هدایا

نکات مهم در صحافی سررسید

صحافی سررسید

با نزدیک شدن به پایان سال تقاضای مخاطبین برای خرید سررسید تبلیغاتی افزایش می‌یابد. بنابراین با توجه به افزایش درخواست، شرکت های تبلیغاتی درصدد رفع نیازمخاطبین بر می‌خیزند. با به وجود آمدن رقابت سخت میان شرکت های تبلیغاتی تولیدکنندگان تلاش میکنند هرکدام به نحوی خدماتی متمایز از بقیه شرکت‌ها ارائه دهند. نکته قابل توجه برای کسب و کارهایی که از سالنامه برای تبلیغات خود استفاده می‌کنند این که به صحافی سررسید توجه نمایند. سررسیدهای تبلیغاتی در سایزها و مدل‌ها و جنس‌ها و صحافی‌های مختلف در بازار به مخاطب ارئه می‌شوند. این سررسیدها در قالب مختلفی ارائه می‌شوند.

از جمله مواردی هستند که تولیدکنندگان سررسید آنها را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. گفتنی است که سررسیدها به سبب کاربرد و قابلیت استفاده طولانی مدت باید از جلدهای محکم و مقاوم تهیه شوند تا کاربری خود را زودتر از موعد ازدست ندهند. جلدهای سررسید در جنس‌های مختلفی چون جلد ترمو، جلد چرم، جلد گالینگور، جلد اختصاصی سلفونی، جلد نرم تهیه و تولید می‌شوند. البته ما در مقاله انواع جلد سررسید به طور مفصل به این موضوع اشاره کرده‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره صحافی سالنامه توضیحاتی را ارائه دهیم.

صحافی سررسید

صحافی سالنامه یکی از مراحل پر اهمیت از تولید آن می‌باشد. بنابراین نوع صحافی سالنامه تعیین‌کننده میزان مقاومت و دوام آن است. ازآن جایی که هر سررسید باید حداقل به مدت یک سال مورد استقاده مخاطب قرارگیرد که این زمان کمی نیست، باید در انتخاب نوع صحافی باتوجه به کاربرد آن و نوع کاغذ دقت زیادی شود. صحافی سررسید به منظور مرتب نگاه داشتن صفحات داخلی سررسید به کار گرفته می‌شوند که به حفظ زیبایی ظاهری تقویم کمک بسزایی می‌کند. لذا صحافی سررسید به 4 روش مختلف انجام می گیرد که در ادامه به معرفی این روش ها می پردازیم.

صحافی چسب

در این روش صحافی بعد از قرار دادن صفحات سررسید با چسب مخصوص صحافی فشرده و محکم می‌شوند. این نوع صحافی دوام چندانی ندارد و در سررسیدهای با حجم کم مانند سررسید جیبی و پالتویی انجام می‌گیرد. در این نوع صحافی به دلیل فشرده سازی توسط چسب مخصوص، صفحات سررسید به طور کامل و به خوبی باز نمی‌شوند؛ لذا نوشتن یادداشت در آن کمی دشوار است. این یکی از معایب این نوع صحافی به شمار می‌آید. در عین حال این صحافی نسبت به بقیه روش‌ها کم هزینه‌تر بوده، و سرعت آماده سازی آن بالاتر است. بنابراین از این جهت ممکن است مورد استقبال واقع شود. در سررسیدهای نفیس و با حجم بالای صفحات معمولا از این روش استفاده نمی‌کنند.

صحافی چسب سررسید

صحافی فنر

در این صحافی صفحات تقویم همگی بصورت یکدست از یک سمت پانچ و سوراخ شده و سپس توسط فنر، کنترل و جمع آوری می‌شوند. در این روش سررسید بطور کامل باز می‌شود و نوشتن متن و یادداشت به راحتی صورت می‌گیرد. از مزایای این صحافی این است که امکان جدا کردن صفحات راحت‌تر امکان‌پذیر است. اغلب سررسیدهای در قطع اروپایی از این مدل صحافی سررسید استفاده می‌کنند.

سررسید با صحافی فنری

صحافی دوختی

صحافی سالنامه به روش دوختی یکی از محبوب ترین روش‌های تولید سالنامه می‌باشد. در این روش صحفات کاغذ در ابعاد 70×50 و 60×45، به صورت دسته های 8، 16 و 32 تایی فرمبندی می‌شوند. سپس به کمک نخ مخصوص و با استفاده از دستگاه دوخت، کاغذها به یکدیگر دوخته می‌شوند. البته گفتنی است که گاهی برای استحکام بالاتر سالنامه علاوه بر دوخت از چسب نیز استفاده می‌کنند. لذا باید در نظر داشت که برای صحافی سالنامه از نخ‌های با کیفیت استفاده شود. این مدل از صحافی بیشتر در سررسید لاکچری با قطع وزیری و یا رقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صحافی سررسید دوختی

صحافی کلاسوری

در این صحافی ابتدا، قفل کلاسوری روی جلد نصب می‌شود. بعد از این مرحله تمامی صفحات سررسید پانچ شده و درون قفل سررسید قرار می‌گیرند. در این نوع صحافی امکان اضافه کردن لت های تبلیغاتی به سررسید در تیراژ پایین وجود دارد. همچنین از مزایای این روش این است که می‌توان لت‌های داخلی تبلیغاتی را به تعداد دلخواه به آن اضافه کرد و محدودیت ندارد. از دیگر مزایای این تقویم این است که اگر بعد از پایان یک سال جلد آن سالم و تمیز مانده باشد می توان کاغذهای جدید سال نو را جایگزین کاغذهای قدیمی کرد. در عین حال از معایب این نوع صحافی قیمت بالای آن است که درصد استقبال از آن را از طرف مخاطبین کاهش می‌دهد.

صحافی سررسید کلاسوری

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *