورت سطحی یا عمیق پیاده‌سازی نمود. محاسبه قیمت طلاکوب و نقره‌کوب دقیقا مانند حک داغی است یعنی هم باید هزینه‌ی ساخت کلیشه را پرداخت کنید و هم هزینه‌ای برای طلاکوب و نقره کوب بپردازید.

چاپ سیلک روی جلد سررسید

چاپ سیلک روی جلد سررسیدچاپ سیلک یک روش قدیمی در چاپ محسوب می‌شود که در طراحی لوگو روی جلد سررسید نیز کاربرد دارد. در این روش، لوگوی مورد نظر با استفاده از شابلون و مرکب مخصوصی روی جلد منتقل می‌شود. چنانچه تمایل داشته باشید لوگوی خود را به صورت چند رنگ جلد سررسید حک کنید، باید هر رنگ با شابلون مخصوص و به صورت جداگانه پیاده سازی شود. در نتیجه ترکیب رنگ‌ها در چاپ سیلک مقدور نبوده و هر رنگ به صورت مجزا اجرا می شود.

کیفیت چاپ سیلک به دو عامل شابلون و مرکب استفاده شده و همچنین مهارت اجراکننده آن بستگی دارد. چنانچه شابلون یا مرکب استفاده شده دارای مرغوبیت کافی نباشد، لوگو با شکل دلخواه و مرتب پیاده سازی نشده و یا ممکن است رنگ در مدتی کوتاه از روی جلد جدا و پاک شود. هزینه چاپ سیلک، ترکیبی از قیمت اولیه شابلون (نسبت به تعداد رنگ) و اجرای هر رنگ به تعداد سفارش است. با این حال اغلب تولیدکنندگان تعداد حداقلی را برای سفارش چاپ سیلک در نظر می‌گیرند.

چاپ لوگو روی جلد سررسید سلفونی

گرچه اغلب روش‌های حک لوگو برای سررسید سلفونی نیز قابل پیاده سازی است، اما متداول‌ترین روش برای این نوع جلد ، چاپ لوگو به‌صورت مستقیم روی جلد (در قالب طراحی کلی جلد) می‌باشد. کیفیت این روش از کیفیت چاپ چهار رنگ مورد استفاده در طراحی کل جلد تاثیر می‌پذیرد. همچنین برخی از سفارش دهندگان، برای ایجاد جلوه مناسب روی لوگو، از روش های تکمیلی طلاکوب، داغی یا یو وی موضعی نیز استفاده می‌کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *